4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Odkaz Hirošimy

Před 70 lety byla v Hirošimě a Nagasaki poprvé a naposled použita atomová bomba. Řečeno o tom bylo asi už vše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 10.8.2015 22:35

Ukrajinský příklad ukazuje, že dobrovolně se může

jaderné zbraně vzdát jenom naprostý idiot!

A narozdíl od autora si myslím, že jaderné zbraně jsou ještě pořád příliš slabé na to, aby dokázaly ochránit malou zemi před agresí ze strany velmoci!

M. Krátký 10.8.2015 20:26

E. Heusinger je známý provokatér

E. Heusinger si myslí, že si z nás bude do nekonečna dělat šoufky a tak doporučuji : 100 x ignorovat nechat od rodičů 100 x podepsat

R. Kluzák 10.8.2015 11:25

Hirošima byla také záchrana

Ve stálém popisování výbuchu nad Hirošimou se stále zapomíná na fakt nejdůležitější: Bez atomových útoků by trvala válka ještě nesmírně dlouhou dobu,znamenalo by to ztrátu životů a zdraví mnoha set tisíců spojeneckých vojáků a milionů japonských civilistů. Jedině radikální ukončení války mohlo těmto strašlivým ztrátám zabránit.

E. Heusinger 10.8.2015 11:51

Zbavte se mýtu

Na ostrovech Japonsko armádu téměř nemělo. Ta byla v Mandžusku, kde ji drtil Vasiljevskij.

J. Farda 10.8.2015 16:19

Re: Zbavte se mýtu

Smělá hypotéza!

E. Heusinger 10.8.2015 16:47

Re: Zbavte se mýtu

Stačí se trochu dovzdělat v historii.

J. Jurax 10.8.2015 19:09

Re: Zbavte se mýtu

Jistě. Učiníte-li to, zjistíte svůj omyl.

J. Farda 10.8.2015 19:15

Re: Zbavte se mýtu

Dík za radu. Čili Japonci se Amílům bránili  víceméně formálně a hrozba jejich invazní floty směřující k mateřským ostrovům je na rozdíl od (hrozícího) nástupu Sovětů do Mandžuska zejména poté, co Amíci sestřelili u Bougainwillu Jamamota, ponechávalo celkem v klidu.  Jak prosté, milý Watsone! Jj, bych pane Heusingře nezabudl, výrok "Smělá hypotéza" vyslovil Nick Carter (p. Dočolomanský) v ložnici místodržitelovy choti hraběnky Thunové co odpověď na názor komisaře Josefa Ledviny (p. Hrušínský), že neznámá rostlina (Adéla) sežrala zmizelého čokla Gerda. Stačí znát českou filmovou klasiku, vřele doporučuji!

F. Farniente 10.8.2015 20:28

Re: Zbavte se mýtu

Edmunde, kdybyste nebyl jenom placený ruský agitprop, tak by vám stálo za to připomenout japonské heslo roku 1945 proti očekávané invazi: "Tennó henka banzaii - sto milionů padne za císaře".   Myslíte (ehm..), že v Mandžusku bylo  sto miliónů japonských vojáků? A co by dělali Rusové, až by v Mandžusku zvítězili? Přebrodili by se do Japonska?  Dopádlovali tam? Neměli přece pořádné námořnictvo a invazní už vůbec ne.

POZOR!! Nesnižuji ruské zásluhy a oběti za vítězství ve válce, naopak je vždycky ctím.

P. Vaňura 10.8.2015 22:45

Vždyť to není pravda. Polní maršál Háta, velitel Hirošimské

oblasti měl vybudovánu obranu hlubokou 200 mil (320 km), přičemž se počítalo s tím, že vojáci se mohou přesunovat v zákopech skryti před palbou. Pro srovnání, sovětská obrana u Kurska byla hluboká 100 km! V Hirošimě také neexistovali civilisté kromě dětí do 10 let, všichni ostatní byli nějak zapojeni do války (vojáci, dělníci vojenských továren, budovatelé obranných objektů).

Válkychtiví generálové opakovali, že země má miliony vojáků, kteří vůbec nezasáhli do bojů. Japonci také např. vyvíjeli sebevražednou pumu Ohka (kluzák, shazovaný z bombardéru, který byl raketami urychlen až na 850 km/hod) tak, aby mohla být vystřelována z pevniny s dosahem desítek km.

J. Plzák 10.8.2015 10:12

Začínám být hrdý na svůj národ.

Dokonce už i čeští novináři, jako je pan Petráček, hodnotí svržení atomových bomb na Japonsko objektivně. To není ve světě obvyklé.

V minulých dnech neproběhly v německé televizi jedny zprávy, které by se nezmínily o svržení bomb Američany na Hirošimu a Nagasaki bez odsouzení a despektu.

Nic o tom, kolik tím bylo zachováno dalších životů na obou stranách. Proč asi?

Jako vůdčí mocnost Evropy (nenamlouvejme si, že vede Brusel) má Německo potíže na všech stranách a potřebuje od nich odvést pozornost.

K tomu se hodí nejen Hirošima a Nagasaki, ale i každý zákrok americké policie vůči "ubožákům černochům". Jako kdyby nezahynulo více bělochů rukama černochů, než naopak.

E. Heusinger 10.8.2015 10:41

S civilisty

Američané umí bojovat vskutku hrdinně. Ti mrtví se potom označí jako "vedlejší škody".

J. Jurax 10.8.2015 19:10

Re: S civilisty

Ono nemůžete mít omeletu, aniž byste rozbil vejce.

Ś. Svobodová 10.8.2015 9:25

moc to nechápu

Atomovku má kde kdo, odstrašují s ní čas od času všichni, ale zatím měli všichni morální zábrany jí použít. Krom Američanů, kteří morální zábrany neměli. Naopak je od té doby atomovka jejich všelék ve spoustě katastrofických filmů. :-) Irán by prý atomovou zbraň mít neměl, protože by s ní vyhrožoval a vydíral, čímž by se připojil k ostatním. Ale kde je psáno, že Iránští vůdci nemají stejné morální zábrany jako ostatní? Asi by jí také nepoužil. A kdyby ano, postoupil by "jen"  k Američanům na vyšší level. Asi by tím spustil celosvětový jaderný konflikt, ale to je  jen otázka času, než k němu dojde, pokud jeho rozpoutání již není otázkou vlastnictví ale morálky.

J. Plzák 10.8.2015 10:22

Re: moc to nechápu - ale já jo!

Morálka je u Šiítů jiná než u Evropanů, na tu spoléhat nelze.

Rozhodující je pud sebezáchovy. Íránské duchovenstvo dobře ví, že i kdyby zaútočili první, stále ještě by tu byl někdo, kdo by jim tu bombu na oplátku také na hlavu stačil hodit.

Ne Němci, ti by napřed museli hlasovat v Bundestagu a jejich Zelení a Leváci by určitě měli námitky. Naštěstí jsou tu ale stále ještě Izraelci.

P. Kraus 10.8.2015 12:43

Re: moc to nechápu

Tohle není nic jiného než ideologicky podbarvené žvásty. Jen tím ukazujete, na které straně stojíte. Možná, že Hirošimě a na Nagasaki vděčíme za to, že nebyla rozpoutána 3. světová a v tom případě jaderná válka, když se všichni mohli přesvědčit o ničívých účincích atomových bomb. O Íránu škoda mluvit.

Ś. Svobodová 10.8.2015 13:46

Re: moc to nechápu

Tak trochou neideologických ale faktických znalostí: již před jaderným útokem Japonsko iniciovalo jednání mezi SSSR a USA, ve kterém Japonsko chtělo konflikt ukončit, ale zároveň si podržet svá území a zřízení. Po shození bomb Japonci jednání urgovali, avšak namísto toho SSSR vstoupil do války v Tichomoří. Japonci se tedy raděj vzdali Američanům, než Rusku. Historikové i sociologové dnes a denně předkládají důkazy, že ničení velkých měst a vybíjení statisíců civilistů jakýmkoliv způsobem  si nedokáže vynutit kapitulaci.

Naopak tvrzení, že právě jaderný útok zabránil další válce je fakticky pouze ideologické a nepodložené důkazy.

P. Kraus 10.8.2015 14:25

Re: moc to nechápu

S vámi je fakt legrace. Představa, že vítězné mocnosti umožní japonskému militarismu si ponechat jejich zřízení po všech těch milionech mrtvých, které měli Japonci na svědomí, když  bylo třeba udělat totéž, co s Němci, tedy odstavit nacisty od moci, hlavní viníky hnát před soud a Německo denacifikovat. Copak nechápete, že to byla NAPROSTO nepřijatelná podmínka? Jediné na co Američaní přistoupili je to, že ponechají v úřadu japonského císaře z důvodu, že by se jaksi mohlo Japoncům to vzdávání se ulehčit. Nevíte nic o tom, že císař vyzval ke kapitulaci a armáda v Mandžusku to odmítla a bojovala se SSSR ještě několik týdnů. Na straně Japonců bylo spoustu různých zájmů a vůbec nebylo jednoduché, aby se domluvili na tom, kdy a jak budou kapitulovat. Jediné, čemu rozuměli, byla síla.

R. Langer 10.8.2015 14:55

Re: moc to nechápu

"Naopak tvrzení, že právě jaderný útok zabránil další válce je fakticky pouze ideologické a nepodložené důkazy."

A to jako říká kdo? Už se nám zase píšou nějaké nové dějiny? :-P

J. Jurax 10.8.2015 19:18

Re: moc to nechápu

"že ničení velkých měst a vybíjení statisíců civilistů jakýmkoliv způsobem si nedokáže vynutit kapitulaci."

Nedokáže. Ale zničená infrastruktura a smrt statisíců civilistů usilovně pracujících pro vítězství podrývá hospodářský potenciál státu. A ten - při zhruba stejné technologické úrovni a srovnatelné síle protivníků - nakonec rozhoduje o vítězství či prohře.

A lze se oprávněně domnívat, že nebyl-li by ničivých potenciál jaderných zbraní přesvědčivě demonstrován na Japonsku, došlo by k té demonstraci někdy později - v Koreji, při kubánské krizi, ve Vietnamu - a tož už měly jaderné zbraně obě strany (Vietnam ne, ale Čína a SSSR ano) ...

P. Vaňura 10.8.2015 22:49

Co to žvaníte o "morálních zábranách"

Jedná se o strach z odvety. Přitom žádná válka, srovnatelná s WW2 tady už 70 let nebyla.

K. Janyška 10.8.2015 9:23

Pro mne je odkazem Hirošimy to, že se dá válka se šílenými

lidmi vyhrát za daleko menších ztrát použitím nové techniky, než by to bylo možné klasicky. Někde jsem četl, že bylo ušetřeno možná až milion lidských životů... Dzp.

J. Plzák 10.8.2015 10:24

Re: Pro mne je odkazem Hirošimy to, že se dá válka se šílenými

Stačil by jeden ušetřený americký život.

USA nenapadly Japonsko!

F. Farniente 10.8.2015 20:32

Re: Pro mne je odkazem Hirošimy to, že se dá válka se šílenými

píšu to výše: Japonci chtěli obětovat sto miliónů lidí....

P. Vaňura 10.8.2015 22:55

100 milionů obyvatel tehdy Japonsko ani nemělo

To heslo patrně znamenalo, že VŠICHNI Japonci jsou připraveni zemřít za císaře, což se blížilo pravdě. Poté, co Američané dobyli ostrov Saipan, spáchali jeho obyvatelé hromadnou swebevraždu. Jakýsi fanatik dokonce povraždil děti v tamním sirotčinci.