6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Obama znovuzvolen? Moc bych nejásal

Přiznám se, že jsem si přál, aby byl zvolen Mitt Romney, byť ve mně žádné velké nadšení nevyvolával. Kdybych byl Američan, volil bych ho jako menší zlo. Zvolen byl ovšem Barrack Obama, což znamená, že Spojené státy budou pokračovat po trajektorii nastoupené před čtyřmi lety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 14.11.2012 14:05

Dlouhodobý pokles se změní v pád

Za obavu, že USA hrozí rozpad se P. Buchananovi dostalo levicového posměchu přesto, že to naprosto přesvědčivě zdůvodnil tím, že mezi těmi, kteří chtějí "americké hodnoty" (a s nimi i jejich nositele) "zničit" a těmi kdo je chtějí zachovat, není žádný kompromis možný. Ukázal, že propast mezi nimi se neustále prohlubuje.

V včera jsem získal několik zpráv potvrzujících, že ve státech v nichž Obama prohrál, vzniká hnutí za odtržení od USA. Ještě nedávno by to bylo nemyslitelné.

http://blog.chron.com/txpotomac/2012/11/the-petition-to-let-texas-secede-from-the-u-s-to-be-reviewed-by-the-white-house/

J. Cinibulk 12.11.2012 22:52

Souhlasim ...

Souhlasim. Napsal bych to snad ostreji, ale vytknout tomu nemohu nic. Dekuji za Vas clanek.

J. Ryba 12.11.2012 22:46

do USA se vždy hrnuli přistěhovalci, pane Drápale, ale obyčejně se nestávali cílem kampaní jedné ze stran. Republikánům to snad dochází

M. Hoblík 12.11.2012 14:25

Další blb, který našel cestu ze srabu?

Škoda, že pan Drápal neoslovil včas voliče v USA, mohl zabránit katastrofě! Teď jsou USA bez Drápala v pr...!

V prekérní situaci.

D. Švik 12.11.2012 14:35

Re: Další blb, který našel cestu ze srabu?

Tak vy jste našel cestu ze srabu? Moc vám to přeji.

P. Čech 12.11.2012 18:03

Re: Další blb, který našel cestu ze srabu?

 Cestou ze srabu není a nikdy nebude socialistická ideologie a její uplatňování. Stojí a padá totiž s možností neuvěřitelného brakování financí a není-li ono brakování možné, poněvadž není co brát, je nutno se (a nejen se) zadlužovat. Je to cesta do pekel, což je možno vidět všude ve světě, nejvíce v USA. A k tomu přispívá prezident Obama a celá jeho socialistická demokratická strana.

B. Hamal 12.11.2012 13:57

Začátek civilizace

Já to řeknu taky naplno: zdá se, že se spíš na nás (lepší lidi) Pánbu vykašlal a hodil tu naši západní civilizaci do odpadkového koše. Ale nezoufejme a zvolejme spolu s Paulem Gildingem: tato krize není koncem civilizace, naopak, jestli to nezvoráme, může být jejím začátkem.

D. Švik 12.11.2012 14:05

Re: Začátek civilizace

Na to jste přišel úplně sám?

M. Hoblík 12.11.2012 14:26

Re: Začátek civilizace

Pánbu se od nás neodvrátil; on se jen na nás už nemůže ani podívat.

F. Svoboda 12.11.2012 15:08

Re: Začátek civilizace

Lidé západu se bohužel  vykašlali na Pána Boha. Proto od něho nemohou očekávat zázraky.

J. Boleslav 12.11.2012 10:26

Naprosto souhlasím

Vidím to zcela stejně.

D. Švik 12.11.2012 13:59

Re: Naprosto souhlasím

Jako buddhista bych to formuloval asi takto: jsme v háji, protože se ptáme co můžu dostat, namísto co můžu dát...nicméně stojíme na judokřesťanských základech, takže v zásadě souhlasím. Jinak Dan opět velmi dobrý článek.

J. Bajgar 12.11.2012 14:31

Re: Naprosto souhlasím

Konečně někdo, kdo to cítí správně. Západní civilzace je na tom tak mizerně proto, že ochota k oběti, něčeho se vzdát ve prospěch toho druhého je dnes daleko menší, nežli ochota něco nebo někoho vlastnit, chtít a přivlastnit si (pokud možno všechno). Pak je Bůh daleko, on má rád oběti, obětavost.

J. Vintr 12.11.2012 9:46

S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Na mandatorní výdaje se mezi občany zatím vybere dost a dost. Vybere se taky dost na státní administrativu, zdravotnictví, policii, justici a i dokonce na tu poněkud hypertrofovanou sociální politiku. Peníze, které v erární kase chybí, jsou peníze, které se vyhazují za absurdně přebujelý státní byrokratický aparát a především jsou UKRADENY!. Z každé koruny, které erár vydá za nákup čehokoliv - od kancelářských potřeb po stavbu dálnic, si někdo něco přikrade. Někde 20% a někde taky 500%. Navíc se často utrácí ne proto, že by to bylo potřeba, ale protože je to dobrá záminka ke kradení. Toto kradení se stalo normální součástí fungování státního aparátu a ti, co kradou, si asi ani nejsou někdy vědomi, že by dělali něco špatného (protože to přece dělá každý). Samozřejmě, že čím výš postavený úředník a nebo jiný veřejný činitel, tím větší příležitost ke kradení (eufemicky označovaném jako korupce). A v tom je základní kámen úrazu - není zde nikdo kompetentní, kdo by měl zájem tento jev nějak omezit. Je signifikantní, že politici vymýšlejí způsoby, jak vyždímat z lidí další peníze (a říkají tomu úspory), obírají o peníze ty nejpotřebnější, ale ani slovíčkem se nikdo z nich nezmíní, že by se třeba taky mohlo míň krást ...

T. Vůjta 12.11.2012 10:26

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Údajně se na mandatorní a další výdaje vybere tak akorát. Máme však roční schodek přes 100 miliard Kč a to prý je prakticky tentýž objem financí, který se za rok rozkrade korupcí. Řečeno jinak - nemít korupci, máme vyrovnaný státní rozpočet a žádné dluhy (prý je toto pravda !). Korupce prý už u nás sežrala více, než kolik byly materiální škody způsobené ČSR během WW2 (toto je prý také pravda !!). Vezměte si, že s osobami, které byly seznány odpovědnými za WW2 (i když ne se všemi, to by byla další diskuse) se u norimberského tribunálu a jinde naložilo docela tvrdě, tresty smrti počínaje. Nám tady někdo ve finanční oblasti škodí ještě více, než ti tehdy tehdy stíhaní a celkem vzato se nic neděje (i když v posledních měsících se již trochu děje).

Krize má kořeny mravní (spíše nemravní), vše ostatní potom jsou už jen následky. Toto tvrdil J.A.Baťa a mám dojem, že i TGM. Odtud se musí začít s nápravou, rozhodně ne tištěním nekrytých bankovek !

J. Boleslav 12.11.2012 10:32

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Opravdu si myslíte, že nacisté odsouzení v Norimberku, škodili míň než naši současní korupčníci? Korupce je jistě sviňstvo, ale existuje všude ve světě a úplně ji vyhubit nelze. Jde o to ji minimalizovat. Oněch Vámi uváděných 100 miliard je pouhý odhad, IMHO velmi nadsazený. Pokud je nemandatorních výdajů rozpočtu 20%, musela by se míra korupce blížit 50%, což je jistě nesmysl.

T. Vůjta 12.11.2012 10:41

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

... poslyšte, já to s tím Norimberkem myslel jako nadsázku. Toto se samozřejmě nedá srovnávat, čímž ale nechci říci, že při korupci o nic nejde, neboť ono to také třeba korupcí může začít a kdoví čím skončit ! Nemysleme si, že všechny maléry jsou už za námi a že jsme dnes již dost mazaní na to, abychom to k nějakým velkým malérům nechali dojít !

A co se týče výše korupčního objemu - nejsem žádný finanční odborník (proto opakuji to "prý"), jen jsem cosi o těchto výších již párkrát v různých novinových článcích zaznamenal.

Ale co se týče mravního základu krize, to si fakt myslím, že platí !

J. Vintr 12.11.2012 10:43

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Proč píšete o korupci? U nás se KRADE. Prostě se ten, kdo za stát rozhoduje o vydávání peněz (na jakékoliv úrovni) dohodne s odběratelem, že si bude účtovat vyšší částku a o ten rozdíl se nějak podělí. Korupce je něco úplně jiného.

M. Prokop 12.11.2012 12:04

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Klidně můžete mít i pravdu, ovšem kardinální otázka je, co s tím.

Morálka většiny je dána a mění se pomalu, pokud se mění vůbec.

M. Prokop 12.11.2012 12:05

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Můžete mít i pravdu, ovšem kardinální otázka je, co s tím?

Morálka (průměrná) většiny je dána a mění se pomalu nebo také vůbec.

T. Vůjta 12.11.2012 13:03

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Co s tím ? Jednoduchá otázka, přetěžká odpověď. Nejzákladnější a nejdůležitější instituce - a sice rodina - je na Západě v úpadku, a to podle mne je ten malér. Nejprve se musí obnovit rodiny, historie potvrzuje, že byl-li na dobré úrovni rodinný život, v zemi se dařilo lépe. Určitě to platí i dnes. Nepomůže sebepromyšlenější legislativa, nepomůže nějaký geniální státník, národohospodář. U kořene korupce a podobných Západ i nás ničících lumpáren je sobectví (z rodin zpravidla vycházejí lidé s menšími sklony k sobectví), bezohlednost a necitlivost (zase - ve rodině není prostor pro bezohlednost a necitlivost), dále sebeláska, neschopnost sebepřijetí, nepoctivost - ... Rozvoj rodin navíc pomůže kapitálu, protože vede k růstu nové produktivní a hodnoty přinášející populace, která je pak oním kýženým spotřebitelem, kterého kapitál tak nutně potřebuje. Nemohu se mýlit, když tvrdím, že náprava vede přes rodiny !

M. Prokop 12.11.2012 13:13

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Já bych řekl, že rodina je až následek jisté zodpovědnosti. Takže není-li ochota vzít za sebe a za bližní zodpovědnost (viditelná i na snaze o co nejvíc věcí, které by zajišťoval stá), nebude ani renesance rodin, ani menší zlodějna. Ta je totiž nejvíc podmíněna obrovským objemem peněz, o nichž nerozhoduje majitel, ale úředník.

T. Vůjta 12.11.2012 13:36

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

K zodpovědnosti je totiž nutná mravnost. A budeme u onoho Baťova tvrzení.

M. Sedláček 12.11.2012 14:33

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Snížit vliv státu, politiků a úředníků na naše životy a nést konečně zodpovědnost za svůj život. Tím pádem dojde ke snížení přerozdělování peněz a nebude z čeho krást. Všechno ostatní (morálka, rodina, atp.) jsou v kontextu korupce prázdné floskule.

P. Čech 12.11.2012 18:14

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Schodek státního rozpočtu máme 160 miliard Kč. Na druhé straně to není jen věcí mandatorních výdajů, jak je nám nalháváno. Mandatorními výdaji jsou i výdaje na státní správu. Tedy zrušením 8 zbytečných ministerstev a mnoha jejich přímo řízených organizací klesnou i ony mandatorní výdaje, které se blíží těm 160 miliardám. Chce to vydat se švýcarskou cestou. Cesto státu, který je co se týče počtu obyvatel, geografické velikosti a struktury průmyslu a zemědělství naprosto srovnatelný s ČR.  Tento stát efektivně funguje a je řízen pouhými sedmi (7) ministerstvy. Oněch 7 ministerstev mají dokonce uvedeno jako max počet v ústavě. My máme ministerstev 15+1 a náš stát v porovnání se zmíněným Švýcarskem   n  e  f  u  n  g  u  j  e  .Tady je jedna z mála cest k reformám a nikoliv diletantské zásahy pánů Kalouska, Drábka, Hegera a Nečase.

B. Rybák 14.11.2012 14:26

Re: S tím napjatým rozpočtem nemáte pravdu

Všude ve světě je státní (veřejné) "podnikání" minimálně dvakrát dražší než podnikání soukromé. To je neodstranitelný důsledek toho, že úředník je úspěšný udrží si své místo), když neriskuje (nerealizuje nové myšlenky), a podnikatel je úspěšný (udrží si své postavení) když riskuje (realizuje nové myšlenky). A tak ti úředníci, kteří si udrží zbytečné místo nás svým veřejným podnikáním stojí mnohem víc peněz než (nevyhnutelně s nimi spojená) (obvykle několika procentní) korupce.

P. Novák 12.11.2012 9:42

Věřím,

že Bůh není, ale přesto souhlasím.

J. Chaloupka 12.11.2012 9:26

A Bůh se na to dívá a nic nedělá. Jak je tedy možné,

že všechno řídí? Není to tak, že Bůh se odvrátil od lidí? A který je to Bůh? Muslimský, křesťanský, budhistický, hiduistický, Matka Země, Perun .......

I. Lyčka 12.11.2012 9:46

Re: A Bůh se na to dívá a nic nedělá. Jak je tedy možné,

A co když je to tak, že se Alláh rozhodl pohlédnout příznivým okem na nás, nevěřící západoevropské a americké psy, a rozhodl se pojmout nás pod svoji ochranu?

J. Vintr 12.11.2012 10:22

Re: A Bůh se na to dívá a nic nedělá. Jak je tedy možné,

Bůh je jenom jeden. Je to jasně řečeno i v prvním z Desatera přikázání. Představa, že může existovat víc "konkurenčních" vševědoucích a všemohoucích stvořitelů Vesmíru, nemá absolutně žádnou logiku. Je úplně lhostejné, jak mu lidé říkají a jakými způsoby se mu snaží vlichotit. To že právě tato formalita rozděluje lidi a je někdy i příčinou vražedné nenávisti, je jen hloupé nepochopení výš zmíněné skutečnosti.