29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: O Tchaj-wanu, placení vysoké ceny a věcech souvisejících

Současná návštěva předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu (nejde jenom o něj, delegace je početná) vzbudila očekávatelně podrážděnou reakci v kontinentální Číně. To by snad ani za komentář nestálo, to se, upřímně, dalo čekat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Černý 1.9.2020 18:01

To se uvidí, jsi rychlý jak průjem, ale je to skoro jisté.

Jsem zaměstnancem významné strojírenské firmy , které tam jde o desítky miliard korun. Tak přemýšlej ty akcionáři .;-D

J. Anděl 1.9.2020 18:33

17:46 mi ještě vykáte, 18:01 už přecházíte do tykání. Mám z toho něco vyvozovat?

Ano, jako zaměstnance významné strojírenské firmy vás naprosto chápu. Podobně já jako zaměstnanec jedné banky nejsem nijak nadšený z úvah o bankovních daních. To mi připadá naprosto přirozené.

J. Ráž 1.9.2020 14:31

Jako obvykle perfektní analýza.

K tomu: Jestliže cesta Vystrčila nemá být počátkem změny naší politiky vůči oběma Čínám a když zejména vláda nemá promyšleno co bude následovat, tedy nemá naplánovaný nějaký další postup, tedy jakou politiku vůči Číně a Taiwanu budeme nadále praktikovat, jeví se cesta druhého nejvyššího ústavního činitele malé středoevropské země na Taiwan, bez souhlasu a v podstatě za zády oficiálních politických reprezentantů ČR, jen líbivým gestem tvrdohlavého politika určeným pro určitou skupinu občanů. Jiný význam to nemá.

PS. O panu Hřibovi si nemyslím nic dobrého, tak jeho poněkud teatrálně prezentována účast v delegaci , nemá cenu nijak komentovat.

V. Pokorný 1.9.2020 14:12

No, docela jsem se zasmál. Jeden diskutující zde napsal, že jsme, tedy myšleno asi jako Česká republika, svobodný a suverénní stát. Tak tomu jsem se zasmál.

V. Církva 1.9.2020 17:00

No bylo hůř. EU se smažíme neposlouchat a jde to líp než s Rusama. Kdeální svě prostě neexistuje.

J. Jurax 1.9.2020 18:26

No, to je jen taková EUroiluze svobody a suverenity.

P. Kubáč 1.9.2020 13:13

Z celého "skandálu" velice trčí naštvanost KSČ ( Komunistické strany Číny ), že nějaká blecha, co ji na globusu není vidět neposlouchá hlas "Říše středu"

Co se obchodních záležitosí týče - byznys s Číňany přináší zisky oligarchům a nezaměstnanost plebsu. To že vlády ( s výjimkou Trumpa ) konají ve prospěch Číny docela pěkně naznačuje, čí chleba jedí a čí písně zpívají - a "prostý lid" to zjevně není.

J. Zaorálek 1.9.2020 12:37

Já jsem jednoznačně rád, že pan Vystrčil na Taiwan jel, i s ostatními, pochopitelně. Myslím si, že to má jen samé klady, nevidím žádný zápor. Počítejte se mnou:

1. Dát Číně jasně najevo, že nám diktovat nemůže a nebude. A že se nelekneme žádných hrozeb. Jsme svobodná země, suverénní stát. A o komunistech víme své.

2. Je to zároveň šance pro celou Evropu, EU, aby se probrala a na otevřené čínské hrozby zareagovala jasně a bez nějakých odboček. Čína vyhrožuje členskému státu EU? Evropský parlament teď může ukázat, jak to vlastně s tou demokracii a svobodou myslí.

3. Ukáže se, že podobné čínské brebtaní je zatím neškodné a že se rozhodně nemusíme nějakých ekonomických sankcí bát. Myslím si, že by musely postihnout celou EU.

4. Ostatně čínské investice jsou u nás minimální, díky Bohu, Taiwanske jsou o mnoho vyšší. A je šance, že obchod s Taiwanem tedy dále poroste.

5. A je tu i šance na nějaké snížení závislosti na čínském zboží, ale ta je malá.

J. Kombercová 1.9.2020 12:53

S EP to máme vyzkoušené... před časem víza do Kanady, EP na Sobotkovu žádost o pomoc ani nešpitl.

Taky jsem ráda, že pan Vystrčil se té cesty po Kuberovi ujal.

J. Černý 1.9.2020 14:46

Proč jste s ním nejela ? ;-D

J. Kombercová 1.9.2020 15:58

Na blbou otázku blbá odpověď:

Proč? Pro slepičí kvoč.

V. Podracký 1.9.2020 14:40

Nevím co Číňani udělají,asi nic moc, co by momentálně mělo význam. Ale do budoucnosti se dostáváme do horší situace. Vystrčilovo tažení je proti našim podnikatelům v Číně a možnosti se dostat z německé závislosti a udělat také nějaké jiné obchody než s Německem. Je to zásadně neproduktivní a ztrátová záležitost.

J. Zaorálek 1.9.2020 15:02

Německo je náš nejvýznamnější obchodní partner, navíc soused. To je pravda. Německo si ovšem v současné době a už dlouho nedovolilo České republice nebo jejím představitelům jakkoli vyhrožovat. Pokud máte dojem, že by byla výhodnější ekonomická závislost na komunistické Číně, která svou agresivní povahu jen těžko skrývá, asi Vám nebudu schopen porozumět. Za předpokladu, že nejste komunista.

M. Panter 1.9.2020 15:23

Chlape, co to melete furt za nesmysly ? Německu stačí naznačit a naši jsou v pozoru. Během Corony Merkel se jen zmínila o neudržitelnosti zákazu cestování zdravotnickým pendlerum a do hodiny bylo nařízení zrušené. A tak je to se vším. Proč není v kalendáři datum německé okupace jako významný den, když to sovětské je...?

J. Zaorálek 1.9.2020 16:02

To, chlape, mluvíte o úplně jiné věci.

J. Černý 1.9.2020 14:45

Poštěkávání na Čínu s USA za zády je roztomilé, ale USA sledují své zájmy, ne naše. Vyskočil sehrál.roli užitečného idiota, který za své kroky nenese zodpovědnost. Měl by nést . A když ho přejede multikára z čínského velvyslanectví, tak nebudu plakat.;-D

Tajwanské investice jsou mnohem vyšší;-D Jak velká je vaše číslovka, "mnohem vyšší" ?

J. Zaorálek 1.9.2020 14:56

Asi tak 14x vyšší. https://www.kurzy.cz/zpravy/547446-tchaj-wan-je-14krat-vyznamnejsim-investorem-v-ceskem-prumyslu-nez-cina/

Asi máte z vlastní zkušenosti dojem, že poštěkávat můžete jen s někým za zády. Pan Vystrčil svou návštěvou nepoštěkává, chová se jako svobodný představitel svobodného státu. Poštěkává Čína.

Navíc si myslím, že některé zájmy máme s USA společné.

J. Vágner 1.9.2020 10:24

Na úplně nejobecnější úrovni souhlas. Také si myslím, že ve světě, kde bude Amerika hegemonem světa se nám bude existovat lépe. Číňané jsou doopravdy absolutně jiní. A teď pár poznámek. Cizí jsou nám úplně stejně Číňané pevninsti, jako ti z ostrova. Liberálními demokraty jsou Thajwanci asi stejnými jako já;-D. Mám obavu, že i jejich vztah k opravdové demokracii (vládě většiny) bude úplně stejně pragmatický jako u těch pevninských Číňanů. Co se hodí si ponechají a co není účelné pragmaticky nahlíženo, pošlou do kytiček. Jinými slovy demokracie tohoto typu na Thajwanu bez nutnosti respektovat strýčka Sama, nezávislé na pevninské Číně přežije asi tak deset minut. A na závěr to nejdůležitější. Mám nulovou potřebu s Číňany válčit a nebo dělat užitečného idiota někomu, kdo takové nápady má. Pro to, abychom s Číňany nemuseli válčit, si ovšem musíme zachovat schopnost s nimi soutěžit. A to s 15% procenty vysokoškoláků na technických a přírodovědných oborech VŠ ve srovnání s 65% v Asii nepůjde.

M. Veleba 1.9.2020 12:16

Hmmm.... R^R^R^

J. Ráž 1.9.2020 14:33

R^R^

J. John 1.9.2020 9:46

Nemá smysl dráždit Čínu nějakými neúčinnými politickými gesty, které stejně nebudou mít žádný pozitivní přínos. Jestli o nějakém víte, tak ho napište. Zůstanou jen vzpomínky "cestovatelů" na žranice a turistické zajímavosti. Obchodovat s Tchajwanem i Čínou, jako to dělá i Západní Evropa. Čínský ministr zahraničí byl nyní v Německu, Itálii, Holandsku a Norsku. Nebyla to užitečnější akce, než výlet do exotiky?

P. Milan 1.9.2020 9:49

To u gest obvykle není jasné, jaký bude jejich přínos.

Každopádně je jasné, jaký je přínos otrocké snahy nepohoršit: Požadavky na poslušnost se obvykle stupňují.

J. John 1.9.2020 9:59

Nechat politiky plkat o "lidských právech" a "jednotné Číně" a bez ohledu na to obchodovat. Ty plky jsou jen zbytečné divadélko.

Š. Hašek 1.9.2020 9:59

Číně jsme šumák.

Tam v centrále mají všichni v diářích nejdříve jiné státy.

Potěšilo mě, že i Vy uznáváte, že Vystrčil nedělá činy ale gesta. Já bych raději činy. Ale na ty on nemá.

P. Milan 1.9.2020 11:16

To jste se ovšem spletl. Komentoval jsem pouze příspěvek pana Johna, ten psal o gestech.

Jak by se vám líbily Vystrčilovy činy, těžko říci, odhaduji, že moc ne. Ona i ta cesta je svým způsobem čin.

J. Ráž 1.9.2020 14:36

Vystrčilovu cestu považuji za gesto určené českým příznivcům velkých, ale nic neřešících gest a jistou úlitbu Spojeným státům..

V. Pavelka 1.9.2020 15:09

Když nám Čína za to Vystrčilovo GESTO, přišlápne PODOLEK, Brusel sotva pípne , možná by Pompeo Vystrčila pozval do USA?

P. Milan 1.9.2020 9:45

Dobré, až skvělé.

Jedna poznámka: "Během odhadem cca pěti let si tuhle otázku bude nucena nějak vyjasnit celá Evropa, jednotlivé státy zvlášť i EU jako celek. Jestli budeme první nebo čtrnáctí, to asi v konečném důsledku nebude hrát až takovou roli. "

Je riziko, že EU jako celek zaujme jiný postoj, než bychom novátorsky a v předstihu zaujali my. Což by pak, z důvodů naší skutečné i předposrané podřízenosti EU mohl být problém. Ale nevěřím, naši "stranu a vládu" vida, že by k něčemu tak odvážnému došlo. Jeden Vystrčil jaro nedělá.

T. Hraj 1.9.2020 9:44

Čína drží všechny pod krkem. Důraz západu na lidská práva se krčí hluboko pod košatými obchodními vazbami. Čínskou ekonomiku si prostě nikdo nemůže dovolit ignorovat. Tím ale Čína posiluje nejen ekonomicky, ale i technologicky, vzdělanostně, "kolonializuje" Afriku a kde co dalšího. Každý to ví, ale nejde s tím nic dělat. Je to začarovaný kruh. A Číňani jsou trpěliví.

Určitou nadějí je Trump, který může jít na Čínu tvrdě (tarify, vojenské linie atd.) a začarovaný kruh přetrhnout. Připojí-li se další, bude muset Čína začít přemýšlet.

P. Milan 1.9.2020 9:46

Ignorovat ne, podporovat alternativy ano.