26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: O Rusku bez emocí

Málokterý Čech je schopen uchovat si nadhled, když je řeč o Rusku. Názor většiny je formován rokem 1968 a vším, co následovalo: přes dvacet let života v ponížení, nesvobodě a postupném ekonomickém zaostávání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Husovice 6.6.2021 9:57

Věřím, že to dlouho nepřežije. - já taky;-D;-D[>-]

M. Baloun 5.6.2021 9:30

Zdá se že Háááá je váš nejpádnější argument;-)

L. Hančar 5.6.2021 7:41

Připomenul bych jeden aspekt Ruska: Rusko nepáchá ekonomickou sebevraždu jako Západ ( boj s větrnými mlýny CO2 a podobně ). Ruská politická totalita je ve výsledku efektivnější než bidenovská liberální demokracie. A nakonec: Rusko je geograficky i politicky blizoučko Číně.

J. Stehlik 5.6.2021 7:55

Tak boj s CO2 dělat nebude . Jednoznačně fosil je jeho vývozní artikl (stejně jako u norska) a na boj s CO2 musíte mít peníze (bohatá společnost) . Tudíž rusko se změně teplot pragmaticky přispusobí . Stejně bych řekl , že boj s CO2 je spíše zástěra zdaňování spotřeby.

Š. Hašek 5.6.2021 7:55

Pouze poznámka:

V Rusku nevládne totalita. Parlamentních států na zemi je hodně, s různým parlamentním, zákonným mechanismem. Nenechám se neustále mýlit tím, že nějaké politické uspořádání někdo namyšlený (Pehe, Koudelka, Němcová, brusel, ..... ) označí za "nedemokratické".

Uznávám, že "novocarské Rusko" nedá mnohým spát. Mně naopak. Považuji totiž brusel za politickou skorototalitu. S prvky řízení a způsobem činnosti, kterými se vyznačovaly nejhorší totality Evropy.

Zkráceno.

M. Těhanová 5.6.2021 7:34

Tak myslím, že je ještě třetí skupina, ale opomíjená. Nevzhlíží k Rusku, ani z něj nemá dnes už strach. Dívá se na svět racionálně. Když slyším, jak Putin ovlivňuje celý svět, nechce se mi tomu věřit. ( tedy ne, že by třeba nechtěl). Ale že by byl tak geniální a schopný, schopnější než Amíci, to si prostě nedokážu představit a ani tomu uvěřit. Za totáče jsem Rusy nenáviděla, protože jejich socialismus mě ukradl život.

M. Mucha 5.6.2021 8:10

R^

Š. Hašek 5.6.2021 8:52

Mně SSSR narušil život. Neukradl, stále ho vlastním. V roce 1945, zřejmě i celé naší rodině, SSSR daroval život.

Upozorňuji dále, že SSSR měl málo společného s carským, nebo též s dnešním putinovským Ruskem. Výraz -putinovský- pouze upřesňuje, není v tom ani stopa ironie a hodnocení.

J. Novák 6.6.2021 22:08

Mně socialismus rozhodně život neukradl, ale myslím si, po za několik málo let dvacetileté zkušenosti se životem v USA, že kdybyste se narodila v USA, tak byste zase možná na druhou stranu nenáviděla kapitalisty. Takže hlavně pohoda, klídek... :-)

J. Krejčí 5.6.2021 7:10

Myslím si, že pan Kohout celkem správně vystihl situaci Ruska. Kromě energetických surovin nemá světu co nabídnout ani v ekonomice ani ve společenských otázkách. Putin zjistil, že marxizmus už nikoho neoslovuje, tak to zkouší s ruským nacionalizmem s použitím odporných metod bývalé bolševické KGB. Krátkozrakých naivků se najde dost, jak o tom svědčí i někteří diskutující.

T. Kohout 5.6.2021 7:15

Putin a "marxismus", to je dobrej výmysl.

Š. Hašek 5.6.2021 8:58

Nemá světu co nabídnout? Človíčku namyšlený, Krejčí!?

Krátkozraký a krátkodechý Němec kdys odhadoval tu zemi na šest neděl. U nás je několik politických hlupáků, kteří tu zemi odhadují na týden. Ale již dvacet pět let!!! A v pondělí začnou zas!

Na jak dlouho Vy odhadujete brusel?

J. Basler 5.6.2021 6:43

Ještě bych dodal otázku: co Rusko ve světě úspěšného vyrábí? Zbraně, možná inovuje jaderné zbraně (a snad je neprodává), kosmonautika za chvíli bude k ničemu jako prodejní artikl, viz. Čína a soukromníci v USA. Plus hodně zdevastovaná populace - demograficky, alkoholově a všichni trochu schpnější a chytří emigrují na nenáviděný Západ, včetně ČR. Jak jsem psal v posledních dnech do diskusí zde: Čína si koupí Sibiř, resp. území nepotřebuje a všechny suroviny ji Putin rád prodá, protože zpracovat je možná umí, ale jen začátek výrobního cyklu.

Má smysl dělat územní výboje? Jen ukusuje drobky z okolních států a náklady za to jsou děsivé a prestiž naprosto nulová. A na Thajwan (a jeho výrobu čipů) si dělá zálusk Čína, v Silicon Valey žádný křemík není atp. Přiznávám, tohle není z mojí hlavy a doporučuji Harariho knihy, všechny tři.

Chce to klid a čas...

J. Krásenský 5.6.2021 7:50

Není problém vyrobit, ale dostat se na světové trhy. A ať se nám to líbí nebo ne, celý současný svobodný svět s tržním hospodářstvím je utažen do pavučiny restrikcí, embargo, předpisů, povolení, které prosadily globální korporace k ochraně svých zájmů.

J. Krásenský 5.6.2021 6:41

"Že tato prosperita mohla být mnohem tučnější, nebýt korupce a imperiálních dobrodružství (které přinesly mezinárodní sankce), to je pro většinu Rusů vedlejší. " Jo jo, také občanům státu, které unikly z tábora míru a socialismu, bylo slibováno, že doženou v životní úrovni západní sousedy. A výsledek - poměr zůstal stejný a naší situaci nejlépe popisuje francouzský ekonom: "krmelec evropy".

J. Stehlik 5.6.2021 7:58

R^

Navíc ten krmelec děláme ze sebe sami . Konkurence a láce je nám cizí . Zvyšování životní urovně obyvatel není prioritou viz. stavebnictví , ale vývoz polotovaru ano a s tím spojen odliv kapitálu (dividend)

I. Pávek 5.6.2021 5:55

Jo, EU nebude a Rusko bude. Článek o ničem. Kohout se naparuje na hnoji, slípky se podívají jedním okem a hrabou si dál.

R. Vacek 5.6.2021 5:34

Takže dekadentnímu západu se může postavit jedině Čína. Vlastně ani to není potřeba. Neboť stačí pokračovat dostatečně dlouho ve stávajícím trendu a vliv západu a jeho dekadentních myšlenek na svět se minimalizuje::-/

https://emergingmarketfdi.wordpress.com/2013/06/20/share-of-the-worlds-gdp-since-1820/

P. Hatina 5.6.2021 3:58

No, přesněji řečeno, o Rusku bez emocí můžeme uvažovat , pokud jsme si tak jisti podporou Západu, který by nás, v případě větších trablů chránil.

Což tedy připomínám, nebylo ani za té okupace 1968, kterážto vlastně nebyla silná, antož sloužila jen k zastrašení českých politiků a civilů, nikoliv pro skutečnou válku. Stejně jako, a připomeňme, když Rusové naprosto bez boje před pár lety obsadili Krym.

Takže dneska, za té "jistoty" Západu, se můžeme chovat asi jako ten zajíc v pitomé anekdotě, když potkal medvěda. Medvěd ho měl napsaného na seznamu k sežrání. Ale když se už zajíc zeptal, jestli si ho může škrtnout, tak se medvěd zamyslel a řekl "Jo".. Někdy taková drzost i zafunguje, někdy ne , a pak chlupy lítaj.

Ostatně, taky přípomeňme že ani v případě Vrbětic nás naši západní spojenci taky nepodpořili

Š. Hašek 5.6.2021 0:13

Pane Kohoute,

ale tohle říkali i našeptávači Hitlerovi v roce 1935. Jak se zdá, vstali noví našeptávači.

P. Milan 5.6.2021 0:38

Měli pravdu i tehdy. Jen Hitler nepochopil, že má počkat na samozhroucení SSSR a neřešit to vojensky, napadením svého spojence.

Š. Hašek 5.6.2021 0:47

Byla to změna názvu a "návrat zpět v historii". Návrat k Rusku. Jako my se "vrátili k něčemu" v roce 1989.

Zhroucení vypadá jinak. Očekávám zhroucení brusele, které ovšem nebude jásavé.

R. Langer 5.6.2021 2:33

Také si myslím, že Rusko tady bude existovat ještě hodně dlouho po rozpadu EU. ;-)

T. Kohout 5.6.2021 7:14

Jasně, Hitler měl tu svoji "tisíciletou říši" a mohl čekat a čekat a čekat... než se SSSR samozhroutí. Zajímavá myšlenka. Jenže dobyvatelé nečekají. Alexandr Makedonský taky nečekal, ani Napoleon. Dobývají do samého konce.

Š. Hašek 5.6.2021 7:59

Trefný příklad!

S těmi dobyvateli Ruska. Jeden dožil penzi na Elbě, měl štígro. Druhý vohořel ruským benzínem, ve vzorovém centru Tisícileté Říše, Berlíně.

Jak skončí příští pokusník-dobyvatel Ruska?

F. Navrátil 5.6.2021 8:26

Hitler čas neměl. Vedl válku s Velkou Britanií a sovětská armáda procházela fází přezbrojování na moderní techniku.

J. Lukavsky 6.6.2021 11:52

"sovětská armáda procházela fází přezbrojování na moderní techniku." proti komu přezbrojovali? S Hitlerem měli spojeneckou smlouvu (Ribbentrop-Molotov), totéž s Japonskem. No a jako první fáze přezbrojování byla decimace důstojníků Rudé armády? Takže když je Hitler napadl tak chyběli alespoň trochu znalí velitelé... důmyslné. J.L. end