2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: O legendách a skutečnostech

Probírám se osmdesáti lety svého života, a nebyl to zrovna vlídný úsek dějin: krátká období stability a hned nato vražedný chaos, naděje a zklamání, sláva a rezignace, jedna velká válka a hromada menších, vítězný jásot a rozčarování, pád do poroby a vysvobození, vzápětí následované další a dlouhodobější porobou, krev a špína, velká slova a hned nato selhání…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Netopil 14.11.2013 10:58

Re: Tak jsme se dověděli

Obávám se,  pane Navrátile, že jste mi docela nerozumněl. Nikde jsem nenapsal, že by se člověk proti zlu neměl bránit, ale není pravda, že člověk který dodržuje určitá pravidla nemůže nikdy vyhrát. Dovolte příklad z historie. Za 2. sv. války se Japonci chovali k válečným zajatcům mnohem hůře než Němci. Doporučuji např. knihu Rytíři Bušidó, jejíhož autora si bohužel nepamatuji. Např. zajatí američtí piloti byli stínáni mečem. USA (a pod jejich vlivem částečně dokonce i SSSR) na rozdíl od Japonců dodržovaly mezinárodní konvence o válečných zajatcích. To jim nezabránilo v tom tuto válku vyhrát a o to bylo toto vítězství cennější. Člověk má nejen právo, ale i povinnost se bránit, ale přitom může zůstat člověkem.

L. Křivan 13.11.2013 23:39

Re: Pokud by někdo v polovině r. 1932 přepadl zasedání

Nebyl. Byl vlastenec a hrdina. Za vraha ho může považovat jen opovrženíhodný levičák.

J. Sinnreich 13.11.2013 21:11

Vyssi princip

Tr. Vyucujici Havlik: "Z hlediska vyssiho principu mravniho, vrazda tyrana neni zlocinem."

P. Vaňura 13.11.2013 21:00

Ale i Britové svého krále, Karla I popravili

Dokázali ale zabránit tomu, aby se k moci nedostali jejich tehdejší radkálové z řad puritánů. Ve Francii to dopadlo hůře, radikálové vládli skoro dva roky a v Rusku byla katastrofa úplná, fanatičtí bolševici se udrželi u moci 74 let.

A husity nechte na pokoji, oni bránili zemi pře osudem, který dvěstě let předtím postihl Valdenské (katary). Spíše bych uvedl třicetiletou válku, to byla ta pravá katastrofa!

J. Kanioková 13.11.2013 20:28

Většina těchto lidí, o nichž píšete,

šla domů na Husákovu poslední amnestii z 8. 12. 89

Přehled amnestií - http://iuridictum.pecina.cz/w/Amnestie

J. Kanioková 13.11.2013 19:51

Například -

„Trest smrti by mal v takomto prípade pre spoločnosť charakter poistky,“ pripomenul Vantuch. Radil tiež načúvať hlasu verejnosti. Tá však bola práve pod silným vplyvom vyčíňania prepustených po Havlovej novoročnej amnestii. Podľa policajných štatistík sa iba na Slovensku dopustili za prvé mesiace 12 vrážd, 30 lúpeží a 13 znásilnení.

z článku - Ako tieň šibenice prestal dopadať na Slovensko - http://jdem.cz/8zer7

J. Kulišek 13.11.2013 19:22

Re: Kdyby Svoboda byl jako Pinochet

Jini tvrdi, ze Svoboda privedl stat ke svobode a hospodarskemu rozkvetu. Zabranil pry podle nich hrozici komunisticke hruzovlade mozna sovetske okupaci a let celonarodni devastace na jehoz konci by ceskoslovensko skoncilo jako chudy stat. Tyto prehnane vyklady, vetsinou ze strany pravice, nezni prilis verohodne a spise prevlada nazor pokrokovych lidi a bojovniku za lidska prava, ze chybil a komuniste by se rozhodne nedopustili takovych prehmatu, jako on.  Zejmena ta cast mladeze, zhnusena kapitalistickym systemem. I spotrebni spolecnosti a chapajici vysvetlovani clenu komunisticke strany, ze byli pripraveni o moznost zit v socialismu a budovat komunismus a stastnou spolecnost, je rozhorcena

J. Kulišek 13.11.2013 19:21

Kdyby Svoboda byl jako Pinochet

Osudy starickeho Gen Svobody,nebyly jednoduche. Kdyz byl vyzvan K. Gottwaldem, aby podporil t.zv. vladu narodni fronty, coz byl kryci nazev pro prevzeti moci komunisty, na jejiz stranu se postavila SNB a Lidove Milice, misto projevu podpory armadou, dostavil se na Hrad s tankovym plukem. Jiz v prvnich hodinach boju se zastrelil K. Gottwald se slovy: Umiram, aby svoboda a demokracie zily!.V dalsich dnech bylo zatceno a internovano na Srahovskem stadionu nekolik tisicovek komunistu a desitky jich bez soudu zastreleni. Armada ustanovila radu generalu, v jejimz cele stanul Svoboda. Pronasledovani komunistu trvalo jeste nekolik let. Cetnymi prehmaty a veznenim komunistu jako Kopeckeho, Slinga, Novotneho, Zapotockeho a dalsich byla pobourena mezinarodni verejnost. Vlnu odporu vyvolala vrazda tajemnika KSC a predsedy exilove vlady Slanskeho, zijiciho v emigraci. Byl zastrelen na ulici v Moskve, pravdepodobne agenty Svobodova prazskeho rezimu. V nasledujicich letech tvrdost Svobodovy vlady povolila. Byla povolena existence tech politickych stran, ktere nebyly ve spojeni s Moskvou. Do zeme byli povolani zahranicni odbornici na ekonomii, bylo zruseno znarodneni a podporovana soukroma iniciativa.  Soubezne doslo k t.zv. ceskemu hospodarskemu zazraku a Ceskoslovenska republika mela nejvyssi zivotni uroven v regionu. Spocastne s uvolnovanim polirickym, Svoboda ustupoval do pozadi a nakonec starnouci marsal abdikoval a podepasal zakony o svobode, ale pohrozil, ze se vrati, pokud by zacala znova hrozba komunismu. Mezitim se Ceskoslovenska republika stala zakladajicim clenem Evropske unie a NATO. Svoboda nakonec byl jmenovan dozivotnim senatorem, zarucena beztrestnost a odesel do ustrani. Nyni generalovo hodnoceni obcany rozdelilo. Nekteri v cele se starymi soudruhy, vyjadruji nadeji, ze konecne muze dojit k potrestani Svobodovych zlocinu a k objasneni strahovskych zverstev.

B. Brousková 13.11.2013 19:21

Re: Výborný článek, velmi s ním souzním..

Havlova amnestie měla jediný důvod. Za komoušů byla zavřená  spousta  lidí a protože komouši vždy tvrdili, že u nás nejsou žádní političtí vězní, seděla celá řada lidí za vymyšlené" trestné činy" a "zločiny".Když například v hospodě někdo řekl, .že místní předseda KSČ je vůl, těžko ho za to mohli zavřít. A tak mu ve skřínce v práci objevili ,při nečekané prohlídce třeba vrtačku. A  prože při paragrafu "rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví" nebyla určena potřebná minimální výše škody, ale stačil samotný trestný čin , šup s ním do ťurmy. To byl třeba případ Pavla Wonky. Toho to nakonec stálo život. Kamarád řidič , skončil před soudem proto, že se služebním autem nejel nejkratší cestou k určenému cíli, ale zajel si několik kilometrů. Chytli ho esenbáci, on si z nich dělal šoufky a tak , ač byla škoda vyčíslena ná částku asi dvaceti korun, skončil před soudem, Dostal půl roku podmínku. Těch případů byla celá řada a pokud by soudy měly obnovovat procesy a znovu zjišťovat co se tehdy vlastně stalo, (a tehdy šlo o komunistické soudy, prokurátory a vyšetřovatele) zablokovalo by to soudy na dlouhou dobu a s nejistým výsledkem. A tak to Havel vzal z jedné vody na čisto. Že se tehdy dostali na svobodu i skuteční zloději a jiná sebranka je víc než jisté.Jestli to bylo dobře nebo špatně si netroufám posuzovat.

J. Kanioková 13.11.2013 18:59

Četla jsem VÍC článků, které byly k těm jednotlivým vraždám,

v nichž bylo v textu zmíněno, že pachatelem je člověk už dříve odsouzený za vraždu a v rámci amnestie propuštěný, protože mu byl amnestií trest zkrácený..

A byly to opravdu články k různým vrždám..

J. Lukavsky 13.11.2013 18:55

Re: Vodvářko,

" Zlo je zlo bez ohledu na počet obětí "

Kdyby se povedl první atentát na řádně zvoleného říšského kancléře Adolfa Hitlera - tak mohlo žít 50 milionů lidí. Také V.I.lenina se pokusili zabít. Kapírujete? Vražda na tyranovi není zločinem - vzpomínáte?

J. Kanioková 13.11.2013 18:54

Re: Se Seznamem jste mě překvapil,

Ale já píšu o "Seznamu" a o "Google". Na Seznamu jsem dřív nehledala

J. Lukavsky 13.11.2013 18:48

Re: Výborný článek, velmi s ním souzním..

Plošná amnestie je ospraveditelná jen po zásadní změně politického režimu.Jinak totiž znamená, že soudní systém země je špatný a tudíž je nutno napravit ve velkém jeho chyby. První Havlova amnestie byla odůvodněná, ale provedení bylo myslím úmyslně špatné. Propustit vězně bez zajištění co s ním bude dál je jistě riziko. Mnohdy neměli ani teplé oblečení. Otázkou ale je, zda by chtěl ještě pár měsíců čekat až se mu připraví nástup do života civilního. Skoro určitě ne.

B. Brousková 13.11.2013 18:32

Re: Jak to víte?

Ve Francii z nějakého důvodu, většina lidí má zdravý rozum. Komouši tam měli a stále ještě mají   dost a dost sympatizantů, ale volby nikdy nevyhráli a jistě nikdy nevyhrají. Náckové ovšem totéž v bleděmodrém. Zvěrstva  při svržení krále a v následujícím období měla do té doby srovnání, snad jen z našimi husity. A zase se z toho dostali a překonali to. Faktem ovšem je, že pokud vím, při návštěvě anglické královny, když se tehdejší francouzský prezident zmínil, že "díky pádu Bastily mají  Francouzi demokracii", královna na reagovala slovy, že Britové jí mají také a nepotřebovali k tomu gilotinu. Což je ovšem také pravda.

J. Cervenka 13.11.2013 18:12

bezvadny

tak ten nas Ludek z Dejvic zase naPsal skvele nejvic! A do detailu pravdive veci. V Zapadni Africe jsem se ptal nekolika mistnich (vzdelanych) kam by nejradej cestovali v Africe. Vsichni tri : Jihoafricka Unie ( za apartheidu).

B. Brousková 13.11.2013 18:01

Re: Se Seznamem jste mě překvapil,

Seznam, ve vyhledávači zadat Havlova amnestie a druhý příspěvek od shora je  celá amnestie i s paragrafy. A na vraždy se amnestie opravdu nevztahovala, ani na zbytkově tresty za vraždy. Je to tam černé na bílém

B. Brousková 13.11.2013 17:56

Re: Se Seznamem jste mě překvapil,

To je ovšem překvapivé, prože ještě před několika minutami to, tam bylo!

J. Václavíková 13.11.2013 17:27

Re: Se Seznamem jste mě překvapil,

Máte na mysli to, jak jste tu přičinlivě pastovala Kojzarovy bláboly?

J. Kanioková 13.11.2013 17:21

Se Seznamem jste mě překvapil,

já gůglila, a tam prakticky nic nebylo..

Ovšem - četla jsem víc věcí, kde byly důsledky amnestie, která NEJEN vymazávala zbytky, ale i snížila délky trestu, čímž z vězení odcházeli i vrazi.. Ti se pak dopustili několika vražd, o nichž se psalo.. Nejodpornější byl jakýsi zdravotník (nebo zaměstnanec, už si nepamatuju přesně), co zavraždil děvčátko z nemocnice..

J. Kanioková 13.11.2013 17:14

Ještě -

Jak Pinochet a „kluci chicagský“ nechali rozkvést Chile - http://jdem.cz/8zd52

P. Urban 13.11.2013 16:07

Jak to víte?

Ve Francii v roce 1968 rovněž vládl bordel. Přesto si udržela krásu, svobodu a demokracii, aniž by bylo nutné povraždit levičácké fanatiky.

P. Urban 13.11.2013 16:03

To jsou věci

Že by výrobci letadel, automobilů nebo železničních kolejí někoho vědomě poslali na smrt, to jsem ještě neslyšel.

P. Urban 13.11.2013 16:00

Pár poznámek

Soudit apartheid tak, jak se to obvykle dělá, je opravdu příliš jednoduché. Co se ostatních režimů týče, Chile je demokratickou zemí evropského střihu, ale to byla i před Pinochetem. "Druhá Kuba" nehrozila už proto, že Kreml o ni nestál, byť mu Allende v nouzi nejvyšší poddanství sám nabízel.

V Argentině naopak vládl bordel, který Peronovi dědici nezvládli, otázka je, jestli to opravdu ospravedlňuje oběti zdejší junty. (Pinochet byl proti ní humanista.)

Pokud jde o izraelsko-arabský konflikt, Izraelci jsou mi sympatičtější, protože ochotnější ke kompromisu. Špinavou válku ovšem vedou obě strany, každá podle toho, co má k dispozici. To bych jim jako Čech samo o sobě zas tak moc nevyčítal, i když mi není osmdesát a špinavé války ve střední Evropě osobně nepamatuji.

B. Brousková 13.11.2013 15:59

Re: Výborný článek, velmi s ním souzním..

Klikněte si na "Seznam", ve vyhledávači zadejte "Havlova amnestie" a máte to tam jak na dlani .I s příslušnými paragrafy a celou omáčkou. Také tam zjistíte, že se amnestie nevztahovala na vraždy a znásilnění,ač komouši stále melou opak. A pochopitelně i komančské bláboly jsou tam také.

H. Lukešová 13.11.2013 15:57

Re: Kopretino, hlaásta, že

To bez pochyby.

F. Navrátil 13.11.2013 15:52

Re: Takový geroj

Pane Heusinger, vaše logika odpovídá logice černocha, který na dotaz misionáře zda zabití mužů a znásilnění žen v jeho vesnici je zlem? Odpověděl, ano je to zlé, ale když my to uděláme ve vedlejší vesnici tak to není zlé, ale dobré. Pokud u nás existoval podle zákona jako nejvyšší trest, trest smrti. tak podle vaší logiky byl ten, kdo provedl popravu odsouzeného zločince vrah. Teď jenom čekám, že odpovíte, že kat, který popravil M. Horákovou nezaslouží odsouzení, protože konal podle zákona. Je mně vás srdečně líto, protože nejste schopen pochopit a rozeznat co bytostně ohrožuje naši svobodu a jaká je naše morální a vlastenecká povinnost za ni bojovat.

B. Brousková 13.11.2013 15:51

Re: Jste schopen rozlišit mezi útočnou a obrannou válkou?

Jak řekl klasik: Každý vyhraný puč je vlastně revolucí a každá poražená revoluce byla jen pučem. Komouši tomu říkali kontarevoluce. A občas prý i plíživá.

J. Kanioková 13.11.2013 15:51

Výborný článek, velmi s ním souzním..

Akorát o setkání Havla s Pinochetem nic nevím. Ale jestli se tak stalo, tak bych se nedivila, že se o tom neví. Protože například o jeho první amnestii z oficiálních zdrojů, nebo i jiných kritických ohlasů, nenajdete na netu téměř ani Ň. Což určitě není náhoda.. proč?

O Chile z r. 2012 - země, která se těší nejen v ekonomickém ohledu výjimečnému postavení - v latinskoamerickém kontextu se často mluví o „chilském ráji“. Chile zažilo za dobu své nezávislé existence pouhé čtyři významné vojenské puče a ve srovnání s dramatickým vývojem svých sousedů je to jen několik celospolečenských otřesů. Míra politické stability i úroveň rozvoje jeho státních institucí je tradičně vysoká.

Pinochet - http://jdem.cz/3djq9

(Chile 2013) Index globální dynamiky: http://jdem.cz/8zc76

Celkově nejúspěšnějším státem se stala letos Austrálie, následovaná Chile a Čínou (62,7 bodu).

F. Navrátil 13.11.2013 15:29

Re: Tak jsme se dověděli

Pane Netopil, bránit se proti prokazatelnému zlu a násilí lze podle vašeho názoru pouze tak, abychom úzkostlivě dodržovali etická pravidla. To pak, ale nemáme žádnou možnost se ubránit. Kdyby se náš president Beneš postavil jak v r.38, tak v r.48 stejným způsobem jako gen. Pinochet, pravděpodobně by došlo k ne zanedbatelným ztrátám na životech. Po stránce morálky a charakteru by náš národ byl určitě na vyšší úrovni než je dnes. Když se vrátíme k vaší poznámce o Norimberském procesu, mně osobně vadí, že zde stejní zločinci jako byli nacisté, sovětští představitelé, rozhodovali o vině a trestu. Každý logicky uvažující člověk přece musel vědět kdo vraždil v Katynu a na Gulagu. Jak probíhala Velká říjnová revoluce, kolik milionů obětí stálo nastolení moci Sovětů. A to se stejným scénářem probíhalo všude kde se zmocnil vlády komunistický systém. (Čína, Korea, Vietnam, Kuba, evropští vazalové a všichni ostatní. Vy si myslíte, že Chile by byla vyjímkou? Jinými slovy, amputace končetiny je ve své podstatě nepříjemným zákrokem, ale pokud  se jedná o záchranu života je lepší než rezignace a čekání na smrt.

B. Brousková 13.11.2013 15:10

Re: Pane autore,

"Nějaký ten milionek mrtvých" ? Už jste někdy zažil ,komouše, který by připustil, že Stalin byl masový vrah srovnatelný co do počtu obětí s Hitlerem? Mně se to ještě nepovedlo. "To jsou všechno nepotvrzené a nikdy nedokázané imperialistické lži." Víc z něj nedostanete. Zapnutý  televizor vám spíše odpoví na otázku, než zapnutý  komunista. Ostatně nikdy to nedělali jinak. A určitě nebudou ani v budoucnu.