22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SVĚT: O legendách a skutečnostech

Probírám se osmdesáti lety svého života, a nebyl to zrovna vlídný úsek dějin: krátká období stability a hned nato vražedný chaos, naděje a zklamání, sláva a rezignace, jedna velká válka a hromada menších, vítězný jásot a rozčarování, pád do poroby a vysvobození, vzápětí následované další a dlouhodobější porobou, krev a špína, velká slova a hned nato selhání…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 13.11.2013 14:56

Apartheid

Náš mořeplavec Richard Konkolski popsal v jedné své knize příhodu, která se mu stala při jeho návštěvě v JAR. Potřeboval tehdy navštívit nějaké cizí ko nzuláty, aby si opatřil víza na další cestu po moři, se svou lodičkou. Auto pochopitelně neměl, do kapsy hluboko a v ní pár dolarů devizového příslibu. Za víza se platilo ve valutách. Proto se ani nesháněl po taxíku. Postavil se na stanici MHD. Když přijel autobus a chtěl do něj nastoupit, bylo mu řečeno, že je to bus jen pro černé. Vystoupil. Začalo pršet. Když přijel druhý autobus a opět "jen pro černé", rozhodl se přesto do něj nastopupit. Cestující mu sdělili, že je to vůz jen pro černé. Ale mně to přece nevadí, odtušil Richard. Vám to možná nevadí, ale nám to vadí, řekli mu cestující ve voze. Černí, jiní tam nebyli. Opět vystoupil. Když si přečetl jízdí řád zjistil, že autobus "jen pro bílé", jezdí asi třikrát za den. Bílí mají auta. Autobus moc nepotřebují. Ten aparthejd , je opravdu lumpárna řekl si Richard, ale moc si tím v dané situaci nepomohl. Našinec se většinou domníval, že bílý může kam si zamane a černý jen tam kam ho ti bílí pustí. A ono to bylo trochu složitější.Alespoň v MHD.

J. Kubička 13.11.2013 14:46

Re: Pinochet a Havel

Vzhledem k tom, že Pinochet odmítl schůzku s Václavem Bendou (ten o setkání s ním stál), je krajně nepravděpodobné, že by se sešel s Havlem. Supertajná schůzka kohokoliv s kýmkoliv se nedá vyloučit z principu nikdy, ani třeba schůzka Pinocheta s Milošem Jakešem. Pozvání na Hrad by bylo výrazem veřejné podpory a tu Havel Pinochetovi nikdy nedal ani náznakem. nedošlo.

J. Štrobl 13.11.2013 14:28

Re: Pinochet a Havel

Vzhledem k tomu, že Generál Pinochet navštívil Československo a Českou republiku dvakrát v první polovině 90. let, není tak jisté, že se nesetkali.

E. Heusinger 13.11.2013 14:25

Re: Pokud by někdo v polovině r. 1932 přepadl zasedání

Odkláněním, výkruty, veletoči a piruetami nezakryjete. že Pinochet byl vrah.

P. Vaňura 13.11.2013 14:04

Pokud by někdo v polovině r. 1932 přepadl zasedání

vedení NSDAP a zastřelil Hitlera, Rohma, Hesse, Goeringa, Goebbelse a Himmlera, dopadl by jak?

P. Vaňura 13.11.2013 13:26

Já jsem vůbec netvrdil, že by to tenkrát Beneš vyhrál,

naopak. Ale utopit pokus o komunistický převrat v případě potřeby v krvi pokládám za chválihodné, protože opačná alternativa znamená mnohem více obětí. A za NAPROSTO NEPŘIJATELNÉ považuji převrat připustit z toho důvodu, abychom nemuseli pučisty postřílet.

Pořád se mluví o Pinochetovi, ale ještě brutálněji byl r. 1965 potlačen pokus o komunistiocký puč v Indonésii. Tehdy se komunisté pokusili nejprve zlikvidovat velení armády a následně obsadit Džakartu, jejich ozbrojené skupiny zabily 6 nejvyšších generálů, ale dva z nich, generál Suharto a generál Nasution unikli. Za Nasutiona se obětoval jeho pobočník, který si oblékl jeho uniformu a než to pučisté poznali, stačil generál uniknout. Oba generálové povolali radiem vojenské jednotky z venkova a puč byl rozdrcen, zahynulo údajně 25000 pučistů.

To ale nebylo všechno. Pokus o puč zaktivizoval islámské duchovní a ti vyhlásili proti komunistům (strana měla 2 miliony členů) dřihád. Bylo pobito několik set tisíc komunistů.

J. Kubička 13.11.2013 13:21

Pinochet a Havel

Zajímavé, že se nikdo nepozastavil nad tím, že Václav Havel snad zval Pinocheta na Hrad. Pochopitelně nezval, nikdy se s ním nesetkal, ani při své návštěvě Chile v době, kdy již vládla civilní vláda, ale Pinochet byl dosud velitelem armády. Hrozilo, že se Havel s Pinochetem bude muset potkat při večeři v presidentském paláci, ale Pinochet tam nepřišel, ač byl pozván. Havlova delegace si oddechla, o fotku Pinocheta podávajícího si ruku s Havlem opravdu nestáli.

F. Netopil 13.11.2013 12:56

Tak jsme se dověděli

že zavírat a dokonce mučit  a střílet nevinné lidi bez soudu je zavrženíhodné a neomluvitelné. Ale ne vždy. Někdy je to naopak to jediné správné a chvályhodné. Ve jménu nějaké vyšší spravedlnosti (to říkali i komunisti). Když se kácí les, lítají třísky. Kde už jsem to slyšel ? Tolik pan Frýbort. Při čtení jeho článku jsem si vzpomněl na americký film Norimberský proces asi z roku 1961. Pojednával o jednom z vedlejších norimberských procesů s německými nacistickými zločinci. V paměti mi utkvěla scéna, kdy hlavní soudce večeří se svým mladším kolegou, přísedícím, a vedou ve zkratce tento rozhovor. Mladý bojovný soudce se vysloví v tom smyslu, že s těmito lidmi (souzení nacisté z KL) bychom se neměli vůbec nijak mazlit nějakými soudy, ale rovnou je postavit ke zdi a všechny postřílet. Jeho starší kolega se malinko pousměje (skvělě ho hrál Spencer Tracy) a odpovídá: Ale to bychom se, pane kolego, chovali stejně jako oni. Nebyl by mezi námi žádný rozdíl a ztratili bychom morální právo je soudit. Pan Frýbort tento film evidentně neviděl. Jeho škoda.

E. Heusinger 13.11.2013 12:40

Vrthněte

na komunistický sekretariát, všechny tam povražděle a u soudu se obhajujte, že jste zábránil zlu.

Dopadnete jak?

L. Křivan 13.11.2013 12:14

Re: Takový geroj

Vražda na tyranu není zločinem. Zabití levičáka, který tyranii připravuje není zločinem.

L. Křivan 13.11.2013 12:10

Re: Jste schopen rozlišit mezi útočnou a obrannou válkou?

Levičácký de Menti nejsou "celý svět".

L. Křivan 13.11.2013 12:08

Re: Ale howno a ne "univerzalita" !

Na světě je jednoznačné zlo. Lenin, Stalin, Hitler, Gottwald, Castro a jeho přítel Allende, ....

Zabití tohoto zla není zlo, ale dobro.

E. Heusinger 13.11.2013 12:03

Re: Jste schopen rozlišit mezi útočnou a obrannou válkou?

Jako celý svět bych to hodnotil jako vojenský puč.

E. Heusinger 13.11.2013 12:01

Takový geroj

v roce 1948 byl. Velitel Milovické posádky generál Kutlvašr. Nabízel Benešovi, že tu lůzu v Praze rozjezdí tanky.  Myslíte, že by to zvládl? Poslechla by jej celá armáda?

Kolik lidí byste považoval za nutné zavraždit v zájmu demokracie?

Řeč je o Pinochetovi a tak neodklánějte. Vrah zůstává vrahem bez ohledu na ideologii.

P. Vaňura 13.11.2013 11:25

Jste schopen rozlišit mezi útočnou a obrannou válkou?

Obě strany v ní zabíjejí a jsou zabíjeni.

A pokud by v únoru 1948 došlo k naprosto tenkrát nemyslitelné situaci a Svoboda nebyl agentem Moskvy ale potlačil komunistický puč armádou, přičemž by dal zastřelit Gottwala i s jeho nejbližšími spolupracovníky a také velitele Lidových milicí, hodnotil byste to JAK?

E. Heusinger 13.11.2013 11:18

Zlo je zlo bez ohledu na počet obětí. Kapírujete, mašíble?

Pokud nejste toto schopen pochopit a rozlišujete mezi zlem, které udělali NAŠI a zlem, které udělali ONI, tak je diskuze zbytečná.

Jsem zastáncem univerzality, nikoliv dvojího metru.

T. Vodvářka 13.11.2013 11:05

Re: Vodvářko,

Zkusím tak, jak jsem byl vychován a jak je zvykem se chovat i k vám podobným, PANE Heusingere.

Má reakce nebyla konkrétně k Chile, ale obecně. Vaše námitky ke všemu, co není zrovna rázně stalinské či komunistické v obecné rovině jsou dlouhodobě známy. Uvedl jsem rovněž, že diskuse s lidmi podobnými vašemu naturelu jsou ztrátou času, neboť přesvědčovat slepého, že má v ruce pěknou knížku, je podobného rázu.

Můžete mne urážet jak chcete, od lidí vašeho typu to beru naopak jako poklonu, neboť jejich souhlas s mými slovy bych bral jako důvod vážného zamyšlení, zda.li jsou mé názory ještě správné.

Pevně věřím, že vám odpovědi podobně smýšlejících nahradí nejspíše dlouhodobou deprivaci příjemných podnětů, která z vašeho postoje přímo čiší.

P. Vaňura 13.11.2013 11:01

Kopretino, hlaásta, že "Izrael je největší hrozbou míru"

a podobné nesmysly, když se jedná o malý státeček, obklopený obrovskou většinou v nepřátelských státech svědčí předevšim o NAPROSTÉ ZTRÁTĚ SOUDNOSTI.

P. Vaňura 13.11.2013 10:57

To mi připomíná teze, které svého času hlásal jeden

psychiatr, říkal "žádný zločinec nedokáže napáchat příliš mnoho zla, pokud se nezaštítí nejakou spasitelskou ideologií."

L. Křivan 13.11.2013 10:47

Re: Pinochet má na svědomí řadu mrtvých ?

To nebylo "na svědomí", ale byla to zásluha ! Bez smrti levičáckých fanatiků by Chile nebylo opět krásnou, bohatou a demokratickou zemí. Zabití zla je dobro. Kapíruješ de Mente ?

P. Vaňura 13.11.2013 10:44

Také W. S. Churchill má na svědomí spoustu mrtvých

kdyby po porážce Francie netrval na válce proti Říši vraždil by jenom Hitler a on by byl "krvelačnější" částí Britů považován "neoprávněně" za zrádce. Co na tom, že po totálním vítězství Hitlera by těch obětí nejspíš bylo ještě víc...

Ve válce nemůže zabíjet jen jedna strana a k vítězství zla stačí aby ostatní nedělali NIC!

L. Křivan 13.11.2013 10:39

Re: Kdo chtěl udělat z Chile druhou Kubu,

ten neměl právo dejchat. Levičácký svinstvo nemělo právo ničit kvůli dementní levičácké ideologii krásnou zem.

E. Heusinger 13.11.2013 10:16

Vaše myšlení

je velmi křivé mašíble.

Tímto způsobem můžete obhajobat i Stalina s Hitlerem. To Vám nedocvaklo?

J. Schwarz 13.11.2013 10:12

Re: Vodvářko,

No a? To mají výrobci  letadel, automobile a dokonce i železničních kolejí taky. Až tu příště někdo napíše článek o bratrech Wrightových můžete to taky podobně oglosovat.

J. Schwarz 13.11.2013 10:09

Re: Mne zase těší,

Ale hodí! Že se Augusto zbavil pár tisíc lotrů, následovníků Stalina a Maa co mají na svědomí desítky milionů opravdu nevinných  lidí ho jen ctí!

P. Moravčík 13.11.2013 9:36

Už je to pomaly únavné konštatovanie,

ale zase veľmi dobrá úvaha - tým skôr, že úplne  korešponduje s mojimi poznatkami z krátkodobého pobytu v Juhoafrickej republike - ozaj, vedeli ste, že juhoafrické slumy v pravom slova zmysle, vznikli na okrajoch miest až po nástupe červeného Nelsona? Ešteže tí rozumnejší (a vďaka "politike apartheidu" vyštudovaní), prekazili Mandelovu snahu urobiť z JAR druhé Zimbabwe - aj keď je dosť a dosť takých, ktorí sa o to snažia ďalej.

E. Heusinger 13.11.2013 9:32

Vodvářko,

zmínil jsem fakt, že Pinochet má na svědomí řadu mrtvých. Nic více.

Vaše bláboly jsem nezmínil. Vy mi je podsouváte abyste s nimi mohl zuřivě polemizovat.

Zlo je zlo bez ohledu na počet obětí. Kapírujete, mašíble?

P. Krešňák 13.11.2013 9:27

Takový je světa běh....

Moc hezky napsáno, mám stejné pocity. PK

T. Vodvářka 13.11.2013 9:24

Re: Pane autore,

Vážený pane Fardo, s lidmi typu pana Heusingera je zcela zbytečná diskuse. Při jeho logice je Vám schopen vysvětlit, že komunismus je v podstatě bezva systém, jen s drobnými chybami, kde se nějaký ten milionek mrtvých v rámci úchylných stalinských experimentů musí brát jako úlitba dobré věci, zatímco jeden zabitý marxista /třeba Allende/, je katastrofa planetárního významu. Tito lidé plevelí diskuse a jedinou obranou je na ně nereagovat. Mám dokonce nezvratný dojem, že oni dobře vědí, že nemají pravdu ale jen z jakési neidentifikovatelné potřeby neustále prudit píší podobné příspěvky.

Vám přeji pěkný den, panu Heusingerovi klid v duši/pokud na ni věří/.

E. Heusinger 13.11.2013 9:12

Mne zase těší,

že jsem měl možnost připomenout fakta, která se obdivovatelům Augusta nehodí.