25.10.2021 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

SVĚT: O Afghánistánu II.

Matyáš Zrno, veterán české mise v Afghánistánu, líčí ve svém nedávném článku afghánskou národní armádu v nepříliš pozitivním světle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočvar 27.7.2021 14:49

Článek "Proč Arabové prohrávají války" překládat netřeba - už vyšel česky v Armádních novinách:

https://www.armadninoviny.cz/proc-arabove-prohravaji-valky-aneb-pohled-do-duse-arabskeho-vojaka.html?fbclid=IwAR1uFQIfswdA2GfdF130722IHnYq55rqpbDy7waiFGVfO3ZLgn1xGXDn2P0

J. Pankovic 27.7.2021 7:49

Britský gentleman nemůže v čestném boji vyhrát nad fixlujícím divochem bez toho, aby se snížil na jeho úroveň.

Ovšem absolventi West Pointu to nikdy nepochopí :-)

I. Hermanek 26.7.2021 14:47

Autor brilantní.. jako vzdy

P. Milan 26.7.2021 16:32

Jo. A ten Zrno, kterého zmiňuje, je taky dobrý.

K. Kužel 26.7.2021 13:34

Možná by bylo dobré začít účelem takové hypoptetické armády: Co by mělo být jejím cílem? Zavést systém americký nebo eurounijuní (světe div se, ale jsou různé), nebo ruský či čínský?

Obávám se, že ani jeden z nich si Alláh pro Afghánistán nepřeje!! ;-D;-D;-D

R. Polášek 26.7.2021 12:39

Co se týká té správné autorem popisované afgánské armády, můj pocit je takový, že USA ani evropští experti a politici takovou armádu legálně vůbec nejsou schopni a nemohou vybudovat .

Jedná se totiž o armádu, kde je na vojáky uplatňována určitá krutost a určité z pohledu západního světa absolutně nezákonné bezpráví. Občané Západního světa mají už historicky k takovým metodám nepřekročitelné zábrany.

Z Američanů by k takové armádě nejspíš měli blízko velitelé záškodnických vojenských oddílů působících v americké občanské válce, třeba Quantrill, v jehož oddílu tuším působil i napříklas Jesse James s bratrem Frankem, kteří se po válce stali gangstery. Z Rusů to mohli být někteří velitelé hlavně partyzánských nepravidelných oddílů v ruské občanské válce. Čapajev, Sorokin, Machno , Škuro...Za druhé světové možná někteří velitelé banderovských oddílů, co terorizovali třeba poláky. U nás by to podle všeho mohl být například pandur Trenck, z doby vlády Marie Terezie.

R. Polášek 26.7.2021 12:42

Z pozdnějších ruských vojenských velitelů by to podle nějakých náznaků mohl být třeba Čujkov, strůjce staligradského "mlýnku na maso" , který jím vyčerpal Pauluse a porazil ho.

K. Gaman 26.7.2021 12:26

Penzionovaný plukovník americké armády Norvell B. De Atkine mohl ovšem napsat i knihu "Proč Američané nikdy nepochopili a stále nechápou, že nemohou naroubovat euroatlantickou demokracii na primitivní společenství." Nepochopili to ve Vietnamu, nepochopili a zmršili to v Iráku, Somálsku a naposledy v Sýrii.

R. Polášek 26.7.2021 12:24

V kterési jiné diskuzi jsem napsal, že v Afgánistánu by se dalo vyhrát pouze dvěma způsoby.

Jednak vojenským, že by v každé vesnici byla vojenská posádka, která by případné mudžáhedíny přečíslila a vždy porazila. A prosazovala silou mírový život afgánců ve stylu západu. Tak dvě generace, než by si Afgánci zvykli na mír a na mírové benefity a sami za ně dokázali masově bojovat a vyhrát.

Nebo civilním, kdy by armáda vyčistila území od případných nepřátel a toto území by bylo obsazeno evropskými nebo americkými imigranty v počtu aspoň nějaký milión. Kteří by na tom území zavedli evropský či ametrický systém hospodaření s příslušnými benefity a blahobytem. Ke kterému by se Afgánci v dalších generacích přidali, protože by tak žil i v mnohem větším blajhobytu než tradičními způsoby.

Ovšem kdo by byl ochoten v prvním případě platit statisíce až milióny vojíků p o dobu aspoń 40 let ( a to nepočítám protitlak všelijakých poblázněných mírových aktivistů, jako tomu bylo v případě Vietnamu) a v druhém případě kde by se sebral aspoň milión těch civilních kolonizátorů.

P. Milan 26.7.2021 12:25

Moc drahé, navíc nejisté.

R. Polášek 26.7.2021 12:49

Drahé určitě, to se prostě levně udělat nedá.

Nejisté rozhodně mnohem méně než když jich tam bylo 100 - 200 tisíc, formálně ovládli půlku Afgánistánu, ale v noci si bezesporu talibanci a jejich poslové chodili, kde chtěli. A propagandou založenou na "amerických agresorech " rouhačích proti islámu" a podobně získali nakonec bezesporu většinu afgánců.

P. Milan 26.7.2021 13:05

Obávám se, že by to prostě nešlo vůbec. Příliš velký rozdíl kultur.

A to, co by možná, snad, fungovalo, nějaký místní diktátor, zase neprojde před západní voliče.

R. Polášek 26.7.2021 15:10

Souhlasím.

Asi to tak bude.

A ještě další můj nápad, možná by to šlo vyhrát působením nějaké ideologické diverze. Podobné, jaká rozhlodala socialistický blok.

Protože u nás ke konci komunisté sice pořád ještě oficiálně vládli, ale skoro všichni lidi věděli, že téměř všechno, co vyrábí socialistický blok, je horší než podobné zboží, co vyrábí kapitalistický, že až třetina elektroniky, se kterou člověk přijde do styku, je kapitalistická, že magnetofonové pásky a videokazety jsou kapitalistické, že téměř každou filmovou holywůdskou "pecku" můžu zhlédnout do roka po tom, co bude uvedena. Buď ji dovezou do našich kin oficiálně nebo se dá propašovat ....

Kdyby se něco podobného nějak podařilo naočkovat afgánské společnosti, tak se vláda talibanu nebo jiných islamistů rozpadne sama.

J. Jurax 26.7.2021 15:53

Ideologická diverze obecně, natož toho typu, jaký zmiňujete, v primitivní, chudé, negramotné a islámem promořené společnosti nebude fungovat.

A pokud navíc pokusy o tuto diverzi budou neprodleně a drakonicky trestány, což Tálibán z gustem činí, navíc ve jménu výkladu islámu, který tam všichni vyznávají, nebude fungovat tuplem.

P. Milan 26.7.2021 16:33

Přesně.

R. Polášek 26.7.2021 19:37

Ideologická diverze, ta mírná, tam už dávno probíhá. Tím, že se seznamují s námi, se západními výrobky, od třeba konzerv po třeba čerpadla na vodu, že je používají, třeba kalašnikovy a spoustu dalších modernějších zbraní, aut a podobně . Dříve nebo později se začnou afgánci ptát, jak je to možné, že ti druzí toho umí tolik vyrobit a oni v Afgánistánu ne. Mimo kalachů, ty údajně už v takových končinách jako Afgánistán v nějakých lepších kovářských a kovodělných vesnických dílnách vyrobit umí. Nepominutelný není i internet a média.

J. Jurax 26.7.2021 20:52

Ano.

Internet je v Afghánistánu i v nejzapadlejší dědině a místní negramotní obyvatelé na něm bravurně surfují. A média louskání ve všech světových jazycích.

A i kdyby se náhodou někdo troufl zeptat, pak místní mulla mu to vysvětlí jako dílo šejtanovo, jež pravověrný s rozhořčením odmítne.

A nějaké městské vzdělance už Taliban umravní. Veřejné popravy odpadlíků od pravé víry mají velkou přesvědčivost a vysokou sledovanost.

I. Hermanek 26.7.2021 14:41

Usmevne

J. Jurax 26.7.2021 15:44

No, je metoda - prostě vypálit všechny co nás nechtějí poslouchat. Odhlédněme zde od módních humanitárních aspektů, lidských práv a podobného, co je dnes celkem absurdně uplatňováno na vojenské operace.

Na vojenské vítězství tato metoda může stačit, je-li k dispozici rozhodná vůle a dostatek prostředků.

Ovšem ovládnutí takto dobyté země je běh na dlouhou trať, vyžaduje okupaci, tvrdou okupační správu a metodu cukru a biče. Případnou demokratizaci - dnešní mantru tzv. Západu - je nezbytné provádět s pečlivým uvážením kulturních rozdílů, po malých dávkách, pod dohledem, řízeně a v řádu generací. Při velkých kulturních rozdílech - muslimské náboženství a/nebo obecně primitivní společnost kmenově organizovaná - mimochodem což obé je v Afghánistánu - je i tak výsledek nejistý.

No a my v Afghánistánu bojujeme, resp. bojovali jsme, s jednou rukou za zády, takže vojensky nemůžeme, resp. nemohli jsme vyhrát. Což se nyní projevilo. Na druhé straně se tam překotně "demokratizovalo", rekonstruovalo etc. dřív, než se vojensky vyhrálo. A bez zohlednění kulturních rozdílů, jejichž podstatným rysem je, že jejich kultura na nějakou demokratizaci a lidská práva zvysoka kašle a nechápe ji. A na druhé straně když se demokratizovalo a rekonstruovalo, nebylo lze ani bojovat naplno, protože tohle je neslučitelné s deklarovanou "demokratizací" za pochodu. Tohle je v podstatě recept na katastrofu - dlouhou, nákladnou, prakticky nevyhratelnou válku, jež se nakonec stane pro tzv. Západ, specielně a konkrétně pro USA, nepříjemnou, nákladnou a ztrácející podporu veřejného mínění, jíž se případně na počátku těšila.

R. Polášek 26.7.2021 19:53

Tak další možností by bylo celý proces zrychlit tak desetkrát. Vpadnout tam v okamžiku, kdy je nejvíc "cílů" odkrytých, zničit je, zničit jakýkoliv odpor, obsadit celé území, během roku, dvou let postavit ty civilní věci, co byly vpádem zničeny nebo které je dobré postavit, aby něco po nás tam zbylo a potom, nejpozději do dvou let prohlásit, že cílů bylo dosaženo a zase se stáhnout. A nechat afgánce, aby si vládli sami.

J. Jurax 26.7.2021 21:10

Ano.

A země by se bleskově vrátila do stavu před invazí. Z děr vylezou přeživší bojovníci z auerolou bojovníků ve svaté válce proti nevěřícím a nikdo se jim nepostaví, ledaže se budou svářit mezi sebou a zemi si opět rozparcelují. Dva roky jsou v primitivní zemi jako Afghánistán promořené islámem nesmyslně málo na jakoukoliv měřitelnou, natož trvalou změnu smýšlení.

Ti, co padli při obraně proti invazi by byli mučedníky, ti, co by kolaborovali s invazory by buď s nimi odešli nebo by byli popraveni. Nejlépe veřejně.

Navíc stažení sil by bylo interpretováno jako porážka nevěřících. Vyhrává ten, kdo nakonec opanuje území.

To, co navrhujete, je vyhození obrovských prostředků do WC a následné posílení islámu.

M. Hoblík 26.7.2021 9:01

Američtí experti na Afghanistán by měli stáhnout ocasy a zalézt do nor. Podělali co se dalo!!!

P. Milan 26.7.2021 11:28

Napravovat něco sověty (nyní Rusáky) posrané, je práce Sysifova.

R. Vacek 26.7.2021 12:34

Kdyby američani nepodporovali mudžahedíny, tak by tam třeba Rusko zavedlo režim, který je západu mnohem bližší než to, co tam vznikne teď.

P. Milan 26.7.2021 13:07

Těžko. Jen by to vše trvalo déle.

L. Ing. Beneš 26.7.2021 14:16

Zdá se, že některé věci k vůli své předpojatosti nejste schopen (nebo ještě spíše ochoten) pochopit.

J. Jurax 26.7.2021 16:16

No, víte, Sověti tehdy přemrštěně nelpěli na dodržování lidských práv nepřátel. Takže měli větší šanci. Ovšem Američané v boji proti ideologickému nepříteli podporovali islamisty a vytvořili tak šejtana, jenž se obrátil proti nim. Každopádně by Afgánistán byl podroben civilizačnímu tlaku o desítku let dřív a patrně mnohem nevybíravějšímu. Jenže Sojuz se rozpadl.

Nicméně ani Sověti si z různých důvodů - stejně jako Američané a vojska aliance z důvodů též různých, byť zčásti odlišných - nemohli dovolit nasadit zdrcující sílu a plně ji využít. A Sověti navíc byli svázáni oficiální doktrínou pomoci afghánskému lidu proti nepřátelům, jež mu zabraňují budovat spravedlivou společnost a socialismus.

Mimochodem do podobné pasti spadli nakonec i Američané pomáhající afghánskému lidu proti nepřátelům, jež mu zabraňují budovat svobodu a demokracii.

P. Milan 26.7.2021 8:44

Souhlas, jen s pochybnostmi o tom závěru. Dost pochybuji, že je tolik na vybranou. Dostatek osob vybraných vlastností.

F. Navrátil 26.7.2021 8:02

Somálsko, Libye, Kosovo, Irák, Libanon, Sýrie, Afghánistán, USA neustále vstupují do lokálních konfliktů a výsledkem je chaos, rozvrat, exodus a hromady mrtvých. V Afghánistánu USA vyzbrojily a vycvičily armádu islámských radikálů proti sovětské invazní moci. Výsledkem po letech je, že právě od svých nezdárných chráněnců dostaly výprask.

P. Milan 26.7.2021 8:46

To je problém současného propojeného světa, že je obtížné některé průsery nechat být.

V tom Afghanistánu, ano, USA vyzbrojily a vycvičily, začátek průseru (zcela zbytečného) byli ti sověti.