20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SVĚT: O Afghánistánu II.

Matyáš Zrno, veterán české mise v Afghánistánu, líčí ve svém nedávném článku afghánskou národní armádu v nepříliš pozitivním světle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kočvar 27.7.2021 14:49

Článek "Proč Arabové prohrávají války" překládat netřeba - už vyšel česky v Armádních novinách:

https://www.armadninoviny.cz/proc-arabove-prohravaji-valky-aneb-pohled-do-duse-arabskeho-vojaka.html?fbclid=IwAR1uFQIfswdA2GfdF130722IHnYq55rqpbDy7waiFGVfO3ZLgn1xGXDn2P0

J. Pankovic 27.7.2021 7:49

Britský gentleman nemůže v čestném boji vyhrát nad fixlujícím divochem bez toho, aby se snížil na jeho úroveň.

Ovšem absolventi West Pointu to nikdy nepochopí :-)

J. Jurax 26.7.2021 21:10

Ano.

A země by se bleskově vrátila do stavu před invazí. Z děr vylezou přeživší bojovníci z auerolou bojovníků ve svaté válce proti nevěřícím a nikdo se jim nepostaví, ledaže se budou svářit mezi sebou a zemi si opět rozparcelují. Dva roky jsou v primitivní zemi jako Afghánistán promořené islámem nesmyslně málo na jakoukoliv měřitelnou, natož trvalou změnu smýšlení.

Ti, co padli při obraně proti invazi by byli mučedníky, ti, co by kolaborovali s invazory by buď s nimi odešli nebo by byli popraveni. Nejlépe veřejně.

Navíc stažení sil by bylo interpretováno jako porážka nevěřících. Vyhrává ten, kdo nakonec opanuje území.

To, co navrhujete, je vyhození obrovských prostředků do WC a následné posílení islámu.

J. Jurax 26.7.2021 20:52

Ano.

Internet je v Afghánistánu i v nejzapadlejší dědině a místní negramotní obyvatelé na něm bravurně surfují. A média louskání ve všech světových jazycích.

A i kdyby se náhodou někdo troufl zeptat, pak místní mulla mu to vysvětlí jako dílo šejtanovo, jež pravověrný s rozhořčením odmítne.

A nějaké městské vzdělance už Taliban umravní. Veřejné popravy odpadlíků od pravé víry mají velkou přesvědčivost a vysokou sledovanost.

R. Polášek 26.7.2021 19:53

Tak další možností by bylo celý proces zrychlit tak desetkrát. Vpadnout tam v okamžiku, kdy je nejvíc "cílů" odkrytých, zničit je, zničit jakýkoliv odpor, obsadit celé území, během roku, dvou let postavit ty civilní věci, co byly vpádem zničeny nebo které je dobré postavit, aby něco po nás tam zbylo a potom, nejpozději do dvou let prohlásit, že cílů bylo dosaženo a zase se stáhnout. A nechat afgánce, aby si vládli sami.

R. Polášek 26.7.2021 19:37

Ideologická diverze, ta mírná, tam už dávno probíhá. Tím, že se seznamují s námi, se západními výrobky, od třeba konzerv po třeba čerpadla na vodu, že je používají, třeba kalašnikovy a spoustu dalších modernějších zbraní, aut a podobně . Dříve nebo později se začnou afgánci ptát, jak je to možné, že ti druzí toho umí tolik vyrobit a oni v Afgánistánu ne. Mimo kalachů, ty údajně už v takových končinách jako Afgánistán v nějakých lepších kovářských a kovodělných vesnických dílnách vyrobit umí. Nepominutelný není i internet a média.

J. Jurax 26.7.2021 16:42

Ehm ... i ta GB měla ve WWI dobrý důvod - nedopustit hegemonii Německa na kontinentě, jež by v případě porážky Francie nastala. A sekundárně případné ovládnutí francouzských kolonií Německem, což by ohrozilo britskou koloniální říši.

J. Jurax 26.7.2021 16:36

No, něco na tom je. Budování socialismu v Afghánistánu a zesilování sovětského vlivu tamtéž se stěží mohlo v USA setkat se souhlasem a porozuměním.

Pro sověty bylo nepřijatelné, aby Afghánistán upadl do západní sféry vlivu. Takže vyměnili jednoho neschopného afghánského komunistu za jiného, schopnějšího(?), přičemž použili "omezený kontingent sovětských vojsk", aby mu pomáhal.

No a vznikla další zástupná válka velmocí.

P. Milan 26.7.2021 16:33

Přesně.

P. Milan 26.7.2021 16:32

Jo. A ten Zrno, kterého zmiňuje, je taky dobrý.

J. Jurax 26.7.2021 16:24

Ale byl. Ale po jedenáctém září bylo třeba rozhodného gesta. A v Afghánistánu, stejně jako kdekoliv v jeho širším islámském okolí by se našly základny islámských teroristů. Ovšem Afghánistán se zřejmě jednak jevil jako vojensky slabý protivník, jednak zjevně nebyl spojenec USA či jiné západní země a navíc Rusko tamní režim nepodporovalo.

J. Jurax 26.7.2021 16:16

No, víte, Sověti tehdy přemrštěně nelpěli na dodržování lidských práv nepřátel. Takže měli větší šanci. Ovšem Američané v boji proti ideologickému nepříteli podporovali islamisty a vytvořili tak šejtana, jenž se obrátil proti nim. Každopádně by Afgánistán byl podroben civilizačnímu tlaku o desítku let dřív a patrně mnohem nevybíravějšímu. Jenže Sojuz se rozpadl.

Nicméně ani Sověti si z různých důvodů - stejně jako Američané a vojska aliance z důvodů též různých, byť zčásti odlišných - nemohli dovolit nasadit zdrcující sílu a plně ji využít. A Sověti navíc byli svázáni oficiální doktrínou pomoci afghánskému lidu proti nepřátelům, jež mu zabraňují budovat spravedlivou společnost a socialismus.

Mimochodem do podobné pasti spadli nakonec i Američané pomáhající afghánskému lidu proti nepřátelům, jež mu zabraňují budovat svobodu a demokracii.

J. Jurax 26.7.2021 15:53

Ideologická diverze obecně, natož toho typu, jaký zmiňujete, v primitivní, chudé, negramotné a islámem promořené společnosti nebude fungovat.

A pokud navíc pokusy o tuto diverzi budou neprodleně a drakonicky trestány, což Tálibán z gustem činí, navíc ve jménu výkladu islámu, který tam všichni vyznávají, nebude fungovat tuplem.

J. Jurax 26.7.2021 15:44

No, je metoda - prostě vypálit všechny co nás nechtějí poslouchat. Odhlédněme zde od módních humanitárních aspektů, lidských práv a podobného, co je dnes celkem absurdně uplatňováno na vojenské operace.

Na vojenské vítězství tato metoda může stačit, je-li k dispozici rozhodná vůle a dostatek prostředků.

Ovšem ovládnutí takto dobyté země je běh na dlouhou trať, vyžaduje okupaci, tvrdou okupační správu a metodu cukru a biče. Případnou demokratizaci - dnešní mantru tzv. Západu - je nezbytné provádět s pečlivým uvážením kulturních rozdílů, po malých dávkách, pod dohledem, řízeně a v řádu generací. Při velkých kulturních rozdílech - muslimské náboženství a/nebo obecně primitivní společnost kmenově organizovaná - mimochodem což obé je v Afghánistánu - je i tak výsledek nejistý.

No a my v Afghánistánu bojujeme, resp. bojovali jsme, s jednou rukou za zády, takže vojensky nemůžeme, resp. nemohli jsme vyhrát. Což se nyní projevilo. Na druhé straně se tam překotně "demokratizovalo", rekonstruovalo etc. dřív, než se vojensky vyhrálo. A bez zohlednění kulturních rozdílů, jejichž podstatným rysem je, že jejich kultura na nějakou demokratizaci a lidská práva zvysoka kašle a nechápe ji. A na druhé straně když se demokratizovalo a rekonstruovalo, nebylo lze ani bojovat naplno, protože tohle je neslučitelné s deklarovanou "demokratizací" za pochodu. Tohle je v podstatě recept na katastrofu - dlouhou, nákladnou, prakticky nevyhratelnou válku, jež se nakonec stane pro tzv. Západ, specielně a konkrétně pro USA, nepříjemnou, nákladnou a ztrácející podporu veřejného mínění, jíž se případně na počátku těšila.

R. Polášek 26.7.2021 15:10

Souhlasím.

Asi to tak bude.

A ještě další můj nápad, možná by to šlo vyhrát působením nějaké ideologické diverze. Podobné, jaká rozhlodala socialistický blok.

Protože u nás ke konci komunisté sice pořád ještě oficiálně vládli, ale skoro všichni lidi věděli, že téměř všechno, co vyrábí socialistický blok, je horší než podobné zboží, co vyrábí kapitalistický, že až třetina elektroniky, se kterou člověk přijde do styku, je kapitalistická, že magnetofonové pásky a videokazety jsou kapitalistické, že téměř každou filmovou holywůdskou "pecku" můžu zhlédnout do roka po tom, co bude uvedena. Buď ji dovezou do našich kin oficiálně nebo se dá propašovat ....

Kdyby se něco podobného nějak podařilo naočkovat afgánské společnosti, tak se vláda talibanu nebo jiných islamistů rozpadne sama.

I. Hermanek 26.7.2021 14:47

Autor brilantní.. jako vzdy

I. Hermanek 26.7.2021 14:41

Usmevne

K. Kužel 26.7.2021 14:32

R^

L. Ing. Beneš 26.7.2021 14:26

Nic než souhlas! R^ Tito lidé jsou fanaticky oddaní vždy jen tomu jedinému v daném okamžiku správnému politickému narativu. Jakékoli pochyby by narušily jejich ideologickou pevnost. (Kterou při změně směru politického větru okamžitě přeorientují).

L. Ing. Beneš 26.7.2021 14:22

O jaké ne-domácí záležitosti se Afghánistán oněch dnů staral? Stavěl snad námořní vojenskou základnu na Galapágách nebo pod Kilimandžárem?

L. Ing. Beneš 26.7.2021 14:19

Člověk s předpojatým myšlením nemůže žádné, natož konkrétní, s jeho myšlením nekonvenující námitky vznášet.

L. Ing. Beneš 26.7.2021 14:16

Zdá se, že některé věci k vůli své předpojatosti nejste schopen (nebo ještě spíše ochoten) pochopit.

K. Kužel 26.7.2021 13:34

Možná by bylo dobré začít účelem takové hypoptetické armády: Co by mělo být jejím cílem? Zavést systém americký nebo eurounijuní (světe div se, ale jsou různé), nebo ruský či čínský?

Obávám se, že ani jeden z nich si Alláh pro Afghánistán nepřeje!! ;-D;-D;-D

K. Kužel 26.7.2021 13:29

Nejsem si jist, jestli se k autorství toho manévru přihlásil přímo "Zbig" Brzezinsky, ale vím, že si to náramně pochvaloval.

Něco o tom bylo v jeho "Velké šachovnici", něco bude časem třeba ve wiki, až se rubrika "Černé operace CIA" časem zaktualizuje.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%A9_operace_CIA

P. Milan 26.7.2021 13:10

Určitě tím dojmem působíte.

Ale ten nápad, jak Američani dostali sověty do Afghanistánu, je taková fantasmagorie, že to mohli vymyslit jedině Rusové.

P. Milan 26.7.2021 13:07

Těžko. Jen by to vše trvalo déle.

P. Milan 26.7.2021 13:05

Obávám se, že by to prostě nešlo vůbec. Příliš velký rozdíl kultur.

A to, co by možná, snad, fungovalo, nějaký místní diktátor, zase neprojde před západní voliče.

R. Polášek 26.7.2021 12:49

Drahé určitě, to se prostě levně udělat nedá.

Nejisté rozhodně mnohem méně než když jich tam bylo 100 - 200 tisíc, formálně ovládli půlku Afgánistánu, ale v noci si bezesporu talibanci a jejich poslové chodili, kde chtěli. A propagandou založenou na "amerických agresorech " rouhačích proti islámu" a podobně získali nakonec bezesporu většinu afgánců.

K. Kužel 26.7.2021 12:46

Z vašeho příspěvku na mne zavanul duch toho gottwaldovského: Kdo nejde s námi, jde proti nám.

Transformováno do dnešní doby, platí: Kdo neblije se stádem, blije proti nám.

Do žádného svazu nepatřím, ale to asi jednodušší mozek nepochopí.

R. Polášek 26.7.2021 12:42

Z pozdnějších ruských vojenských velitelů by to podle nějakých náznaků mohl být třeba Čujkov, strůjce staligradského "mlýnku na maso" , který jím vyčerpal Pauluse a porazil ho.