6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Nezávislý Tibet? Raději svobodnější Čínu

Byl jsem mladistvým tibetomilcem. Udělal ho ze mě asi stejný koktejl memů, jako tomu bylo u ostatních podobně orientovaných. Film Sedm let v Tibetu a nekritické zpodobnění Dalajlámy v českých médiích (recyklovaná zpráva Dobro přiletělo do Prahy). Pak taky vcelku pochopitelná nenávist ke komunistické Číně a zároveň sympatie s okupovanými zeměmi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 19.3.2014 19:14

Problém má dvě strany

Tibetská teokracie byla nejzaostalejší, obrovským množstvím "mnichů" nestydatě vysávaná (středověká) teokracie, která byla neschopná jakéhokoli vývoje.

Na druhé straně ani to neopravňuje Čínu k jejímu násilnému obsazení. To už bychom mohli obhajovat třeba i "humanitární bombardování"!

D. Švik 17.3.2014 18:58

Kašpárku

to jméno není náhoda. Sedí vám jako zadek na hrnec. Možná, že by vás vyléčila trocha čínské "medicíny" a hned by jste byl v obraze.  Mám přátele v Tibetu i Bhútánu a za ten váš blábol bych se moc před nimi styděl.

M. Prokop 17.3.2014 22:13

Re: Kašpárku

Zřejmě stoupenec šíření socialistického pokroku.

V. Vlach 17.3.2014 18:50

Celý svět zapomíná na Ujgursko!

Ti mají doslova a do písmene nárok na svůj stát.Když by si vyhlásili referendum o samostatnosti, bylo by dle čínské ústavy?

Vězte, že referenda o samostatnosti jsou morálně vždy vyvázána z jakýchkoliv zákonů poručnické země. A to všude!

P. Gabriel st. 17.3.2014 17:25

Neskutečný autor!

V jeho podání je nejlepší Čína polonahá, polooblečená! Aco takhle svobodný Tibet i svobodná Čína?

V. Novák 17.3.2014 9:34

Jenom připomenu, že Tibet nepovažují za

nedílnou součást Číny jen komunisté v ČLR, ale i antikomunisté (a nacionalisté) na Tchajwanu. Čankajšek si na Tchajwan odvezl i většinu svého parlamentu, kde byli zástupci Tibetu, Ujgurska, ba i "Vnějšího Mongolska" - a to vše Tchajwan nárokuje doposud. Ten Parlament vydržel. díky dlouhověkosti některých poslanců (samozřejě nebyl obměňován) až do konce 20. století, kdy poslední Metuzalémy museli vynést.

M. Prokop 17.3.2014 8:48

To máte z toho, že čumíte na filmy ....

Kniha 7 let v Tibetu je velmi rozumná.

Jistěže tam byla teokratická diktatura. Pochybovat by se dalo o tom "útočení na Čínu", ona je Čína dost roztahovačná.

Každopádně a hlavně,

je věcí Tibeťanů, jaký režim si přejí.

Respektive bylo, teď už je tam nalezlých tolik Číňanů, že jsou Tibeťané doma menšina.

V. Vlach 17.3.2014 7:54

No ono jde o to, že to nikdy čínské území nebylo.

Takže autor se prakticky zbytečně vyznává z postupného rozumářství, které ochromilo jeho zdravý názor. Je to možné asi hlavně tím, že " v mládí" nedostatečně studoval dějepis a zeměpis a teď to dohání prázdným politikařením. Navíc sloh je komisní a šedivý....

M. Prokop 17.3.2014 8:50

Re: No ono jde o to, že to nikdy čínské území nebylo.

Občas bylo. Co to je žít vedle velkého souseda, to známe i my nebo sousedé Rusů.

Jinak souhlas.

M. Šejna 17.3.2014 7:44

Tibet a Krym

nejjlepší by bylo, aby naši bojovníci za lidská práva demontrovali duplicitně. V jedné prace by mohli nést heslo za nezávislý Tibet, v druhé pak heslo odmítající nezávislost Krymu.

M. Prokop 17.3.2014 8:52

Re: Tibet a Krym

Pro vás je asi příliš složitá myšlenka, že u Krymu nebyl problém, ŽE se připojují k Rusku, ale JAK to udělali. Nejdřív okupace, pak referendum - proti dobám stalinským či brežněvským změna k lepšímu, ale nedostatečná.

M. Šejna 17.3.2014 9:08

pane Prokope

když tak lpíte na detailech, jistě mi popíšete, za jakých podmínek se konala referenda v Podkarpatské Rusi, na Volini a v Haliči, když se na základě těchto referend odtrhla tato území od Československa a Polska a byla "dobrovolně" připojena k tehdy bolševické Ukrajině.

M. Prokop 17.3.2014 10:04

Re: pane Prokope

Za ještě horších podmínek.

A vy zas někde dohledejte, kde píšu že byla v pořádku.

Když zrovna nebudete vymýšlet Vikingy nezvyklé na zimu a jiné blbiny.

Z. Ležatka 17.3.2014 13:20

Neslučovat, pane Šejno.

Volyň a Halič si Stalin vytlemil v Jaltě (posunutí hranic Polska na Odru a Nisu), takže pokud se vůbec nějaké referendum konalo, bylo nadbytečné.

Na rozdíl od těchto schválených území musel Stalin v případě Podkarpatské Rusi porušit dohodu s Benešem z prosince 1943.

V květnu 1945 byly totiž mezinárodně odsouhlaseny předválečné hranice ČSR (s Podkarpatskou Rusí) a Polska (bez Volyně a Haliče).

J. Svoboda 17.3.2014 14:27

Re: Tibet a Krym

Pane Šejno, takhle nějak pekli pejsek s kočičkou dort.

P. Maleček 17.3.2014 6:10

Duchovna se nenažereš

Autor je jen dalším z řady těch, kteří nacpaný pupek a teplo v obýváčku považují za smysl existence lidstva pod heslem duchovno je na hovno.

R. Gramblička 17.3.2014 6:57

Re: Duchovna se nenažereš

A co jste zač Vy?  Můžete zpochybnit tvrzení autora článku anebo jste si jen tak plácl?

M. Prokop 17.3.2014 8:53

Re: Duchovna se nenažereš

Přečtěte si dějiny Tibetu a zjistíte, že autor kecá.

P. Vavruch 17.3.2014 15:40

Dějiny Tibetu napsané kým?

Autor článku má pravdu, bohužel.

M. Prokop 17.3.2014 22:15

Re: Dějiny Tibetu napsané kým?

Další socialistický budovatel?

Který ví lépe než Tibeťané, co je pro ně dobré?

K. Kužel 17.3.2014 6:59

Re: Duchovna se nenažereš

Jsem docela rád, že husitské války, ve kterých šlo opravdu o to velké DUCHOVNO, jsou už dávno za námi. Věřím autorovi článku, že po řadě sektářských masakrů by samostatný svobodný Tibet nakonec zakormidloval ke "spásnému" marxismu.

Formálně komunistická Čína je od této skvělé budoucnosti odřízla.

P. Čulík 17.3.2014 8:04

Re: Duchovna se nenažereš

Možná jste článek četl, ale nepochopil. V čem se autor plete?

P. Sulc 17.3.2014 1:27

ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

Svobodna Cina. Myslite Cinu se zapadnim typen demokracie? Ale ten prec funguje jen v tech zemich zapadni, krestanskozidovske kultury, blbe funguje v zemich vychodnoho krestanstvi, toho bez renesance a v zemich islamu nefunguje vubec, jak je videt na arabskm jaru. Proc by mela fungovat v Cine, kde demokracie nikdy nebyla ani ''na necisto''. Zato nynejsi vlada Cinu prumyslove zdvihla tak, ze tu neexistuje zadny precedens. Jak dnes vypadaji cinska mesta, je neco uzasneho. Cinske vyrobky zaplavuji svet a nemaji-li cinane auta, maji alespon motocykly ci mopedy. A na auta take dojde, jenze to bude benzin asi za desetinasobek. Avojensky asi Cina ovladne svet. Nechte tu demokracii snilkum a zacnete chovat pejsky, znamou to cinskou pochoutku.

J. Jurax 18.3.2014 1:17

Re: ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

" prec funguje jen v tech zemich zapadni, krestanskozidovske kultury," - míněn západní typ demokracie.

Jen mne tak napadá - co Japonsko? A snad i Indie ...

P. Sulc 18.3.2014 3:18

Re: ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

Japonsko je jedina vyjimka, jenze je to homogenni narod, nikoliv nejaka kmenova ci narodnostni slozenina. Myslel jsem, ze to vite a ze to je vseobecne zname. Asi vam to nejak uslo. Indie, ta funguje take dobre, jen tam obcas vrazdi ministerske predsedy i jine politiky, lide se rodi, ziji a umiraji na ulici. A melou se tam mezi ssebou hinduiste i muslimove.

J. Jurax 18.3.2014 3:33

Re: ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

No, já jenom že Japonsko mi nepřišlo zemí " zapadni, krestanskozidovske kultury". - a Vy jste napsal doslova "Ale ten prec funguje JEN v tech zemich zapadni, krestanskozidovske kultury, " :-)

No a že v Indii občas vraždí ministerské předsedy - no to v zemích " zapadni, krestanskozidovske kultury" ale taky -  v Itálii Aldo Moro, ba i ve Švédsku (Palme), v USA zase prezidenty či kandidáty na ně, ve Francii se trefovali do de Gaulla několikrát, pohříchu neúspěšně a ve Španělsku ETA semtam zamordovala nějakého politika i úspěšně .... Tohle vlastně se způsobem správy věcí veřejných až tak nesouvisí ...

P. Sulc 18.3.2014 3:46

Re: ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

Jsou proste vyjimky, ktere potvrzuji pravidlo. Jen jsem nevedel, ze musim byt detailista a psat vsechno po lopate, abych upokojil nektere hadace, kteri se vyzivaji v tom, ze nekoho chytnou za slovo, abysi sami sobe dokazovali svou moudrtost.  Demokracii v japonsku implantovali Americane, take jim napsali Ustavu a je to jedina zeme, kde to vyslo, mozna jeste Tajvan. Ale jinde se to nedarilo a nedari, ze ano ? A hlavne v zemich s kmenove ci narodnoste smisenym obyvatelstvem. Snad budete souhlasit. A nezapomente mi pripomenout, ze jsem napsal japonsko, s malym "j" misto s velkym.

J. Jurax 18.3.2014 19:33

Re: ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

Stručně řečeno - ďábel se skrývá v detailech.

Zase Vás popíchnu - určitou demokracii v Japonsku si implantovali Japonci sami reformami Meidži; zavedli si konstituční monarchii, parlament po britském vzoru i volby, byť nikoliv s rovným a všeobecným volebním právem - ale to koncem 19. století neměla ani Anglie (nevolily ženy). Američané jim tu ústavu přepsali o půlstoletí později.

No a Indie, Pakistán, Malajsko též nebyly zeměmi "zapadni, krestanskozidovske kultury" a přesto si tam vládnou - jako britské dědictví - víceméně demokraticky. Obdobně Vámi vzpomenutý Tchajvan, byť tam o britské dědictví nejde.

A specielně Indie i Pakistán jsou země s "kmenove ci narodnoste smisenym obyvatelstvem".

Prostě - je-li výjimek moc, pravidlo nepotvrzují, nýbrž zpochybňují.

P. Sulc 18.3.2014 19:59

Re: ALe pak nam vysvetlete, cem rikate

Tusim ze Malajsko je monarchie, sice bezvadne fungujici, nicmene vladu ma pevne v ruce monarcha. A ze by Pakistan byla demokracie ?  Na papire jiste ano, to bejvalo i CSR, ale z nejakych zahadnych duvodu z techto orientalnich ''demokracii'' lide radeji putuji do naseho kapitalismu. V NYC jsem nevidel americkeho taxikare alespon 15 let, vse je z ''demokratickych'' statu. A indie? Ta skutecne muze za vse jen dekovat Britum, a to by mohla i polovina Afriky, ze? Jenze v te Africe to uz nejak nefunguje, tam ma ten pravy ''demokrat'' po ruce kalasnikov ci alespon macetu, aby mohl odsekavat koncetiny oposicnikum.