7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Rejman 3.3.2011 13:03

Demokracie v arabském (nebo islámském) světě a u nás

Kdo byl v Egyptě, Tunisu, ví, že o demokracii v našem slova smyslu tam nejde a dlouho nepůjde. Demokracie ulice, která, zdá se, tam nyní  vzniká, povede jen k nárůstu chudoby, násilí, úpadku.

Potlačí - li Kaddáfí ulici, samozřejmě hrubým násilím, jinak to totiž nejde, zamezí nástupu islamistů. To je pro demokratický Západ dobře nebo špatně? Je to dobře nebo špatně pro libyjce?

Dění v Turecku je pro demokratický Západ katastrofou. Spojené státy za Clintona i Bushe naléhaly na EU, aby Turecko přijala mezi sebe. EU to pod různými záminkami odmítala - nejen z obavy o možné nebezpečí islamizace, ale zejména z hospodářských důvodů. Bylo to dobře?  Stálo to za odklon Turecka od Západu?

Ovšem, největším nepřítelem naší civilizace není arabský a islámský svět, ale američtí liberálové a evropští socialisté - tedy levice. Nemají odvahu, vůli chránit naši transatlantickou, tedy židovsko křesťanskou civilizaci.  Dokud Američanům bude vládnout Obama a Evropanům impotentní EU, pospějeme k úpadku i my.

P. Fiala 2.3.2011 21:37

Egypt a životní úroveň jejich obyvatel

Egypťané vytvářeli starodávné kultury, když češi běhali někde po dnešní Ukrajině a byli velmi primitivními tvory. Jistě, dnes jsou Egypťané, či i jiné národy severní Afriky, v médiích představováné nepříliš příznivě (lid hladoví, či jsou politickými primitivy, a vůdcové despoty, atd. (jako by evropané byli nějaká neviňátka).

Internet je velký dar pro ty, kdo si chtějí udělat představu o světě a o Egyptě sami. Pomocí SW GoogleEarth se můžete proletět nad územím Egypta a reálně reflektovat výsledky práce egypťanů. Speciálně doporučuji proleťet se podél veletoku Nilu až nad Asuánskou přehradu, či poměrně často odbočte do měst podél veletoku a registrujte infarstrukturu či zemědelské obdělání polí, či kolik osobních automobilů stojí u domků, či pravděpodobně průmyslové objekty, atd. Káhira je kapitola sama o sobě. Obdobně pak lze prozkoumat i Libyi a ostatní. Škoda, že mapové informace nejsou aktuálnější (odhaduji, že asi mínus 2 roky, u snímků mapy o ČR to tak je).

TV šoty z Chánova, pokud světový povrchní divák nevidí i ostatní části státu, mohou v jeho mysli vyvolat představu o úrovni obyvatel v ČR. A mimochodem, že přes NATO válčíme v Afganistánu také o něčem svědčí.

J. Kanioková 2.3.2011 19:49

Pan Fištejn má, jako obvykle pravdu.

V. Novák 2.3.2011 10:28

Demokracie dle Fištějna:

demokracii je přípustné zavádět jen pomocí tanků a bombardování - a to tam, kde se USA uzdá.

Svržení diktatury a diktátora lidem v diktatuře žijícím je nepřijatelné, pokud není schváleno USA.

S. Netzer 2.3.2011 10:45

Re: Demokracie dle Fištějna:

Pan Fištejn něco takového napsal?

V. Novák 2.3.2011 13:48

Graždanin Fištějn píše:

"Obdobní lidé, kteří jako Barack Obama svého času bičovali prezidenta George Bushe za naivní prosazování svobody všude na světě a dokazovali, že zejména arabská ulice o taková dobrodiní nestojí, dnes nadšeně vítají vítězství egyptské revoluce cobyrozbřesk demokracie v celém Orientu."

Načež takový postoj kritizuje.

Nějak si neumím jeho slova vysvětlit jinak, než že opak je správný - tedy zavedení demokracie a svobody násilím v americkém stylu je OK, zatímco pokusí-li se o totéž "ulice" neposvěcená z Míst Nejvyšších - tak to OK není.

Jak si to vysvětlujete vy?

M. Prokop 2.3.2011 17:35

Re: Graždanin Fištějn píše:

Já tak, že američtí političtí korekčníci měli nechat Bushe na pokoji.

Ale pravda, já při zahlédnutí písmen USA neplodím neuvěřitelné hámotiny, jak je u vás pravidlem.

V. Novák 2.3.2011 18:02

Aha - takže potvrzujete, že gospodin Fištějn

propaguje americký vývoz demokracie a svobody, jenž se děje pomocí bomb, napalmu, bílého fosforu a tanků. Zatímco nepropaguje, ponechá-li se rozhodnutí na nějakých místňácích...

V podstatě jste potvrdil mou interpretaci.

Ale zajímala by mě víc ta od pí Netzerové, neráčej se zlobit.

B. Rybák 2.3.2011 19:04

Re: Aha - takže potvrzujete, že gospodin Fištějn

Soudruhu Nováku, podívejte se někdy na film "Myš, která řvala", je to dobrá komedie, protože má velmi reálnou myšlenku. Třeba Vám nervy uklidní.

V. Novák 2.3.2011 19:11

Tuhle jsem se o to pokoušel.

Na některém kabelovém kanálu ji dávali.

Nešlo to.

Mimochodem - soudruhu Rybáku, nepotřebuji si klidnit nervy. Moje nervy snesou dokonce blbé hovado rypu Lechvyho. Ale proč vy utíkáte od tématu? Že byste k němu neměl co říci?

B. Rybák 2.3.2011 18:46

Re: Graždanin Fištějn píše:

Protože demokracii nelze vytvořit bez demokratů, bylo na dosud jediný, částečně úspěšný přechod muslimské země (Turecka) k demokracii potřeba cca 80 let vojenské diktatury, motivované jeho úplnou, demokratickými státy způsobenou vojenskou porážkou. Proto byl postup prezidenta G. Bushe jedinou možnou, cestou ke vzniku demokracie v Iráku, která ovšem byla zradou 5. kolony levičáků nejspíš úplně znemožněna.

Pokud se tedy nějaký profesionální politik raduje nad vznikem demokracie v arabských ulicích, tak je to lhář (protože profesionál nemůže být až tak velký hlupák), který jen zakrývá svoji nemohoucnost (totální krach své politiky).

V. Novák 2.3.2011 19:09

Vždyť si odporujete...

Demokracie bez demokratů není možná (s tím naprosto souhlasím) - tak ji vnutíme silou?

NEJDE vnutit demokracii, jenom instituce a markýrování demokracie.

Demokracie musí vzejít odspoda - od lidu. Od demokratů. Z lidového hnutí. Že možná nebude až tak demokratické?

Demokracie je vláda lidu. Jak lid rozhodne - tak bude. To je demokratické. Ne, že politici jedné země přepadnou jinou zem za účelem "vnucení demokracie". Exportovat lze revoluci, diktaturu, ale ne demokracii.

V první větě to říkáte - a ve zbytku si odporujete.

B. Rybák 3.3.2011 0:26

Re: Vždyť si odporujete...

I letmý pohled na dějiny ukazuje, že demokracie samovolně vzniká jen velmi zřídka. Je očividné, že nebyla realizovatelná v žádné starověké civilizaci (kromě Atén a Říma). Např. Peršané se k ní vůbec nepřiblížili nejen vlastním vývojem, ale ani když se s ní setkali a dokonce ani, když je porážela. Proto také Atéňané jejich vládce nazývali despoty, aby je odlišili od nedemokratických vládců v Řecku, tedy (moudrých?) tyranů. Současná demokracie samovolně vznikla a dobře fungovala pouze v protestantském prostředí a s učitými potížemi v prostředí katolickém. Všude jinde vznikla až drastických společenských otřesech, vojenských porážkách (často pod americkým diktátem) a nejspíš není dosud hluboko zakořeněná.

Téměř výhradně ideově k minulosti orientované, svým náboženstvím ve všech fázích života podrobně řízené muslimské společnosti zcela určitě samovolně k žádné demokracii nesměřují. Pokud se s tím (na rozdíl ode mne) někdo nechce smířit, musí jim pomoci jejich nedemokratické společenské klima odstranit. Tento zpočátku z vnějšku inspirovaný násilný proces by musel být tak dlouhý a změny tak hluboké, že na jeho konci (cca po 100 letech) by již žádného násilí pro obhajobu demokratických hodnot (především tolerance) nebylo třeba. Není to tedy vůbec lehké, ale není v tom žádný rozpor (srovná to čas).

M. Lechvy 2.3.2011 11:04

Re: Demokracie dle Fištějna:

Kdepak jste to vyčetl politruku? Nejspíše jako obvykle pouze lžete.

P. Krasny 2.3.2011 12:55

Re: Demokracie dle Fištějna:

Co to meleš ty truhlíku?

P. Zeman 2.3.2011 14:35

Re: Demokracie dle Fištějna:

Pochopil jste vůbec něco, o čem pan Fištejn psal? Pochybuju :-(.

V. Novák 2.3.2011 14:49

Viz odpověď

paní Netzer. Nebudu ji opakovat.

M. Prokop 2.3.2011 17:35

Re: Viz odpověď

Správně, blbost stačí jednou.

V. Novák 2.3.2011 18:04

Vždyť jste potvrdil - o pár řádek výš -

mou interpretaci. Nemaj problém s udržením myši Lenky?

K. Janyška 2.3.2011 8:33

Ne, je výsledkem postupu civilizace, tedy subjektivizace jednotlivců, prostřednictvím účinků z obchodu ! Dzp.

S. Netzer 2.3.2011 9:33

Re: Ne, je výsledkem postupu civilizace, tedy subjektivizace jednotlivců, prostřednictvím účinků z obchodu ! Dzp.

Jste nedbalý, zapomněl jste na individualizaci. 

Nesmíte brát Vaši osvětovou činnost na lehkou váhu!

O. Sekl 2.3.2011 6:14

Pravdu má J.F.

Pravdu má velikou p.Fištejn, že žijeme v zajímavé době.Bohužel?Z arabských událostí posledních týdnů na mne jde docela hrůza.Nějakou dobu jsem pracovně pobýval v arabském  jde světě a nedovedu si představit instalaci demokracie evroamerického typu v tomto koutě světa.Snad se politici použili z krachu obdobných snah v Afgánistánu.Řešení problému jsem zatím u žádné strany neviděl.Možná jde o podobnou situaci jakou řeší Čína- miliony mladých mužů bez práce, perspektivy , bez možnosti se oženit.Kdo viděl chodit po např. Adenu desítky arabských mladíků ruku v ruce, ví, o čem mluvím.Bez práce není velbloud, bez velbloudu ženu nedostaneš.Situace jako stvořená pro nějakého radikálního charismatického vůdce, který tuto masu je schopen přemluvit k čemukoli....Hlavně, aby se NĚCO dělo..

T. Kočí 2.3.2011 8:51

Re: Pravdu má J.F.

On ji má skoro vždy!Zdravím pana F.Jeho články jsou nejlepší.