2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Levice se definitivně pomátla

Den co den přicházejí bizarnější a bizarnější zprávy o výrocích, myšlenkách a chování mladých levicových politiků. Zdá se, že to je globální trend, kdy se aktivisté předhánějí ve své hlouposti a neschopnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 19.11.2018 10:33

Technologický pokrok nezastavíme, madam Šichtařová

takže pokud se domníváte, že lidi budou furt namezdně pracovat, tak jste zaspala dobu.

Vy si to možná neuvědomujete, ale lidská práce se postupně stává zbytečnou tam, kde mohou pracovat roboty. To je sice skvělé, ale člověk, který se stává ve výrobě zbytečný, musí mít nějaký příjem, aby mohl nakupovat produkty vytvořeně automatizovanou výrobou. Pokud totiž nebude odbyt na výrobky, přestane tržní systém fungovat.

Myšlenka zaručeného příjmu je tedy spíše následkem technologického pokroku, než levicového blouznění. Leda, že byste technologický pokrok považovala za levičáckou úchylku. A ani byste se moc nepletla, protože lidská lenost je největším hybatelem technologického pokroku.

V. Petr 19.11.2018 10:41

Pane Šejna, jak funguje Vaše podnikání ve

stavebnictví? A myslíte, že v dohledné době nahradíte své zaměstnance roboty?

A proč vlastně české firmy tak zoufale hledají lidi a nenahradí je roboty?

Např. zdravotnictví a sociální služby mohou absorbovat neomezený počet pracovníků, je to jen otázka kvalifikace a peněz!

M. Prokop 19.11.2018 10:48

Re: Pane Šejna, jak funguje Vaše podnikání ve

Možná i nahradí současné zaměstnance, ale bude muset mít jiné, třeba na ty roboty. To je klasický socanský nářek odedávna, jak nebude práce a lidem se má platit za flákání. Bylo, jest a bude.

Jako plus vidím, že už nikdo nechce stroje či roboty rozbíjet, teď je v módě zdanění. Přece jenom nějaký pokrok, i u socanů.

M. Šejna 19.11.2018 10:54

Pane Vaňuro

řemeslníka dnes ve stavebníctví úplně nenahradíte. Ale každý řemeslník je dnes vybaven nástroji nebo novými technologiemi výstavby, které šetří pracovní sílu a snižují potřebný počet dělníků.

Teď zrovna nám před jedním dokončeným domem maká stroj, který srovnává pozemek. Před 100 lety by to dělalo 50 dělníků s lopatami a krumpáči, dnes na to stačí jeden řidič. Za sto let to možná budou dělat roboty s umělou inteligencí.

J. Stejskal 19.11.2018 13:29

Re: Pane Šejna, jak funguje Vaše podnikání ve

Není-li něco možné dnes, neznamená to, že to nebude možné zítra. A žádná technická inovace se neprosadí ze dne na den. Nejdříve se objeví jako kuriozita a šíří se pomalu s klesající cenou příslušných technologií. Vzpomeňte na letadla nebo počítače.

Zedníci tu budou potřeba ještě dlouho, ale za nějakých padesát let na tom budou asi jako dnes kováři či hodináři. První pokusy s 3D tiskem domů už tu jsou a jakmile bude tato technologie dostatečně levná...

https://bydleni.idnes.cz/dum-z-3d-tiskarny-0kj-/architektura.aspx?c=A150310_133511_architektura_web

https://www.svethardware.cz/v-holandsku-se-zacina-s-3d-tiskem-domu-k-bydleni/46785

https://svetchytre.cz/a/iaegg/dum-z-3d-tiskarny-pripravte-si-80-tisic

V. Petr 19.11.2018 13:48

Když byl roku 1946 uveden v USA do provozu počitač

ENIAC, s mnohem menším výpočetním výkonem, než má dnešní chytrý telefon, psali mnozí, že pět takových počitačů stačí pokrýt výpočetní požadavky celého světa. Ona by to dokonce byla i pravda, pokud by ty počitače měly nahradit jen to, co tehdy dělali výpočtáři s mechanickými kalkulačkami a formuláři (např. inverze matice). Jenže, jakmile se zvýšil výpočetní výkon, začaly se počitače používat i tam, kde by to předtím bylo nemyslitelné. A ani dnes se výkon superpočitačů s tisíci procesory nepovažuje za dostatečný a pořád se staví počitače výkonnější...

J. Stejskal 19.11.2018 13:32

Re: Pane Šejna, jak funguje Vaše podnikání ve

Velká část lidí se živí málo kvalifikovanou prací, protože náročnější práci jednoduše nezvládnou. To není ostuda. Potíž je, že tento druh práce dříve či později půjde zmechanizovat nebo zrobotizovat. Zdravotnictví a sociální služby jistě mohou pojmout velké množství pracovníků, ovšem tito pracovníci musí mít jisté schopnosti, které se nedají naučit v žádném kurzu. Například schopnost značné empatie.

Jak dlouho a s jakým výsledkem by se průměrný zedník, dělník, či kopáč vydržel starat o nemohoucího člověka, který se ani sám nenají a neudrží ani stolici?

J. Jurax 19.11.2018 18:03

No, vydržel. Jde o cvik a praxi - a taky, když se ničím jiným nebude moci uživit ...

Víte, ono by se dalo říct jak dlouho vydrží průměrný člověk dělat zedníka, dělníka či kopáče? To taky není vždy procházka růžovou zahradou ... a vidíte, vydrží. Koneckonců, když se staráte o nemohoucího člověka, který se ani sám nenají a neudrží ani stolici, děláte aspoň v teple a pod střechou ...

L. Novák 19.11.2018 19:56

Re: Technologický pokrok nezastavíme, madam Šichtařová

Klasická Šejnova ekonomická negramotnost... :-)

M. Pivoda 19.11.2018 9:32

Kdo se definifivně pomátl?

Vězte, že technologické změny se ve světě prosadí bez ohledu na to, co chce levice či pravice. Ty technologické důsledky budou skutečně revoluční. Nikdy v historii lidstva taková radikální změna nebyla přichystána, takže nemá smyslu se jen dívat do minulosti a z té usuzovat na budoucnost. Musíte mít vhled do budoucnosti pomocí vhledu do technologického rozvoje. Definitivně pomateni jsou proto ekonomové se svým náboženstvím o věčném kapitalismu a o tom, že na věky zde bude i práce pro člověka.

Ano. Pokud pozměníme definici toho, co je práce (v dnešním kapitalismu), pak se jakási smysluplná činnost pro člověka může najít. Ovšem na jak dlouho?

V září 1988 jsem publikoval svou první byznys aplikaci české umělé inteligence - a byl jsem za to (souhrou okolností) vyhozen z Vysokého učení technického v Brně. Konůstatuji, že po 30 letech (od roku 1988) se toho mnoho v myšlení českých očanů nezměnilo. Bohužel.

R. Langer 19.11.2018 9:39

Re: Kdo se definifivně pomátl?

Ve vašem případě se evidentně není čemu divit, že vás vyhodili. :-P

M. Prokop 19.11.2018 9:43

Re: Kdo se definifivně pomátl?

:-)

M. Prokop 19.11.2018 9:47

Re: Kdo se definifivně pomátl?

I odpověď na otázku v titulku by byla jasná a jednoslovná.

V. Petr 19.11.2018 10:32

Milý pane, patrně jste také někdy sháněl řemeslníka.

Nebo snad ne?

Pak Vám mohu tlumočit myšlenky z článku, který vyšel v USA někdy roku 1937, za dost značné nezaměstnanosti. "Postavte se na ulici, podívejte se kolem sebe a uvidíte spoustu práce, kterou by bylo dobré udělat..."

VŠECHNO je jen problém zdrojů a jejich alokace. A pak neutuchající snahy parazitů živit se ŽVANĚNÍM!

Jinak jsem z některých Vašich článků získal dojem, že umělou inteligenci dle Vaší definice má i automatické pračka! ŽÁDNÝ současný stroj nemá žádnou inteligenci!!! Umí se jen řídit programem, který do něj implementovali lidé! Nebo má snad inteligenci automatický vysavač???

M. Šejna 19.11.2018 10:44

pane Vaňuro

Když se podíváte kolem sebe, tak opravdu uvidíte spoustu práce. Jenže za tu práci musíte dostat zaplaceno, abyste měl zas peníze na nákup práce od jiných lidí.

Já například před svým domem pravidelně sekám obecní trávník, protože obec to nedělá. A dělám to zadarmo. Nesháním na to řemeslníka, ani nebombarduji telefonáty obecní úřad s požadavkem, ať se starají o svůj majetek. Z pohledu tržního systému je moje práce v podstatě zbytečná, protože svoji práci nepřeměňuji v peněžní příjem.

Sehnat řemeslníka v době nedostatku pracovní síly je opravdu problém. V tom s Vámi souhlasím. Ale počkejte, až bude krize. To se budou moci řemeslníci přetrhnout horlivostí, aby dostali od Vás zakázku. V době krize totiž lidí nemají peníze na řemeslníka a řemeslník pak nemá peníze taky. A tak se může přetrhnout horlivostí, aby je někde získal.

A o tom pan Pivoda píše.

V. Petr 19.11.2018 10:51

Ale v podstatě nejsme v rozporu.

Já tvrdím, a to je i ten příklad z krize roku 1937, že "nedostatek práce," je v podstatě o distribuci peněz. To není jednoduchý problém a já neznám ideální řešení.

Ale hooodně zjednodušeně lze napsat "pokud budou peníze, nebude nezaměstnanost."

M. Šejna 19.11.2018 10:57

přesně tak, pane Vaňuro

peníze nejen musí být, ale musí hlavně obíhat. Jakmuile přestanou obíhat, příjde krize.

Mám pocit, že si v tomto rozumíme.

J. Jurax 19.11.2018 18:06

Jenže by ty peníze byly, asi nepostačí je jenom natisknout, že ano ...

L. Novák 19.11.2018 20:00

Re:

:-) Oni si mnozí myslí, že ano...

M. Pivoda 19.11.2018 10:45

Pro Petra Vaňuru

Pozvu vás raději do svého kurzu Inovace, než abych vše podstatné zde "plival" v diskusních příspěvcích o 3 - 4 odstavečcích.

Ekonomové mylně předpokládají (protože v ekonomické rozvaze a výsledovce nic jiného nevyčtou nevyčtou), že snadnější bude určitě nahradit uklízečku robotem, než například nahradit robotem právníka. Proč? Protože uklízečka vydělává podstatně méně peněz než vydělává právník. Jenže to není to podstatné.

Podstatné je to, že uklízečka se pohybuje ve 3D prostoru (tam je to složitější). Mnohý právník pracuje jen s textem. --- Ale tuto názornou informaci jsem už několikrát zveřejnil zde na Neviditelném psovi. Kdo nechce slyšet, neslyší.

J. Jurax 19.11.2018 18:12

Ano.

A bude mít ten robotický právník taky nezbytné známosti a konexe?

Ono "jenom" s textem pracuje kdekdo, nejspíš i Vy ... moudra přece může docela dobře sdělovat i robot ...

J. Jančura 19.11.2018 9:16

Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Pořád se tu opakuje nesmysl, že komunisté podporovali nemakačenky, naopak, chtěli, aby všichni pracovali. Z počátku byli silně rovnostářští, ale pak chtěli dát do souladu příjmy s odvedenou prací, jen nechtěli velké rozdíly v příjmech. Proto také se jim nelíbilo soukromé podnikání. Pravděpodobně zde je zdroj hlavních problémů komunismu - potlačení soukromé iniciativy. Přílišné rozdíly v příjmech jsou naopak hlavním problémem kapitalismu.

R. Langer 19.11.2018 9:37

Re: Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Ta "podpora nemakačenků" spočívala zejména v tom, že ať jste dělal, nebo nedělal, dostal jste zaplaceno stejně. To byla ta podpora nemakačenků.

J. Jančura 19.11.2018 10:03

Re: Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Samozřejmě takoví byli, ale takových nebylo mnoho. Kdy by pak postavil Novou huť, VSŽ Košice, a další továrny, statisíce bytů apod. (nehovořím o jejich potřebnosti a efektivitě jejich výstavby a provozu).

M. Prokop 19.11.2018 10:54

Re: Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Postavili jsme si dost průmyslu PŘED komunisty a byli tak někde kolem 10tého místa na světě v prosperitě.

S komunistickými stavbami jsme skončili někde na úrovni BurundiUkundy. Byty raději nepřipomínejte, já si pamatuji, co to znamenalo chtít za bolševíka bydlet. Nestačilo si pročíst inzeráty a bydlet, jako teď.

J. Jančura 19.11.2018 11:03

Re: Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Plácáte nesmysly, nestačí si přečíst inzerát, musíte na to mít peníze, dnes v Praze si byt nekoupí ani středně situovaná rodina.

M. Prokop 19.11.2018 12:21

Re: Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Zato za komoušů jste si byt koupil a peníze mít nemusel, že?

Mimo to, existuje taky nájem bytu. Který teď je, stačí číst ty inzeráty a tehdy nebyl.

Ty vaše nesmysly možná nakecáte hodně hloupým mlaďasům, těžko někomu, kdo zažil a neztratil paměť.

J. Jančura 19.11.2018 12:36

Re: Komunisté nepodporovali nemakačenky...

Jste nějak mimo, já si dobře pamatuji, že za "komoušů" se byty neprodávaly a nekupovaly, byly většinou ve státním, podnikovém nebo družstevním vlastnictví. Státní a podnikový byt byl Vám bezplatně přidělen, družstevní jste musel částečně zaplatit, ta však byla poměrně malá a zbytek jste dlouhodobě splácel s 1% úrokem. Splátka případně nájemné byla zanedbatelnou částí rodinného rozpočtu, oproti dnešku. Nic nikomu nechci nakecat, chci jen věci uvést na pravou míru. Nepopírám, že za těch Vašich "komoušů" se děly špatné ale i dobré věci a ne všem stejně a ne všem zaslouženě.

V. Petr 19.11.2018 14:04

Váš příspěvek je naprostý blábol !!!!!

Byt Vám byl přidělen jen tehdy, když jste byl středně postavený soudruh, příslušník SNB, armády nebo vybrané profese a nastoupil jste tam, kde Vás nutně potřebovali (podnikový !!! byt - jako byty OKD, co s pomocí Sobotky ukradl Bakala).

A pak ještě, když Vám ukradli barák za pár šupů náhrady tak Vám přidělili 2+1 v paneláku. A pak ještě byt dostal Cikán.

Vyjímky snad existovaly v některých lokalitách.

Jinak nevím o nikom, komu by normálně přidělili ve velkoměstě státní byt!!!! Na družstevní byt se čekalo 20 let a ještě soudruzi v těch pořadnících s lidmi šoupali!

Jediné, co se dalo koupit byl barák, ale na to většina lidí neměla a nešlo si vzít hypotéku na koupi, jen na stavbu svépomocí (do 40% nákladů)!!!! A ani k řadovému domku za 650000 Kčs se člověk jen tak nedostal (myslím konkrétní případ, družstvo Horizont v 80 letech).

M. Prokop 19.11.2018 15:15

Re: Váš příspěvek je naprostý blábol !!!!!

Ještě byla družstevní výstavba, tedy zaplatit dost peněz a po normální práci a weekendech ještě makat na stavbě, nebo si dost draho platit náhradníka. Jelikož jsem zažil na vlastní kůži, tak mi žádný agitátor nějaké pitomosti o přidělení státního bytu nebo družstevního za hubičky nenakecá.