15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

SVĚT: Konec “konce dějin”

Co se mé předešlé predikce týče, nemohu než si s určitým černým humorem nepovšimnout, že 20:80 je zhruba pravděpodobnost, že prohrajete jedno kolo ruské rulety. (Běžný revolverový bubínek má šest komor, takže ta pravděpodobnost zaokrouhlená na celá čísla je 17 : 83.) Pic, bum! Mrtvé koťátko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 26.2.2022 10:13

Rusko se ovšem nebojí. Roste po celou dobu své existence pod nejrůznějšími režimy, a pokud o nějaké to území kdy přišlo, při nejbližší vhodné příležitosti ho získalo zpět. Pokud chce Putin obnovit Rusko v hranicích Sovětského svazu, má k tomu dobře našlápnuto. Nemusí to být hned, ani za pět let, ale budou-li jeho nástupci stejně schopní, máme se v důchodu, nebo děti, na co těšit.

P.S.: Desetinásobný rozpočet neznamená nic, pokud se z něj 95% rozfrcá za hovadiny, hladící duši, útěšné pro oko a politicky vyhovující (viz ty Leyenové lacláky). Tohle Rusy ani nenapadne. Vyrábějí levněji, za méně, převážně jednodušší zbraně, ovšem dokonale účinné proti protivníkovi s pochybnou motivací.

J. Nevrkla 26.2.2022 10:18

Nemyslím si, že má Rusko zájem rozšířit se do hranic Sovětského svazu, nic by z toho nemělo. Stačí mu, že se tam nebude roztahovat NATO a Rusko tím ohrožovat.

P. Diviš 26.2.2022 11:36

Ano. Nemyslíte.

J. Nevrkla 26.2.2022 11:55

:-)

R. Langer 27.2.2022 6:19

Tak hlavně že vy jo, vy letadlo. :-P

D. Bowman 26.2.2022 15:06

Samozřejmě, že ten zájem má. Stejně jako Globohomo má zájem se rozšířit k nim. Nechápu proč se nemůžem bránit oboum. Jednomu kulturně a druhému vojensky.

P. Hák 26.2.2022 8:16

Pokud se nemýlím, tak až do 90. let měly němcké ozbrojené síly zákonem zakázáno zasahovat mimo území Německa, resp. NATO.

Se změnou bipolárního světa v unipolární se Němci (pravda, dost omezeně) zapojili do americké intervenční politiky... zní to lépe než "politika dělových člunů", že? Pokud by se nyní soustředili na teritoriální obranu a my jako jejich vojensky podřízená země s nimi, nevidím na tom nic zlého.

Přiznejme si, že jsme (my = státy NATO) napadli několik cizích států, které nás neohrožovaly, nebo jsme ve válce pokračovali, i když byl ten, kdo nás napadl, vyřazen. Nyní jsme monopol na napadání sousedů ztratili.

Možná by nebylo od věci vrátit se k obranné roli NATO.

P. Diviš 26.2.2022 8:40

Klidně si přiznávejte, ale nevydávejte to za realitu.

P. Hák 26.2.2022 9:08

Takže státy NATO nikoho nenapadly?

P. Pepax 26.2.2022 8:14

Boj za záchranu planety, který se nedá vyhrát a který provozuje EU, asi stojí mnohonásobně více než 2% hdp na armádu. Ta ministryně obrany, nyní šéfka EU je více k pláči, nebo smíchu, můžeme si vybrat.

F. Navrátil 26.2.2022 8:09

Autor je poněkud naivní. Armáda je schopna utratit (podobně jako zdravotnictví) jakékoliv množství peněz, které dostane. Jde však o to, aby byly tyto finance vynaloženy účelně, aby se projevily ve zvýšené bojeschopnosti armády. Aby peníze neputovaly, jak je tomu dnes, rovnou do kapes majitelů parazitických zprostředkovatelských firem, které jsou většinou propojeny s vládními politiky. A profesionální vojáci si museli ze služného kupovat součástky výstroje a neprůstřelné vesty.

P. Pepax 26.2.2022 8:15

R^

K. A. 26.2.2022 7:50

Marianovi Kechlibarovi bych v tomto článku vytkl jednu drobnost. Vláda nemá pravomoc tisknout peníze, peníze nevznikají tím, že je někdo tiskne (to nikdo nemůže), ale tím, že si je někdo půjčí od banky. Autor, kterého si jinak vážím, tu opakuje klišé, které vytváří naprosto mylnou představu o fungování finančního systému a tím i celé ekonomiky. (Konzervativci vůbec by se měli konečně poučit o tom, jak peníze doopravdy fungují.)

P. Diviš 26.2.2022 11:39

Pravdu máte v tom, že vláda tu pravomoc nemá. Tu má Státní banka, ovšem vláda na ní přece jenom má vliv.

Peníze vznikají tištěním. Tenhle historický pojem zahrnuje i digitální emisi a vytváření peněz z ničeho právě těmi půjčkami.

Zařiďte se dle své rady a poučte se.

K. A. 1.3.2022 10:00

Tipoval bych, že jsem poučený pravděpodobně více než Vy. Půjčky jsou jediný podstatný způsob vzniku peněz v dnešní době. Tištění peněz je pojem, který se historicky váže k době, kdy vláda mohla vytisknout peníze a rovnou je zahrnout mezi příjmy (rakouské bankocetle), což nyní nemůže. Pojem tištění nemá v dnešním kontextu žádné opodstatnění a pokud ho už někdo používá jako metaforu, tak by měl říci, co tím myslí. Digitální emise s tím nemá nic společného, resp. na úrovni, na které se bavíme, je to irelevantní pojem.

R. Vacek 26.2.2022 6:44

Generál Hastings Lionel Ismay, první generální tajemník NATO, důvod vzniku NATO popsal slovy: „Držet Rusy venku, Američany uvnitř a Německo dole.“

A to, co vidíme, je pokračování této politiky. Neumožnit spolupráci EU (Německo) - Rusko se zdůvodněním, že to vedlo k 2.sv. válce.

Přitom i naší disidenti v Chartě 77 v Pražské výzvě z roku 1985 navrhovali jiné uspořádání Evropy - bez vojenských bloků s mírovou spoluprací.

P. Hák 26.2.2022 8:22

"Germans down" už není ekonomicky ani politicky reálné. Německo se politicky emancipovalo.

Začít válku Německo nepotřebuje. Své zájmy si zajistí penězi. Český prostor, který Němci odjakživa chtěli, už mají, ovládají jej ekonomicky, politicky a v podstatě i vojensky.

A černozem z Ukrajiny se už nemusí odvážet na vagónech, prostě se zainvestuje a pole se koupí, jako je kupují u nás. Doba se za těch 80 let změnila, v tomto směru k lepšímu.