27.1.2020 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SVĚT: Klimatická "Rebelie proti vyhynutí"...

Možná jste se domnívali, že je v pořádku se vydat do Londýna a že už nehrozí, že uvíznete v dopravním chaosu kvůli demonstracím hnutí „Extinction Rebellion UK“ (česky „Rebelie proti vyhynutí, Velká Británie“).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Forman 13.11.2019 11:35

nechápete vůbec nic, o sopkách jsem vůbec nepsal.... ale to je asi na vás moc.

Z. Lapil 13.11.2019 12:43

Klíčové je slovo MŮŽE.

Já jsem celkem ochoten pracovat s hypotézou podporovanou "naprostou většinou vědců", že probíhá oteplování a když mi někdo tvrdí, že CO2 je skleníkový plyn, tak mu věřím.

ALE - maje zkušenosti s mnohem jednoduššími (= přesněji modelovatelnými) systémy, než je klima, nejsem ochoten považovat CO2 za JEDINÝ zdroj problému.

Takže, podobně jako doktor, dokud opravdu nevím, v čem je problém, dávám pacientovi s horečkou acylpyrin a studené obklady, protože znám zkušenosti mnohých kolegů shrnutelných do věty "operace se podařila, pacient zemřel".

Totéž v technice: most v Janově spadl, přestože - osobně o tom nepochybuji - všichni zúčastnění dělali, nač jim věda (a peníze) stačily.

P. Hlosta 13.11.2019 9:31

V naprosté většině jak u rebelů, tak jejich odpůrců, jde o víru. Málokdo zná vědecky doložitelná fakta a dokázal by je obhájit před podobně dobře vybaveným. Takže nelze obhajovat stavění se na zadní, kde zdůvodnění je to, že má víra je ta pravá. U politiků je vlastnost ta, že využívají sklony k víře ke svému prospěchu. Naivní politici, kteří pracují ve prospěch společnosti, jsou dílem odmítnuti společností a dílem je převálcují v politice podstatně méně charakterní. V pozadí pak je možné se dopátrat "loutkářů", kteří tahají za nitky. Toto je tvrzení také z oblasti víry. Jsou tací, kteří tomuto nevěří.

Pro mou víru je potvrzením článek Tři sestry, jeden názor a my. V něm se dovíte jak se dělá veřejné mínění a ovlivňuje se politika.

https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/media-tri-sestry-jeden-nazor-a-my.A190412_154112_p_zahranici_wag

P. Veselý 13.11.2019 7:09

Udělat to nejaká "ultrapravicová" skupinka, povolají armádu a půjdou sedet jako ten, jehož jméno se nesmí napsat na Facebooku... Ale neomarxističtí ekoteroristé, ti jsou chránění, stejne jaako ti, jejich jmena se nesmí nypsat nikde. RvEURv

Š. Hašek 13.11.2019 8:13

Trefná připomínka.

Ostatně já jsem již smířen s tím, že podle současných "jelínků a nor168" jsem ultrakonzervativní šovinista, nacista českomoravskoslezský, sabotér odpovědného přístupu k CO2, volič nesprávných politiků, zaprděný čecháček, zastaralý Evropan, neštrasbruselista, ....... hodně jezdím na Sibiř.

Všimli jste si, že i v Práglu projel večer Martin na bílém koni??? Sice malinko pokašlával, protože není zvyklý na to CO2 ....... ale jináč podle jízdního řádu planety Země!

J. Tulejová 13.11.2019 8:53

Souhlas. Já jsem navíc ještě nevzdělaná rasistická venkovanka bez náležitých informací, i z FB vyloučená.

Z. Lapil 13.11.2019 12:57

Jo, svět se mění a jde o to, aby si byl člověk vědom, zda a jak se mění s ním.

Například já získávám kousek sebe-vědomí z toho, že víno piji "po barbarském způsobu neředěné". Prostě proto, že takový je v našich krajích zvyk. A má bejt :-)?

Moje zjištění k tomu vínu: v Chorvatsku - jiné středomořské kraje neznám - jsem pil víno ředěné. Dělají tam nějaké jiné, protože neředěné se nedalo pít.

I. Břízová 13.11.2019 9:06

A ještě nevzdělaná důchodkyně s hloupými názory, využívající populistické slevy na jízdném. To jsem já

J. Tulejová 13.11.2019 9:19

Ano, to jsem ještě zapomněla.:-)

L. Novák 13.11.2019 5:15

Výborný článek! Díky za překlad. V R^

J. Fridrich 13.11.2019 6:31

Souhlas, připojuji se. Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

Ono v podstatě a hlavně ani tak nejde o to, co to děvčátko Grétička povídá za hlouposti, které by při rychlé a neuvážené realizaci v hospodářsky nejvyspělejších zemích Světa-tedy Západu vedlo k výsledku - " zpátky na stromy a do jeskyní..."

Velmi znepokojivé a zarážející je hlavně to, jak na tyto jí hlásané nesmysly vstřícně reaguje vědecká veřejnost, vládnoucí establishment a sdělovací média - oni reagují tak, jak kdyby se nejednalo o 16leté nevzdělané a neinformované děvče, ale o fundovanou vědeckou kapacitu v oboru ekologie - té ekologie, která je velmi širokým souhrnem mnoha vědeckých oborů...

Š. Hašek 13.11.2019 8:13

Souhlas.

L. Popovský 13.11.2019 9:11

Prosím. Rádo se stalo.

P. Rada 13.11.2019 2:15

Na úvaze ..."ztěžovat život těm z nás, kteří skutečně musí chodit do práce, aby si vydělali na živobytí."... něco paradoxně je.

Je totiž nejpravděpodobnější, že na změny kimatu nejvíce a nejdříve doplatí nejchudší lidé kteří jsou pracovní náplní přímo vázáni na sice obnovitelné ale chudé přírodní zdroje. Např pastevci, zemědělci ... To už se také stalo a válka v Sýrii je jedním s příkladů.

Teprve potom začnou dopady postihovat střední třídu vázanou na průmysl postavený převážně na neobnovitelném. Naposled dolehnou dopady na nejmocnější tedy vlastníky průmyslu, bank... - tedy tech kteří se na změně přírodního prostředí jakožto nositelce životadárnosti v přepočtu na osobu podepisují naprosto nejmarkantněji.

Dlouhodobě pak při pokračování nerozumu, rozdíly mezi mrtvými a přeživšími nejspíše smyje čas. Problém neúživné planety s vyčerpanými zdroji pozůstalým jak memeto ale už jak břemeno zůstane.

"Rebelovat" proti takovémuto stupidnímu scénáři mi v tomto kontextu přijde od soudných smysluplnější - jak se jen trpně nechat chtivostí konzumu a mocenskou posedlostí oblbovat a vmanipulovat tak do bezmocnosti.

J. Sedlář 13.11.2019 2:39

šmarjá, czezhštin.

L. Novák 13.11.2019 5:16

"Rado", už jsi byl u toho MUDr. Chocholouška? :-P

P. Rada 13.11.2019 5:46

"Rado" nebo "Nováku" jsme se oslovovali jako klučíci za totality která nás v dětství učila používat jen příjmení a zanechala vzpomínky tísně až strachu s toho co bylo pokud bychom chtěli být více svébytní.

"Novákům" se ale na tu dobu zřejmě rádo vzpomíná.

S jednou MUDr CSc... jsem mluvil - optal se jí jak na "nováky" a ta doporučila se s těmito zastánci starých pořádků co jim doposud voní hloupost a totalitní manýry co možná vyhýbat.

J. Skála 13.11.2019 6:05

Proboha, ne! Já se na ty Vaše pindy vždycky tak těším.

R. Brzák 13.11.2019 9:38

a to jste se na to musel ptát jedné MUDr CSc... ??

P. Rada 13.11.2019 11:12

Nemusel - mohl - nejsem Novákův ani váš vazal.

Někteří MUDr ... méně mudrují a píší na téma vývoje společnosti i prakticky zaměřené knížky. Nebo pro vzlášt pohodlné navíc vystupují v klipech...

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

Třeba je i tento klip pro mladé a vzdorovité k zamyšlení - zatímco autoři posměšků co se obávají jen dopravních kolapsů (a po nich potopa) - nebo i vy pane Brzáku o této variantě "rozvoje společnosti hominidů" možná nic nevíte:

L. Novák 13.11.2019 11:40

Ty meleš samé blbosti, ;-O"Rado", ... pokud přímo nelžeš, jak už jsme mnohokrát prokázali... Rv!!

K. Lilibínský 13.11.2019 11:16

kouknou Rado, jim se musí onikat,

když už si dali ikonku jistého Mandelbrota, tak si řekli o zvyklosti určitého etnika. Mimochodem velmi schopného.

Ale toho Chocholouška by měli stejně navštívit...;-D

R. Langer 13.11.2019 5:40

Odporný Zelený bolševik se projevuje stále jasněji a sebevědoměji. Doufám, že podle toho po zásluze skončí... :-P

T. Hraj 13.11.2019 6:21

Pane Rado, můžete hodit odkaz na to, jak se snižuje úživnost planety? (o lokálních nepište, to bychom se nikam nedostali).

Aha, já zapomněl. Zatím se zvyšuje, ale už za pár let se to dramaticky zhorší, že? 97% vjedců se shoduje.

A. Forman 13.11.2019 7:08

A kdopak jsou ti tvůrci stupidního scénáře ? Nejsou to náhodou ti, kteří vyvolávají chaos, destabilitu ekonomiky a dělají doslova bordel po celé Evropě ? Nehledě na skutečnost, že pošlapávají principy demokracie.

J. Schwarz 13.11.2019 8:04

Vy jste originální pako pane Rado! Jakpak vysvětlíte fakt, že akce "ekologů" právě mnohý z těch nejbohatších a nejmocnějších podporují? Jak to, že je nadnárodní kapitál štědře financuje a tleskají jim "elity" od universitních hodnostářů přes profesory, bankéře, celebrity, umělce, špičkové manažery po většinu západních politických špiček?