8.12.2022 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

SVĚT: Katastrofa lidstva?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 13.10.2010 12:25

Re: Už mi lezou krkem

No tím je to jasné ! Já to mám stejně ! Ke všem, ke kterým se nějak připoutáme, a není to jen o politice, jsme vnímavější a případný jejich neúspěch trochu přebíráme na sebe. No vaše volba byla zodpovědná, ale v naší husitské zemi jsou bez šancí, kdyby měli pravdu i na stotisíckrát. Já jsem tentokrát u voleb nebyl (cestoval jsem mimo republiku), ale volil bych VV nebo TOP09, aby se něco změnilo. Taky jsem na ně přísnější !

J. Anděl 13.10.2010 12:08

Re: Už mi lezou krkem

Někdy a hlavně vůči někomu - ano.

Mám v tom intuitivní systém a bohužel určitě dělám chyby a jsem nespravedlivý. Vaši připomínku si vezmu k srdci.

U pana Matějky jsem však konkrétně kritičtější, protože se mi mnohé myšlenky před volbami líbily a protože si nemyslím, že má cenu dávat hlas jen těm, kteří mají šanci na úspěch, v posledních volbách jsem sso svým hlasem podpořil.

J. Láníček 12.10.2010 19:30

Prokope, pokud vy budete proti korporacím

něco dělat (aby to k něčemu bylo), tak se z toho akorát poděláte. Proti korporacím nic nezmůžou ani celé vlády. Ale moji podporu máte, já vám fandím. A jakých jste už dosáhl výsledků v tom boji s EU, ať si můžeme udělat nějakou představu ?

Z. Rychlý 12.10.2010 19:00

Re: Už mi lezou krkem

No právě se mi zdálo, že jste nějak zpřísněl, Vaše připomínky čtu docela rád, jen někdy a hlavně vůči někomu jste shovívavý zase až moc. Asi to tak má být.

Hezký večer přeji.

M. Prokop 12.10.2010 18:30

Re: Naprostý souhlas s autorem článku

V podstatě vyhovovalo. Vám je asi třeba to napsat polopaticky.

J. Anděl 12.10.2010 17:55

Re: S TOU POMOCÍ AFRICE JE TO VACHRLATÉ

Taky mi přijde začarovaná. To je asi nejvěcnější poznámka, kterou k tomu vlastně umím říct :-).

V. Kusý 12.10.2010 17:05

Re: Už mi lezou krkem

Pokud někdo pohrdá morálkou, neměl by to deklarovat veřejně.

V. Kusý 12.10.2010 17:00

Re: Naprostý souhlas s autorem článku

Zajímavé je, že Tibeťanům vyhovovalo.Ale každý cikán podle své kobyly hádá, že!

V. Kusý 12.10.2010 16:57

Mám pocit, jakoby autorovi pan Havel

své myšlenky sděloval ozbrojen pendrekem, zatím co pan Matějka má na rukou pouta.Ale správný konzervativec sice nemusí souhlasit s oponentem, reagovat téměř na pokraji hysterie je však silná káva.

M. Prokop 12.10.2010 16:47

Re: S TOU POMOCÍ AFRICE JE TO VACHRLATÉ

No jo, kdyby ....

Indie byla kolonií, vede si lépe, Singapur ještě lépe, také kolonoie, Formosa nejdřív Portugalci, pak japonci, vede si skvěle, Korea tu Číňani, tu Japonci a znáte rozdíl mezi těmi dvěmi státy, jeden výborně, druhý hlad, Malajzie kolonie, dnes celkem slušně, Indonézie též ..........

Ta Afrika je nějak začarovaná - nebo Afričané.

Jednoznačné není nic, ale traktát do toho okénka nesepíšu.

J. Anděl 12.10.2010 16:22

Re: S TOU POMOCÍ AFRICE JE TO VACHRLATÉ

Na tom skutečně nic dobrého není a být nemůže.

Kdybychom tam neměli dříve kolonie, doly na diamanty, nejezdili tam na safari, neměli tam plantáže s kafem, nevozili odtamtud manga, nevozili tam misionáře a odtamtud pracovní sílu a vím já co ještě dalšího (já nevím, mně se věci ze zeměpisu pletou s filmama, což možná není dobrý faktografický podklad), asi bychom to měli dneska mnohem jednodušší s tím uvažováním o pomoci.

Nebyl jsem v Africe (kromě Egypta), nevím, neznám osobně. Z doslechu či dokumentů (spíše z doslechu od přátel) soudím, že to je peklo.

Já na tohle nedokážu mít jednoznačný názor. Proto také netvrdím opak, než vy, jen důvody, proč mi to nepřipadá tak jednoznačné.

J. Anděl 12.10.2010 16:09

Re: Už mi lezou krkem

Já umím být shovívavý a bývám.

Dnes jsem byl kritický proto, že právě jsem pana Matějku rád četl a poslední dobou mi to připadá slabší.

M. Prokop 12.10.2010 16:09

Re: Už mi lezou krkem

Že si z něj dělám srandu .......

M. Prokop 12.10.2010 16:08

Re: Už mi lezou krkem

Ano, souhlas.

Ten Tibet, to byla v podstatě feudální teokracie. Ten budhismus byl takřka povinný, práce pro vrchnost a kláštery také. Měnilo se to velmi pomalu.

Ale nechal bych to na nich, Číňané ovšem ne, je to strategická oblast.

M. Prokop 12.10.2010 16:05

Re: Ale, ale

Asi ano.

Míjíte se.

M. Prokop 12.10.2010 16:04

Re: S TOU POMOCÍ AFRICE JE TO VACHRLATÉ

nenechají

M. Prokop 12.10.2010 16:03

Re: Naprostý souhlas s autorem článku

S tím dalajlámou je to spíš legrace na hloupý dotaz.

Pochopitelně že není.

Ale státní zřízení samostaného Tibetu byla docela zajímavá teokracie, byť asi obyvatelstvu milejší než čínská diktatura a okupace.

Ty ONI, to je oblíbené odedávna.

M. Prokop 12.10.2010 16:00

Re: Taky si myslím,

Až mne budou korporace omezovat, nepochybně proti nim začnu něco dělat.

Tak jako nyní proti EU.

M. Prokop 12.10.2010 15:59

Re: Nesouhlas!!!

Ano dokázali, sem tam (zřídka) i něco užitečného.

P. Kalina 12.10.2010 15:29

Nesouhlas!!!

Je dobře, že existují lidé jako Havel. Za svůj život něco dokázali a nebylo to pouhé tlachaní na blogu Lidových novin. Fóra jako je i to, na němž Havel vystoupil, slouží jako názorová platforma, a nikdo (a už vůbec ne Havel) se tam nepokouší o jakoukoli formu světovlády. Fóbie z teoretiků, filozofů atd. jsou mi cizí, proto mi lamentace pana Matějky přijdou směšné. Ještě bych bral, kdyby se zabýval jednotlivými myšlenkami, které na fóru zazněly. Ale odsuzovat podobné sešlosti intelektuálů jako celek mi přijde směšné a upřímně řečeno, i trochu narudlé.

J. Anděl 12.10.2010 15:20

Re: Už mi lezou krkem

Formálně vzato máte pravdu. Režim, než dalajláma musel uprchnout z Tibetu, nebyl demokratický ale teokratický, nemýlím-li se. Dnes těžko posuzovat, dalajlama svou funkci nemůže standardně vykonávat. Z textů, které jsem od něj četl, si pamatuji spíš poznámky k osobnímu životu praktikujícího člověka - buddhisty, než nějaké poznámky ke společenskému zřízení. Výzvy ke vzájemné solidaritě, lásce a úctě ještě nepovažuji za sociální inženýrství.

V demokratickém zřízení je možné svobodně buddhismus praktikovat. U nás za socíku to bylo dost složité, stejně jako neměli na růžích přímo ustláno ani takoví katolíci, nebo vůbec kdokoliv, kdo uznával jinou (konkurenční) autoritu než KSČ. Soudím, že dalajlama dost cestuje po světě, aby si tento rozdíl postřehl.

Podstatou buddhismu je svoboda. Osvobození od svých chtíčů a tužeb, které vedou k utrpení. K osvobození vede určitá cesta. Ta není povinná z toho hlediska, že byste šli do vězení, pokud ji nedodržujete, jen že nedosáhnete toho osvobození (jinými slovy už jste ve vězení). Jedinec, který získá kontrolu nad svými vnitřními hnutími, je pak svobodný a vždy se může svobodně rozhodnout, jak jednat.

Naproti tomu my ještě tak svobodní nejsme, nemáme nad sebou až takovou kontrolu, jsme spíše ve vleku sil, které jsou silnější, než my. A spíš se staráme o to, co dělá špatně náš soused (politik, katolík, žid, levičák, to je fuk), než abychom řešili vlastní osvobození od vlastních sklonů k dělání věcí špatně.

Demokratický stát obývaný dospělými svobodnými bytostmi, které mají kontrolu nad svými pudy a moudře se dokáží rozhodovat, které před sebou (a před Bohem,dovolíte-li) žijí v pravdě ... to je utopie. Dokud nenastane, jsou všechny varianty takový mišmaš dobrého a horšího.

P. Kalina 12.10.2010 15:19

Re: Ale, ale

Myslím, že pan Matějka je naštvaný, že jej taky nepozvali řečnit. Co se týče článku, od pana Matějky bych asi něco tak hloupého nečekal. Vlastně ani nevím, jak na jeho fobie ze světovlády teoretiků reagovat. Asi nijak. To bude nejlepší.

J. Láníček 12.10.2010 15:10

Taky si myslím,

že by se neměla vynechat jediná příležitost demonstrovat proti nadstátním organizacím a na druhou stranu za velebení nadnárodních korporací, které jsou právě nositelkami skutečné demokracie a nejblíž každému svobodnému jedinci (který je ochoten makat za co nejmenší peníz co nejdéle). A jinak, taková to bývala morální ikona, ten Václav Havel,a  od pana Matějky se teď dovídáme, že vede západní civilizaci ke katastrofě. Morální fangli teď pozvedl Kalousek a jemu podobní. Místo empatického přístupu nastoupila snaha optimalizovat momentální užitek, zajímá toliko výše nákladů na pracovní sílu, objem tržeb a úvěrů !

J. Anděl 12.10.2010 14:58

Re: Naprostý souhlas s autorem článku

Tak což o to, to on bude na tapetě někdo jiný docela určitě.

K osobě pana Havla jsem už včera napsal vše, co mám na srdci, dnes ještě něco navíc.

V dnešní diskuzi mě udivuje pozastavování se nad dalajlamou coby levicovým sociálním inženýrem.

A všeobecně si začínám pomalu všímat jistého schématu, které je společné mnoha třeba i navzájem si odporujícím naukám a směrům. Jsou to ONI. Je jedno, jestli jsou to židé, bankéři, cikáni, levičáci, anarchisti, feťáci, katolíci, temné pravicové síly, co vám přejedou medvídka, olíbají slečny a vykouří doutník... Jsou to vždycky ONI, co chtějí světovládu (!), co usilují o vaši svobodu, kteří jsou příčinou našeho utrpení a katastrofálního úpadku lidstva.

J. Anděl 12.10.2010 14:27

Re: Už mi lezou krkem

Ach... protože praktikující buddhista neodpovídá parametrům pravicového liberála, je přece úplně jasné, že to musí být levicový sociální inženýr :-D. To dá rozum, ne?

Co Vám na tom ještě není jasné, pane Šimku?

M. Prokop 12.10.2010 14:24

Re: Ale, ale

Nezapomínejte na Mossad, CIA a KGB.

M. Prokop 12.10.2010 14:23

Re: S TOU POMOCÍ AFRICE JE TO VACHRLATÉ

Množí-li se lidé, neschopní se sami uživit, nenalézám v tom nic dobrého.

Celosvětově, nejen v Africe.

M. Prokop 12.10.2010 14:21

Re: S TOU POMOCÍ AFRICE JE TO VACHRLATÉ

Problém je, že je nechají aby se sami snažili.

M. Prokop 12.10.2010 14:20

Re: Naprostý souhlas s autorem článku

Přispívá, dobrý hoch, seč mu nečetné síly stačí.

M. Prokop 12.10.2010 14:19

Re: Naprostý souhlas s autorem článku

Ne, a proč by mělo? Mění to něco na celkovém duchu oné sešlosti?

Nebo na projevu jejího hostitele?