5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SVĚT: Kapitalismus čeká spíše revoluce než reforma

V roce 2014 varoval americký miliardář Nick Hanauer ostatní superbohaté před vzpourou chudých, protože by mohla ohrozit jejich bezpečnost. O tři roky později je vyzval, aby své dělníky lépe platili. Reakce byla spíše vlažná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Wágner 25.1.2019 15:23

Re: Kdo je milionář?

Přesně tak, ti zmínění milionáři ve članku jsou ve skutečnosti miliardáři. Je ale možné, že si pan Robejšek myslí, že jsme všichni v obraze.

K. Machala 25.1.2019 15:19

Re: Problém kapitalismu

Přesně tak! Kolik stovek miliard stojí z větší části nesmyslné předpisy EU, a kdyby se jen tyto odstranily, o kolik by všechno zlevnilo a o kolik by aktivita a výdělečná činnost ožily, podporujíce přitom růst životní úrovně těch, co jsou dnes hodně naštvaní. A kolik stojí to přerozdělování ke všem "nechudým". Kolik stojí byrokracie, která přináší negativní hodnoty! Atd.

K. Machala 25.1.2019 15:10

Re: To, že se "děti mají hůře, než jejich rodiče" je naprosto

Přesně tak! Čistě pravicové i čistě levicové řešení by bylo očesat tyto parazity typu neziskovek a dotování firem a jejich rekreačních sídel a buď snížit o to daně nebo zavést místo toho malý nepodmíněný příjem, např. zpočátku rodinám s dětmi, který by nebyl tak vysoký, aby odrazoval od práce. A očesat všechny košaté sociální dávky, kde "ty zdroje jsou". A debyrokratizovat plnou parou, aby kdo chce, mohl na trhu nabízet to, co umí, bez potíží a přístrojů typu EET. I daně jde vybírat bez byrokracie, např. hospoda na vesnici by neměla mít povinnost cosi hlásit online, ale mít daně zahrnuté už v tom pivu, které odebere - velké firmy účetnictví tolik nebolí. Atd. Možností je milion, ale milionářská daň při zachování současného daňově sociálního džunglistánu nepomůže.

P. Grigar 25.1.2019 14:38

Re: Hned čtyři poznámky

.. zvíře, oproti člověku, vám vaši pomoc nikdy nebude zazlívat.

P. Grigar 25.1.2019 13:44

Re: Podstata úspěchu kapitalismu

.. stejně tak nevidím perspektivu fungování kapitalismu ve společnosti, kde dochází ke stále větší kumulaci kapitálu, výrobních prostředků. K ničemu vám bude nápad, aktivita, schopnosti, když vám chybí prostředky na jeho realizaci. Sebelepší vize neuspěje proti fungující a prosperující realitě, která nebude opuštěna dřív, než se vyčerpá její potenciál. Zjednodušeně řečeno, i když vymyslíte motor na vodu, bude ležet v šuplíku, dokud bude možno těžit, zpracovávat a prodávat ropu a její deriváty.

P. Grigar 25.1.2019 13:27

Re: Měl jste patrně nedostatečné pochopení

.. a k těm cílům ještě dál než za komoušů. Paradox.

V. Petr 25.1.2019 13:21

Kdo je milionář?

Jen pro pořádek. Výraz "milionář," myslím dolarový, se poprvé objevil v americkém tisku někdy ve druhé polovině devatenáctého století a k nám se dostal někdy ve století dvacátém. Je třeba si ovšem uvědomit, že kupní síla dolaru ve 20 letech 20 století přestavovala cirka 1000 současných Kč, takže majetek tehdejšího milionáře odpovídal miliardě Kč!

V. Petr 25.1.2019 13:12

To, že se "děti mají hůře, než jejich rodiče" je naprosto

přirozeným důsledkem rudozelené politiky a ne bohatnutí "milionářů"!

Dnešní pracující musí živit X nepracujících imigrantů z nějaké prde=le, Y parazitů z neziskovek a "humanitních" kateder univezit a platit Z milard na zelené nesmysly!

To dohromady ÚPLNĚ STAČÍ, aby jeho životní úroveň byla nižší, než tomu bylo ještě v 70 letech (míním třeba Francii).

P. Urban 25.1.2019 13:06

Asi ano

ale s určitostí to ví jen jeden člověk na světě. A ten to neprozradí.

V. Petr 25.1.2019 13:05

Máte pravdu!

Milion dolarů je např. vila na Ořechovce.

A kolik peněz by člověk potřeboval, aby mohl z výnosu svého majetku pohodlně žít?

3 miliony korun, to je průměrný byt ve městě mimo "vyloučené lokality"!

Takže u nás "dolarový milionář" = dobře situovaný člověk!

P. Urban 25.1.2019 13:04

Pokud omezíte bohaté

pak přibrzdíte ekonomický růst. To autor chápe. Pokud ovšem omezíte ekonomický růst, pak už zítra nebude platit z čeho moderní stát včetně sociální sféry. A revoluci máte na krku. Už zítra.

Pokud bohaté omezovat nebudete, pak ekonomický růst umožní, aby chudáci ještě nejakou dobu financovali žebráky. Revoluci tak budete mít pozítří nebo popozítří. A to už bude u moci někdo jiný.

Kdybyste byl politik, co si vyberete?

P. Urban 25.1.2019 13:01

Re: Robejšek pořád ještě fušuje :

To by jistě pomohlo...

M. Zima 25.1.2019 13:00

Měl jste patrně nedostatečné pochopení

pro potřeby revoluce a národa. Nikdo si nedovedeme představit, pod jakým strašným tlakem stál Václav Havel, dokonce Amis chtěli, aby to skartování zastavil, ale on ubránil vlastní vizi jednotného, usmířeného národa, kde se mají všichni rádi a kde se nekonají žádné honby na čarodějnice. Komunisté si sice tím jeho sametem něco vytřeli, ale on nepolevil. Dnes soutěží sice Češi úspěšně o titul Blb Evropy, ale mají ohledně cílů jasněji, nežli za komoušů.

V. Novák 25.1.2019 12:56

Re: Hele, strýcu, co to melete ?

Nad šuple není!

Jedině šupléra!!

V. Petr 25.1.2019 12:51

Pane Janyška, jsou Velká francouzská revoluce a následný

jakobínský teror, jakož i VŘSR a následný bolševický teror také součástí spontánně se organizujícího světa?

J. Kavalír 25.1.2019 12:45

Re: No, není kapitál jako kapitál

Spekulací nikdy žádné hodnoty nevznikly, ovšem bohatství se tím koncentruje (přerozděluje) dokonale.

P. Grigar 25.1.2019 12:30

Re: Robejšek pořád ještě fušuje :

.. já jsem v listopadu 1989 navrhoval něco méně revolučně demonstrativního, chtěl jsem z domácí dílny dovézt svářečku a pořádným kusem železa zajistit okna i dveře na archivu OV KSČ i StB, proti náhodné nechtěné skartaci dokumentů. Další jednání OF už bylo v jiný čas a na jiném místě, než jsme se původně domluvili.. a tak nějak mi to zapomněli sdělit.. hm, že ano, hm.

Chybami se člověk učí, problém je v tom, že málokdy dostane další příležitost poučení využít. No, uvidíme..

E. Tocháček 25.1.2019 12:26

To se přece ví dávno,

že sociální smír (aby se chudí nevrhli na bohaté) umí zaplatit jenom střední třída. Jenže Západ ze samého blahobytu už zhloupl natolik, že tu provozujeme takovou "jako" politiku. Voliči předstírají, že je zajímá a rozumí chodu společnosti a politici předstírají, že hájí zájmy voličů. Eldorádo byrokratů, lobbistů a nejrůznějších aktivistických skupin.

M. Zima 25.1.2019 12:04

Robejšek pořád ještě fušuje :

Já jsem navrhoval na jaře `90, aby byla všem funkcionářům KSČ na čelo vytetována hvězda a příslušníkům StB přes tu hvězdu Kalašnikov. Tato hrdě vystupující, a proto takto označená skupina by dostala zastropované důchody, protože nese zodpovědnost za bolševický bankrot. Ne tak nízko, jak to udělali oni v 50tých letech třídním nepřátelům a dohnali tím mnohé k sebevraždě (dodnes se neodvážil nikdo udělat o tom statistiku a zkoumat takové osudy), ale pořádně. Už bylo těch drzostí dost.

P. Grigar 25.1.2019 11:51

Re: Kremelská propaganda

.. tedy milý Holmesi/Jelínku, jak jste dokázal z pouhého "w" odvodit to kremlohujerství a pocit studu z presidenta?! To mi prosím podrobně vysvětlete. Rád se poučím o nejnovějších trendech v oblasti logické dedukce. Nebo jenom tak přicmrndáváte 1/20, navíc blbě?

Z. Lapil 25.1.2019 11:46

Re: Hned čtyři poznámky

Je to možný. Na jednu stranu se snažím nebýt antropocentristou, na druhou stranu - on evidentně ví, že jsem ho vytáhl z průšvihu. I s opravou na vliv pravidelné stravy.

P. Grigar 25.1.2019 11:42

Re: Ale my se máme nejlépe, jak jsme se kdy měli v historii.

.. turistika, na kterou si většina půjčuje?!

Z. Lapil 25.1.2019 11:42

Re: Hned čtyři poznámky

Přišlo mi, že odbíhám od tématu, ale když teď o tom dumám - ona ta kočka je taky takový milionář, co mu nestačí, co má. Párkrát tomu dáte hrst granulí za dveře a když nebudete jako ostříž a dráb v jednom, za chvíli to máte v posteli a když chcete jít spát, tak to na vás kouká, řečeno s T. Pratchettem, "stejně jsem tu jenom do doby, než někdo vynalezne konzervu, která se dá otevřít tlapkou".

Inu, měl pravdu František s Assisi: všichni tvorové bratři jsou.

P. Grigar 25.1.2019 11:40

Re: Hele, strýcu. co to melete ?

.. problém spočívá v tom, že některé skupiny lidstva jsou nadány schopnostmi a především prostředky, kterými se snaží ten spontánní řád uzpůsobit k obrazu svému a svým tužbám. Efektivita jimi vynakládaných prostředků je pro ně vyhovující a na nic jiného ohled neberou. Opěvovaná spontaneita tedy v řiti. Pro mocné jedince a skupiny Klondike, pro drobnou havěť drobty ze stolu, umožňující trpně čekat na Godota...

P. Grigar 25.1.2019 11:28

Re: Hned čtyři poznámky

.. řekl bych, že u Vašeho Hnusáka jde o následky neléčené herpesvirózy, může dojít k poškození oka a deformaci nosních skořep. Měli jsme podobného kocoura na kompostu, byl tak hotový, že se nechal prohlédnout, odhadl jsme to na kočičí chřipku, veterinář na dálku potvrdil. S antibiotiky a vhodnou stravou jsme ho zachránili, kvůli zbarvení hlavy-černá čepička s maskou na bílém podkladu- dostal jméno Batman. Po vyléčení odešel hrdě středem, občas se přijde ukázat, pozlobit psa a naše kastráty, vzhledem k množství jemu podobných koťat v okolí ho odhaduji na toxického maskulinistu, asi tak 6-7 kilo. Prostě kámoš.

R. Langer 25.1.2019 11:23

Re: Hned čtyři poznámky

Fandím vám i Hnusákovi. Sami se staráme o opuštěné kočky, je to boj... :-)

R. Langer 25.1.2019 11:20

Re: Hned čtyři poznámky

Ano, to jsou bohužel smutné počty. Dobře že to vyšlo, držím vašim kočkám palce.

R. Langer 25.1.2019 11:18

Re: Hned čtyři poznámky

Přesně tak, to volání po vlastním vyšším zdanění je absolutně směšné, i když jednoho takového tady mezi sebou taky máme. :-D

R. Langer 25.1.2019 11:13

Re: Problém kapitalismu

Blbost. Hodnotný odkaz svým potomkům a jeho udržení a rozvoj je jedna z nejdůležitějších motivací v lidském životě. Že to tak nevidí každý je druhá věc, ale to je jenom jejich chyba. Závist je špatná vlastnost.

J. Uzel 25.1.2019 11:09

Re: Současná ekonomika potřebuje změnu.

Zvýšení nezdanitelného základu z příjmu by pomohlo především těm nejpotřebnějším. Tisícovka nemá pro každého stejnou hodnotu. A kapitalisti musí svůj zisk na někom realizovat, takže zvýšení likvidity odíraných vrstev je i v jejich zájmu. Otázka je, co to udělá s výběrem daní.