29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SVĚT: K eskalaci konfliktu v Sýrii

Právě před 18 lety – 28. srpna 1995 – došlo v občanskou válkou zmítané Bosně k minometnému útoku na tržiště Markale v Sarajevu, při němž zahynuly desítky lidí. Z útoku byli obviněni Srbové, přestože se jasné důkazy nikdy nenašly. Naopak se zdá, že střely byly vypáleny z linií bosenských muslimů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 3.9.2013 13:36

Re: Autor má pravdu v obojím

Paralela mezi Clintonovým humanitárním bombardováním, k němuž jako záminka posloužil skvěle načasovaný útok na převážně muslimské tržiště, který téměř určitě spáchali k sebevražednému obětování velmi ochotní muslimové, a chystaným Obamovým humanitárním bombardováním Sýrie jako odvetu za útok, který by Asad spáchal pouze kdyby zcela zhloupnul a zešílel, je podle mne velmi hluboká.

K humanitárnímu bombardování Srbska (tradičního Ruského spojence) nemělo nikdy dojít právě proto, že je to v Evropě (na Balkánu!) Bylo to obrovské selhání i ES, které neodolalo pokušení "rozsápat" Jugoslávii na zájmové zóny ES-mocností (např. Německo velmi intenzivně podporovalo osamostnění tradičně spřáteleného Chorvatska).

Byl to nevyhnutelný konec prozápadní (jelcynovské) politiky Ruska s nedozírnými následky pro evropskou budoucnost. Byl to darebácký projev clintonovského pokrytectví (já neválčím, já jenom humanitárně bombarduji, kouřil jsem marihuanu, ale nešlukoval ji, Levinskou jsem jenom poševně vzrušoval, ale nesouložil jsem s ní, banky nezestátním, jenom jim přikážu poskytovat úvěry bez ohledu na záruky splacení ...).

G. Zahradníček 1.9.2013 21:30

Re: Není to objektivní článek

Máme přece každoroční zkušenosti s tím, kdo koho přepadává. Nevím koho přepadává Čína, Rusko či jiné země (kromě demokracií).

J. Kanioková 1.9.2013 21:26

Není to objektivní článek

No, až budou naprosto stejně cimprlich seznamy o Číně, Rusku a dalších, tak pak to bude objektivní.  Snad.

J. Kanioková 1.9.2013 21:19

Re: Zajímavý odkaz o západní pomoci syrské opozici

Dirty Deal: Co je v sázce v v syrské válce - http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/08/31/schmutzige-deals-worum-es-im-syrien-krieg-wirklich-geht/

G. Zahradníček 1.9.2013 20:52

Tak

jest.

M. Kosejk 1.9.2013 20:33

Re: Autor má pravdu v obojím

Škoda, že nechcete rozumět tomu, co píšu. To zprostředkování vzdálené události přes média je určující. Proč si myslíte, že třeba do českých zpráv se dostane spíš autonehoda s jedním mrtvým - než 15 obětí sesuvu půdy v jižní Americe? Protože tak to mají lidi hozené. S lidmi z latinské Ameriky se nedokážou tak ztotožnit - a tak je to nezajímá. A vchol pokrytectví je tvrdit opak. Pokud se v noci budíte kvůli mrtvým v Sýrii a pokud celý den nemůžete myslet na nic jiného, tak vaše slova dávají smysl. Potom se ale zároveň musíte neustále zabývat veškerými nespravedlnostmi světa. Pokud tomu tak není, tak jste pokrytec.

J. Klepal 1.9.2013 19:55

Re: Ve věci Sýrie zatím pravdu nemá.

Národy v bývalé Jugoslávii se historicky více než jazykově (znatelnější rozdíly lze nalézt u slovinštiny a makedonštiny, kromě albánštiny) odlišovaly vztahem k náboženství, písmo nepovažuji za důvod k nenávisti. Smíšená manželství byla docela běžná, na způsob např. USA nebo Kanady se dokonce mnozí hlásili k národnosti jugoslávské. Vždyť mezi Bosňáky není v podstatě žádný etnický rozdíl, přesto právě v této oblasti došlo k značnému násilí.

A. Kaňka 1.9.2013 19:04

Re: Autor má pravdu v obojím

No, zvířata se na televizi moc nekoukají. Ale příkladů soucitu u zvířat je dost v knihách, jestli teda čtete. Zmiňuje se o tom například už Rousseau. Na internetu se taky dá něco najít - znáte Google?

http://www.youtube.com/watch?v=xLVcAHOzXKo

M. Kosejk 1.9.2013 18:02

Re: Autor má pravdu v obojím

Jó? :))) Tak mě odkažte na nějaké pozorování toho, jak např. delfín ze středomoří na základě televizní zprávy o tom, jak u Japonska kosatka sežrala celé delfíní hejno, cítí lítost. :))

A jo. Jsem na tom zle. Neprobouzím se v noci kvůli hladovejícím dětem v Somálsku. Nepláču kvůli obětem záplav v Barmě. A představte si, že uplyne třeba celý pracovní den - a já si ani nevzpomenu na válku v Sýrii. Prostě jsem zrůda, co se vymyká průměru. Asi tak... Ale ještě že mezi námi žijí lidé, kteří se týrají každou nespravedlností na světě - ty je třeba obdivovat - já bych si v jejich situaci hodil mašli - a nebo bych se naučil s tím žít tak, jak s tím žiju teď.  :)) A tak mě napadá: Víte vůbec co to je SKUTEČNÁ lítost a SKUTEČNÝ strach o blízké?

Chtěl jsem tím hlavně naznačit, že všechny ty řeči o "globální vesnici" jsou jen pokrytecké kecy lidí, co chtějí před okolím (a hlavně před sebou) vypadat jako poctiví a pokrokoví laskavci. Jsme z druhu, který po většinu své existence fungoval na základě malých soupeřících  a někdy spolupracujících tlup - na globální uvažování nemáme - ani to není možné. Starejme se o sebe a své skutečné spojence - to je nejpraktičtější a taky nejlidštější.

A. Kaňka 1.9.2013 17:43

Re: Autor má pravdu v obojím

No jo, pan Kosejku. Tak Vy to máte takhle (i když pochybuju, bude to jen rétorická strategie, tak blbě na tom nemůžete být). Jiný lidi ale, a znám jich dost, to mají zaplaťpámbů jinak. Soucit s osudem neznámých jedinců stejného druhu byl pozorován i u zvířat. Taky pokrytci?

M. Kosejk 1.9.2013 17:04

Re: Autor má pravdu v obojím

Já Vám naprosto otevřeně bez autocenzury řeknu, že se opravdu netýrám osudem lidí, které osobně neznám. Vím, že se považuje za společensky nutné říkat takové ty věci jako: "Je mi jich líto". Ale ve skutečnosti mi jich líto není. Jak by mohlo? Ani je neznám, tak nemůžu cítit skutečnou lítost. Maximálně můžu říct: "Nepřeju nikomu na světě prožít válku nebo hladomor." Ale ve skutečnosti mě týrá jen osud lidí, kteří jsou mi blízcí. A předpokládám, že takto to má většina lidí, akorát se pokrytecky tváří, že tu skutečnou lítost cítí, protože se to tak "nosí". Ale tyhle věci, ať si každý poctivě srovná a obhájí sám před sebou.

M. Kosejk 1.9.2013 16:51

Re: Autor má pravdu v obojím

Ale, pane Prokope, do pozice arbitra pravicovisti se tady neustále stavíte VY. Proto si taky z vás dělám prdel. Podnikl jsem několik marných pokusů vám vysvětlit, že pojem pravice a levice jsou relativní pojmy ve vztahu ke celku, a že nejpravicovější strana může být maximálně tak pravicová, jak jí to dovolí společnost. Vlastně si o vás myslím, že jste jako můj soused, co neustále řve, že žádná dobrá práce není k mání, protože ve skutečnosti nechce makat. A vy - retorický pravičák - ve skutečnosti pravici u moci nechcete, protože jste levičák. Vaše nadřazování ideologie nad realitu, tomu nasvědčuje.

Třeba tímhle strašením Ruskem a Iránem jste se dostal na úroveň Karla Schwarzenberga a jeho teze: "Hlubší integrace EU - nebo ruské područí" Prostě ideologické uvažování levičáka. Nemiluju Rusko, nemiluju ani Irán, ale Asadova opozice je pro naši civilizaci daleko nebezpečnější než tyhle organizované státy.

J. Kanioková 1.9.2013 16:02

Zajímavý odkaz o západní pomoci syrské opozici

http://www.dw.de/westliche-geheimdienst-aktionen-in-syrien/a-16292063

J. Kanioková 1.9.2013 15:18

Vnímám to naprosto stejně....

J. Kanioková 1.9.2013 15:14

Jsem zapomněla

na ostatní, zatím hlavní mocnosti, které to tam chtějí mít pod palcem, Rusko, Amerika, V.B., Francie.

M. Prokop 1.9.2013 15:12

Re: kvadratura kruhu

Řádění Srbů. Nemají so co vyčítat.

M. Prokop 1.9.2013 15:11

Re: kvadratura kruhu

Útokem?

Jo, vzpomínám. Jako Srbové s nimi. Jedna banda ........

J. Kanioková 1.9.2013 15:10

Pane Charváte,

já tam vidím především MOCENSKÉ ZÁJMY.   Jak vnitrostátní - alawité vládnou, byť jsou menšinou a zřejmě (v mnou nezámé míře), ale asi dost většinově autoritativně. Nemáme šanci posoudit objektivně, jak moc je to tam špatně pro ostatní lidi, ale já myslím, že je to lepší varianta.  Silně věřícím muslimům nevěřím, velmi snadno podléhají fanatickým islamistům, kteří obrovsky usilují o moc, a nejen v Sýrii. A to je pro svět špatně. Moc špatně !

A pak či současně jde obrovsky o mocenský vliv v tamní oblasti - mám čím dál větší podezření, že tam nenápadně a postupně usiluje o to, být tam hegemonem, Turecko. Zároveň ale "internacionální" fanatický islám a jeho "proroci". A těch je přehršel. Prostě islám se dostal do fáze, kterou si křesťanství prošlo už mnohem dříve.

Moc a moc tam držím palce mladým vzdělanějším generacím, pro které už náboženství není takovou moclou... Bohužel, jsou zatím pořád v menšině... 

"Všeholid" je všude ve většině, ten náš spoléhá na levici v jakémkoliv zabarvení, a tamní na to jejich levicové náboženství..  Když se to vezme zhruba, je to téměř totéž - víra, slepota. Ideologie, a v podstatě je to všechno "náboženství". Akorát každá skupina věří v jiné Spasitele..

M. Prokop 1.9.2013 15:09

Re: pěkný

To nepochybně.

Ad Sýrie, dobré řešení (bohužel) neexistuje. Obě strany mají nějaké to máslo na hlavě.

Nedělat nic, nepodporovat nikoho je  také dost málo možné, když Irán Hizballáh a Rusko ........

M. Prokop 1.9.2013 15:05

Re: Autor má pravdu v obojím

Vy jako arbitr pravicovosti či levicovosti, docela úsměvné.

Bavte dále.

Sekulární Asad s Iránem a Ruskem za prdelí .....   :-P

M. Prokop 1.9.2013 15:04

Re: možná lepší

Jsou ti kozomrdi čím dál, tím stejní. Naštěstí.

J. Kanioková 1.9.2013 14:37

:)))))))

J. Kanioková 1.9.2013 14:35

Souzním

P. Lenc 1.9.2013 14:21

Re: Autor má pravdu v obojím

Pane Kosejku, nelze než souhlasit.Vyvážet model západní demokracie do islámem ovládaných zemí je naprostý nesmysl.A vaše poslední dvě věty situaci naprosto vystihují.

A. Kaňka 1.9.2013 14:00

Re: Autor má pravdu v obojím

"Nejsme žádé vychovatelky, co vychovávají svět. Vlastně je to arogance,

si to myslet při našich vlastních ekonomických  a sociálních problémech."

Jestli je to, pane Kosejku, na mne, tak já jsem termín učitelka či vychovatelka (taky bachař) užil jako metaforu. Rozhodně si nemyslím, a mockrát jsem to tady říkal, že máme jako Západ právo (či dokonce povinnost) někomu něco vnucovat.

Jiná věc je, jestli máme právo pouze přihlížet neštěstí jinde. Je to jako s hladomorem v Africe. Máme si říct: je to jejich problém?

Hemingway (a předtím J.Donne) řekli: "Ask not for whom the bell tolls, it tolls for thee".

J. Lukavsky 1.9.2013 13:48

možná lepší

"Zdá se, že celé tzv. Arabské jaro a z něj vzešlé otřesy a konflikty měly

a mají mít jeden zásadní efekt – ještě větší roztříštěnost arabského

světa a Blízkého východu a jeho trvalou nestabilitu."

Kdyby se všichni muslimové přestali vraždit, spojili se a vyrazili - jak jim přikazuje jejich mírumilovné náboženství - vyhladit nevěřící a nastolit na celém světě kalifát, tak by s námi nevěřícími psy byl konec velmi rychle. Je jich 1,5 miliardy a nebojí se smrti.

J. Kadeřábek 1.9.2013 12:24

Otázkou je důvěryhodnost

této informace od Minesotské neziskové organizace. Obě strany určitě nehrají čistě a všechny prostředky jsou dobré.

M. Kosejk 1.9.2013 12:19

Re: ---

Takhle bych to nestavěl - na víře v USA nebo na víře v Rusko. USA  mají obecně moji důvěru, ale to neznamená, že si nemůžu myslet, že v tohle případě dělají zatracenou chybu.

M. Kosejk 1.9.2013 12:16

Re: Ve věci Sýrie zatím pravdu nemá.

Obama a jeho poradci jsou evidentně hloupí. A navíc bych se vsadil, že Obama nikdy nebyl v Sýrii, nikdy nepřespával v levných hotelech, nikdy nemluvil o obyčejnými Syřany. Já ano. A dodnes jsem s mnohými v kontaktu - a neznám jediného, který by nepodporoval Asada. Možná náhoda, možná realita. Propaganda je to, co se vysílá na Al-Džazíře - a Hussein Obama z toho asi vychází. Fakt, lepší Asad, než ti, co proti němu bojujou - to jsou praví islamisti a teroristi.