3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Jednou stačí

Je demokracie dobrý správní systém, nejlepší ze všech, které byly až doposud vyzkoušeny, svoje háčky má ale také. Předpokládá občanskou společnost vyspělou, sliby a hesly tlučhubů pobláznit se nedající, což však není vždy zaručeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Liptovský 9.5.2019 20:52

Akých "padesát států"?

To už Venezuela nemá vlastnú suverenitu? Joj, bože, kam sme to dospeli? Čo koho do toho? Zasahovala Venezuela niekedy do našich záležitostí? Nemalo by nám to mať fuk? Aj tým "padesátim státům"? Skrátka, normálny postoj - žite si tam ako chcete, je to vaša záležitosť... Tak odsúhlasme, nech tam urobia "humanitárne bombardovanie", máme v tom už prax...

V. Novák 9.5.2019 18:10

Paragraf hledáte? Co takhle pokus o státní převrat?

Doprovázený výzvami k armádní vzpouře...

Na to bývají dost ostré paragrafy. I v nejdemokratičtjších zemích.

L. Písařík 9.5.2019 16:51

Pane Frýborte

neznáte náhodou takový demokratický Lex Babiš? Ani nemusíte mít sociááálizmus.

P. Kersch 9.5.2019 16:43

fáma o Hitlerově zvolení

Hitler nezahájil svou kariéru v demokratických volbách - to jenom autor papouškuje novinářskou kachnu. Ve skutečnosti NSDAP získávala větší počet hlasů v německých krajích postupně, několik let, ke své "demokratické" opoziční činnosti si pořídila polovojenskou organizaci SA, což byli obávaní vytloukači volebních shromáždění, schůzí a mítinků jiných politických stran. Je zapotřebí si napřed něco solidního o té německé tehdejší "demokracii" a Hindenburgovi přečíst a pak přestat šířit mezi veřejností blafy a nesmysly.

Abych vám pravdu řekl, už mám těch adorací Hitlera, Goebelse, Heydricha a dalších nacistických fešáků z titulních stran současných respektů, reflexů a podobných plátků plné zuby, i když těch zubů už mám málo.

B. Hamal 9.5.2019 15:41

Takže venezuelští občané

si ve svobodných volbách zvolili "marxistickou diktaturu“ a teď je třeba tam dosadit správnou demokracii, která by m.j. umožnila americkým společnostem získat kontrolu nad příjmy z tamních obrovských zásob ropy. Potíž je, že „diktátor“ Maduro má podporu většiny obyvatel a ani armáda se proti němu neobrací. Opozice pochází z elit, které jsou tradičními spojenci Washingtonu. Ten si vybral za budoucího prezidenta Guaida, s jehož pomocí chce Venezuele přinést mír a bezpečnost, jako se mu to podařilo už v Iráku, Libyi, na Ukrajitńě, a pracuje na tom v Sýrii. Nepomáhá-li při instalaci demokracie sankční nebo ekonomická válka, USA nevylučují vojenský zásah. Vyhrožování válkou je sice porušením mezinárodního práva, i když je to s podporou skoro 50 zemí, včetně Česka, ale co bychom neudělali pro to aby ta správná demokracie zvítězila..

Z. Lapil 9.5.2019 16:50

Re: Takže venezuelští občané

Potíž je to, že Maduro má coby šéfvenezuelan kontrolu nad příjmy z tamních obrovských zásob ropy a výsledkem je, že (podle Wikipedie, s poznámkou, že "neutralita této části článku byla zpochybněna; týká se i citátu o znárodnění) byla v r. 2015 "nejhorší krize za posledních 70 let".

Přiznávám, že při čtení následujícího citátu mě polilo horko: "Dne 4. března 2009 Chávez nařídil vyvlastnit závod na zpracování rýže amerického koncernu Cargill a pohrozil vyvlastněním největší venezuelské potravinářské firmě Empresas Polar. Důvodem pro znárodnění bylo podle Cháveze to, že pobočka Cargillu porušovala místní zákony tím, že nedodávají na trh dostatek levné rýže za regulované ceny."

To je totiž přesně ta úvaha, skrze kterou se u nás v 50. letech rozkulačovalo.

L. Písařík 9.5.2019 16:56

Re: Takže venezuelští občané

Hamale, jste velmi dobře informován. Kdo vám prozradil záměry USA? A víte taky, že je ve Venezuele asi 20tis. zelených kubánských mužíků a nedávno přibylo asi 500 ruských poradců. Pak se musí USA třást před Putinem s jeho doktrinou oprávněnosti vojenského zásahu všude, kde jsou Rusové.

V. Novák 9.5.2019 18:12

Re: Takže venezuelští občané

A vy jste je viděl nebo papouškujete americkou propagandu?

L. Písařík 9.5.2019 18:52

Re: Takže venezuelští občané

Netušil jsem Nováku, že se taky jmenujete Hamal, jste zřejmě muž dvojí tváře. TU zprávu mám z BBC, i vy si ji můžete přečíst v originále, stejně jako filmový skladník, co četl v originále Vergilia.

J. Jurax 9.5.2019 19:14

No jo, ale BBC byla vždy hlásnou troubou amerického imperialismu ... i politruk na PŠM nám to kdysi tvrdil!

J. Jurax 9.5.2019 19:10

"Opozice pochází z elit, které jsou tradičními spojenci Washingtonu."

No já nevím, ale když jsem viděl v TV protimadurovské demonstrace, nepřišlo mi, že by tam demonstrovaly nějaké elity.

J. Fridrich 9.5.2019 10:51

" Přitom stačí si povšinmout, s kým si momentální panstvo

" Přitom stačí si povšinmout, s kým si momentální panstvo notuje." - S kým si notuje autobusák Maduro, to víme, je to "Ostrov svobody" - to je hloupost, že - a s Říší Zla.. My máme také naše mimozemšt'any, co mají podobné "úlety" a na čele je náš Hradní pán...

K. Janyška 9.5.2019 10:31

My bychom Venezuelanům radit mohli.

U nás také nebyl WC papír... Dzp.

M. Pivoda 9.5.2019 9:21

Podstatné je toto:

Cituji z článku: "Padesátero států světa již vyhlásilo solidaritu s vůdcem venezuelské oposice Juanem Guaidóem, ale ..."

Správný dovětek: ... Ale ekonomickou pomoc Venezuele žádný z nich nenabídl. Proč? O ropu už není zájem (Pozor: nesouvisí to se sezónně zdražujícími pohonnými hmotami na benzinkách) a po venezuelských banánech v podstatě nikdo netouží.

Neideologická Neviditelná ruka trhu (oněch padesátera států) nemá zájem o nákladnou vojenskou intervenci, aby na konci toho rizikového snažení byl snadnější přístup k banánům. A to jen v lepším případě.

Ideologie mají smysl uvnitř státu Venezuela, nikoliv vně.

M. Prokop 9.5.2019 11:15

Re: Podstatné je toto:

Humanitární pomoc byla poskytnuta, ale zastavena na hranicích, i nějaký ten kamion shořel.

Ekonomická pomoc nemá cenu (a stejně ji poskytuje Kuba i Rusko). Upevňovala by moc špatné vlády a dokud se nezmění politický i ekonomický systém, stejně by nic neřešila.

O ropu zájem je a i nadále bude, zelené fantasmagorie nejsou schopné ji nahradit.

P. Grigar 9.5.2019 13:23

Re: Podstatné je toto:

.. humanitární pomoc pro cca. 32 milionů obyvatel Venezuely. Tož to bude logistický majstrštyk.

A. Alda 9.5.2019 8:45

Dvě připomínky

1. Hitler nezačal svou kariéru vítězstvím ve volbách, ale nepovedeným pučem, kdy se proti jeho předpokladům ani Bavoři nezvedli k povstání. Proto se rozhodl pro demokratickou cestu k moci.

2. Komunisti se u nás nedostali k moci tím, že by ve volbách získali většinu. K absolutistické moci jim pomohla sociální demokracie po absurdním pokusu národních socialistů a lidovců o rozpuštění koaliční vlády.

D. Polanský 9.5.2019 7:15

Když intervenovat, vždy ve v zájmu toho, kdo

intervenuje. Zatím to ještě nikdy jinak nebylo. V každém případě Venezuela by byla Venezuelanů, kdyby tam nebyly suroviny. Mají smůlu.

P. Lenc 9.5.2019 8:21

Re: Když intervenovat, vždy ve v zájmu toho, kdo

Ale jděte, co taková Grenada a jiné oblasti bez surovin.Už nevíte?

P. Moravčík 9.5.2019 8:50

Re: Když intervenovat, vždy ve v zájmu toho, kdo

Americkí občania v ohrození? Tuším študenti, ale inak súhlas.

V. Novák 9.5.2019 18:14

Re: Když intervenovat, vždy ve v zájmu toho, kdo

Americké občamy stačilo evakuovat - nebylo třeba svrhávat intervencí vládu.

V. Novák 9.5.2019 18:13

Re: Když intervenovat, vždy ve v zájmu toho, kdo

Strategická poloha?

M. Prokop 9.5.2019 11:17

Re: Když intervenovat, vždy ve v zájmu toho, kdo

Venezuela je Venezuelanů. Bohužel momentálně těch špatných, známe je i z domova.

Kecy o surovinách s oblibou vedli komošové, vyprodávající co se jen dalo, někdy i věnující.

K. Salajka 9.5.2019 6:40

Pobláznění

Kubánců předcházelo dobytí Kuby označované jako osvobození od Španělů zahájené pod záminkou útoku na loď USA. Bezprostředně pak předcházela instalace Batisty a import veškerého zločinu a špinavých peněz z USA, jak krásně předvedeno v závěrečném díle Kmotra.

R. Tesařík 9.5.2019 8:08

Re: Pobláznění

A zachránil to Fidel, že.

J. Sedlář 9.5.2019 9:10

Re: Pobláznění

To jste ťal vedle Tesaříku. Příčina - následek. Fidel nebyl příčina, jen důsledek. Nedovolte příčiny, nebudou následky.

J. Jurax 9.5.2019 19:31

Ale to byla dekolonizace nebo dnes ještě módnější národní sebeurčení! No a USA tomu trochu pomohly.

A z to Kubou to máte trochu nepřesné - kupříkladu Wiki praví - cituji - "Nezávislost na Španělsku byla vyhlášena 10. října 1868, vedla však k dlouhé válce a plné nezávislosti se země dočkala až později. V roce 1898 proběhla Španělsko-americká válka, ve které Španělsko ztratilo vládu nad Kubou, Portorikem a Španělskou východní Indií. Krátké období byla Kuba pod správou USA. Nezávislá Kuba byla vyhlášena 20. května 1902. ... V roce 1933 se k moci dostal seržant Fulgencio Batista y Zaldívar, který v zemi zavedl nejdříve relativně otevřenou vládu. Kubu v různých podobách kontroloval v letech 1933–1944 a poté opět 1952–1959. ... Přestože ke konci své vlády byl již Batista široce nenáviděným diktátorem, byla Kuba v období jeho vlády jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky. ".

K. Salajka 9.5.2019 6:35

Právo je

vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon. Jako komunisté kdysi vládne teď Maduro. Kdo chce svrhnout jeho režim, je zločinec. Milada Horáková pro nás sice byla hrdinka, ale vládnoucí režim ji podle svého práva odsoudil za to, že požadovala jeho svržení.

Nezákonný byl až rozsudek nad Rudolfem Slánským, protože platný právní řád předpokládal, že budou vládnout zločinci, jako on.

R. Tesařík 9.5.2019 8:09

Re: Právo je

Podle norimberských zákonů byl taky leckdo odsouzen zákonně. člověče, nematlejte a nepatlejte.

Z. Lapil 9.5.2019 16:29

Re: Právo je

A/ Výměna ministrů v únoru 1948 NEBYLA v souladu se zákonem. Ministrů bylo víc než polovina, tudíž měl být minimálně určen nový předseda vlády (klidně Gottwald) a sestavena nová vláda, následně povinná získat důvěru parlamentu. Mohly být i mimořádné volby.

B/ Vládnoucí třída NENÍ pojem související s demokracií. Maximálně vám uznám vládnoucí stranu (nevím, jak přesně je to ve velké Británii, ale i v USA situace "prezident, Kongres i Senát z jedné strany" obvykle nepřežije příští volby).

C/ Zpochybňování vlády ani režimu není zločinem, a tudíž nemůže (nesmí) být trestným činem. Soudí snad někdo Semelovou nebo Skálu? Přestože je komunismus v zákoně definován jako protiprávní?

D/ Vlastně ano: komunisti M. Horákovou odsoudili podle SVÉHO práva. Znamená to, že M. Horáková spáchala nějaký zločin? Nejsou těmi zločinci spíš komunisti, kteří se dostali k moci nelegálně a za pomoci nelegální domobrany (Lidové milice)?

Solženicin dokonce tvrdí: Gestapo přes všechny drsné metody hledalo pravdu. Komunistické vyšetřovatele pravda nezajímala, jejich zájmem bylo vybrané lidi odsoudit a zlikvidovat.