18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

SVĚT: Globální klimatický tunel

Zářijový klimatický summit OSN se zapsal do povědomí Gretiným afektovaným seřváním světových politiků. Toto divadlo však téměř zastínilo návrh zřídit mezinárodní fond pro „boj s klimatem“. Nebo spíše další černou díru na peníze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 29.10.2019 7:56

"Nejklíčovější se zatím surovinově jeví fosfor, limitující zemědělskou výrobu" No P je myslím šestým nejhojnějším prvkem na Zemi. Problém je, že velice lacino se dá získávat jen z několika málo minerálů a těch jsou opravdu zásoby na asi 150 let. Ale kdysi byl Al dražší než zlato a Ludvík pro nejvzácnějšího hosta prostíral hliníkový talíř. ostatní obyčejní měli jenom obyčejně zlaté. Obrat nastal s objevem dynama a laciné elektřiny. Takže těch předpovědí konce světa či naší civilizace už bylo..... Což Římský klub, konec kalendáře Mayů, Nostradamos, baba Varga... J.L. end

J. Lukavsky 29.10.2019 7:51

"Později jí byly diagnostikovány Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus." a místo aby ji rodiče svěřili do odborné péče doc. Chocholouška tak jí vodí po cirkusech a předvádějí jako cvičeného medvěda. Zadarmo? To, že vrcholní politici ji tleskají za to, že dostali vynadáno mi připomíná jednu povídku ze staré Paříže: Byl tam restaurant kde vrchní svým hostům velice hrubě nadával... a baroni a hrabata si tam chodili nechat "umýt hlavu" a náramně se tím bavili. Byla to nádherná změna od ponížených lokajů a poddaných si nechat vyspílat. Asi to těm našim papalášům chybí! J.L. end

J. Pokoutný 28.10.2019 9:33

Ovšem když se krmí, berou zeleň, na rozdíl od ovcí, až do kořínků. Středomořské ostrovy jsou toho příkladem. A teď zkuste pustit AOC s mentalitou kozy k rozpočtu!

J. Vintr 28.10.2019 8:46

Pane Rada, vy jste na tom stejně jako ta Greta. Pořád něco "studujete" a zřejmě vás vůbec nenapadne, že to můžou být propagandistické lži, které mají manipulovat veřejné mínění podle přání těch, kteří na alarmismu obrovsky vydělávají a zřejmě se snaží změnit (samozřejmě k horšímu) náš svět. Pokud byste tak slepě nevěřil těm manipulátorům a víc používal rozum, tak byste sám přišel na to, že to, co se nám snaží vnutit, se neshoduje s realitou. Žádné hrozné změny klimatu se neodehrávají. To, že vy je ve všem vidíte, je právě jen následek vaší víry. Je to podobné, jako kdyby vám doktor řekl že máte žaludeční vředy a vás samozřejmě okamžitě rozbolí břicho.

A. Nový 28.10.2019 0:48

Blábolíte pěkně po greténsku. Ne jen že jste tak trochu diskektik , ale vy navíc musíte mít v hlavě místo mozku nasráno.

L. Novák 28.10.2019 0:46

To není odvaha. To je "duševní porucha". Vy ji máte taky, ale trochu jinak... :-P

L. Novák 28.10.2019 0:44

"Rado", vy jste svým ;-O lhaním, demagogií a bláboly zeleného MaŠíBla natolik proslaven, že vám už nepomůže ani MUDr. Chocholoušek. Až zmizí vaše uhlíková stopa, bude klid. :-P

L. Novák 28.10.2019 0:40

... nebo zeleného magora "Rada"? :-P

M. Prokop 27.10.2019 22:59

Už jsi někdy přesvědčoval jehovistu? :-P

V. Klepetko 27.10.2019 21:39

Pane Rado, musíte připustit, že existuje velká řada lidí, kteří s Vámi ostře nesouhlasí, ale přitom to myslí s planetou dobře... A neopírají se o slepou víru, ale o vědecké poznání :

Israeli Astrophysicist Dr. Nir Shaviv: ‘How Climate Change Pseudoscience Became Publicly Accepted’ – ‘Tenfold variations in CO2 over the past half-billion years have no correlation whatsoever with temperature’

https://www.climatedepot.com/2019/09/25/israeli-astrophysicist-dr-nir-shaviv-how-climate-change-pseudoscience-became-publicly-accepted/

Proč nechcete uznat, že může existovat i jiný legitimní názor na věc, než je ten Váš?

T. Hraj 27.10.2019 21:10

Totéž říká i Bjorn Lomborg

T. Hraj 27.10.2019 20:46

Ne pane Rado, nic takového G. neudělala. To, co veřejně řekla a udělala, je pár sloganů a klišé, které rozhodně nenesou známky hlubších znalostí ani analýzy (což G. sama přiznává).

Nejsem zastáncem plýtvání čímkoli ani žitím na dluh a technický pokrok neadoruji. Ale Vy pomíjte, že technologický pokrok a zejména využití fosilních paliv vytáhly za posledních 95% lidí z extrémní chudoby, ve které ještě před 150 lety žili. Greta nevidí žádný problém, aby se tam vrátili.

P. Rada 27.10.2019 20:38

Bylo by tedy fajn, pokud by jste sem někdy napsal něco rozumného. Věrohodnost si rád prostuduji.

P. Rada 27.10.2019 20:35

Ano také ji lituji ale její odvahu obdivuji zároven.

Podobně ale lituji i těch kteří upřímě varovný has ve své pýše nevyslyšeli a zbaběle pokračují v pohodlné cestě na rostoucí dluh. Šíří přitom a falešné ideje typů technologických zaklínadel, všemocného trhu... které lákají do beznadějné propastnosti neplatitelných dluhů celé další generace.

P. Rada 27.10.2019 20:26

Když jsem byl malý, tak na mě opravdu depresivně působily obavy rodičů s totality padesátých let a rostoucích rizik studené války. Uklidnoval mne tehdy pobyt v přírodě.

Když jsem začal brát rozum, tak právě vrcholily kyselé deště způsobené přílišnou moci-chtivostí. V té době ale i dlouho potom jsem si myslel, že odsířením a sdemokratičněním se vše vyřešilo.

"Účinek" se sice záhy dostavil ale ukázalo se, že ve hře o životní prostředí které jsem měl od malička rád, jsou i další katry a některé velice falešné předpoklady.

Naposledy třeba ten, že klimatický systém planety lze oblafnout parami heřmánku.

P. Rada 27.10.2019 20:11

Zkuste si pane Hraj představit, že jedeme všichni v jakémsi vlaku a rádi bychom dojeli dál....

Většina cestujících na pohodlné cestě, kde se totiž nověji v mašině topí palivem na jednorázový dluh zatím dříme, někdo si hraje, mnozí s klimatizací, jiní tráví čas ve spacích či jídelních vagonech .... a všichni přitom průběžně zvětšují zátěž tažnému soustrojí.

Oproti tomu se ale hlasitěji ozve autistický kteréhoi dění ve vagonech tolik nezajímá jak hnací stoj. (G.) tedy anomálně zajímá ta lokomotiva kdesi vepředu, data stojvedoucího i techniků které mnoho se vezoucích ignoruje... Data ale říkají, že jestli bude přibývat cestujících i spotřeba na cestě - daleko se už nedostaneme.

O rizicích přetížení sice už před desetiletími velmi korektně referovali (Ř.K.), další je následovali, rizika zpřesnovali, jiní začali hledat lepší technologie ... ale zásadní trend zpomalování chodu to nezměnilo.

G. to nyní před všemi pojmenovala naprosto nediplomaticky, naprosto otevřeně a velice nahlas. To až tak, že se to dozvěděli další dříve důvěřiví ve všemohoucí technologický pokrok, moc peněz... ...Něktré to dokonce v pohodlném cestování na dluh vůči šancím dalších velice ruší a tak se snaží cestovní data zamlčet ale odlišnosti povahy G. rozpatlávat.

P. Rada 27.10.2019 19:41

Když odhlédnu od "prasácké" rétoriky drzounka který zřejmě přitrouble neví neví "která bije", pak v rámci úsloví, že nevědomost hříchu nečiní odpovídám:

" Konec světa" - myšleno planety Země s důvodů astrofyzikálních nastane sice nutně ale až za nějakách sedum miliard let. Rozum do té doby bud najde sestu přes vesmírné propati - nebo se inteligence ukáže slepou vývojovou uličkou která rozřeší Fermiho paradox.

"Konec světa" ve smyslu dominance denešní velmi bohaté civilizace která zatím má na rozvoj směrem do vesmíru, může ale nastat relativně v zápětí s řady příčin. V některých částech planety už ekonomický proad nastal. Nejrychleji to lze provést konfliktním sebezničením ve válečné až jaderné katastrofě.

V případě udržení míru pak už jen s ekonomických důvodů vázaných na pokles dostupnosti surovin, či vzhledem k poklesu efektivity těžby energií (eroei)... může nastat zvrat v rozvojovém trendu civilizace již za několik destiletí.

https://ourfiniteworld.com/2019/01/09/2019-world-economy-is-reaching-growth-limits-expect-low-oil-prices-financial-turbulence/

Nejklíčovější se zatím surovinově jeví fosfor, limitující zemědělskou výrobu. Růst podnební dynamiky v důsledku změn klimatu toto riziko dál prohloubí protože vzroste degradace půd suchem, povodněmi... a tím nároky na přihnojování. Viz prohlubující se problém desertifikace půd, přelovení oceánů...

Pokud se budou k sobě lidé za upřímnost chovat tak hloupě přidrzle jak to předvádíte vůči mě, pak ve stavu nedostatku velmi pravděpodobně dojde pro převahu afektivních emotivit nad rozumem k eskalaci konfliktnosti. Takověto postoje proto mohou civilizaci zejména v obtížné situaci snadno zničit. Základním pozitivním vlivem v ekonomice je totiž vzájemná důvěra.

Ledacos je tedy i na Vás a to dokonce nezávisle na tom co si o radiačně aktivních vlastnostech skleníkových plynů (molekule CO2) myslíte.

P. Rada 27.10.2019 18:55

Za "zcela iracionání" považuji předpoklad, že lidskou civilizaci při pokračování trendu neovlivní zásadní proměny koncentací biogenních pvků a zároven tak náhlá změna klimatu která nyní nastupuje a prohlubuje se. Svou hloubkou totiž může zhruba odpovídat opaku dob ledových (nejpravděpodobněji +4C glob.) a gradientem (0.17C/dekádu). To 100x převyšuje už nyní období PETM nebo přechody konců dob ledových (0.001C/dekádu).

Za 55 milionů let až do dneška se nikdy nic podobného na planetě neodehrálo a prakticky nic živého vícebuněčného co je běžné v dnešním světě s tím nená zkušenost a nenese si proto zabezpečení v podobě adekvátní adaptační strategie. Vyjímkou jsou nejspíše jen mikro-organismy jako sinice. Výrazně strmější a větší byla změna klimatu jen s důvodů meteoritického impaktu který vyhubil dinosaury.

Zatím v tomto scénáři alespon teoreticky na lidech dominantně záleží ve smyslu kolik fosilů pod zemí nedotknutelně ponechají.

Jakmie se více rozběhnou zpětné vazby - a na to máme nějakých deset až dvacet let - bude sice pro naprostou většinu populace už situace s dynamikých projevů počasí jasná - ale bude na druhou stranu už nejspíše pozdě začít něco dělat. Toto bylo zveřejněno už před 30ti lety ze zprávy IPCC a už 30 let se tato práce k dlouhodobé škodě společnosti bagatelizuje.

Zatím se tedy lidstvo chová jak hašteřivé děti co sirozdělali ohýnek u seníku bez ohledu na rizika. Někteří se s rostoucího tepla evidentně radují, jiní situaci ignorují zabráni do svých her a hrstka "alarmistů" se snaží fosině zdrogované varovat, že jestli chytne seník nebude si kde "hrát" a posléze ani co jíst....

J. Vintr 27.10.2019 18:18

Když budete studovat jen samé blbosti, tak výsledkem takového studia bude jen to, že budete stále hloupější. A to je přesně případ té Grety.

V. Pavelka 27.10.2019 16:26

A to nás čekájí nanoodpady,neřešitelné!

V. Klepetko 27.10.2019 16:09

"možné" :-)

V. Klepetko 27.10.2019 16:06

Je množné, že mám selektivní paměť, nebo mohou být v Indii velké regionální rozdíly, ale... Projel jsem autem trasu z New Deli do Mathury (tam je nádherný chrám narození Krišny), a pokud jde o odpadky, tak třeba ve Španělsku se jich všude válí víc! A nesrovnatelně horší situaci s tím odpadem jsem pozoroval například ve Venezuele... Ale obecně má autorka pravdu:

Obávám se, že zcela iracionální "boj s klimatem" odčerpá veškeré zdroje, které je společnost ještě ochotná investovat do péče o krajinu a přírodu, a na řešení skutečných problémů tak již peníze nebudou. A zamoření přírody (mikro) plasty je jedním z nich!

V. Klepetko 27.10.2019 15:35

Ano, díky, to je ono. Pro srovnání: roční výdaje na obranu činí v USA cca 0,65 bilionů dolarů. Takže ten New Green Deal by mohl být celkově až 140 dražší, než roční zbrojní výdaje? Není ten plán šílený?

M. Prokop 27.10.2019 15:22

Takže je otázka, zda z vyděšení klimaalarmisty dostala ten Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní poruchu a selektivní mutismus, nebo z Aspergerova syndromu, obsedantně kompulzivní poruchy a selektivního mutismu se klimaticky vybláznila.

Ať tak či tak, výsledek je tragický a lituji ji.

T. Hraj 27.10.2019 13:06

Jedním z průvodních jevů aspergova syndromu je vidět věci černobíle a mít fixní sugestivní myšlenky. Tato vlastnost může být ve vyjímečném případě přínosem, ale mnohem spíše bude zdrojem bludu a ve spojení s mocí i karastrofy v podobě totality.

Co se týče její erudice, o které píšete, zdá se, že ji mistrně skrývá. Např. okřídlené "people are dying, people are suffering" (skutečně odpudivá a ubohá propaganda). Opak je pravdou. Méně lidí trpí extrémním počasím, méně lidí trpí hlady, méně jich žije v extrémní chudobě atd.

A. Nový 27.10.2019 12:47

Vy jste nejen trochu dislektik, ale i demagog jako prase. Přirovnávat Ensteina k nedovzdělanému děcku u kterého propukla progresivní forma Aspergerova syndromu může jen Gretén. Vy jste zde na psu její předchůdce, stejně nedovzdělaný jako ona a ?trochu dislektik?.

Zajímalo by mne, zda trpíte stejnými bludy jako Gréta (následek její nemoci) a jestli jako ona vidíte molekuly CO2 a nebo taky předpovídáte konec světa?

P. Harabaska 27.10.2019 12:46

Nějak podvědomě cítím, že také vy jste začal s intenzivním studiem klimatu velmi časně, nejspíše - jako dítě tehdy úplně normální - také v deseti letech. A podobně jako na Grétě také u vás jsou patrny negativní dopady depresí, které se u vás v důsledku toho studia rozvinuly. Zkuste lipový čaj a inhalaci heřmánkových par. Snad se nějaký pozitivní účinek dostaví.

P. Rada 27.10.2019 11:19

Pane V.P. možná máte svým způsobem pravdu. Problém je i v nárůstu rozporů na planetě. Pokud by měl každý velice mnoho energie kdykoliv použitelné třeba ve formě osobní jaderné zbraně - "problém" - (rozvoje inteligentního života na planetě Zemi) - by asi opravdu byl záhy definitivně vyřešen.

Zatím to ale vypadá tak, že přejít na atom ve smyslu JE3+ generace by jen urychlilo propad do celosvětové zadluženosti a pro nedostatek paliva by zároven nezměnilo nic na uhlíkové bilanci.

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

Můžete mít také pravdu v tom smyslu, že přechodem na sluneční jaderný zdroj by se situace změnila - nikoli ale snadno a hned.

"Smetiště" po lisdstvu ale opravdu nebezpečně narůstá pro hromadění celé řady nerecyklovatelných produktů. CO2 o 40%, aktivního dusíku o 100%, anomálnost sloučenin ba radionuklidů raděj procenty nekomentuji.

V tomto smyslu byli právě indové ještě donedávna vzorem minimální stopy v přepočtu na jedince. běda všem pokud by nás chtěli v měrné spotřebě i produkci nerecyklovatelných externalit dohnat.

P. Rada 27.10.2019 11:04

Pane Nový popisuji co si s informacích které mám myslím. Mám přitom za to, že trochu víc jak průměr chápu oč se asi jedná protože sám jsem trochu dislektik - tedy také člověk s posunutým spektrem pozornosti. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Dyslexie). Zkuste si přitom vedle společenských negativ projít i seznam osobností a jejich anomálních společenských přínosů.

Zpětně se dnes třeba ví o tom jak obtížně vůči okolí studoval Dirac (autista) či Einstein .... a posléze o tom jaké výsledky měli v životě tito spoečesky odlišní ale jinak geniové u kterých by dnešní medicína nepochybně byla schopna indikovat osobnostní odchylky.

Vy sám jste si jist, že žádnou nemáte? Osobně mám za to, že jste průměrně zdravý rotože tací se nejvíce štítí jakékoli odlišnosti. Celospolečensky by ale bylo na škodu pokud by neexistovala variabilnost povah a posléze přenos neobvyklých nadhledů ve prospěch celku. To dnes právě proto, že žijeme dokonce ve velmi anomálním dynamicky se měnícím období, ve kterém se jen doposud tradiční konzervativní postoje až stupidita nemohou zdavě adaptivně uplatnit.

V. Klepetko 27.10.2019 10:35

Pane Zingo, skleníkový efekt, pochopitelně, existuje. Jenže klima, to je prostě velmi složitý systém, plný nelineárních zpetných vazeb, a celý skleníkový efekt je jen součástí menšího radiačního subsystému, vedle kterého jsou i další, podobně významné! Za těchto okolností nelze vliv C02 na klima nijak věrohodně kvantifikovat, protože:

1) Analyticky se to spočítat nedá,

2) Adekvátní počítačový model neexistuje,

3) Experimenty s planetou možné nejsou...

A proč jsou ty modely špatné, jednoduše vysvětlit neumím, jedu totiž právě teď na houby směr Holoubkov :-) Ta věc je opravdu velmi komplikovaná...