14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

SVĚT: Facka v Sidi Búcidu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kadlec 28.3.2011 23:34

Re: Pořád se vyčítá USA, že " nechaly padnout šáha".

Co to je za strašlivý blekot?

B. Rybák 28.3.2011 18:33

Re: Pořád se vyčítá USA, že " nechaly padnout šáha".

Pištci, vydají svůj zhoubný alarm hned jak zjistí, že mají beztrestnou šanci vytvořit chaos na němž by mohli profitovat. Tu šanci vytvořil (naivitou?, zbabělostí?) r. 1979 J. Carter a nyní B.H. Obama. Americká levice je nepoučitelná. Kolik civilistů bude muset k vůli tomu ještě zemřít?

J. Poláček 28.3.2011 13:57

Re: co dál ?

Rozumím vám. Ano souhlasím z duchovním vyprázdněním. Měl bych ovšem jedno ale. Každý Evropan alespoň jednou v životě zaslechl slovo křesťanství. Chce-li může se touto cestou vydat. Katolící, reformovaní, metodisté, baptisté, pravoslávní, řečtí .... To vše je dovoleno. Křesťanství má jeden z nějpřísnějších morálních kodexů na světě. Dodržet jej znamená značné úsilí odvedené na svém já. Nedá li se na tuto cestu člověk dobrovolně, nemá to smysl - jak říkají oni sami " člověka bičem do ráje nedostaneš" Jak tedy lidi přivést k duchovnímu naplnění ? To je sakra oříšek. Konkurenční filozofie ? Židovství? Islám ? (!!!) Konfuciánství, Budhizmus ? Hinduizmus? Zoroastrizmus ? Nebo snad nějaká jiná filozofie ? Humanizmus ? Občanská společnost ? Otevřená společnost ? Je-libo snad nacionalizmus jako pozitivní zdroj pospolitosti. Pokud se pustíte do multikulturalizmu, s chutí se k vám přidám, mám ale pocit že to co dovedlo západ tam kde je , je křesťanství a to je univerzalistické a nerelativistické - jsem přesvěčen že v tom je jeho síla. Všechny velké filozofie (deistické i tzv. ateistické) jsou univerzalistické, jinak by zůstali lokální a tudíž bezvýznamné. V Muslimském světě v tomto ohledu neexistuje vákuum, naopak je tam přetlak, velký přetlak.

A. Reček 28.3.2011 11:50

Re: co dál ?

Čím by chtěla dnešní Evropa nahradit své křesťanské základy pro svůj další vývoj? Sekularizace přispěla k duchovnímu vyprázdnění. Myslíte, že multikulturní trend je nosná idea na toto nové tisíciletí?  Myslíte, že úvodní heslo francouzské revoluce je nyní to pravé ořechové, které chtěji prosadit arabští demonstranti?  A těch otázek se dá položit ještě několik.  Taková diskuze by byla na několika hodinový seminář.

V. Novák 28.3.2011 10:14

Pořád se vyčítá USA, že " nechaly padnout šáha".

A co mohly USA dělat? Vybombardovat napalmem ty statisícové demonstrace, které proti šáhovi a jeho krutovládě probíhaly? Dodat více zbraní policejním jednotkám, vyškolit více mučitelů?

Možná mohly "zmizet" Chomejního - jenže nebylo jisté, že to bude právě on, kdo se stane vůdcem revoluce. A ve chvíli, kdy se stal, bylo pozdě.

Když se dají do pohybu takové lidové masy, že přestane být spoleh na odvedeneckou armádu a profesionálové to nezvládají, těžko něco řídit. Když už se revoluce rozjede, každý pokus o potlačení jen přesvědčuje revolucionáře, že je nutno pokračovat v boji a spíše přitvrdit.

Tím právě se liší revoluce od revolty.

K. Kužel 28.3.2011 10:04

Re: Facka...

Trochu se bojím, že není koho v tomto směru obdivovat

J. Poláček 28.3.2011 9:04

co dál ?

Západ zasáhlo názorové schizma. V éteru mezi sebou rezonují dva názory. Jedni naznačují že jsou pro muslimy lepší polovojenské diktatury nalakované v různých odstínech jakoby sekularizmu. Druzí se domnívají že, div se světě, i ti muslimové mají právo na lepší život, větší svobodu a všechny vymoženosti civilizace nám známé. Liberité , egalité , fraternité - tak tento obkaz teď míří z pařížskýských barikád na jihovýchod. Pro sebe jej máme za samozřejmost, ale jiným ho půjčit nechceme. Oddělení církvi od státu a svoboda rovnost bratrstvo - obojí je náš vynález. U nás porůznu vegetují oba dva pěkně vedle sebe ovšem v zemých mohamedových to je jako míchat vodu s ropou - nespojí se. Ano i zede můžeme zaujmout nějaký postoj a také zaujmeme - potrvá nám to chvilku než se rozhoupeme. Domnívám se že je na stole čisté a špinavé řešení. Přemýšlím o tom čistém. Nechme je ať pokácí ty gerontokracie - kde tu i  s naším přispěním. Nechť si zcela v duchu zásad elementární demokracie zvolí ve volbách tuhou teokracii, své muslimské bratrstva, hamásy, hizballáhy, různé mučednícké koalice a bůhví jaké spolky vynalezené tím či oným islamistickým mozkem. Ať jim vládnou, když je chtějí - budou vládnout jim ne nám. Pokud je toto předehra k prvnímu dějství "vystřízlivění z pouštního opia", tak proboha nechť začne co nejdříve. Jedna dve tří nebo kolik generací a jednou pochopí - tvrdí-li autor že pánem je u nich ulice, tím líp, ulice bude muset pochopit první. Tá Iránská má náskok, lecoz ji už dochází. Nás to ale bude asi trochu nebo spíše hodně bolet. Budeme se muset o sebe trochu starat. Zvýšeným výdajům na obranu a ostrahu se nevyhneme, v případě Izraele to bude enormí snažení. Historie Byzance je poučná. Také budeme muset přehodnotit náš pohled na závislost na ropě - technologicky jsme toho schopni. Sakra že by šance i pro nás, naši novou éru. Nechť tedy fénix povstane z popele. Konec konců ten bič jsme si kdysi upletli my samy, tak si nestěžujme že to pálí když se "omylem" šlehneme.

T. Kočí 28.3.2011 8:22

Facka...

Upřímný obdiv tomu,kdo se v tom vyzná.