17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Woe#terim 30.8.2007 12:43

Budhizmus a hinduizmus kontra islam – boj v európskych uliciach

No, tak vidíte, že moslimov nebude najviac a neprevalcujú Európu a Ameriku. Stačí Číňanom a Indom dobre zaplatiť, ako žoldnierom a naopak oni prevalcujú islamské masy na európskych uliciach...

Dadyn 30.8.2007 12:58

Re: Budhizmus a hinduizmus kontra islam – boj v európskych uliciach

No, Indie je podle velikosti Muslimské komunity 3. na světě hned za Pakistánem (150 000 000).

Číňané jsou relativně přátelští vůči Islámu, pravděpodobně ho vnímají jako oběť politiky USA - Ahmadinežád je v Číně vykreslován pozitivně, George Bush jako zkáza Blízkého východu a Israel si loňským útokem v Libanonu, při kterém zahynul čínský pozorovatel v OSN, moc nepomohl (BTW, jinak Číňané mají pozitivní vztah k Židům, takže Čína může být jeden z mála příkladů anti-sionistické ale ne-antisemitské společnosti). V knize Clash of civilizations dokonce Huntington mluví o "Konfuciano-islámské spojce":-D Na druhou stranu vláda muslimy v Xinjiangu rozhodně nešetří.

RomanL 30.8.2007 13:17

Re: Re: Budhizmus a hinduizmus kontra islam – boj v európskych uliciach

Čína se žádných muslimů bát nemusí - pokud slouží jako bič na USA, je to v pořádku, pokud by začali dělat nějaké problémy v Číně, nechají je klidně postřílet a bude jim to úplně jedno, ich mnogo... To jsou ty výhody diktatury proletariátu.

Woe#terim 30.8.2007 13:53

Re: Re: Re: Budhizmus a hinduizmus kontra islam – boj v európskych uliciach

(Etnických) Ujgurov v Číne, ktorí vyznávajú islam je len niečo vyše milióna v miliardovej Číne. Navyše sú pokojní – pastieri dobytka ako Kirgizovia alebo Kazaši, s totalitným myslením, ale bez vačších (bojových) problémov...

Woe#terim 30.8.2007 13:50

Re: Re: Budhizmus a hinduizmus kontra islam – boj v európskych uliciach

Číňania sú nevyspytateľní: ekonomicky sú „doplnkom“ lacnej pracovnej (montážnej) sily najmä pre USA a boli spojencami Pakistanu (priateľu USA) práve proti Indii; zároveň sú to komunisti – vo svojich médiách USA nešetria.

Takže od nich možno čakať všeličo. Na medzinárodnej scéne sú ale relatívne kľudní – zrejme sa postavia v budúcnosti proti silnejšiemu – ak preváži islam (sunnitský), tak proti nemu.

www racek 30.8.2007 11:13

jako vždy, pochoutka... náhled

zravého ruzumu neztíženého ideologickým balastem.R^

Noric 30.8.2007 10:22

Mno jo

Čína je úplně něco jiného než Indie. A bude vždycky vepředu. Je to dáno trochu tím, že Čína je národnostně homogenní země, kdežto Indie je takový konglomerát, ale hlavně kvůli tomu, že Číňané jsou disciplinovanější, pracovitější a schopnější, nežli obyvatelstvo indického subkontinentu.

Dadyn 30.8.2007 10:39

Re: Mno jo ale...

Ta proslulá disciplína bude Číně na škodu - ani mladí lidé nemají vlastní názor a schopnost se rozhodnout. A co se týče pracovitosti: ve Francii mají vtip, že Francouz pracuje 35 hodin týdně a Ind 35 hodin denně.

Ta homo-heterogentia je fakt. Ale na druhou stranu, je to i záruka demokracie, protože jedna menšina těžko znevýhodní jinou. A demokracie je slušný prostředek na klidné řešení konfliktů.

Čínská národnostní homogenita se už skoro 20 let projevuje v narůstajících nacionalistických náladách, někdy podněcovaných vládou, jako náhrada za Marxismus-leninismus.

Noric 30.8.2007 10:53

Re: Re: Mno jo ale...

Ano, máte pravdu v tom, že Čína právě kvůli těmto charakteristikám bude pro ostatní svět mnohem větším ohrožením, než Indie. To nás ještě čeká.

A o nějaká čínské demokracii se snad ani bavit nemusíme ;)

Dadyn 30.8.2007 10:20

Pár problémů, které autor nezmínil

Oba státy se potýkají s obřím znečištěním, přitom v Indii by se největšímu problému dalo předejít zavedením daně na plastové pytlíky, který v době dešťů ucpávají kanály:-)))). Hospodářský růst údajně přináší zlepšení životního prostředí, jakmile překročí 8 000USD PPP. Oba státy si tedy musí ještě pár (desítek) let počkat.

V obou státech přes 50% procent obyvatel pracuje v zemědělství. Zvláště v Indii bude těžké uživit nekontrolovanou populaci. Čínskému zemědělství jistě pomůže letošní zavedení záruk soukromého vlastnictví, což zcela jistě povede k (efektivnějším) investicím do půdy; přestože se tento právní problém může jevit jako drobnost, v letech 1984-1999 byl růst zemědělské produkce 10krát pomalejší než v letech 1980-1984  -  a to jen proto, že se více a více zemědělců osamostatnilo a začali postrádat jistotu "nekonfiskace", kterou jim přinášela práce na komunální půdě!.

Indické hospodářství je tažené hlavně úzkým IT sektorem, ještě se nedostalo do fáze "průmyslové revoluce".  Čína je naopak tažena průmyslem a je vystavena riziku podražení surovin (krom jiného). Čínské služby jsou katastrofální. Známé jsou např. problémy bank s nedobytnými pohledávkami. V Číně je například podle The Economist 122 000 certifikovaných advokátů, tedy o 70 000 méně, než v Kalifornii s 35 miliony obyvatel!!

Na závěr mi dovolte zabědovat nad Čínským zdravotnictvím. V roce 1999 proběhla reforma, i samotnou vládou považovaná za neúspěšnou. Zahraniční odborníci se obávají možnosti vzniku a snadného rozšíření epidemií a zdravotní péče je pro mnoho Číňanů nedostupná. Na druhou stranu má Čína ve zdravotnictví i slušné úspěchy. Například hrozící epidemii HIV se podařilo ukorigovat zpřísněním konrol transfuzí a dnes je výskyt stejný, jako v USA. A Pekingské nemocnice také nejsou špatné, včera mi tam šili nohu:-)))

Dadyn 30.8.2007 12:46

Oprava u HIV

V Číně je výskyt stejný jako v ČR, ve srovnání s USA je 6krát menší.

AIDS se v Číně říká aizibing (vyslovuje se jako Aidz bing), což, volně přeloženo, znamená nemoc milovníků kapitalismu. Souvisí s původním zdrojem nákazy - studenty z kapitalistických zemí:-D

Miloš Zfrantišku 30.8.2007 9:26

Čína, Indie,

Pakistán ... jsou časované bomby. Je jen otázkou kdy dojde k explozi.

Standa 30.8.2007 7:49

Zatím dobré

a doufejme, že to tak zůstane.

quax 30.8.2007 8:37

Re: Zatím dobré

Prosím ne!Ten všeználek je grafoman, píše a píše a píše, rozumí úplně všemu a všechno popíše.Až skončí s čínou a Indií, začne s Afrikou.Má vedle židle stoh Bussines Weeků a všeho možného a přepisuje a přepisuje.Chválou roste chuť ukázat nám kolik toho umí za den napsat...

Hledajíci 30.8.2007 9:32

Konečné někdo pochopil

co je za tím nekonečným plácaním pana Ulče o všem možném. Pan Ulč psát umí, to se mu nedá vytknout. Ale o správnosti údajů poskytovaných panem Ulčem  lze,  jak diplomaté říkají,  s úspěchem pochybovat.