24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SVĚT: Divide et impera

Dokonce i moji nejvěrnější čtenáři si po včerejšku stěžují, že ta série článků začíná být depresivní a že je čas obrátit myšlenky k něčemu konstruktivnějšímu. To je pravda, jdeme tedy na to. A jako vždycky bych čerpal poučení z historie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jiří 6.2.2022 20:33

César byl Árijec či August (česky = vznešený) z chetitské říše v malé Asii mající k dispozici flotily středomořských pirátů, kteří v Troji svrhli krále. aby je nakonec porazily mykénští králové (Homér). Coby uprchlíci z Troji nalezli zázemí (budoucí Řím) u Etrusků proti kterým se spřáhli s novými Řeky (germánskými Dóry) a etruské chlebodárce společně zlikvidovali.

Pozdější říši Césarů vybudovali Árijci neboli germánští piráti a jejich historici si neexistující germanii na sever od Dunaje prostě vymysleli" tak jako Vergilius Helenu s Parisem. Homér se o nich vůbec nezmiňoval!

P. Molík 6.2.2022 12:03

U nás jsou nejvíce privilegováni největší paraziti a škůdci v rámci přetvářky nařízené z Bruselu, někteří sportovci lokajsky poklekávají na počest protibělošských rasistů z BLM atd.

A. Poláková 6.2.2022 10:10

K té rovnosti a svobodě. Pan Kechlibar je matematik a je mu to jistě jasné, ale přes všechnu snahu to nevysvětluje dost důkladně. Binární relace ekvivalence je možné definovat jen mezi prvky jakési společné množiny. Prvky, které do té množiny nepatří prostě nelze brát v úvahu.

Takže taková svoboda náboženství předpokládá, že jednotlivá náboženství jaksi uznávají existenci těch druhých a "nevadí jim". To nesplňuje snad žádné náboženství (možná nějaká primitivní, domorodá, s malými počty členů). Islám má oproti ostatním velkým náboženstvím de facto výhodu v jakési naivní pravdomluvnosti. Ano, jiná n. existují - jak jinak, vždyť tu byla dávno před Islámem. Ovšem s jinověrci lze zacházet jen když přestoupí na islám, to je ok. Ale pak se dočtete, že když ne, můžete je klidně a beztrestně vraždit. Kdybyste hledali v bibli, něco podobného byste tam našli také, ale pan farář by vám to vraždění neschválil, bohu díky :-)

Ještě hůř dopadnete, kdybyste mezi ty "sobě rovná" náboženství zařadili ateismus....

M. Grundmann 6.2.2022 4:47

Principy římské říše jsou v současných západních státech neuplatitelné. Tyto principy, jejichž základem je princip reciprocity, byly zrušeny křesťanstvím. Křesťanství nahradilo princip reciprocity novou abstraktní nereciproční reciprocitou. Křesťanský svět je založen na principu příkladu : člověk není nucen k reciprocitě, ale jedná v souladu s naší vůlí, protože je tak k tomu přesvědčen sledováním příkladu druhých. Římský státnický um byl nahrazen mučednictvím, apoštolstvím, sebeobětováním, mravním kompasem, učitelstvím apod. Aktivní racionální jednání bylo v zásadě nahrazeno uměním ovládat svůj vlastní bezmocný vztek.

Tento křesťanský přístup k životu se dá vysledovat už v období řecké dekadentní filozofie. Řekové tehdy pozbyli politického vlivu a stali se součástí makedonské říše. Přišli tehdy s různými novými koncepcemi, jako je morální vítězství poraženého, univerzalismus, feminismus apod. Tyto myšlenky pak šířili jako uznávaní učitelé po celém tehdejším evropském starověkém prostoru, v Kartágu, v Římě i v Palestině. Tyto dekadentní myšlenky se pak staly základem filozofie křesťanství a ovládly prostřednictvím křesťanství celý západní svět.

Je ironií osudu, že při osvícenské snaze odstranit bludné myšlenky z tehdejšího evropského filozofického myšlení sice osvícenci odstranili nesmysly založené na křesťanské teologii, ale plně převzali z křesťanství dekadentní dědictví řeckých filozofů. Tato dekadentní učení ani dnes nikdo nezpochybňuje a tyto myšlenky jsou dnes podobně jako v Římě úspěšně šířeny dnešními intelektuály.

P. Diviš 6.2.2022 9:48

"Křesťanství nahradilo princip reciprocity novou abstraktní nereciproční reciprocitou."

Na mně je té reciprocity nějak moc. :-P

M. Grundmann 6.2.2022 12:16

Křesťané vysvětlují, že je jejich oficiální doktrína sebeobětování novou formou reciprocity. Protože jejich argumentaci považuji za nesmyslnou, nejsem schopen ji ani vysvětlit. Ale nějaké takové oficiální vysvětlení existuje.

B. Carina 6.2.2022 13:47

Chápu to tak, že křesťanská reciprocita nebyla reciproční proto, protože nepracovala s entitami stejné kategorie. Chleba, který ti přistane na hlavě, nelze považovat za reciproční jednání toho, komu před chvílí přistál na kebuli tebou hozený kámen.

Jinak nereciproční reciprocita je v češtině krásné sousloví, stejně jako Havlova legendární nepolitická politika. :-)

J. Kindl 5.2.2022 19:17

Římané měli profesionální stálou armádu o síle půl milionu vojáků, kteří na tehdejší dobu byli dobře placeni a perfektně vycvičeni

J. Jurax 5.2.2022 16:55

Jako obyčejně souhlas a R^R^R^

P. Diviš 5.2.2022 15:10

Ano, ovšem a přisámbůh!

Problém je, že o podobných věcech se prakticky nesmí moc mluvit, natož se podle nich řídit.

J. Jurax 5.2.2022 17:03

Ano.

Porušovalo by to lidská práva nějakého připrchlíka motivovat, natož nějak nutit k asimilaci. Byla by to diskriminace na základě náboženství, etnicity a čertvíčeho ještě; i ten rasismus by se do toho určitě skrzevá nějaké aktivisty dal vecpat. A to vše jsou dneska hříchy nejstrašlivější.

P. Aron 5.2.2022 14:33

Pane Kechlibare, díky za článek i zajímavou úvahu. Ano je to dobrý nápad. Ale to bychom museli mít jiné elity a vlády. Tihle ti levičáci, multikulturalisté o něčem podobné nebudou ochotni ani přemýšlet.

Ś. Svobodová 5.2.2022 12:27

Svělé pane Kelichbare. R^ Jsem opravdu napnutá jak z toho ven. Ne že by se to v reálu stalo, ale je dobré vědět že nějaká cesta existuje.

P. Diviš 5.2.2022 15:11

Jistěže existuje, jen chtít. Něco podobného, modernizovaného, praktikují Švýcaři.

D. Stirsky 5.2.2022 11:15

Jinak rozpad Říma je složitější. Západní Řím končí r. 476, pikantní však je, že v tom roce o tom žádný Západoříman nevěděl. Datum se určilo dodatečně, aby nějaké bylo. Východní Řím, kterému říkáme Byzanc, existoval až do r. 1453, kdy Mehmed II. dobyl Konstantinopol. Za Justiniána I. dosáhl přibližné rozlohy původního impéria (bez Galie, Británie, velké části Hispánie) Turečtí sultánové se pokládali za nástupce římských imperátorů stejně jako se za ně považovali carové ruští. Moskvu nazval jeden z patriarchů někdy v 16. století Třetím Římem s tím, že dva Římy padly a čtvrtého již nebude. Ono je to vše daleko složitější, i epidemie a podnebí hrály svoji roli. K tomu Hunové, Vandalové, Vizigóti + nejednotnost špiček západního Říma...

V. Kučer 5.2.2022 14:54

Pád Západořímské říše bylo něco jako rozpad Rakousko-Uherska, velitel legií sesadil císaře, prohlásil se za krále a jeho nadřízený měl být císař v Konstantinopoli. Konec východní začal Justiniánský mor který oslabil armádu, jinak by se podařilo původní Římskou říši obnovit a dějiny by ubíhaly jinak.

P. Diviš 5.2.2022 15:13

Dějiny by neprobíhaly nějak zásadně jinak. Říše umírají na vnitřní slabost (jak můžeme sledovat třeba na současném Západu) a to jedna osobnost může zpomalit, ale ne zvrátit.

J. Jurax 5.2.2022 17:10

Neřekl bych.

Abych nemusel zde argumentovat, vzpomeňte si a případně si znovu přečtěte od Poula Andersona Strážce času. Je to čtivé.

P. Diviš 5.2.2022 20:46

Já zase doporučuji

Stanisława Lema, Hvězdné deníky, specielně Dvacátou cestu, ale dobré je to celé.

J. Kindl 5.2.2022 11:05

Čtu knihu Pád Říma. Zde autor Kyle Harpon na základě vědeckého zkoumání v poslední době, pád Říma způsobily nemoci a zejména změna klimatu. Římany kosila malárie, přenášena komáry, kteří žili v okolních bažinách. Malárii Římane přenášeli dál do zemí, které si podmanili a odtud si zase přinášeli jiné nemoci, které jejich imunita neznala. Přišla malá doba ledová a na tu nedokázal agrární Řím reagovat.

Ś. Svobodová 5.2.2022 12:24

Kniha může být skvělá. Jen se usmívám tomu vědeckému zkoumání v poslední době. Všimnul jste si, jak se "vyvíjejí" vědecké poznatky v dobách? V době studené války středoamerické starověké civilizace podle vědců zanikly kvůli válkám. V době rozmachu Greenpeace se začalo mluvit o tom, že vykáceli lesy a proto zanikly, se vznikem Globálního oteplování zmizely kvůli změně klimatu a s dobou Covidovou je skosily epidemie. Až na nám bude hrozit kolize s meteoritem, vsadím boty že vědci "objeví" že ony civilizace zanikly právě proto.

J. Brunner 5.2.2022 14:05

R^

J. Kindl 5.2.2022 17:16

Dnešní věda umí z DNA zjistit na jaké nemoci lidi umírali a pak také ze sekretů. Z písemností z té doby a ze zápisů lékaře Galena víme, že v roce 165 po Kr. vypukla epidemie známá jako antoninovský mor při kterém zemřelo 7 milionů lidí. Šlo o neštovice. Pak následovaly další epidemie v roce 249 po Kr. V roce 541 po Kr. další epodemie dýmějového moru. Z DNA odebraných zemřelých lidí z té doby víme, že Římané se dožívali průměrně 30 let. Jaké bylo počasí ve kterém období lze vyčíst ledovcových jader z krápníků, z mořských a jezerních sedimentů, z letokruhů stromů a pak z dokumentů z té doby. Například Ptolemal psal o počasí a dnes vidíme, že když psal o Alexandrii kde podle něj pršelo celý rok a pouze v srpnu ne, tak dnes tam prší jednou za rok.

J. Krásenský 6.2.2022 6:01

R^

J. Karza 5.2.2022 12:53

Inu, klima se postavilo na stranu barbarů:-)

P. Diviš 5.2.2022 15:15

Malárie byla celou dobu trvání Říma.

Rozdíl byl, že dost dlouhou dobu byli Římané ochotni za svůj stát bojovat, jak Kechlibar popisuje. Když tato ochota vymizela, zmizela i Říše.

Zpohodlnění, korupce ....

M. Grundmann 6.2.2022 4:58

Římští muži zpohodlněli, protože římskou říši začaly ovládat feministické myšlenky. Křesťanství přišlo s novinkami, že žena nemusí být muži po vůli a že ho může odmítat. Nejprve Římané pro tyto myšlenky křesťany zabíjeli, ale nakonec tyto myšlenky sami převzali. Korunovací tohoto vývoje pak bylo právo otrokyň odmítat svého pána díky novému zákonu prosazenému pod vlivem křesťanství ke konci západořímské říše.

Za takový stát pak ovšem žádný muž nebyl ochoten ani bojovat, ani umírat. Barbaři pak zavedli předchozí pořádky a křesťanství případně vyznávali čistě formálně.

B. Carina 6.2.2022 16:40

To je zajímavé, o pravu otrokyň odmítat své pány ke konci Římského impéria jsem nevěděl. Jsou o tom nějaké širší inormace? Dík

M. Grundmann 6.2.2022 16:57

Omlouvám se, nejsem profesionální historik a mám velmi často problém vyhledat fakta, která jsem někde v minulosti našel. Mám vlastní teorii, že emancipace žen destabilizuje civilizace a na druhou stranu opačné společenské tendence danou civilizaci posilují. Proto si všímám určitých informací, kterých si ostatní nevšimnou, protože je nenapadne, že by mohly být podstatné.

Pokud budete hledat informace o změnách rodinného života v Římě, najdete řadu informací o tom, že došlo k obrovským změnám a výrazné emancipaci žen. Někteří autoři porovnávají změny s vývojem Evropy v 18. století před velkou francouzskou revolucí. Podobné informace najdete i tehdy, pokud se budete zabývat problematikou celibátu kněží v křesťanství. Zjistíte, že tento celibát vůbec nebyl zaveden kvůli majetkovým otázkám ve středověku, ale že je to jeden z pilířů křesťanství od samého začátku.

T. Kohout 5.2.2022 10:15

I ti Římané nakonec zdegenerovali, když vojáci začali dosazovat své císaře a ti se měnili každou chvilku. A zabít takového "císaře" nebyl žádný velký problém. Prostě rozvrat státu.