8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

SVĚT: Darwin vs. Newton

Bylo nebylo, v rámci surfení při podzimním lockdownu jsem narazil na blog popularizátora ekonomie jménem Morgan Housel a na něm na článek, který mě inspiroval k dnešnímu příspěvku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 3.12.2020 13:11

Článek je nesporně zajímavý, s jeho závěry lze souhlasit, nicméně premisa mi nepřijde správná. Darwina proti Newtonovi bych takhle myšlenkově nestavěl.

M. Grundmann 3.12.2020 12:26

Jedna věc se o válkách ví : nesouvisí s bohatstvím, ale s růstem populace. Čím je v zemi větší procento mladých mužů, tím je větší pravděpodobnost válečného konfliktu. Čím je tedy více mladých v dané společnosti, tím víc hrozí válka.

Muammar Kaddáfí vedl speciální propopulační politiku v Libyi. V této zemi bylo procento mladých lidí nejvyšší ze všech arabských zemí. Za svůj neblahý konec si tedy mohl sám. Obrovský nárůst populace nastal i v Sýrii, kde navíc došlo k suchu.

Nejlepším způsobem, jak zabránit válkám, je podle mě zadarmo distribuovaná antikoncepce nebo sterilizace. Vše ostatní je zbytečné. Za tento názor by mě západní progresivisté určitě odsoudili k dlouholetému žaláři.

Proto se také nebojím vymírajícího Ruska nebo Německa. Naopak se bojím Afriky a dalších zemí, kde populace prudce roste.

P. Milan 3.12.2020 11:54

Hradby nemáme žádné a obránců minimum.

R. Gramblička 3.12.2020 11:23

;-D;-D;-D

J. Ganaur 3.12.2020 11:17

Tak nevím, kolik je vám let.Ale Etiopie byla dlouhé věky křesťanská země (ba i něco obyvatel židovského vyznání).Pak tam vpadli Italové (i s chemickými zbraněmi!), Britové je vyhnali a vrátili vládu Hailé Selassiemu.Největší průšvih tam zavlekli bolševici, největší svoloč v dějinách.

R. Gramblička 3.12.2020 11:15

souhlas, dobře napsáno

R. Gramblička 3.12.2020 11:12

Výborný článek, autorovi dávám zcela za pravdu a diskutérům rád doporučím skvělou knihu Evoluce všeho od Matta Ridleyho, kde ukázal, že teorii evoluce lze pozoruhodně dobře napasovat na chování nejen přírodního, ale i lidského světa. Dozvíte se, že evolučně lze popsat kulturu, morálku, ekonomiku, technologii, osobnost, vzdělávání, peníze, internet atd.

Doporučuji k přečtení. Kniha vyšla u Argo/Dokořán v 2018

J. Ganaur 3.12.2020 11:05

Doufám, že tímto myslíte i Budelípa.;-)

J. Ganaur 3.12.2020 11:03

Doplnil bych o slovo "všech" (politiků!).

R. Benýšek 3.12.2020 10:54

Nu, jakkoli ve své profesi se snažím pomáhát lidem rozhodovat se samostatně a brát své životy do vlastních rukou, a zdráhám se věřit v astrologiii (pozor, neplést s vírou v ovlivňování lidí planetami) hlavně proto, že neponechává možnost skutečně svobodné volby, tak leckdy mi připadá, že je to mezi lidmi více podle Newtona, nežli podle Darwina. Resp. že se navzájem až tak nepopírají, a jejich syntézou je Machiavelli (někdy si budu muset přečíst toho Vladaře celého, a ne jen tu a tam citované úryvky). A že jde jen o to, jaké máme znalosti o lidské tvarovatelnosti, a jak velké zábrany zacházet s lidmi jako s věcmi, a tak pouhým nastavením výchozích podmínek ovlivnit žádoucí výsledek. Myslím, že koronakrize ukázala, že možnosti jsou tu značné. A soudím, že vždy budou univerzálně platné reakce na nabidku: ́když uděláš, co chci, dám ti tolik a tolik peněz, ale když ne, zabiju ty a ty z tvých nejbližších ́, či na pohrůžku (nejlépe s nožem v ruce): ́když mi neřekneš všechno, co víš, a já vím, že něco víš, tak ti uříznu (zmrzačím) oblíbenou část těla, a běda ti, dozvím-li, žes mi v něčem zalhal(a) či mi něco zatajil(a) ́. Anebo, že u každé ženy (a možná i muže?) existuje částka, za kterou už se prodá, a možná vyjádřitelná nějakým koeficientem (třeba vyjadřujícím poměr mezi finanční situací současnou a vytouženou).

P. Moravčík 3.12.2020 10:36

Newtonove zákony majú platnosť len v určitom rozmedzí, Darwinove omyly neviedli k spochybneniu princípov evolučnej teórie. Obmedzenie, či neistota pri týchto teóriách vyplývajú z nedostatočnej sumy informácií tej doby. U dnešných politikov "omyly" vyplývajú z ich blbosti alebo chamtivosti.

B. Rameš 3.12.2020 9:56

Popravdě, jen v Darwinovi to není. Evoluční teorie nám (sedřeno až na kost) říká "přežije ten druh, který se umí lépe adaptovat".

Problém je v tom, že člověk se dokáže adaptovat opravdu zatraceně dobře: najděte mi jiné zvířátko, které žije za polárním kruhem, v údolích Himálaje, v Saharské poušti i rovníkových deštných pralesech! Asi nenajdete.

Jenže, jako obvykle, všeho moc škodí. Na scénu vstupuje ekonomično (stále více jedinců spotřebovává omezené množství zdrojů) a sociálno (chování jedinců v obřích společenstvech musí být jiné, než ve společenstvech malých).

S prvním problémem se zatím vyspělejší země vypořádávají vědeckotechnickým pokrokem (umíme vytěžit více zdrojů a těžíme efektivněji). Nejsem si ovšem zdaleka jistý, že tuto bublinu našeho komfortního prostoru lze napínat donekonečna.

Problém sociální adaptace nám zuří v přímém přenosu před očima. A paradoxně k němu přispívá právě onen explozivní pokrok - svět se mění tak rychle, že se nestíháme přizpůsobit. Takže situace prakticky nemá řešení - čím intenzivněji budeme řešit problém ekonomický (budeme se rozvíjet stále rychleji), o to více se bude prohlubovat problém sociální (stále méně budeme schopní své chování adaptovat na nové podmínky). Takže - čekání na covid-21 :-/

Fuj, to jsem po ránu optimistický...

J. Pankovic 3.12.2020 9:56

"Nejsme jako oni" byla nejspíš cena za to, že Národní Shromáždění plné komunistů zvolilo Havla (svého oblíbeného disidenta) za prezidenta aklamacì ;-)

...akorát Karel Kryl to nepochopil ;-(

L. Harvánek 3.12.2020 9:52

Jen zkuste Newtonovy zákony přehlasovat. Myslíte, že se to podaří? A sám Darwin se dopustil mnoha omylů. Což se dnešním politikům také stává. Dokonce častěji než často.

J. Pankovic 3.12.2020 9:52

"Spravedlnost " se v roce 1990 spontánně projevila tak, že důstojníci StB zmizeli ze světa, dostali výsluhovê důchody a mají násobnê víc, než lidi, které týrali, zatímco demokrat Lux cenzuroval spisy

M. Miky 3.12.2020 9:45

To uz davno neplati, ze tam zeny maji 10 deti, snad tak jeste Niger a par podobnych statu, celosvetove jde porodnost vyrazne dolu. Bohuzel silne rocniky z minulych let, i kdyz maji mene deti, porad produkuji vyrazne prirustky a jeste nejakou dobu budou. Ale ten trend neni "exponencialni"

jako v minulosti. Pokud se nechame zaplavit a znicit, bude to nase nevynucena chyba, hradby mame vysoke, brany otvirat a vitat nemusime.

M. Miky 3.12.2020 9:45

To uz davno neplati, ze tam zeny maji 10 deti, snad tak jeste Niger a par podobnych statu, celosvetove jde porodnost vyrazne dolu. Bohuzel silne rocniky z minulych let, i kdyz maji mene deti, porad produkuji vyrazne prirustky a jeste nejakou dobu budou. Ale ten trend neni "exponencialni"

jako v minulosti. Pokud se nechame zaplavit a znicit, bude to nase nevynucena chyba, hradby mame vysoke, brany otvirat a vitat nemusime.

M. Rohovský 3.12.2020 9:37

A nesdělíte nám co dalšího ještě nedokážete pane Theimere?

A. Pakosta 3.12.2020 9:22

"Spravedlnost" je pouhý sociální konstrukt, život jako takový spravedlivý být nemůže. Život je v podstatě boj o přežití a již nyní se v tzv. civilizované společnosti ukazuje, že pokud se faktoru boje o přežití dlouhodobě zbavíme, jak je tomu v Evropě od poloviny XX. století, má to na společnost i každého jedince výrazné degenerativní účinky - což je v důsledku zase nevýhoda v boji o přežití, který může nastat kdykoliv z mnoha příčin, Covid je toho malou ukázkou.

F. Navrátil 3.12.2020 9:20

K daním jen tolik. Bohatí a nepřizpůsobiví daně neplatí. Daně platí střední vrstva, která pracuje, platí daně. zdravotní a sociální pojištění a vychovává děti. Přesto je bita ze všech stran. Naopak ti kdo daně neplatí, dostávají za odměnu bonusy. Bohatí dotace a nepřizpůsobiví sociální dávky.

J. Vágner 3.12.2020 9:19

Ale jo. Jen malý komentář k těm skoro sympaťákům (jak je typicky vykreslují jimi vlastněná média) co nám se skoro sportovním zaujetím utíkají s daněmi. Když budou jen o malinký kousíček úspěšnější než teď, tak se zase sesypou státy a ti co nemají s čím utéct na Kajmany, je zase darwinisticky rozvěsí po kandelábrech. Ve výsledcích minulého darwinistickeho zápolení jsem musel prožít první třetinu života a děkuji, už nechci.

J. Plzák 3.12.2020 9:18

To je ono.

J. Plzák 3.12.2020 9:17

Není pán intoš?!!!!!!

I. Schlägel 3.12.2020 9:14

To svědčí spíše o "kvalitách" Vašich než kvalitě autorova příspěvku.

V. Novák 3.12.2020 9:13

Dokonalý je ten příklad s byty. Tím, že každému přidáme na nájemné, počet bytů nevzroste. Což takto řečeno vypadá jako notorieta - ale trošku zaobalené to zdaleka ne každému docvakne.

A. Pakosta 3.12.2020 9:12

Výborný postřeh, jako obvykle. Bohužel zůstává faktem, že k té demografické explozi v rozvojových zemích přispěla euroatlantická civilizace tím, že do Afriky exportovala medicínu bílého muže. Tím jim tam klesla dětská úmrtnost na zlomek původních hodnot, ale nechráněný sex je stejně rozšířenou lidovou zábavou jako býval kdysi. Ženy tam za život porodí deset až dvacet dětí jako před sto padesáti lety, akorát že tehdy z těch dvaceti dospěly dvě, kdežto dneska osmnáct. Přírodní stav populace byl tehdy stabilní, ten dnešní je katastrofický. Skončí to nejspíš tak, že napřed bude přívalem migrantů udušena euroatlantická civilizace, tím vyschne přísun pomoci a vyspělé medicíny, a přirozenými vlivy se nakonec lidská populace v Africe vrátí do původních mezí, vytvořených přírodou. S ostatními světadíly to bude nejspíše podobné. Časový horizont odhaduji na sto až pět set let, v planetárním měřítku to nehraje roli.

I. Schlägel 3.12.2020 9:10

Politici tvořící zákony a vyhlášky jak na běžícím pásu si s Darwinem, případně s efektem motýlích křídel přílišnou starost nedělají. Vědí, že úřední šiml potřebuje z jedné strany dodat dostatek žrádla, aby z něj na druhé straně vypadlo potřebné množství "užitečného" lejna. Tenhle proces se postupně zautomatizoval (např. mandatorní výdaje), pouze proces odklánění je stále kreativnější. Moderní heslo 21. století: "Čerpáme!!!"

V. Novák 3.12.2020 9:09

Ano - pražská kavárna odstřelila Fischera, aby vyhrál Jeho Jasnost - a výsledkem byl Zeman.

Jestli za to může Darwin, nevím, ale systém s mnoha prvky se obtížně řídí. A už obecný problém tří těles se v Newtonově mechanice dá řešit jen numericky.

P. Milan 3.12.2020 9:09

Komiks zvládáte?

P. Milan 3.12.2020 9:08

Hlavně je to daleko, takže se tam Západ obecně moc neangažuje.