20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

SVĚT: Darwin vs. Newton

Bylo nebylo, v rámci surfení při podzimním lockdownu jsem narazil na blog popularizátora ekonomie jménem Morgan Housel a na něm na článek, který mě inspiroval k dnešnímu příspěvku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravčík 3.12.2020 10:36

Newtonove zákony majú platnosť len v určitom rozmedzí, Darwinove omyly neviedli k spochybneniu princípov evolučnej teórie. Obmedzenie, či neistota pri týchto teóriách vyplývajú z nedostatočnej sumy informácií tej doby. U dnešných politikov "omyly" vyplývajú z ich blbosti alebo chamtivosti.

J. Ganaur 3.12.2020 11:03

Doplnil bych o slovo "všech" (politiků!).

R. Gramblička 3.12.2020 11:15

souhlas, dobře napsáno

J. Jurax 3.12.2020 13:20

No, buďte k politikům spravedlivější - z nedostatočnej sumy informácií taky.

Z. Lapil 3.12.2020 16:52

Jak píše pan Jurax - ani politik nemůže vědět všechno.

Žiju v domnění, že Newtonovy a Einsteinovy zákony se neliší v tom smyslu, že by každé platily jinde. Einstein "pouze" k těm Einsteinovým přidal další kousek, o kterém Newton nevěděl, nemaje možnost měřit dostatečně přesně a dostatečné rychlosti.

V jeho době byla relativně žhavou novinkou skutečnost (Galilei), že rychlost světla je konečná (pokus: lucerna, zrcadlo 1,6km daleko a stopky; neví, kolik mu vyšlo.) A až v r. 1676 jakýsi Dán měřil zpoždění zákrytu Jupiterského měsíce na Zemi na jednom a druhém konci zemské oběžné dráhy a vyšlo mu 220 000km/s.

Snad neobtěžuju. Právě jsem to zjistil a nedokázal jsem vám to nesdělit :-).

F. Navrátil 3.12.2020 9:20

K daním jen tolik. Bohatí a nepřizpůsobiví daně neplatí. Daně platí střední vrstva, která pracuje, platí daně. zdravotní a sociální pojištění a vychovává děti. Přesto je bita ze všech stran. Naopak ti kdo daně neplatí, dostávají za odměnu bonusy. Bohatí dotace a nepřizpůsobiví sociální dávky.

J. Ganaur 3.12.2020 11:05

Doufám, že tímto myslíte i Budelípa.;-)

F. Navrátil 3.12.2020 16:19

Samozřejmě. Proč by platil daně, když jeho firmy mají štáby daňových poradců a právníků.

J. Jurax 3.12.2020 13:21

Ano.

Jak definujeme bohatého?

J. Vágner 3.12.2020 9:19

Ale jo. Jen malý komentář k těm skoro sympaťákům (jak je typicky vykreslují jimi vlastněná média) co nám se skoro sportovním zaujetím utíkají s daněmi. Když budou jen o malinký kousíček úspěšnější než teď, tak se zase sesypou státy a ti co nemají s čím utéct na Kajmany, je zase darwinisticky rozvěsí po kandelábrech. Ve výsledcích minulého darwinistickeho zápolení jsem musel prožít první třetinu života a děkuji, už nechci.

V. Novák 3.12.2020 9:13

Dokonalý je ten příklad s byty. Tím, že každému přidáme na nájemné, počet bytů nevzroste. Což takto řečeno vypadá jako notorieta - ale trošku zaobalené to zdaleka ne každému docvakne.

V. Petr 3.12.2020 13:27

Příčinou nedostatku bytů je nepověšení zelených na větrníky! Není problém postavit dvojnásobek bytů, pokud nebude možnost obstrukcí (problém je s místem, ale to není až tak zásadní)!

J. Krynický 3.12.2020 22:11

Kromě zelených byste musel rozvěsit ještě památkáře a to pod okny stavebních úřadů jako varování.

A. Pakosta 3.12.2020 9:12

Výborný postřeh, jako obvykle. Bohužel zůstává faktem, že k té demografické explozi v rozvojových zemích přispěla euroatlantická civilizace tím, že do Afriky exportovala medicínu bílého muže. Tím jim tam klesla dětská úmrtnost na zlomek původních hodnot, ale nechráněný sex je stejně rozšířenou lidovou zábavou jako býval kdysi. Ženy tam za život porodí deset až dvacet dětí jako před sto padesáti lety, akorát že tehdy z těch dvaceti dospěly dvě, kdežto dneska osmnáct. Přírodní stav populace byl tehdy stabilní, ten dnešní je katastrofický. Skončí to nejspíš tak, že napřed bude přívalem migrantů udušena euroatlantická civilizace, tím vyschne přísun pomoci a vyspělé medicíny, a přirozenými vlivy se nakonec lidská populace v Africe vrátí do původních mezí, vytvořených přírodou. S ostatními světadíly to bude nejspíše podobné. Časový horizont odhaduji na sto až pět set let, v planetárním měřítku to nehraje roli.

M. Miky 3.12.2020 9:45

To uz davno neplati, ze tam zeny maji 10 deti, snad tak jeste Niger a par podobnych statu, celosvetove jde porodnost vyrazne dolu. Bohuzel silne rocniky z minulych let, i kdyz maji mene deti, porad produkuji vyrazne prirustky a jeste nejakou dobu budou. Ale ten trend neni "exponencialni"

jako v minulosti. Pokud se nechame zaplavit a znicit, bude to nase nevynucena chyba, hradby mame vysoke, brany otvirat a vitat nemusime.

P. Milan 3.12.2020 11:54

Hradby nemáme žádné a obránců minimum.

M. Miky 3.12.2020 9:45

To uz davno neplati, ze tam zeny maji 10 deti, snad tak jeste Niger a par podobnych statu, celosvetove jde porodnost vyrazne dolu. Bohuzel silne rocniky z minulych let, i kdyz maji mene deti, porad produkuji vyrazne prirustky a jeste nejakou dobu budou. Ale ten trend neni "exponencialni"

jako v minulosti. Pokud se nechame zaplavit a znicit, bude to nase nevynucena chyba, hradby mame vysoke, brany otvirat a vitat nemusime.

I. Schlägel 3.12.2020 9:10

Politici tvořící zákony a vyhlášky jak na běžícím pásu si s Darwinem, případně s efektem motýlích křídel přílišnou starost nedělají. Vědí, že úřední šiml potřebuje z jedné strany dodat dostatek žrádla, aby z něj na druhé straně vypadlo potřebné množství "užitečného" lejna. Tenhle proces se postupně zautomatizoval (např. mandatorní výdaje), pouze proces odklánění je stále kreativnější. Moderní heslo 21. století: "Čerpáme!!!"

P. Milan 3.12.2020 9:06

Tradičně dobré.

Doplním zneužívání slova "spravedlivé". Tu spravedlnost si představuje každý jinak a kromě velmi okrajových názorů většinou nelze říci, že zcela špatně. Pak je velmi často jedna reálná spravedlnost proti jiné, taktéž reálné spravedlnosti. Příkladně Venezuela Maláčová a její "spravedlivá" důchodová reforma. Moje představa spravedlnosti v důchodech je, že co si kdo naspoří a nainvestuje, to má. Socanská představa je, že bohatým sebereme a chudým (mnohdy z vlastního přičinění) dáme. Realita je někde mezi a je to politika, ne spravedlnost. Ale slovo je chytlavé a spousta méně přemýšlejících se na něj nachytá.

A. Pakosta 3.12.2020 9:22

"Spravedlnost" je pouhý sociální konstrukt, život jako takový spravedlivý být nemůže. Život je v podstatě boj o přežití a již nyní se v tzv. civilizované společnosti ukazuje, že pokud se faktoru boje o přežití dlouhodobě zbavíme, jak je tomu v Evropě od poloviny XX. století, má to na společnost i každého jedince výrazné degenerativní účinky - což je v důsledku zase nevýhoda v boji o přežití, který může nastat kdykoliv z mnoha příčin, Covid je toho malou ukázkou.

J. Pankovic 3.12.2020 9:52

"Spravedlnost " se v roce 1990 spontánně projevila tak, že důstojníci StB zmizeli ze světa, dostali výsluhovê důchody a mají násobnê víc, než lidi, které týrali, zatímco demokrat Lux cenzuroval spisy

J. Pankovic 3.12.2020 9:56

"Nejsme jako oni" byla nejspíš cena za to, že Národní Shromáždění plné komunistů zvolilo Havla (svého oblíbeného disidenta) za prezidenta aklamacì ;-)

...akorát Karel Kryl to nepochopil ;-(

P. Han 3.12.2020 8:41

"V tak komplexním systému, jako je politika, nemůžete změnit jen jeden parametr, aniž by se chování hráčů nezačalo vyvíjet někam zcela jinam."

Ano, plný souhlas. Proto máme prezidentem Miloše Zemana. Darwin, ne Newton...

V. Novák 3.12.2020 9:09

Ano - pražská kavárna odstřelila Fischera, aby vyhrál Jeho Jasnost - a výsledkem byl Zeman.

Jestli za to může Darwin, nevím, ale systém s mnoha prvky se obtížně řídí. A už obecný problém tří těles se v Newtonově mechanice dá řešit jen numericky.

V. Novák 3.12.2020 8:29

Zrovna v té Etiopii už Západ pomáhal.

Před lety tam vládl Strašný Marxistický Diktátor Mengistu Haile Mariam. Takže Západ pomohl Tigrajcům, kteří proti němu bojovali a Eritrejcům, kteří bojovali rovněž.

Eritrea se odtrhla - tenkrát a tam nebyl separatismus pro Západ sprosté slovo, naopak bylo záhodno ho podporovati - a Eritrea je dnes velmi schopným dodavatelem připrchlíků do Evropy.

Tigrajci vyhráli, svrhli SMDMHM, samozřejmě ne kvůli nějaké demokracii, ale aby si zařídili privilegované postavení. O to nedávno přišli, stali se z nadobčanů pouhými občany - a bác ho! separovali by se. Ovšem dnes Západ separatismus nepodporuje, takže málokdo protestoval proti potlačení tigrajské vzpoury...

P. Milan 3.12.2020 9:08

Hlavně je to daleko, takže se tam Západ obecně moc neangažuje.

J. Ganaur 3.12.2020 11:17

Tak nevím, kolik je vám let.Ale Etiopie byla dlouhé věky křesťanská země (ba i něco obyvatel židovského vyznání).Pak tam vpadli Italové (i s chemickými zbraněmi!), Britové je vyhnali a vrátili vládu Hailé Selassiemu.Největší průšvih tam zavlekli bolševici, největší svoloč v dějinách.

J. Nevrkla 3.12.2020 7:56

Dobrý článek, Wilson byl moudrý pán.

Já už mám pochybnosti i o našem hloubení studní v Africe, kde to uměli hloubit už před tisíci lety. Zvláště když se dočítám, že při návratu po letech se zjišťuje, že většina těch studní je neudrzovana a zasypana. Jsou líní a musí si pomoci sami.Denně jich tam přibývá deset tisíc, třicet milionů ročně, my jim tou pomocí spíše skodime.

P. Theimer 3.12.2020 6:28

Kachlibar je jako Jirásek. Ani jednoho jsem nikdy nedokázal dočíst dokonce.

B. Clairvaux 3.12.2020 6:57

....což ovšem v žádném případě nesvědčí o nějaké Marianově "nekvalitě".