7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kivi 30.3.2007 23:41

Přání otcem myšlenky

Opravdu silná dávka naivního přesvědčení, lehký guláš v náboženských představách různých časových i geografických úseků a máme článek hotov.

Slova, slova a nic než slova. Ovšem o důvodech vždy hovoří činy, popř. výsledky. Idealismus? To vpravdě svědčí jenom o naivním přesvědčení. Zkuste si položit jednu základní otázku (KOMU KU PROSPĚCHU?) a k ní i jednu lehkou poučku (KDYŽ NEVÍTE, OČ BĚŽÍ, JDE VŽDY O PENÍZE.).

Tolik k článku, který neoplývá ani vnitřní konzistencí, natož nějakým jasným závěrem. Ani úvod zdůvodňující idealismus (čili ospravedlnění) vedoucí k agresi, natož závěr malující araby jako fanatické náboženské šílence mimo státní struktury, to už je opravdu slepenec přání plodících "myšlenky".

Aron Prevoznik 30.3.2007 22:47

Kde jsou prispevky pana Vizka????????

AeroKarel 30.3.2007 23:24

Re: Kde jsou prispevky pana Vizka????????

Na kontrole v Moskvě. Dočkáte se.

Petr B. 30.3.2007 21:37

Přepadeni a okupace Iráku

je zločinem a žádná demagogie s tím nic nenadělá. Husajn byl krutý vůči Kurdům a dalším, ale takoví byli v té oblasti i  jiní panovníci a  dokonce i ti chudáci Kurdové se dopouštěli krutostí. Za největší ubohost však považuji ztotožňování Saddámova Iráku s muslimským fundamentalismem. V Iráku na rozdíl od např. spojence USA Saudské Arábie byla muslimská víra poměrně vlažná. Ženy zde měly oproti jiným muslimským zemím větší svobodu. Husajn byl dlouhou dobu spojencem USA. V Afganistánu měli paradoxně lidé pod promoskevským vedením větší svobodu než později pod hrdlořezy, které přivedli k moci Američané. USA se také neštítila dlouhá léta podporovat Pol Pota.

Co se týče bývalé Jugoslávie, Američané si hýčkali celou dobu muslimského fundamentalistu Izetbegoviče. Kamarádili se s vrahy a drogovými dealery od kosovských Albánců.

Proč tedy takové žvásty, autore? Nestačí jiní patolízalové?

Yaroukh 30.3.2007 22:29

Re: Přepadeni a okupace Iráku

Jsi blb.

Tečka.

fan lung 31.3.2007 11:53

Yaroukovi

neřekl jsi žádný argument. Blb jsi v této výměně pouze ty. Vykřičník ! Tečka.

AeroKarel 30.3.2007 22:32

Re: Přepadeni a okupace Iráku

Jo žvásty, opravdu, ale vaše.

Izetbegovič byl muslim, ne však fundamentalista. S Albánci  se začali Amíci zabývat až když válka hrozila skoro celému Balkánu.

Saddáma odstranili až když začal své svinstvo exportovat. Afghanistán a Kambodža - úplný nesmysl, a to o Amících rozhodně přehnané ideály nemám. Kam na to chodíte, na VÚML?

Petr B. 31.3.2007 0:10

Re: Re: Přepadeni a okupace Iráku

Izetbegovič byl fundamentalista, napsal Muslimskou deklaraci, podle které v Bosně mohli žít jenom mohamedáni a pro jinou víru či bezvěrectví zde nebylo místo. Přátelil se a přijímal  do svého vojska nejradikálnější muslimské bojovníky ze  středního východu. Přijímal i pomoc Bin Ladena.  Afghanistán...Američané  způsobili, že se  dostal k moci místo umírněného Babraka Karmala, v jehož režimu mohli svobodně dýchat i v jiných muslimských zemích utiskované ženy, vražedný a barbarský Taliban. Známou věcí je, že Američané podporovali v OSN Pol Pota po jeho porážce a odhalení jeho zvěrstev. Jak je možné, že tyto skutečnosti neznáte? Vraťte se do školy.

S VUMLEM jste trapný. V podstatě jste stejný jako ti absolventi VUMLu. 

Sokratés 31.3.2007 23:15

Re: Přepadeni a okupace Iráku

Nestačí! Patolízalů není nikdy dost. To nevíte?

arnal 1.4.2007 22:35

Re: Přepadeni a okupace Iráku

V jakých že letech podporovaly USA Pol Pota?

Karim 30.3.2007 21:31

Situace v Iraku a nekterych sousednich statech je bohuzel jeste o neco zpozdilejsi...

..Irak neni rozdelen pouze na skety a Kurdy. Uvnitr obou sekt i uvnitr kurdske skupiny doposud preziva cleneni na klany.

Znacna cast nasili ktere vypada jako sektarske je ve skutecnosti nasilim mezi kmeny a milicemi uvnitr te same sekty. Na jihu Iraku  bojuji siitske kmeny a milice mezi o koryta v rafinerce - kde se rozkrada pres 30% produkce - a o useky dalnice za ucelem silnicniho lupicstvi.  V Anbaru je relativni klid pouze tam, kde policejni sluzbu prevzaly mistni kmeny.  Souziti kmenoveho zrizeni s centralnim statem bylo a je komplikovane - jak ilustruje  likvidace kmenu v Cechach, osud Koziny, Janosika, Robina Hooda, Roba Roye atd. V  primitivnim hospodarstvi  polopoustnich a horskych oblasti je malo ekonomickych pohnutek, ktere by vedly k rychle likvidaci kmenu.  Po odstraneni diktatora se znacna cast Iraku vraci do kmenoveho zrizeni. 

O tezke slucitelnosti existence kmenu a centralniho statu mluvi mnoho pripadu z arabskych zemi. Napr jeste pred 10 lety ovladaly kmeny vystavbu rozsirujici se Alexandrie - vybiraly paralelni dane a poplatky od stavitelu novych domu, kdo nezaplatil, tomu v noci bouraly co bylo ve dne postaveno atd. Statni "moc" byla prakticky bezmocna. Podobna situace je v Libanonu - Hezbola je svou strukturou fanaticky kmen hospodarsky deprivovane sekty. Je to stat ve state, jehoz prislusnici citi 100% loajalitu k vudci (ktery je navic stedre   plati) a 0% loajalitu ke statu (ktery se o ne prilis stedre nestaral).  Kmeny skvele prezivaji v hospodarske urovni pastevectvi, subsistencniho zemedelstvi a eventuelne "bojove cinnosti".   Pokud navic nekdo plati podobne kmeny zvenci, jde o tezko rozbouratelne struktury.  Pres ruzne volby atd - budoucnost Iraku bude de fakto bude do znacne miry kmenova - asi neco jako svaz kmenu a mest. Ostatne podobne (o neco klidneji) funguje i Saudska Arabie a UAE.

Je evropskym omylem povazovat kmeny za raj a-la Kara ben Nemsi. Kmeny pretrvavaji ve stavu hospodarske zaostalosti a tuto spolehlive konservuji.  

AeroKarel 30.3.2007 22:35

Re: Situace v Iraku a nekterych sousednich statech je bohuzel jeste o neco zpozdilejsi...

Ale ano, je to tak a řešení je opravdu těžké. Problém nastal, až když Saddám začal, zřejmě z vnitřních důvodů, toto vše exportovat a nechtěl nebo nemohl poskytnout záruky, že toho nechá. Bude to ještě makačka oblast alespoň stabilizovat.

otakar - svedsko 30.3.2007 21:01

irak

kdyz sadam napadnul iran s milionem mrtvych jako vysledek cile podmanit si take iranske ohromne zasoby ropy a pozdeji i kuvajt, nebylo pro prevaznou cast americkych a politiku pochyb, ze takovy politicky gangster - diktator je nejakutnejsim nebezpecim pro  demokratickou cast sveta. kdyz pak stale klickoval kolem podezreni o svych eventualnich zbranich hromadneho niceni - uhodila aliance invazi. domnivam se, ze i ten nejproziravejsi analytik spojencu necekal tak rabiacky zpusob vrazdeni, ktery islamsti hrdlorezi dnes v iraku provozuji. vsechno, byt pravdive v ohlednuti a la co spojenci meli - nemeli v iraku udelat, je sice prirozene pochopitelne, ale dnes houby relevantni. nevim proc vedle sablonovitych predsudku evropskeho antiamerikanizmu se mimo jine rozsirilo napriklad mimo jine obvineni bushe z arogance. jeho snaha o konsekventnost sveho presvedceni je spise obdivuhodna, rozhodne nema dle mne s aroganci co delat. mam uctu, hluboke citeni s obetmi islamskych vrahu nerozpakujicich se lstivymi zpusoby vyhodit do povetri tisice anonymnich a nevinych lidi. mam nemensi uctu k padlym a zranenym vojakum aliance.

AeroKarel 30.3.2007 21:20

Re: irak

Souhlas.R^

tich@dohoda 30.3.2007 21:27

tak to mate otakare dost popletene

napadeni Iranu Irakem USA velice vitaly, nezapomente, ze v Iranu se dostali k moci fanaticti imamove v cele s Chomejnym a nastolily tvrdou protiamerickou politiku. Ve skutecnosti USA podporovaly obe strany konfliktu Saddamma oficialne, Iran tajne , zamerem bylo konflikt/valku co nejvice prodlouzit a obezeme maximalne oslabit. Pamatny vyrok Henryho Kissingera "skoda ze v teto valce muze prohrat jen jeden" , Henry K. se mylil , valka skoncila "remizou" a obe zeme byly ekonomicky totalne na dne. Prave proto Irak napadl Kuvajt aby se ekonomicky zhojil z dlouhe valky s Iranem.

Aron Prevoznik 30.3.2007 22:37

Re: z pohledu vikingske tradice

pane Otakare, chapu vasi hlubokou uctou k militaristickemu pojeti reseni mezistatnich vztahu. Presto povazuji za scestne tvrzeni, ze mezi nami neni proziraveho, ktery by soucasny zalostny stav umirajicich bojovniku krestanske aliance nepredvidal.

Miron T 30.3.2007 20:50

Bush (resp.USA+GB) musel vědět, ze Irák prostředky hromadného ničení nemá.

Milý Dane,

Také se mi Váš článek líbí. Ale občas je třeba věci domýšlet do konce.

Kdyby Irák měl zbraně hromadného ničení, mohl by je v případě napadení použít. Samozřejmě ne proti USA, ty jsou daleko, ale proti Izraeli, který je blizounko. A dovedete si představit takový útok Iráku na Izrael jako důsledek útoku USA na Irák? To by byla zatraceně vysoká cena! Ze stejného důvodu se zřejmě snaží Severní Korea a Irán vyvíjet jaderné zbraně. Ne proto, aby se bránili proti případnému útoku USA přímo, v tom nemají šanci, ale aby učinili napadení neúnosně drahým. V případě Severní Korey se naturálně nabízí varianta vymazat z mapy Jižní Koreu a část Japonska, v případě Iránu by to bylo možná i horší, zdá se, že mají rakety s dost dlouhým doletem.... Řekl bych, že k tomu, aby se na Irák zaútočilo, bylo dokonce nutné VĚDĚT, že takovou možnost nemá.Vaše úvahy o nesourodých celcích a rozdílech v náboženství mi připadají velice rozumné. Ještě jsem je nikde neviděl. Rád bych něco málo přidal.

Proč si my, příslušníci Euroamerické civilizace, myslíme, že demokracie je dobrý systém? My ho chceme, nám se líbí, máme ho, fajn. Ale proč ho vnucovat jiným? Třeba chtějí jiný systém. Třeba mají rádi diktaturu. Třeba jim demokracie z nejrůznějších příčin (náboženských, kulturních, historických, kdoví) nevyhovuje. "Vývoz demokracie" už párkrát skončil parádním fiaskem: Vítězství Hamázu v regulérních demokratických volbách - fuj, fuj, fuj. Demkokracie v Iráku - bez komentáře. Demokracie v Afganistánu? Spíše žert. Ale mám dokonce pocit, že pro Rusko také není demokracie nic moc. Putin trošku navazuje na tradice Velkého Silného Vůdce a nezdá se, že by demokracii nějak prožíval - a je po dlouhé době první, kdo začíná dávat zemi trochu dohromady. V Číně demokracii rozhodně nemají a možná právě proto tak prosperují.

Možná bychom neměli vnucovat druhým, co máme sami rádi; mohou mít jiný vkus.

AeroKarel 30.3.2007 21:25

Re: Bush (resp.USA+GB) musel vědět, ze Irák prostředky hromadného ničení nemá.

Podíváte-li se trochu do historie, zjistíte že jak západ obecně, tak Amíci konkrétně tu demokracii vnucují až když není zbytí. Konkrétně Iráku až po jeho okupaci Kuvajtu a zatvrzelé neochotě poskytnout záruky další neškodnosti. A vzhledem k domácímu veřejnému mínění, po odstranění Saddáma mohli Amíci těžko instalovat jiného diktátora, ač by to asi bylo nejjednoduší a nejlevnější. To jsou holt problémy s "politickou korektností".

iko 30.3.2007 21:33

Re: Bush (resp.USA+GB) musel vědět, ze Irák prostředky hromadného ničení nemá.

S  diktatormi je ten problem, ze sa prilis lahko pustaju do vojen, a nema ich kto zastavit. S demokraciami je to presne naopak. A tak nie je prijemne pre demokraciu, ked ma nablizku diktatora...

AeroKarel 30.3.2007 22:36

Re: Re: Bush (resp.USA+GB) musel vědět, ze Irák prostředky hromadného ničení nemá.

Jo, je to tak.

mik 30.3.2007 20:34

souhlas s drobnou vyjimkou

POkud se najde dalsi diktator vyhlazujici lidi sarinem tak at jej USA nebo kdokoliv jiny zlikviduje, klidne i bez "demokratickeho" soudu. A pak at spravi co rozbili nebo, pokud je tam obyvatele nechteji (coz ale neni pripad Iraku, tam se lidi naopak nejvic boji okamziku, kdy USA vypadnou) at vypadnou.

Pasáček koz ve Vermontu 30.3.2007 20:25

Osvobozování iráckého lidu jde ztuha.

Plány na osvobození iráckého lidu nejsou nové. Již před útokem teroristů 11. září bylo konáno počítačově simulované cvičení invaze. Masivní propaganda proti Iráku zdůrazňovala smrtelné a bezprostřední nebezpečí iráckých zbraní hromadného ničení (ZHN) pro USA a ostatní svět. Americký ministr zahraničí Colin Powell  předkládá o tom v OSN nevyvratitelné důkazy. Těmto důkazům málokdo věřil a později se ukázalo, že byly vylhané. Na hranici Iráku byla 120 tisícová armáda připravena k útoku. Když Irák konečně dovolil meznárodním inspektorům přístup, ti asi po 3 měsících žádné ZHN nenašli. Proto prezident Bush inspektory z Iráku vykázal a agrese začala. Mír nebyl přijatelný. Většina Američanů, dobře zpracovaná lživou propagandou, s agresí souhlasila.

Prezident Bush věděl tedy velice dobře, že v Iráku žádné ZHN nejsou. Důvod k agresi je tedy zjevný : ropa. Byl to velmi racionální důvod. Blíží se světová energetická krize a ovládnutí energetických zdrojů je nezbytné. Není to nic nového, tak se to dělalo po tisíciletí, již od počátků lidstva. Cílem agrese bylo ustavit v Iráku režim, třeba i demokratický, který by dovolil americké vojenské základny. To se zatím příliš nedaří.

Dosavadní bilance války je tato: USA - přes 3,200 zabitých, přes 20,000 zmrzačených, náklady, které musí zaplatit na daních 350 miliard dolarů. IRAK – zhroucení národního hospodářství a zdravotnictví, nezaměstnanost 50 procent, musea s tisíciletými exponáty rozkradena, občanská válka, statisíce zabitých a zraněných, miliony občanů uprchly ze země. V předchozích 100 letech lidstvo zažilo málo katastrof takového rozsahu. Pachatelé této katastrofy nebudou potrestáni.

Ted´ bylo povoláno do zbraně dalších 30,000 bojovníků za demokracii. Americký lid a jeho zástupci v Kongresu proti tomu protestují, ale prezident Bush nedovolí válku ukončit. Je to výborný byznyz pro vojensko-průmyslový komplex.

Na tuto lekci z americké demokracie arabové a celý svět hned tak nezapomenou. Zejména ne teroristé.

mik 30.3.2007 20:43

Re: Osvobozování iráckého lidu jde ztuha.

Ale houby, vsichni vedeli, ze tam ZHN jsou, par delostreleckych naboju s tim svinstvem se dokonce naslo a nejaky islamofasounsky trouba je zkusil i pouzit, nastesti blbe. To, ze ZHN hussainovci zahrabali hluboko do pisku nebo odtahali do syrie driv nez jim na to americani prisli  je jina vec.

AeroKarel 30.3.2007 21:26

Re: Osvobozování iráckého lidu jde ztuha.

Je vidět, že ty kozy trkaj.

Sokratés 31.3.2007 23:13

Re: Osvobozování iráckého lidu jde ztuha.

Díky "Pasáčku" předvedl jste přesnou analyzu amerického tažení za iráckou ropou. Jen bych chtěl doplnit, že Paul Wolfowitz už v létě roku 2002 seznámil na Římském klubu světovou mocenskou a ekonomickou sešlost o plánech na anexi Iráku. Stejně tak  přibližně v té době vstoupila Condoleeza Riceová do místnosti strategických analytiků s prohlášením : už nic neřešte, už je rozhodnuto.  Podle svědectví bývalého ministra obchodu, tuším Wilsona, byl Bush posedlý útokem na Irák hned pár týdnů po svém nástupu do Bílého domu. Dostal to totiž  za nejpřednější úkol od  ropných magnátů, kteří financovali jeho volební kampaň.

Petr Markvart 30.3.2007 19:14

Příčiny krachu.

Milý Dane,

Sympaticky se sice ve svém příspěvku zamýšlíte nad příčinami krachu americké politiky v Iráku, avšak zároveň se dopouštíte tří základních omylů: 1) Největším neštěstím Iráku je tzv. "demokratický experiment" v prostředí, které je zvyklé na naprosto odlišný způsob výkonu státní moci, 2) Doměnka, že se současná administrativa našich transatlantických přátel dopouští přehmatů v dobré vůli a z idealistických pohnutek - opak je pravdou, 3) Závěr, že nás Arabové či muslimové nemají rádi a priori - je to právě a pouze kvůli zpackané invazi v Iráku. Občas pochybuji, že američané měli křižácké předky.

taborsky 30.3.2007 19:37

Re: Příčiny krachu.

a za 4) jeste neco prosim k tomu plotu Pane Petre

mik 30.3.2007 20:44

Re: Příčiny krachu.

Ale ho.no. Zautocili snad na Twins z lasky k nasi civilizaci? V te dobe jim USA nedelali nic. Clinton stahl ocas a vypadl odevsad, kde se islamofasouni zacali roztahovat.

ja 30.3.2007 19:09

..hezky receno, zatim to tak vypada...

...vas clanek se mi libi....daleko lepsi nez ten minuly o cikanech...byl bych taky pro ten plot....ja , na rozdil od vas, jak proti cikanum, tak muslimum.....

mik 30.3.2007 20:50

Re: ..hezky receno, zatim to tak vypada...

Ja bych pridal jeste plot kolem ultralevicovych rezimu, ktere jsou nemlich to samy co Saddamuv rezim, nakonec, Saddam byl socialista, ze :-P