26.5.2020 | Svátek má Filip


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 7.4. 2020 0:31, přehled diskusí

J. Paleček 7.4.2020 0:31

Jen aby to s tím zpomalením Číny nebylo obráceně. Kdo mimo Čínu bude pracovat i za hrst rýže.

Š. Hašek 6.4.2020 21:12

"Já bych se Čínou nezabýval", učitel Gazdík řekl, že průměrem stejně bude mít HDP na obyvatele jako Zimbabwe.

Čína je. Fascinuje mě, jak Hřib dělá hrázky z písku, aby zastavil čínský veletok.

T. Kohout 6.4.2020 11:21

Ono VŠEOBECNĚ by se mělo říci: proč nejíme naše česká prasata, naše české brambory a naše česká jablka? Určitě mezinárodní obchod může mít smysl v určitých oblastech, ale ne v těch zcela zásadních. A proč skladujeme naši ropu v Německu a naše zlato v USA? Logicky to nedává žádný smysl. A ekonomicky už vůbec ne, protože to znamená, že o to všechno nakonec přijdeme jako hlupáčci.

J. Jurax 6.4.2020 14:23

Inu, proč nejíme naše česká prasata, naše české brambory a naše česká jablka? Asi proto, že jsou málo dotována. Ale jistě máme dost české řepky, což se projevuje plíživým zdražováním řepkového oleje.

Ale ondyno jsem v hypersuper české brambory zahlédl, fakt nekecám ...

M. Hoblík 6.4.2020 10:54

Co vlastně autor chtěl naznačit? Že mu to moc nemyslí?

J. Jurax 6.4.2020 14:10

Ehm ... a co naznačuje Váš příspěvek? Že Vám to myslí?

P. Kubáč 6.4.2020 10:44

Autor protiřečí sám sobě.

V jedněch článcích píše, že politici jednají racionálně až když nemají žádnou jinou možnost a na druhé straně píše jak státy budou muset podporovat místní produkci proti čísnkému dovozu.

Nic takového nebude - COVID odvane, "prověření" redaktoři napíšou nějaké ty pochvalné ódy jak nás čínské dodávky "zachránily" a pojede se dále.

P. Lenc 6.4.2020 10:27

Popis toho, před čím varuji už nějaký pátek."Zlouš" Trump to vidí naprosto přesně a autor také.

J. Kanioková 6.4.2020 12:49

Souhlas, 1*****

L. Severa 6.4.2020 10:23

Jen malá poznámka panu Robejškovi. Není to podstatné pro smysl článku, ale bylo by vhodné uvést, zda ten bilion je podle krátké škály kterou používají Američani. Pokud ano,tak u nás by to pak byla miliarda.

P. Han 6.4.2020 15:25

Pokud o pár řádků výše píše o stovkách miliard, pak to patrně převádí.

K. Salajka 6.4.2020 8:05

Pruský spolek přezdívaný ze setrvačnosti EU se právě za okázalého nezájmu českých medií chystá ožebračit Itálii nesplatitelnými půjčkami, jako se to povedlo s Řeckem - jehož ekonomiku mají rozpumpovat dovozy migrantů z Turecka a z koridoru v Libyi statečnými kapitány Sea Watch 1 -4 apod. Itálie, která na naléhání bruselských dobráků převolila vládu, zjistila, že jí to bude houby platné a že kriminálník Salvini /nemusíme čekat na rozsudek soudů, to zdržuje/, měl pravdu.

Tak jako socialistická Albánie a pak Rumunsko najdou otevřenou dlaň, která se posléze sevře, v soudružské Číně. Berlín zjevně rozpad EU bere jako hotovou věc a orientuje se na výnosnější ekonomiky Turecka a Ruska. Čína rozvinula vnitřní trh , trhy v Asii a Africe natolik, že pro ni Evropa přestává být zajímavá. Je to spravedlivý revanš za opiovou válku a dělové čluny, které otevřely čínské přístavy férovému obchodu v 19.st. Škoda, že to odneseme i my, kteří jsme z toho, když "Británie vládla" velký zisk neměli.

A. Reček 6.4.2020 11:03

Proč nechcete přiznat, že země - Řecko, Itálie, Francie a Španělsko, žily dlouhou dobu na dluh díky vládnutí jejich levicových vlád. Německo i Rakousko na dluh nežilo a že chce, aby dlužníci spláceli dluhy, není to ožebračování zadlužených zemí. Pro Čínu EU není moc zajímavá, protože její ekonomika stále ještě nedosahuje kvalit zemí EU! Proto se vrhli na země Asie a Afriky!

J. Jurax 6.4.2020 14:26

V EU chtít splácet dluhy? Není lepší natisknout další eura, když je papír tak levný?

Š. Hašek 6.4.2020 21:15

Jak mohou být ve štrasbrusele dluhy?

Vždyť se všichni dušovali, že "Oberbank Berlin" bude hlídat, aby to všude bylo jak za Rašína!!!

V. Církva 6.4.2020 8:01

Ano pan Robejšek má pravdu. Ale podceňuje Západ. Ten ještě nevzpamatuje ani COVID, ani nezaměstnanost.

I když revoluce se děly, když šlo lidem o život (po válkách) a naštvali se. Tato podmínka je nepatrně splněna. Bohužel, pokud lid něco přece jen udělá, tak něco takového jak v Rusku 1917 nebo v Francii ve stoletích předtím.

V. Novák 6.4.2020 7:14

Zajímalo by mě, s jakými důkazy chtějí oni američtí juristé (což je v USA mimo juristické kruhy nadávka) předstoupit před soud.

I když - soud by to byl nejspíš americký a je sporné, zda tam nějaké důkazy jsou potřeba. A zda pro systém, v němž o vině rozhoduje 12 laiků, často na základě rasové příslušnosti své a obžalovaného, lze najít v USA 12 osob nepředpojatých vůči "rudé Číně"...

=================================

Dovolím si připomenout, že už měsíce před vypuknutím epi/pandemie se v USA vyskytlo několik případů úmrtí na atypický zápal plic - tehdy se ale američtí právníci vrhli na jiného vhodného "obvyklého podezřelého", konkrétně na tabákové firmy a elektronické cigarety...

J. Fridrich 6.4.2020 6:58

Opět relevantní rozbor od pana Robejška a jeho hodnocení chování " lidové ", komunistické, nedemokratické Číny, ale bohužel také chybného chování Západních zemí k této komunistické anomálii..

Základní výzkum a jeho realizace nejen v IT technologiích je ještě stále na Západě USA v Kalifornii - na Stanfordově univerzitě ( studovali tam i " praotci " IT, pánové Hewlett a Packard ) a na Caltechu a potom v technologických firmách na západním pobřeží v USA - tedy v Redmondu a Sillicon Valey - tam, kde se posouvá lidský, technologický a technicko-vědecký pokrok dopředu.. No a Číňánci to okopírují a ukradnou a jako chytré opičky levně vyrobí..

R. Vašíček 6.4.2020 8:58

Huawei employs 700 mathematicians, 800 physicists, 120 chemists and 6,000 fundamental researchers. Among its 87,805 patents, 11,152 core patents were granted in the US and the company has cross-licensing agreements for patents with many Western companies. Your Huawei phone is assembled with just 28.5 seconds of human labor in a high-end automated plant spread over 1.4 square km. Automation and technology upgrades have reduced the staff to 17 yet its more than 30 production lines produce 2 million smartphones every month:

J. Fridrich 6.4.2020 11:13

A já vám dám hádanku - ta vámi zmíněná čínská firma Huawei vznikla v lidové Číně na základě jakých - a kde vyvinutých IT technologií vyvinutých KDEPAKASI ?

Lehce vám pomohu - byla založena 15. září 1987, Šen-čen, Čína. Mezi lety 1998 a 2003 společnost Huawei pod konzultačním vedením IBM zdokonalila postupy řízení a vývoje produktů. V roce 2005 Huawei zahájil joint venture s německým koncernem Siemens na vývoj produktů podle standardu TD-SCDMA (čínský standard pro mobilní sítě třetí generace). V roce 2003 vstoupil Huawei do společného podniku s firmou 3Com, předmětem jejich činnosti byla výroba IP routerů a switchů.

Největší výrobci mobilů 2019: Dominuje Samsung, Huawei je za ním a teprve se snaží vyvinout svůj " mozeček - tedy operační systém " náhradu za Android - vyvinutý Americkou firmou GOOGLE, díky níž DOVÁDÍTE na počítači i vy, pane Vašíček...

J. Jurax 6.4.2020 14:36

Tak, tak ... ale zase veškeré palné zbraně od husitské píšťaly po balistické rakety mají prazáklad v technologiích vyvinutých v Číně ... :-)

S. Rádl 6.4.2020 10:06

Autor je zcela mimo mísu, Čína je možná ve většině odvětví za USA, ale také před EU. Ještě měl autor zmínit, že velká část těch špičkových vědců v uvedených institucích jsou Číňané. Navíc v Číně je několik universit na velmi vysoké úrovni s vyučujícími z celého světa. V Číně přednáší řada držitelů Nobelových cen a pomalu mizí i hlavní hendikep Číňanů, neznalost angličtiny.

Nevím, jaká situace bude po krizi, ale v poslední době se řada Číňanů, mezi nimi takzvaní ABC - American-Born Chinese (Číňané narozeni v USA), vracela do Číny a zakládala si vlastní firmy.

Nejsem tomu rád, ale v řadě oborů se blíží doba, kdy bude Západ vykrádat čínské vynálezy. A několik takových případů, kdy dokonce už rozhodl soud, jsem již zaznamenal.

J. Fridrich 6.4.2020 10:31

Ano, lepší se Číňánci, lepší se, pane Rádle.. Jsou ale ve srovnatelné fázi, jak bylo Japonsko v 50-60tých poválečných létech, kdy Japonci jezdili s fotoaparáty do Ameriky a Západní Evropy se " inspirovat ".. Číňané jezdí od dob jejich pragmatika-reformátora Teng Siao-pchinga, který chtěl uskutečnit skloubení komunismu s tržním systémem-kapitalismem po Maově smrti jezdí také po světě, ale KRADOU a KRADOU myšlenky, technologie, vynálezy - víme ? Například jednoho z našich nadějných mladých porevolučních podnikatelů z Blanska, pana Blaty - znám ho osobně - téměř ZLIKVIDOVALI.. Okopírovali sprostě jeho skvělé motorky jím vyvinuté, dobře se prodávající po celém Světě - a to i na Západě a prodávají je za 50-30-20 % ceny reálné u nás vyrobených.. A takto ty " chytré čínské opičky " sprostě kradou po celém Světě špičkové technologie...

S. Rádl 6.4.2020 11:17

Váš

názor je u nás všeobecně rozšiřovaný a mylný. V současnosti tvrdit, že

Čína jen krade vynálezy, nedodržuje ekologii a využívá nízkých mezd již zdaleka

neplatí a bylo by to na dlouhou diskusi. Průmyslová

špionáž není specialitou Číny, ostatně první velké případy se týkaly porcelánu a hedvábí, a snad víte kdo a odkud je "ukradl". Co se týká toho vašeho příkladu, tak asi máte pravdu. Jenže pokud to ten pán neměl v Číně patentované, tak na okopírování není z legální stránky nic špatného. Já vím, je to k naštvání, ale byla to chyba nebo naivita toho našeho podnikatele. A mimochodem, oni i to okopírované většinou podstatně vylepší.

S. Rádl 6.4.2020 11:31

Nevím, jak často Čínu

navštěvujete, popřípadě jak se tam dostáváte k informacím. Já pracuji ve

farmaceutickém výzkumu a v Číně jsem byl zatím dvakrát v rozmezí cca

8 let, vždy na dobu 2-3 týdnů. Poprvé jsem byl na auditu několika našich dodavatelů a většina výrob byla na úrovni srovnatelné, často vyšší než je běžné v USA, Německu, Švýcarsku nebo Francii, kde situaci znám. Podruhé jsem byl na konferenci a následně jsem přednášel na Shanghai Institute of Organic Chemistry, takže jsem se všímal i situace v akademickém sektoru.

Pokud bych to měl shrnout. Čínu není radno podceňovat, do vybraných strategických oblastí dali neuveřitelné prostředky, které se jim začínají vracet. Tím, že se jedná o autoritativní režim, tak pro ně nebyl problém naráz zavřít řadu neekologických výrob. Navíc mají zázemí v Číňanech po celém světě. Mým šéfem za mého pobytu v USA byl Číňan z Taiwanu, přesto měl v týmu řadu podřízených z kontinentální Číny a neuvěřitelně spolu drželi.

J. Fridrich 6.4.2020 11:56

Svou odpověd' velmi-velmi zkrátím. V Číně vládnou komunisti - jako obvykle gerentokomunisti za jednoznačné podpory armády - ta je silou drží u moci. Tedy 1,4 miliardy jejich občanů žijí jako nevolníci ve středověku.. To opravdu nevíte ? Jak tam vypadá životní prostředí vám mohu poslat video..

S. Rádl 6.4.2020 12:27

Vaše představy o Číně jsou opravdu naivní. Ano, formálně je Čína komunistická, ve skudečnosti je to tvrdý kapitalismus. Pokud se o to opravdu zajímáte najděte si na youtube něco od Pavla Dvořáka a Čočíka, ti tam žijí oba přes 10 let.

Jak jsem psal, byl jsem tam v rozmezí 8 let dvakrát, změny neuvěřitelné. A co se týká ekologie, to jste si dost naběhl. Takové investice do ekologie nikdo jiný během několika let neudělal. Tím neříkám, že se zvláště v Pekingu dýchá skvěle.

A co se týká té perzekuce ze strany vlády. Nebyl jsem u Ujgurů, tam ten jejich plán na jejich začlenění asi není v rukavičkách. Oni to ale také zkoušeli po dobrém, povolili stavbu řady mešit a příchod immámů ze zahraničí. Bohužel se jim to příliš neosvědčilo, podobně jako v Evropě.

Ale co se týká podpory vlády ze strany běžných Číňanů, tak ta je značná. Oni se totiž i ti vesničané nikdy neměli tak dobře a stále vidí pokrok. A kupodivu ani tak kutlurní revoluce v nich nevzbudila nenávist ke komunistům. Není neobvyklé, že taxikář má za sklem podobiznu Maa...

J. Fridrich 6.4.2020 14:21

Píšete - " ve skutečnosti je to tvrdý kapitalismus." - Neurážejte prosím kapitalismus-je to tržní hospodářství, které přivedlo stovky milionů obyčejných obyvatel Západních zemí k velmi hezkému, svobodnému, naplněnému a příjemnému prožívání svých životů.. To, co jste viděl v několika velkých městech není dnešní převažující čínská realita.. To je ta Čína několika jejich velkých měst - to je těch několik desítek milionů lidí v tom smradu Pekingu, Šanghaje a dalších velkých městech žijících mravenců.. Ta více než miliarda jejich obyvatel žije jinde - a jinak - mohu vám poslat video - jak.. V naší zemi nebylo neobvyklé, že statisíce znásilněných nesvobodných občanů chodilo desítky let do " rozjásaných průvodů " nesouce soudruhy Lenina, Stalina, Gottwalda a dalších masových vrahů.. To nevíte, pane Rádl ? To je k těm vašim podobiznám Maa, velkého kormidelníka, co má na svědomí cca třikrát více zavražděných vlastních obyvatel než V.I.Lenin..

J. Jurax 6.4.2020 14:41

Ano.

Byl jste v Číně? Jak dlouho a kde jste tam pobyl?

Abych předešel kontradotazu - já tam nebyl nikdy.

R. Langer 6.4.2020 17:10

V Číně NENÍ KAPITALISMUS. Věřte tomu.