16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: Čína v Atlantiku

Zvažoval jsem, zda článek nenazvat „Čína v Africe“, protože mám mnoho indicií o tom, že podobné věci, které se týkají v Atlantiku ležících Kapverdských ostrovů, se týkají mnoha jiných afrických zemí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 3.4.2015 11:41

Je to krásná ukázka životaschopnosti kapitalismu.

Kapitálu se nejlépe daří v podmínkách svobody. Říká se, že svoboda rovná se demokracie - no, je to tvrzení nejspíše pravdivé. Leč demokracie není jediný bod ve vesmíru a v čase, má své kořeny, své výhonky a své odumírající větve.

Možná (netvrdím nic jistého), že atlantická demokracie odumírá, je vyčpělá, prolezlá jistotami, které brzdí hledání nového a tedy riskantního. Myslím, že je už na šikmé ploše k vládě "tyrana", samozřejmě že s lidskou tváří.

Zato čínské pojetí kapitalismu, nezatíženého odborářskými mafiemi a sociálními jistotami, v současné době poskytuje kapitálu netušené možnosti. Řekl bych, že Čína je přesto na cestě k demokracii a taky jí jednou dosáhne. Lidská práva začnou být respektována, pak začnou být respektována i práva těch, kterým by měla být všechna práva naopak odebrána, atd, atd, až ke stavu, který známe z domova.  A začne se pak celá Čína pomalu  šinout k oligarchii a posléze k tyranii, jak to známe z onoho cyklu.

Z Číny se stává hegemon a jednou defiitivně nahradí USA, které nejspíš zahubí proměna v sociální stát. Tohoto nového hegemona se nikterak nebojím. Bojím se pacifistů a dobroserů - jejich projekty se zatím vždy proměnily ve spáleniště a krvavé řeky. Čína možná ovládne celý svět jako kdysi USA, nicméně jejich abeceda, složitý jazyk a mentalita se na zbytek světa nepřenese, to prostě nejde, a tudíž dojde k nějaké formě kompromisu. 

V kostce a po lopatě - pokud vládne kapitál, je mi jedno zda je čínský, nebo americký, nebo náš. Je to přirozený, přírodní jev, který je dobře respektovat. Kajan by jistě dodal - spontánní řád.

J. Kanioková 3.4.2015 21:08

Dost souhlasím,

protože v tomto směru sleduji Čínu už hodně dlouho. Ona investuje o 106 všude, kde to jen jde, v Mexiku, sev. i jižní Americe, v Evropě, teď se snaží o Ukrajinské území, hlavně tam, kudy má vést novodobá "Hedvábná stezka".

Nejsem si jista, jestli je mi to jedno, protože nechci, aby světu "vládl hegemon". Kterýkoliv!

Z. Rychlý 3.4.2015 21:20

Re: Dost souhlasím,

To máte ovšem smůlu, paní Kanioková, i v tom ráji vládne Nejvyšší. A na zemi to jinačí nebude. Vždycky se najde někdo, kdo chce vládnout ostatním - a pokud si nastuduje Macchiavelliho, pak se mu to i podaří :-(

Neutralita, pacifismus, světový mír - chiméry a oblbováky.

J. Kanioková 3.4.2015 21:54

Re: Dost souhlasím,

s posledním řádkem souhlasím absolutně, já žádnou nesmyslnou chiméru neberu. Na to stojím až příliš pevně nohama na zemi.

Spíš tuším, že má hodně pravdy Huntington. ""Jeho teorie vychází z názoru, že dřívější střet ideologií, určující dění ve dvacátém století, bude vystřídán střetem civilizací jako nejčastější příčinou konfliktů století současného. Do vážných konfliktů už nebudou vstupovat společenské třídy, ale celé civilizační (kulturní) okruhy. "V případě jugoslávského konfliktu Rusko diplomaticky podporovalo Srby, zatímco Saúdská Arábie, Turecko, Írán a Libye dodávaly zbraně i finanční prostředky bosenským muslimům, a to nikoliv z důvodu ideologických a mocenských, ale z

důvodu kulturní spřízněnosti.

Huntington rozeznává celkem devět světových civilizací, přičemž termín civilizace je mu synonymem pro kulturu i náboženství."

MULTIPOLÁRNÍ SVĚT - http://jdem.cz/bry995

Z. Rychlý 3.4.2015 22:52

Může být.

Za dvacet let někdo vytáhne něco jiného. Fukuyama, Huntington, .....

Za těmi náboženskými, či národnostními spory se mnohdy skrývá jen lepší, či horší ekonomika. Náboženství, či menšiny a  stav ekonomiky bývají spojené nádoby. Třeba Irsko a Sev. Irsko - navenek katolíci a protestanti. Protestanti na tom byli ekonomicky lépe než katolíci a byla řežba. Jakmile se Irsko a UK ocitli ve stejném prostředí a srovnali se ekonomicky, válka utichla. Jugoška byla spíše národnostním problémem, kde si jeden národ uzurpoval více, než mu asi náleželo. Národnostní federace mají odstředivé tendence v zárodku zakódované. Proto ani federace EU fungovat nebude, byť se o to mnozí snaží. Německá menšina v Sudetech, ruská menšina v Ukrajině - všecko sice navenek národnostní problém, ale v pozadí je pocit, že se mají ekonomicky špatně a v mateřském národě by se měli líp.

U msulmanů to může být střet civilizací, ale ekonomiku zde taky vidím: pastevci versus kočovníci. Jedni odkládají na horší časy, jiní se seberou a jedou za sýpkami. Sežerou a jedou dál. Markomani, Tataři, musulmani = kobylky. Budoucnost nemají, ale bordelu dokážou nadělat fest.

P. Sulc 4.4.2015 2:48

Re: Je to krásná ukázka životaschopnosti kapitalismu.

'' že svoboda rovná se demokracie - no, je to tvrzení nejspíše pravdivé.'' Neni to tak. Jestli si narod v referendu odhlasuje censuru a piti alkoholu, neni to svoboda, ale je to demokracie. Za Josefa II nebyla demokracie, ale byla svoboda, pri nejmensim slova, nebyla censura a poddanstvi.

Z. Rychlý 4.4.2015 13:31

Re: Je to krásná ukázka životaschopnosti kapitalismu.

Ano. Demokracie nemá žádné mechanismy proti sebevraždě. Klidně a demokraticky předá moc "tyranovi", ač ten avizuje, že jí zakroutí krkem. Demokracie, jak podobně pravil Churchil asi není tím nejlepším způsobem vládnutí, ale dokud neznáme lepší, neměňme to. Demokracie si pořád udržují vysokou míru svobody.

Vámi uvedené příklady jsou jistě možné, ale rozlišoval bych. Určitá mírná regulace, bych řekl, že by v některých oblastech byla žádoucí. Myslím tím třeba předvádění násilí a mučení v přímém přenosu. Cenzura politická je jistě nepřípustná. Mezi těmito hranicemi je však široké spektrum, kde cenzura trochu ano a kde striktně ne.

Podobně u alkoholu. Striktní zákaz by možná změnil počet alkoholiků, ale má negativní boční efekty. Jsem pro ztíženou dostunost, ale v žádném případě zákaz. Stejně bych postupoval u drog. Mám dojem, že celý ten boj proti drogám má bohužel opačný efekt. Spotřeba roste dál a nabaluje se na ni, a pakuje se na ní mafie. Proti monarchii anglického typu nemám sebemenších námitek. Je to takový demokratický kolorit mě sympatický.

P. Sulc 4.4.2015 18:52

Re: Je to krásná ukázka životaschopnosti kapitalismu.

Ano, jenze ja chtel jen rici ze slova demokracie a svoboda NEJSOU vzajemna synonyma, jak si to, bohuzel, dosti lidi predstavuje.

Z. Rychlý 4.4.2015 19:29

Re: Je to krásná ukázka životaschopnosti kapitalismu.

No to jiste synonyma nejsou, Spíš spojité nádoby.