31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 15.9.2011 15:16

Židé jasně....

....řekli : Už nikdy více !

T. Vodvářka 14.9.2011 12:39

Vážený pane Pavláte

děkuji za Váš příspěvek, který možná nejen mi doplnil některá fakta o historii státu Izrael. Jak plyne z Vašeho článku i některých diskutujících, je zřejmé, že lidstvo se nepoučilo ze svých historických chyb. Jednou z nich je ta, že pokud agresorovi předhodíme něco /malý národ, kousek země apod./ uklidní se a dále již nic nebude. Není větší chyby v rozvaze politiků, jak koneckonců ještě pamatují někteří naši starší spoluobčané. Představa, že arabský svět po uznání Palestiny jako státu zklidní svou rétoriku, je vlastní pouze některým velmi naivním jedincům, bohužel však i některým západním politikům. Evropa a Amerika si nesmí dovolit žádný krok napomáhající k likvidaci jediné demokracie v arabském prostoru. Pokud se tak stane, bude rozklad demokratických systémů v ostatním světě urychlen.

Jedině rázná odpověď na požadavek likvidace kohokoli a anexi čehokoliv je ta správná. Agresorovi, který strká prst kam nemá, není možné jen klepnout přes něj, je třeba mu useknout ruku, aby pochopil svůj omyl. Zatím svět agresora jen uklidňuje tím, že se netřeba bát poslat tu a tam raketu do izraelského prostoru, ono to nějak dopadne. Přeji Izraeli mnoho klidných  dní.

M. Košťál 14.9.2011 12:04

Ten problém je od počátku velmi jednoduchý

Židi chtějí zpátky svůj domov a jsou ochotni se o něj rozdělit. Arabové nejsou ochotni udělat vůbec nic, prostě chtějí Židy zničit. Všechno ostatní je jenom tlučení prázdné slámy. Kdyby Palestinci chtěli, mohli mít svůj stát už v roce 48. Protože dovolili svým muftím, některým arabským diktátorům a v neposlední řadě i sovětům a komunistům, aby jejich situace zneužili pro svoje politický hrátky, dneska jsou za chudáky a někteří blbečkové ze západu, s krátkou pamětí a nulovou znalostí historie, se jich na nejrůznějších fórech zastávají. Což ovšem není na místě. Vina za letitý "deadlock" v izraelsko-palestinkém konfliktu leží jednoznačně na arabské straně.

H. Lukešová 14.9.2011 13:54

Re: Ten problém je od počátku velmi jednoduchý

Tak jest, svatá pravda...

J. Chvojka 14.9.2011 19:33

Re: Ten problém je od počátku velmi jednoduchý

Ale v Palestině už arabský stát je ... jmenuje se Jordánské království! Ale Palestinci v něm dělali takový bordel, že je beduíni museli v 70 letech vyhnat!

H. Lukešová 14.9.2011 11:36

Arabové Stát Izrael NIKDY neuznají, NIKDY neuznají,

ldyby chtěli, dávno by to museli udělat. Tak malinký kousíček jako je Izrael, ani tento kousek Židům nedopřáte je hyenismus. A nejsou to jenom mohamedáni, ale jsou to i levičáci. A bohužel musím konstatovat, že hnízdo levice jsou univerzity, i americké (!). Akademický antisemitismus je velmi nebezpečný, snad ještě mnohem nebezpečnější než-li antisemitismus Vandasových holohlavců, protože se odívá do hávu ušlechtolosti, ale ve skutečnosti jsou jeho nositelé....... no doplňte sami. A situace zašla tak daleko, že i někteří židovští studenti v USA rezignovali na obranu Izraele před propalestinskými gaunery. Vše začalo v Jeruzalémě a do Jeruzaléma se vše vrátí.

J. Vintr 14.9.2011 9:19

Takzvaní Palestinci samostatný suverénní stát nechtějí

Mělo by to pro ně spoustu negativních důsledků. Jedním z nich by třeba také bylo, že rakety létající na Izrael z palestinských území už by nebyly jen počiny nějakých "bojovníků za osvobození Palestiny" ale jasným aktem agrese jedno státu vůči jinému. A tedy také důvodem ozbrojeného zásahu Izraele - a ne jen proti nějakým anonymním teroristům, jako to bylo doposud, ale proti celému státu a jeho vedení ....

R. Malaschitz 14.9.2011 9:00

Islam

Moslimské štáty nikdy neuznajú Izrael, pretože im to náboženstvo nedovolí. Hneď na prvej strane Koránu, sa píše, že Židia sú zatratení národ a za trest boli vyhnaní z Izraela. Keďže sú teraz naspäť, tak je to rozpor s Koránom. Takže alebo sa mýli Korán, alebo je Izraelský štát iba dočasná záležitosť.

Islam nemá žiadneho pápeža, ktorý by takýto paradox dokázal vyriešiť a toto riešenie by bolo akceptovateľné a trvalé. Islam je viac menej nemenný. Z toho vyplýva, že pre moslimov je existencia Izraelu neprijateľná a ak aj bude nejaké prímerie, tak je len dočasné. Aj keby štát Izrael neexistoval, aj keby nemal v názve slovo židovský - tak samotná prítomnosť Židov na Blízkom východe je v rozpore s Koránom.

J. Kanioková 14.9.2011 11:05

Je to smutné a téměř beznadějné...

J. Klepal 14.9.2011 8:48

jiná varianta

Autor vyjadřuje obavy z přijetí Palestiny do OSN, ale nenabízí žádnou alternativu, co dělat s jeho obyvateli a těmi, kteří z různých důvodů diskutované území opustili, včetně jejich potomků, a dosud nejsou občany žádného státu. Výstavba osad naznačuje, že Izraelci by Západní břeh (snad mimo Gazu) zahrnuli do svého státu, avšak strachují se, že by arabská populace získala většinu a došlo tak k návratu do původního stavu před vznikem Izraele. Lze se setkat s názorem, že vývoj k jednostátnímu řešení je jediná možnost, jak celou od samého počátku ekonomicky propojenou oblast uklidnit.

L. Orlita 14.9.2011 8:53

Re: jiná varianta

palestinský uprchlický problém je jen umělý problém, uměle přiživovaný araby. Je to umělý antisemitský nástroj. Po druhé světové válce byly po celém světě mnohem větší uprchlické vlny (šlo o desítky miliónů) a žádná z těch vln se dodnes neomílá (nemluvě o tom, že z muslimských zemí bylo vyhnáno podobné množství sefardských židů, kteří byli přijati Izraelem). Palestinci mají nulové, opakuji nulové právo na Izrael.

J. Klepal 14.9.2011 9:12

Re: jiná varianta

Opakovat si může kdokoliv co chce po libovolně dlouhou dobu, podstatné je, jak se  na řešení problému dohodnou zúčastněné strany a členové Rady bezpečnosti OSN s právem veta.

J. Tejkl 14.9.2011 9:41

pane Klepale,

pokud trochu sledujete vývoj v oblasti, musíte vědět, že dlouhodobou politikou státu Izrael je dvoustátní řešení. Pro vznik palestinského státu si Izrael klade pět podmínek: 1. Palestinci musí uznat Izrael jako židovský stát. 2. mírová smlouva musí být ukončením konfliktu, 3. Palestinský stát musí být demilitazirovaný a mírová smlouva musí garantovat bezpečnost Izraele. 5. Bloky osídlení musí zůstat v rámci Státu Izrael a Jeruzalém musí zůstat jeho jednotným hlavním městem. Pokud na tyto podmínky palestinci přistoupí, mohou mít svůj stát třeba zítra.

   

L. Orlita 14.9.2011 9:59

Re: jiná varianta

Zkorumpovaná antisemitská OSN může přijmout x řešení, jaká jen vymyslí. Izrael s nejmodernější armádou a pojistkou atomových zbraní si vybere jen takové, které uzná za dobré. :)))))) A s tím nic nenaděláte.

J. Tejkl 14.9.2011 9:59

Re: jiná varianta

Izraelci v žádném případě nebudou "anektovat" Judeu a Samaří. Území s bloky osad má být vyměněno za jiná území. I po případné výměně území ovšem  zůstane množství izolovaných osad stále na území budoucího pal.státu. Palestinské vedení už dlouho otevřeně prohlašuje, že na území budoucího palestinského státu nesmí žít ani jeden žid. To Vám nepřipadá rasistické? Nebudete se bít za práva židů, kteří už po desetiletí žijí v Judei a Samaří? Nebudete požadovat po palestinském státu, když už ho zaplatíte z Vašich daní (nebo na úkor Vašeho důchodu),  aby zaručil nejen Židům, ale i křesťanům a dalším menšinám, přinejmenším stejná práva, jako má 1,5 milionu  palestinských Arabů (tedy Palestinců)  v  Izraeli?      

J. Klepal 14.9.2011 11:27

Re: jiná varianta

Jsem pro to, aby se všichni obyvatelé celého diskutovaného území těšili stejným občanským právům a nemuseli se spoléhat na zahraniční pomoc.

J. Tejkl 14.9.2011 11:46

Ano?

V tom případě se můžete sebrat, a  jít demonstrovat za lidská práva před kteroukoliv arabskou ambasádu a je celkem jedno, kterou si vyberete, protože v tomto ohledu se vždy trefíte do černého... Rozhodně Vaše aktivita bude mít větší smysl, než neustálé napadání  Izraele. Neříkám, že Izrael je nějaký ideální stát - takový ostatně neexistuje nikde, ale pokud jej srovnáte s ostatními státy v regionu, je to nebe a dudy. Kontrolní otázka: V kolika arabských státech skutečně funguje parlamentní demokracie a občanská společnost? 

K. Janyška 14.9.2011 7:49

Palestina vznikne, ať se to někomu líbí nebo ne. Teď nebo později... Dzp.

J. Kanioková 14.9.2011 1:58

Výborný článek plný faktů, včetně těch o odpůrcích Izraele

Palestincům budu ochotna "fandit" jedině tehdy, zasednou-li s Izraelci k jednacímu stolu a budou OPRAVDU  stát o dohodu, ne mluvit na každou stranu jinak a pořád hrát na ublíženeckou strunu. 

A jiní odpůrci Izraele? O peníze jde vždy až v první řadě, proto není nenávist k Židům podložena rozdílným myšlením, ale obyčejnou závistí. I když píšu o penězích v první řadě, tak závist a nenávist vzbuzují VEŠKERÉ úspěchy Židů, protože jsou a vždy byli na špičce ve vzdělávání. 

Židovský národ... nemám toho o tomto zas až tak načteno, ale nějak pro sebe jsem došla k závěru, že ta závist a nenávist pramení jednak z onoho "vyvolení", ale po přečtení hlavně Johnsona mám pocit, že ta "vyvolenost" je ve skutečnosti jen pro komunikaci s Jahvem. A že se Jahve s nimi nemazlí, plno příkazů a zákazů.. ..

Ta náboženská tradice natolik přešla do jejich kultury a tradic, že se podle toho podvědomě chovají i ti, co už dávno nejsou ortodoxní... především důraz na vzdělanost.. Druhá věc je důsledkem toho, že jim bylo v okolním společenství zakazováno kde co, s výjimkou půjčování peněz - takže z nich jsou dobří bankéři i obchodníci, a to se stávalo záminkou k pogromům (vyrabovat, co se dá - když jste nám ukřižovali Ježíše !!!). Ale obecně, nenávist se ještě dá pochopit (pokud je důsledkem agresivního útoku), závist už ne.... to je spíš vztek nad vlastní neschopností, přenesena jako bezdůvodná nenávist na ty, kteří byli schopnější.

Držím Izraeli palce a doufám, že to stále větší ohrožení ustojí.... v zdravý rozum polit. korektníků, kteří  fandí Palestincům, bohužel nevěřím..

J. Kanioková 14.9.2011 2:50

Asi nikdo moc neví..

... že obě intifády vpodstatě způsobily hospodářský kolaps jak na West Bank, tak v Gaza Strip. Izraelské firmy dávno získaly pracovní sílu jinde, tam kde dříve pracovali Palestinci z Gazy nebo Předjordánska, tam jsou dnes Pákistánci nebo automatizované stroje. Vyhlášením samostatného státu se nic nezmění, ekonomicky budou stále v piheli a celkem reálně hrozí, že USA a EU omezí financování palestinské samosprávy (vyhlášením palestinského státu totiž padají dohody z Osla, včetně té o financování palestinské samosprávy). A arabské země už dnes neplní objemy podpory, ke kterým se zavázaly (letos zatím o cca 10%), takže případné navýšení objemu (tak, aby pokryly výpadek Západu) je nereálný.

A na koho tu vinu Abbás bude potom svalovat?

Možný scénář -

1.Palestina vyhlásí nezávislost    2.Požádá spřátelené státy (Egypt, Tuirecko) o pomoc a o ochranu    3.Na pomoc Palestině vyjede "humanitární" konvoj doprovázenýá celým tureckým loďstvem    4.Izrael ho nenechá projet

5.Turecko to bude považovat za agresi a vyhlásí Izraeli válku

S. Netzer 14.9.2011 7:10

Re: Asi nikdo moc neví..

Ano, Israelci si budou dozajista táhat zrovna Pakistánce jako Gastarbeitery do země. A na stavbách, v zemědělství, v gastronomii, nebo ve zdravotnické péči je zastanou "automatizované stroje".

V roce 2007 se zdržovalo v Israeli legálně kolem 85000 osob, pocházejících především z Číny, Filipín, Thajska a Rumunska, a neznámý počet ilegálů, kteří buďto přijeli do země s turistickým vízem, nebo kteří zůstali v zemi po vypršení pracovního povolení, které je omezeno na 5 let.

http://www.kavlaoved.org.il/default_eng.asp

T. Kočí 14.9.2011 8:26

Re: Výborný článek plný faktů, včetně těch o odpůrcích Izraele

Jsem s vámi.