29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Chudoba cti netratí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 29.12.2010 16:00

Dilema

Nepochybuji o tom, že západní civilizace a obzvlášť západní Evropa Africe v celkovém součtu neprospívá. Cla na dovoz afrického zboží, silně dotovaný vývoz, vyděračský zákaz používání geneticky modifikovaných plodin, zločinný zákaz plošného používání DDT (cca 50 milionů převážně dětských obětí), vynucená ochrana i těch druhů zvířat, které ničí zemědělství (sloni), nebo šíří smrtelné choroby (kaloni), "hospodářská pomoc", u níž se stejně jako při budování "rájů pro zvířata a turisty", přinejmenším toleruje, že poslouží místním diktátorům, kteří se za to odmění prohloubením hospodářské závislosti svých zemí jsou toho příkladem.

Kromě toho, je tu ale závažný problém africké kultury, která je patrně neslučitelná s demokratickým kapitalismem a nejspíš souvisí s jejich bioklimaticky determinovanou mentalitou.

A tak ten, kdo by chtěl opravdu tento stav změnit, stojí před nepříjemným dilematem. Buď nechat Afriku na pokoji, jako jakýsi téměř izolovaný skanzen, do kterého by až na zcela vyjímečné případy nepřicházela ani lékařská pomoc (protože ta způsobuje přelidnění a tedy i hladomor). Nebo rozhodnout o vytvoření protektorátů, které Afriku zcela "zcivilizují", s velmi pravděpodobným rizikem, že se to povede především Číňanům a my se pak Africe přiblížíme svou životní úrovní.

A tak se věci budou nejspíš vyvíjet samovolně jako dosud směrem k pro nás nepříliš šťastným zítřkům.

J. Schwarz 29.12.2010 14:51

právě naopak!

není škodlivější abstrakce než představa jakéhosi "Lidstva". Co to je? Co je mi do toho, že se někde lidi množí jako křečci? co je mi do pošahaných celebrit? Ať klidně opustí Facebook na věčné časy! Humanismus a "Lidstvo" coby abstrakce je jednou z nejškodlivějších iluzí. Množení jakýchsi opičáků kdesi na druhé straně planety nás ohrožuje víc než AIDS, ptačí chřipka a atomové zbraně dohromady. Přesto  proti této hrozbě nejsme schopni nic udělat, i když kvůli hrozbě ptačí chřipky klidně vybijeme miliony ptáků a kvůli BSE statisíce krav. Jen člověk je posvátnou krávou,  nejposvátnější ze všech krav, pro jejíž množení a zachování naživu se musí všichni spojit. Co kdyby podobný princip "objevily" i jiné druhy? Kdyby objevily "vědu" a jeji pomocí by se pokusily zničit člověka? Protože bez něho by se jim žilo pohodlněji?

K. Janyška 29.12.2010 11:45

Ano, vykazuje ! Právě proto, neboť lidé se bojí o svůj život ve stáří. Věří, že je některé dítě přece jen zaopatří ! Vůbec u bezmajetných lidí neprobíhá kalkulace v životech ! Není co dědit ! Dzp.

F. Svoboda 29.12.2010 10:10

Nenapravitelní

budou se množit a budou málo pracovat, proto je třeba nechat svému osudu.

Náš strýc byl coby lesnický expert pracovně léta v Tanzánii Tehdy " osvícený" diktátor Nyerere chtěl zajistit potravinovou soběstačnost země. Povinně zvedl výkupní ceny doma vypěstovaného obilí na dvojnásobek. Výsledkem bylo, že produkce klesla na polovinu. Takže Evropané prozřete a vykašlete se na lenochy, kteří šli odpočívat pod palmu místo pěstování obilí ! ! !

 

M. Stuchlik 29.12.2010 12:17

Re: Nenapravitelní

To je tak politicky nekorektní názor, že 1. bude pravdivý, 2. bude odmítnut jako rasistický. A dál se pojede ve vyjetých kolejích zvyšování počtu hladovějících.

J. Kovaříček 29.12.2010 1:08

Ráj na zemi

Ti nuzáci v chudých zemích se mají na co těšit, svět, který zachrání lady Gaga a jí podobní bude rájem na zemi. A já si naivně myslel, že řešení by mohlo být v návratu ke kulturním hodnotám, tedy odklon od materialismu a s ním souvisejícího konzumerismu, příklon k duchovním rozměrům a hledání "božského" potenciálu lidského života.

To vše už tu bylo. Sir Bob Geldof a jiní rockoví velikáni uspořádali BandAid koncert na podporu hladovějících v Ethiopii. Jak se ale zjistilo později většinaq těch peněz byla použita na nákup zbraní. Pravda, ti vystřílení už více netrpěli hlady. Ach jo, v soudobém světě je  přetěžké nebýt cynikem.

Jinak ovšem dobrý článek, autorovi náleží pochvala.

K. Kužel 29.12.2010 5:39

Re: Ráj na zemi

Návrat k duchovním hodnotám - to je ale přesně to, o co se ty celebrity pokoušejí. Srdce jim přetékají láskou při té oběti části svého života (myslím tu virtuální, která je pro ně podstatnější než ta reáloná) a udělají vše pro to, aby jejich šlechetný záměr měl úspěch,

Skutečnou pomocí by ovšem bylo, kdyby bohaté celky, například EU nebo USA, odbouraly celní bariéry produktům těch nejubožejších zemí a otevřely jim svůj trh. Ale to by se do EU dostaly levné potraviny a utrpěli by francouzští farmáři. Sotva se jim podařilo zlikvidovat české cukrovarnictví, a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

www.karelkuzel.cz

J. Slanina 29.12.2010 9:01

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Nu, nevím nevím, pane Kuželi. Nejsem žádný ekonomický expert, pouze se snažím udržovat, zatím celkem úspěšně, svůj důchodcovský rozpočet v mírném přebytku (na rozdíl od některých sosáckých ministrů financí). Ale myslím si, že ta "levná konkurence z Afriky" nám zase až tak moc nehrozí. Myslíte si snad, že někdo permanentně hladový by měl snahu se s Vámi rozdělit o tu poslední skývu chleba?

K. Kužel 29.12.2010 9:32

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Rozhodně neočekávám, že mi budou Afričané posílat poslední skývy. Ale ten model je trošinku složitější. Nelekejte se, jen o malinko.

Představte si, že tam je řada lidí, kteří jsou schopni vypěstovat víc, než sami spotřebují. Mohli by tím samozřejmě nakrmit chudáky ve svém okolí a jejich fekáliemi pohnojit své políčko, protože nic jiného by za svůj přebytek nedostali.

Jestliže ale přebytek prodají třeba do EU za cenu evropského trhu, mohou zaměstnat několik chudáků ze svého okolí, obdělat větší políčko, s větším výnosem a vytvořením více pracovních míst. Takto by postupně narostla životní úroveň třeba až k něčemu jako bylo v Rhodésii než nastoupil Mugabe a zahájil proces přesně opačný.

J. Slanina 29.12.2010 10:39

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Nu, teoreticky to máte zvládnuté vcelku dobře. Dokonce proti té teorii nic nenamítám. Bohužel skutečnost je taková, že v té Africe se najde mnohem více Mugabů než oněch "osvícených podnikatelů". Představa té Vámi popisované "řady lidí" je pro mne poněkud z říše scifi. Doby, kdy by se snad od zlých kolonizátorů mohli něčemu podobnému přiučit, jsou, opět bohužel, už dávno nenávratně pryč. "Národně osvoboditelské hnutí", tak vehementně exportované do Afriky táborem míru a socialismu, se tam zachytilo docela velkým drápem, konečně jako všude tam, kde díky komunistickým ideím vzrostla lenost obyvatelstva nezvratným způsobem.

K. Kužel 29.12.2010 10:58

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Ale no tak, proč mi berete iluze? Nakonec vím, že máte pravdu. Ach jo.

Ale pozor, naděje umírá poslední: co takhle neoglobalokolonializmus? Čína a Indie si už čile  parcelujou Afriku s cílem získat přístup k nerostným i rostným zdrojům. Tím se vytvoří spousta pracovních míst pro domorodce a celkově vzroste (možná docela raketově) životní úroveň, zatímco osvícení evropští a američtí intelektuálové budou klnout a lát novodobým kolonizátorům drancujícím přírodní bohatství, jež patří jen a jen africkému lidu.

Za nějaký čas budou bohatí Afričané v závěsu za ještě bohatšími Číňany a Indy jezdit na poznávací zájezdy do evropského skanzenu zaniklé, leč docela zajímavé civilizace.

J. Slanina 29.12.2010 12:01

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Chicht! (Viz paní Hajková.) Opravdu se domníváte, že Číňané se  budou snažit využívat tu masu místní "prácechtivé" populace, když dovozem té své vlastní by tak krásně mohli zneutralizovat svou nezaměstnanost, která tam, strana nestrana, stejně jednoho dne vypukne?

K. Kužel 29.12.2010 13:50

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

V Africe jsem nebyl a složitému nitru domordce nerozumím. Ale v skrytu duše doufám, že by se tam dalo najít pár lidí, kteří by byli ochotni pracovat zpočátku třeba jen za trumpetku a bubínek, později za bicykl a nakonec třeba za hyperplazmovou supermegatelevizi.

Co se týká vývozu nezaměstnané pracovní síly do Afriky, moc se mi to nezdá. Zkušení kolonizátoři, jako třeba Britové, posílali do kolonií třeba úplná vohrábla, ale ti tam pak dělali úředníky. Na hrubé práce se najímali, podle mých představ, vždy místní.

Že Vy mi zase budete chtít brát iluze!?

J. Schwarz 29.12.2010 14:58

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Asi byste se divil, ale v Africe je už teď nějaká ta televize a satelit v každé chýši - dokonce tam fungují mobily. Je to docela fakjn kšeft - a model je stejnej jako evropské "sociální "státy. Výdělky  pracovité střední třídy je třeba zdanit a "přerozdělit", aby ti nejbohatší vlastníci nadnárodních  monopolů měli komu prodávat.

K. Kužel 29.12.2010 15:09

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

OK, tak tohle koriguje představy jak moje, tak i p. Slaniny. Ale není mi jasné, jak souvisí zdanění střední vrstvy v Africe s nadnárodními monopoly? Daně ukládá přeci jejich vlastní stát, a ten si pěstuje své voliče, kteří mu vyhovují. To, že jste do věci zatáhl nadnárodní monopoly, mi připadá trochu nadbytečné. Můžete to blíže vysvětlit?

S. Rehulka 1.1.2011 6:34

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Pane Kuželi, z Vašich názorů je vidět, že jste opravdu nikdy nebyl v Africe ! Předně, VŠECHNY problemy v Africe jsou zaviněny KMENOVOU nesnášenlivostí, dále nenažraností králů, presidentů a diktátorů ! Trumpetka a bycikl nebyly přitažlivé pro černochy už za časů Cecila Rhodese , tedy nabízet jim hyperplazmovou televizi dnes, je pozdě, ti zazobaní, ji mají, ti chudí nemají co žrát a na černobílou TV, se chodí dívat na náves. Ovšem Váš největší omyl, je Váš povýšenecký (nechci říci komunistický) názor na britský kolonialismus !

O těch "vohráblech" Vás asi informovaly učebnice před půl stoletím. Britové byli kolonialisté, mnozí i imperialisté a těžili přírodní bohatství ve svých koloniích, ale zapomněl jste dodat, že tam zarazili kmenové války, zavedli opravdové lékařství, soudnictví, sanitaci a hygienu, vzdělání atd.

Po pádu "zlého" kolonialismu, zklouzly tyto "uhuru-svobodné" země zpět do starých zvyků, vylepšených pouze Kalašnikovy A-47 a RPG, tedy do své "přirozenosti" !

K. Kužel 1.1.2011 12:15

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Pane Rehulko, děkuji Vám za poučný, zajímavý, noblesní a hlavně naprosto NEPOVÝŠENECKÝ komentář.

A teď si dovolím zeptat na pár otázek, které pro Vás budou možná triviální, pro mne jsou ale důležité. Je pravda, že Britové ani jiní kolonizátoři neposílali do kolonií pracovníky na hrubé práce, ale spíše na činnosti ve správě, organizaci, výuce a podobně? Jestliže ano, dá se očekávat, že i Číňané a Indové budou taktéž využívat místní pracovní síly a ne vyvážet do Afriky své negramotné nezaměstnané, aby se jich tak zbavili?  Dá se od Číňanů a Indů očekávat, že budou mít na Afričany podobně kultivující vliv jako například Britové?

A teď to nejdůležitější, kvůli čemu to celé začalo: Je tato novodobá verze kolonializmu pro Afriku nadějí? Je pro ni větší nadějí než občasná almužna z EU nebo USA?

Těším se na Vaši odpověď.

K. Kužel 1.1.2011 12:44

Re: "...a už by tu zase byla další levná konkurence, tentokrát z Afriky!

Ještě na vysvětlenou: U jednoho britského autora (Huxley?) jsem našel pasáž, ve které píše o tom, že ti nejschopnější samozřejmě zůstávají v metropoli, kdežto do kolonií jede druhá až třetí garnitura. To se mi zdálo docela pravděpodobné. V dnešní době mám obdobné signály z Německa: do nových spolkových zemí opět přijeli učit, řídit a organizovat ti méně schopní, samozřejmě ne "vohrábla", jak jsem se dříve nevhodně expresivně vyjádřil.

A. Reček 29.12.2010 9:44

Re: Ráj na zemi

Pane Kužel, ta otázka odbourání celních bariér na potravinové produkty z Afriky je dost diskutabilní.  Jestli jsou jejich produkty opravdu tak levné, proč tamní činitelé je nepoužijí na zamezení hladomorů v jiných afrických zemích? 

K. Kužel 29.12.2010 10:01

Re: Ráj na zemi

Prosím, přečtěte si můj komentář z 29.12.2010 09:32. Měl by být hned na ráně. Tam jsem to napsal co nejnázorněji, lépe to už asi nedokážu.