3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Byrokracie

Austrálie má především jednotný dorozumívací jazyk a její obyvatelé se všichni považují za Australany a teprve potom za příslušníky jednotlivých států australského Společenství. A to i když vnitrozemsky je jejich rivalita dost značná. Jenže je to rivalita přátelská, založená spíše na jinakosti sportovní než na příslušnosti státní. To platí, pokud mluvíme o obyvatelstvu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Ondys 25.5.2012 14:13

:))))))) Snad se ještě dožiji úřadu pro snižování byrokracie

a konečně budu moci s klidným svědomím optimisticky :))))) naposledy zavřít oči v úžasu nad společenským pokrokem!

B. Volarik 25.5.2012 17:36

Re: :))))))) Snad se ještě dožiji úřadu pro snižování byrokracie

Tak ty oka klidne zavrete, soudruh Hussejnovic uz to v Americe zavedl. Jakousi komisi na to ustavil...a od te doby je ticho po pesine......po komisi jakoby se zem slehla, jen ty penize asi tecou porad do cerne diry..

J. Boleslav 25.5.2012 19:48

Re: :))))))) Snad se ještě dožiji úřadu pro snižování byrokracie

Co jiného byste od něho taky čekal?

V. Ondys 25.5.2012 22:11

:))))))) Teď už mi chybí jenom černý Číňan

k poslednímu pomazání...

M. Bezouška 25.5.2012 10:12

ono je to opravdu děsné

ale má to své příčiny a příčiny příčin (vždycky se najdou). Jeden můj kamarád vymyslel teorii - a možná na ní něco je - že jedna z hlavních příčin nárůstu administrativy a byrokracie, tedy hlavně té zbytečné (jako by existovala také nějaká jiná!) spočívá v prudkém rozvoji techniky a technologií během posledních, řekněme sto až stopadesáti let. Teorie se zakládá na nezpochybnitelném faktu, že ještě před nějakými  osmdesáti či devadesáti  lety byla většina, později velká část obyvatelstva zaměstnána v zemědělství, kde se celkem spokojeně a poctivě živila jako děvečky od krav a čeledíni u volů. Ze zbytku pak převážná část lidí pracovala manuálně s nevelkou potřebou kvalifikace. Ovšem moderní technika tohle všechno změnila, v zemědělství pracují u nás asi 2% ekonomicky aktivního lidu, manuální práce převzali do značné míry gastarbeiteři, čili vznikl problém, co s tím zbytkem, jak a čím jej zaměstnat. Takže vznikly "služby", které ve skutečnosti žádnými službami nejsou - v EU je údajně 70-80% celkového HDP tvořeno právě těmi službami - a administrativa  neboli byrokracie.

Podle mého není ta teorie zas tak blbá, hlavně proto, že bez potíží vysvětluje neustálý nárůst počtu papírovými nesmysly se živících jedinců i faktickou nemožnost s tím něco rozumného udělat. Případné námitky, že byrokracie existovala přinejmenším od dob vynálezu písma lze odmítnout s tím, že teorie se nesnaží vyvětlit  vznik a příčiny existence byrokracie, jen její rakovinný nárůst v posledních desetiletích.

Na závěr pak poznámku: ti, kteří ještě zažili vojenskou službu v naší bývalé lidové armádě jistě potvrdí, že nejhoršími buzeranty nebyli oficíři, ale obyčejní svobodníci, rekrutující se právě z řad těch pacholků od volů, viz ostatně také Haškův postřeh ve Švejkovi.

T. Blecha 25.5.2012 11:17

Re: ono je to opravdu děsné

Doporučil bych vašemu kamarádovi tuhle knihu.

http://www.mises.cz/literatura/byrokracie-19.aspx

J. Kanioková 25.5.2012 11:22

Skvělé...

B. Volarik 25.5.2012 6:59

Pane Moc,

jste si jist, že píšete jen o Australii? Mnohé vámi popsané se vyskytuje i v Americe....ten svět je čím dál menší...

S. Moc 25.5.2012 5:51

nesouhlas beru!

Všechno se pomalu sjednocuje, ale koleje má každý stát jiné. Jak jste řekl, stálo by to moc peněz, ale hlavně, ... všechny státy to sjednocení na stejnou širokorozchodnost podporují, pokud se ovšem ty ostatní přizpůsobí právě té jejich míře...

Paní Kanioková, nejsem žádný odborník, jen pozorovatel a tak ač svá pozorování budu hájit do poslední špetky své soudnosti, přiznávám, že mé závěry nemusí být vždy správné. V tomhle srovnávání dvou různých byrokracií jsem však vycházel i ze své osobní zkušenosti. Jsme malý státeček, který je smýkán tu na východ, tu na západ. Samostatnost má jen tehdy, když obě mocnosti (východní i západní) vycházejí ze stejného náhledu, kterým je .. teď zrovna do toho nebudeme šťoucat ta druhá strana je nemá taky... ale hlavně: Tu východní byrokracii jsem zažil na vlastní kůži a pod tou bysme takhle nediskutovali. Nediskutovali bysme vůbec! A když, tak v pralesích Novosibirska...

J. Kanioková 25.5.2012 11:18

Pane Moci, zdravím,

já jen, že nejspíš z dálky nejde rozeznat, jak se to tu skutečně projevuje. Nejspíš vůbec nikdo není proti tomu, co bylo EHS. Jenže ono je to ve skutečnosti mnohem dál a už téměř totéž, co bylo před sametem. Liší se to už opravdu jen v maličkostech. Že můžeme diskutovat, výborně, jen je zázrak, že existuje NP, jinde by nejspíš kritické články zcenzurovali, nebo nezveřejnili. Není cenzura, ale je mediokracie, která udává trend, co lze tisknout a koho chválit, koho naopak. Jedou v tom majitelé, ale nejspíš hlavně lidi ve vedení redakcí. A to jsou v naprosté většině P&L = maxi stoupenci politické korektnosti a EU, protože ekonomická stránka tohoto problému je pro ně fuj..

EU ale ekonomicky směřuje naprosto do.... někam, nechci být vulgární.

J. Kanioková 25.5.2012 2:40

Ááá, tak jak Vás ráda čtu, tak tentokrát s Vámi nesouhlasím absolutně ! Za to - Buďme rádi, že v EU jsme! Hlavně u vědomí toho, že byrokracie je nutné zlo.

Sám píšete - Okresům vládnou státy. Takže máte 3 stupňové byrokratsvo. U nás se okresy "zrušily", (ty budovy nikdo neopustil) tudíž v jakémsi, snad mírnějším režimu jede dál, pak jsou Kraje (státy ve státě), Stát, no a Bruselokracie! Se svou neskutečnou plodností blbostí jako jsou směrnice, příkazy, zákazy, regulace, dotace, kvóty, hygienické či ekologické normy.. Čirá hrůza! Z Bruselu se to valí jak lavina a do zákonů jednotlivých zemí to musí být implementováno pod hrozbou sankcí co nejdříve. Tudíž 80% toho, co náš parlament ročně projednává, nepřiměřeně zasahuje do našich podmínek, často není potřebný čas na projednání a vyhledání všech rizik, aby se vychytaly mouchy. A pak jsou "průsery"! Čím víc státních či "nadstátních" zásahů do lidské činnosti, tím víc to drhne, tím víc chyb se nadělá, tím víc příležitostí ke korupci.

EU není požehnáním ! Naopak! Přisvojuje si čím dál tím víc pravomocí a čím vícestupňů byrokracie, tím víc se to násobí! Čím víc sjednocenějších podmínek k podnikání, tím větší brzdné procesy, tím horší výsledky. SOCIALISMUS ! Jen to velitelství teď máme na opačné světové straně...

Sarrazin napsal - "Historickou chybou byla společná měna, byla použita jako hnací faktor v zájmu dosažení pokroku v evropské integraci." Jednotná měna a nemožnost plovoucího kurzu pro země s TAK ROZDÍLNĚ výkonnou ekonomikou i mentalitou a odpovědností, to přináší naopak těžkosti, nevraživost...rozpad EU..

P. Sulc 25.5.2012 2:37

Statni revnivost v Australii je asi nejlepe videt

na rozchodu koleji. V kazdem state je jiny. Nebo se to uz sjednotilo? To by stalo silene penize.