1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SVĚT: Blíží se mezinárodní konflikt?

A je to tady. Turecko má konečně záminku k přímému zásahu do syrské občanské války a hned ji využilo. Záminku poskytla nešťastně vystřelená mina, která ve středu dopadla na turecké město Akcakale a zabila jednu ženu a její tři děti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Orlita 8.10.2012 23:40

furt se čeká, kdy Izrael vybombarduje Irán, jenž

usiluje o atomovku a on tam mezitím vlítne Turek. :)))))) Z toho se antisemité akorát podělají.

B. Hamal 8.10.2012 12:40

Co na to alternativní médium?

Podle Global Research, jedné z vedoucích alternativ zpravodajských médií v severní Americe,  zřejmě není nejpodstatnější co sami dělají nebo nedělají Sýrie a Turecko. Rozhodující jsou cíle a záměry USA, resp. NATO.

Podle 1) jsou Sýrie a Írán dlouhodobými cíly Washingtonu, který chce zdejší nezávislé vlády nahradit prozápadními servilními vládami. Tak pracuje imperialismus, proto vede války, bez ohledu na oběti a právní principy.

Podle 2) mohli exploze způsobit stejně rebelové jako syrská vláda. NATO teď oficiálně prohlásilo syrsko-tureckou hranici za svoji jihovýchodní hranici, a útok považuje za útok nejen proti Turecku, ale proti celé vojenské alianci. Cokoliv se na této hranici stane, může být pro NATO zelenou k intervenci v Sýrii.

Vice viz: 1) http://www.globalresearch.ca/turkey-syria-showdown-pressure-building-for-more-middle-east-war/  2) http://www.globalresearch.ca/nato-ready-to-intervene-in-syria/

V. Novák 8.10.2012 14:48

Přímo se nabízí vzpomínka na "Sarajevské tržiště" -

granát zabíjející na tržišti v muslimské čtvrti byl okamžitě připsán Srbům se všemi z toho plynoucími důsledky. To, že posléze bylo zjištěno, že podle trajektorie musel být vypálen z Muslimy ovládaného území, už nic na věci nezměnilo a média i politici to v podstatě přešli...

Pokud bude vláda v Sýrii nahrazena jinou, ta nová bude těžko prozápadní, natož k Západu servilní. Vidíme "prozápadnost" nového režimu v Iráku, Egyptě, Libyi,... Západ včetně USA ukázal, že umí jakoukoli z takových zemí srazit na kolena, zničit tamní režim, ale získat si obyvatelstvo neumí. Tudíž nástupnický režim bude spíše protizápadnější, než předchozí.

V. Vlach 8.10.2012 15:05

Re: Přímo se nabízí vzpomínka na "Sarajevské tržiště" -

Máte černobílé vidění světa. Jste manipulován médii.

Padne ta černokněžnická zednářská familie i se svým FEDem, padne Israel( chudáci obyčejní lidé)a zhroutí se celá EU.

Lidé nejsou hloupí.

P. Kolář 8.10.2012 15:44

Re: Přímo se nabízí vzpomínka na "Sarajevské tržiště" -

Lidi ne,Ale o Vás se dá s úspěchem pochybovat.

V. Vlach 8.10.2012 18:00

Re: Přímo se nabízí vzpomínka na "Sarajevské tržiště" -

Vzpomene te si.

L. Gryc 8.10.2012 9:54

Kdo útočí na turecko

On ten problém je ještě širší, aspoň já si myslím, že na Turecko neútočí syrská armáda ( jak se nám snaží namluvit NATO propaganda ), ale PKK, čili kurdové. Syrská armáda se myslím z té hornaté pouštní oblasti na severu stáhla k velkým městům a průmyslovým oblastem a předala to bohem zapomenuté území kurdům ať si dělají co chtějí. A ti se jak se dalo čekat rozhodli, že je ten správný čas konečně vybudovat velký kurdistán, jak po něm touží dlouhá desetiletí, A kde že se jako má rozkládat? Aha, tady je ten problém, sever sýrie, sever Iráku a ano, východní část Turecka. Zde je ta panická reakce Turecka na místě, jako by už neměli s kurdy dost starostí. K tomu jsou na nože s Izraelem a i s ostatními arabskými státy to není o mnoho lepší. Začínají se dostávat do izolace a tak kopou jako zdechající kobyla.

V. Vlach 8.10.2012 10:45

Re: Kdo útočí na turecko

Pane Gryc, nic ve zlém, ale kdybych byl, čistě hypoteticky, kurd, tak bych Vás vyhledal a nasupeně bych po Vás vyžadoval co proti mému národu máte!

Vaše slova "velký Kurdistán" jsou toho dokladem. Kurdové mají nárok na svou zemi a svůj stát jako jakýkoliv národ na Zemi - ať se to někomu líbí nebo ne.Proč by turci měli mít s kurdy problémy - nemají náhodou kurdové větší problém s turky????

L. Gryc 8.10.2012 12:02

Re: Kdo útočí na turecko

Ano, s turky mají problém, protože jim zabírají jak oni říkají jejich vlast a vraždí je při sebemenším pokusu o odpor. Proti kurdům vůbec nic nemám, ale pojem právo na vlast je tady už tisíce let a vždycky to vedlo k válkám. Beru to jako historický pohled, s právem na vlast se vždycky vytáhli separatisté jako např. Severní irsko, Severní Osetie, Náhorní Karabach, Palestina, Kosovo, Baskitsko a hromada jiných a vždy to mělo stejný výsledek - tisíce mrtvých.

V. Vlach 8.10.2012 12:37

Re: Kdo útočí na turecko

Zajisté, je tam vždy krev - ale hlavně proto, že ten silnější potírá slabšího! Jen tak mimochodem - kurdové zmíněnou oblast osídlili dříve než turci. Arméni by mohli také vypovídat své. Baskové samozřejmě mají nárok na stát větší než "španělé"...atd atp. V těchto konfrontacích se samozřejmě rodí a živí různí radikálové(separatisté má podle pejorativní vysvětlení.Ne vždy je separace negativní..). Dohromady to ale neznamená, že bude někomu upíráno právo...

Chci říci spíše to, že dokud i ten nejmenší národ v Evropě nebude mít stejná všechna práva jako ostatní, tak nemůže být nikdy řeč o nějaké formě "sjednocené Evropy"!

V. Novák 8.10.2012 13:39

V Severní Osetii žádní separatisté nejsou,

Republika Alanie je součástí RF a nikdo z místních to nezpochybňuje.

Arménská většina v Náhorním Karabachu (Arcachu) se bránila azerským útokům a pokusům o odnárodnění nebo možná i genocidu.

V. Novák 8.10.2012 14:52

A proč ausgerechnet Kurdové?!?

Není logičtější, aby to byli povstalci, kterým lezou tlustý do tenkejch, už ani dodávky zbraní od SA nestačí a kteří tím chtějí zatáhnout do bojů Turecko?

Ne že by Kurdové, speciálně PKK neútočila na Turky - ale spíše u hranic se severním Irákem a přímo v Turecku.

Jak by se sem Kurdové z PKK dostali a k čemu by jim to bylo?

L. Gryc 8.10.2012 15:05

Re: A proč ausgerechnet Kurdové?!?

Povstalci to můžou být taky, jenom si nemyslím, že by to byla přímo syrská armáda viz propaganda, ta už tam v té oblasti vůbec nebude. Mohli se tam stáhnout z Turecka a Iráku jako do relativně klidné oblasti a vybudovat tábory k napadání Turecka. A jinak se stačí podívat na mapu, tohle území Sýrie chtějí jako součást velkého kurdistánu. Turci by je nejraději vybombardovali do doby kamenné, ale z letectvem mají celkem strach ( syrská armáda má velmi moderní protiletecké systémy z Ruska, nakoupili je po roce 2007, 3 komplety S-300, desítky systémů Buk M-2, Pancir S a  Pečora-2M ) a tak používají jenom dělostřeleckou bubnovou palbu.

V. Novák 8.10.2012 16:26

Mohli by - jenže Kurdové by se tam museli přemisťovat..

Syrští rebelové tam už jsou, ovládají velké části hranice s Tureckem včetně několika přechodů a velmi by se jim hodilo, kdyby je Turecko podpořilo, nemluvě už o NATO. Že okamžitě po vítězství by se k NATO zachovali jako libyjští "demokraté" k USA, je druhá věc.

Nejméně pravděpodobná je právě syrská armáda. Ta nemůže provokováním Turků nic získat, naopak ztratit hodně. Nejvýš by to mohly být chyby při zaměřování, ale na to jich je příliš. Minomet je pro provokace ideální - přenásí se rychle, zvládnou ho dbě osoby, složení je primitivní a namíření - pokud nejde o extrémní přesnost - taky. Rána, dvě, a mizí se...

J. Klepal 8.10.2012 9:34

jen pro informaci "znalcům" NATO

Článek 1: Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě Spojených národů, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být zapleteny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoliv způsobem neslučitelným s cíli Spojených národů.

Jednání Turecka připomíná pošetilce, který strká nohu mezi dva hašteřící se psy v očekávání, že jej žádný nekousne.

J. Podhradsky 8.10.2012 6:46

ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

VYLOZENE PROTITURECKY CLANEK, jehoz snahou je udelat z debaklu   hanebne protiturecke politiky EU problem celeho zapadu. A to stejne plati o clanku /  by Svante E. Cornella v Middle East Quarterly  What Drives Turkish Foreign Policy?  Changes in Turkey ./  na ktery se  pan Cerman odvolava.

Je mimo jakoukoliv diskuzi, ze jednani EU vuci Turecku ve veci vstupu  Turecka do EU bylo a stale je urazlive a skandalni,  jako by Turci meli prasivinu a ze si neco takoveho 80 milionova zeme  s tak dynamickou ekonomikou a populaci nemuze nechat libit i kdyby chtela. Oba clanky zamlcuji, ze se USA stavely jednoznacne za prijeti Turecka do EU. Stejne tak bylo hanebne protiturecke chovani  EU pri poslednim pokusu o sjednoceni Kypru, pod zastitou  OSN po doporuceni komise OSN vedene Koffi Anannem. Kypersti rekove se v referendu postavili proti sjednoceni Kypru, kypresti turci ho schvalili a presto byli do EU prijati kypersti rekove a kypersti turci odmitnuti a jsou EU bojkotovani.  A ted se tady vsichni divime, hlavne autori obou clanku, a s nimi vytrvali pisalkove izraelske sekce na Neviditelnem psu, ze Turci uz tohoto jednani EU  maji tak akorat dost a rekli , ze o clenstvi uz nestoji. Ja se jim vubec nedivim.

Clanek pana Cermana naprosto zkreskuje vnitrni pomery Syrie a zahrava si s nazvoslovim skupin, tak aby se hodilo jemu.  Pravda je, ze zapad ani presne nevi, kdo je Syrska opozice, jiste je, ze jsou to  sunite, kteri tvori 75% populace , ze je vice nabozenska, islamisticka  ,  a ze jeji vitezstvi bude pro Izrael disastr. Assad je a Alawita, coz je shia islam, proto ho podporuje shia  Iran a dale ho podporuji  syrsti krestane, kteri maji 10% populace. Assad je daleko mene islamisticky nez  syrsti sunite a protoze je Assad ze sekty Alawitu, citajici jen 15% , neni pro Izrael zdaleka tak nebezpecny, jako budou syrsti sunitove. Ti prijdou s pozadavkem na Izrael na vraceni  uzemi 

J. Podhradsky 8.10.2012 6:48

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

Ti prijdou s pozadavkem na Izrael na vraceni  uzemi Golanskych vysin hned prvni den jejich vlady a budou za sebou mit 75% syrske populace, na rozdil od Assada, za kterym stoji jenom 15% nebo 25% , podle toho kam pocitate krestany. A navic tento blok syrskych sunitu bude radikalni a bude mit v zadech podporu okolnich sunitskych zemi, Turecka, Egypta, jordanska, a cele severni Afriky, Saudske arabie, Kuwaitu. Ono to bude dobre zlikvidovat ve Stredozemnim mori posledniho spojence Iranu a Ruska, Assdada, ale pro Izrael to bude tezky chlebicek a nove nevidane nebezpeci a ani USA ani EU nemaji ani chut, ani financni zdroje se poustet do nejakeho  vojenskeho kofliktu.. A jedine rozumne co muze Izrael udelat, je vykopnout toho krikloune Netanjahu a zvolit si nekoho rozumnejsiho a zacit  seriozne jednat s palestinci na Zapadnim brehu,  v cele s Abbasem. A vy vsichni pisalkove z "izraelske sekce"  tady na N. Psu si muzete ns chvili dat volno protoze placate ty stejne nesmysly stale dokola a k nicemu to neni, jako treba dnes, kdy tak usilovne pomlouvate Turecko, ti vas maji u pr..............

Do voleb v USA se nestane nic, po volbach / a je skoro jedno kdo vyhraje / tak USA a EU  reknou Izraeli, "je na case neco dojednat, uz to trva 3/4 stoleti / a rusi a cinani se pridaji/ , zacnete jednat, a kreslit mapy, nebo vam ty mapy nakreslime my a vam se to  asi nebude libit

P. Lenc 8.10.2012 8:01

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

Takže pane Podhradský Israel jedná s Palestinci neseriozně?Zajímavý pohled.

V. Vlach 8.10.2012 10:46

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

seriozně od slova sere?

J. Podhradsky 8.10.2012 8:14

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

Zadna valka na blizkem vychode nebude. Kdyby Izrael napadl tovarny na obohacovani uranu v Iranu,  ktere jsou ukryty pod zemi pod kopci v horach asi stovky metru hluboko, tak  mohou nanejvys rozbit vchod utrhnout vrata. A komplex ma urcite vice nez jeden vchod, a dodavku elektriny plynu a vody takze to neni problem prezit a Ahmedinovi by to jen pomohlo. Mohl by na Izrael svest ekonomicke potize.

Ropne embargo je daleko lepsi mast na neho. Kdyz cena ropy dossahla skoro 150 dolaru za barel, kdyz vrati zpet do tezby a nakladu 20$, tak mu zbylo 130$ na kazdem barelu dnes je cena 80 nebo 90$ za barel, cisteho 60, nebo 70, zhruba polovina. Ted mu diky  embargu poklesl odber,  myslim , ze na polovinu, takze Iran prodava daleko mene za daleko mensi cenu takze statni pokladna dostane jenom zlomek , asi 1/4 toho co drive. Ropa je jejich hlavni prijem, embargo zacalo nedavno a uz se to projevuje, je nedostatek zbozi, obrovska inflace, lide vyvazeji penize ze zeme, vlada zacina delat ruzne triky s vlastni menou cena meny klesa a to Ahmadin nemuze dlouho vydrze. To je lepsi nez bombardovat jeho nuklearni tovarny, to by mu dalo jenom dobrou vymluvu a nepomohlo by to . 

Ahmadin  To vydrzi tak sotva do noveho roku, nbo do jara. Iran ma  silnou populaci mladych rocniku, spoustu kvalifikovanych chytrych lidi, kteri nemaji praci a zhorsuje se to a oni budou brzy v ulicich. A to bude Ahmadinuv konec, dokonce i ten vrchni ajatolah co je jeste nad nim, uz ma Ahmadina take dost a kdyz se neco semele, tak neni jiste jestli ho bude zachranovat, spise to svede  vsechno na neho a pusti ho k vode.  

P. Čech 8.10.2012 9:01

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

Vážený pane Podhradský, Evropa není dalece sjednocená a ani nebude, pokud se nezbaví břímě národních států. Pokud všechny a nebo aspoń většina evropských států nebude uspořádána na principech občanských a nikoliv národních, nebo dokonce náboženských. A o tom to všechno je.Skutečnou cestu k sjednocení Evropy nezačaly státy EHS a posléze EU, ale Švýcarsko a Lichtenštejnsko, následovány nesměle Irskem, Islandem a některými dalšími státy, kde mají zaveden institut zjišťování a nastolování většinové vůle občanů - obecné referendum.EU v současné podobě je života neschopný úřednický moloch, který požírá sám sebe. Žádná federace současných evropských národních států není možná a kdo věří v opak je blázen a snílek. Cesta je jen jedna. Celoevropská revoluce ve smyslu nastolení jednotlivých občanských států. teprve potom je možno uvažovat o skutečném sjednocení Evropy.

V. Vlach 8.10.2012 10:49

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

Takto to je, děkuji. Vyzdvihuji moment svobodných států v celé evropě - basky např.nevyjímaje.....

J. Rechnovský 8.10.2012 13:33

Re: ZVASTY JAKO NA OBJEDNAVKU BRUSELU

Souhlasím s Vámi. Změna EU ve federaci občanských nenárodních států je potřebná. Jen ta revoluce doufám nenastane. Spíše evoluce.  Domnívám se, že rozhodujícím momentem bude vytvoření politické strany působící napříč několika státy a její úspěch ve volbách.

P. Novák 8.10.2012 4:47

Ještě k:

a už se bychom se měli vykašlat na muslimské OSN a založit si něco jako Společenství demokratických států.

P. Novák 8.10.2012 4:42

A co takhle:

dát Turecku volnou ruku obsadit Sýrii a možná i Libanon. Irán to nepřenese přes srdce a vlétne do Turecka. NATO podle článku 5 pomůže Turecku co může, obsadí se celý

Irán, nebo alespoň jeho západní část. A okupovat a kolonizovat. Ke kolonizaci přizvat Rusy a možná i Číňany. Jordánsko se bude držet stranou, Saudská Arábie snad půjde nějak uplatit. Stejně na NATO nemá. Irák nemá na nic.

Kdy už konečně začneme válčit za sebe, za svou kulturu a civilizaci? Pokud se cítíme být "vrcholem lidstva", tak za to prolévejme krev!

Jo a třeba kousek Sýrie a/nebo Libanonu by mohl dostat Izrael. Jsou to naši jedinní přátelé v danné oblasti.

P. Pavlovský 8.10.2012 5:03

Re: A co takhle:

Saudskou Arábii byste nemusel nijak uplácet, sunité přejí šíitům jenom to nejhorší!

STOPROCENTNÍ SOUHLAS!!!!

V. Vlach 8.10.2012 15:15

Re: A co takhle:

Rotschieldové jsou s královskou rodinou Saúdů velmi dobře domluveni!

P. Kolář 8.10.2012 15:49

Re: A co takhle:

Jste velmi dobře informován,mohl byste mi sdělit,co měli ti spřeženci veškerého zla dneska k snídani.Informace máte určitě z první ruky,vypadá to někdy i tak,že tam děláte komorníka.

V. Vlach 8.10.2012 18:03

Re: A co takhle:

No když to chcete zesměšňovat tak prosím - namletý chléb s banány přelité medem. Čaj černý, také slazený - jemenským medem.

Pane Kolář, zachovejte klid s rozvahou.

R. Gramblička 8.10.2012 9:52

Re: A co takhle:

není co dodat, souhlas!