7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SVĚT: Afghánský vír vtáhne i Turecko

Dění v Afghánistánu připomíná vír, který vtahuje stále větší počet zemí do nebezpečné hry. Mezi země, kterých se to týká, patří i Turecko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 9.9.2021 20:05

Parlamentní demokracie nedaleko nejběžnější politický systém. Na něm je založena naše ústava schválená ustavni většinou, nikoliv jenom Klausem.

P. Čech 9.9.2021 19:46

Evidentně? Podle čeho tak soudíte? Podle voleb politických stran? To ovšem není vůle občanů. Vůli většiny občanů může odhalit jen referendum. Nic jiného. Vše ostatní jsou jen dohady a nepodložená tvrzení.

" Klaus prosazoval klasickou parlamentní demokracii"???

Aby demokracie mohla býti parlamentní, musí být především demokracií jako takovou. Demos kratos - vládou občanů. Občanů, nikoho a ničeho jiného. Tedy ani vládou politických stran. A takovou parlamentní demokracii Klaus neprosazoval. Zejména proto, že občanům upíral a stále upírá dát do jejich rukou nástroj, pomocí něhož by mohli prosazovat svou moc. Volby totiž takovým nástrojem nejsou a ani být nemohou. Volby podle zásad poměrného zastoupení už vůbec.

P. Čech 9.9.2021 19:38

Pane Juraxi, jak můžete tvrdit, že českomoravská část společného státu byla proti rozpadu státu a slovenská pro? Já si to tvrdit netroufám, protože to nevím. A podle mne to neví nikdo. Právě proto zde byl ten zákon č. 327/1991 sb, která vyžadoval pro návrh na rozdělení státu j e n referendum. Referenda mohla být i dvě. jedno v Čechách a na Moravě a druhé na Slovensku. Pouze a jedině tato referenda mohla totiž ukázat skutečnou vůli většiny občanů jak v Čechách a na Moravě, tak i na Slovensku. Mohl bych sice tvrdit něco jako i Vy, hodně jsem v té době totiž cestoval po celé ČSFR. Stýkal jsem se s velmi mnoha lidmi a poslouchal jejich názory. Ono to totiž na tom Slovensku vypadalo úplně jinak než jak tvrdili slovenští politici a čeští politici. Pokud by totiž kterékoliv ze dvou referend dopadlo ve prospěch rozdělení státu, byl bych prvním, kdo by to vyžadoval. Referenda se však nekonala a došlo k protiústavnímu rozbití státu formou smlouvy Klause s Mečiarem, přičemž ani jeden z nich k něčemu takovému neměl od občanů mandát.

P. Čech 9.9.2021 19:26

Máte pravdu v tom, že ve středověku byli někteří muslimové (Mauři) na tom mnohem lépe než křesťané. Dokonce uchovávali znalosti starověkých civilizací. Konkrétně třeba znalost matematické nuly od civilizace indické. Bohužel, časem se změnili a to k horšímu.

J. Kanioková 9.9.2021 17:37

Kéž by...

J. Kanioková 9.9.2021 17:36

1*

J. Kanioková 9.9.2021 17:35

Souhlas

J. Nevrkla 9.9.2021 17:04

Na to vše mám právě opačný názor. Klaus prosazoval klasickou parlamentní demokracii s politickými stranami s jasně definovanými postoji a volebním programem. O síle těchto stran pak rozhodovala přízeň voličů, volební výsledek. V roce 1992 byla Klausova ODS jedinou českou stranou, která se ve volbách na Slovensku angažovala. S chabým výsledkem, u voličů jednoznačně zvítězily strany prosazující samostatnost Slovenska, po volbách ji slovenský parlament fakticky vyhlásil a Havel rezignoval na post federálního prezidenta. Pak bylo rychle až bravurně provedeno rozdělení federace. Pokud by bylo referendum, Slováci by evidentně pro samostatnost byli, naše hlasování by to mohlo jen zbytečně komplikovat, neměli jsme právo jim v samostatnosti bránit.

J. Jurax 9.9.2021 14:52

Opravdu nestačí.

Nemohu s Vámi souhlasit vlastně v žádném bodě. OF byla přechodná všeobjímající a proto neživotaschopná struktura odsouzená k zániku.

Nad rozpadem Československa nejásám, ale tehdejší krize byla stěží pokojně řešitelná jinak; ani Váš oblíbený všelék referendum by to nevyřešil - českomoravská část federace by byla proti rozpadu, slovenská pro; při celostátním referendu by většina vzhledem k počtu obyvatel byla proti, přičemž rozdělení hlasů by odpovídalo referendu oddělenému. Takže v obou případech pat, jenž by nic nevyřešil. A kdybychom zůstali jeden stát, furt by byly tlaky na dvojdomky a podobné, furt by byly hádky, kdo na koho doplácí, furt by se funkce musely obsazovat podle národnostního klíče a furt by se Slováci a zejména jejich politici byli cítili upozaďovaní a tak dále. Politikové v boji o koryta využívají všechny zbraně, tedy by využívali i nacionalismus zejména slovenský. Možná by se to časem usadilo, ale jsem v tom punktu skeptik.

Takhle je to já pan ty pán a nás může těšit, že jsme za první republiky i později pomohli ze zaostalého agrárního a pomaďarštěného území byvších Horních Uher vytvořit moderní průmyslovou zemi.

J. Jurax 9.9.2021 14:24

No, víte, v mnoha aspektech byli Mauři ve Španělsku civilizačně na stejné, občas i vyšší úrovni než křesťanští reconquistadoři, co je nakonec vyhnali.

P. Čech 9.9.2021 13:56

Tak tedy něco přidám, aby to ta silná káva byla. Klaus v roce 1991 rozbil vznikající občanské hnutí zvané Občanské fórum. Poté inicioval vznik politických stran a jejich boj o moc nad občany. To by nebylo to nejhorší. Ve svých rozbíječských snahách v roce 1992 spolu s několika dalšími mocichtivými jedinci, zejména s Vladimírem Mečiarem, Jánom Čarnogurským, Jánom Slotou, Janem Stráským atd, v zásadní rozporu s tehdy platným ústavním Zákonem o referendu, zejména s jeho čl.1, odst.2 rozbil svou i mou vlast, společný česoslovenský stát. Stačí?

P. Čech 9.9.2021 13:48

Ano, ve své době i ty Vikingy. Říkají Vám něco pojmy Mayská civilizace, civilizace Aztéků, Inků a pod.? Asi ne Na tom není nic politicky korektního, je to pravý opak. Nazývání dějů a věcí jejich pravými jmény.

P. Čech 9.9.2021 13:18

Svým způsobem máte pravdu. V těch vyspělých civilizacích se obvykle lidé mají moc dobře. Smysluplná práce jim nevoní, starají se o ně socani a nebo jim podobná individua. Místo potřebné práce se raději věnují činnostem, ve kterých lze za den vydělat milion (fotbal, hokej, tenis, modeling, youtubeři. influenceři a podobné zbytné činnosti). Konečným důsledkem je téměř vždy bída a nakonec pád takové civilizace. Nemalou měrou se na tom podílí imigrace těch "barbarů"

F. Navrátil 9.9.2021 12:06

Tak to se velmi mýlíte. Například diplomacie má vytvářet podmínky pro otevření trhů a vytváření příznivých podnikatelských podmínek. Současně poskytuje firmám informace o místním trhu a pomáhá navazovat kontakty. Proto také součástí zastupitelství jsou obchodní radové. Dávat rovnítko mezi obchodní politikou státu a činností Státní plánovací komise je opravdu zpozdilé.

V. Novák 9.9.2021 11:39

Těžko mohlo zůstat Turecko čistě sekulárním s kemalovskými zákazy, když přes 95% (prý až 98%) Turků jsou muslimové a Turecko směřovalo k demokracii. K níž má výrazně blíž, než to násilně sekularizované přederdoganovské, s vojenskými vládami, občas schovávanými za civilním paravanem.

Demokratizace Turecka byl jeden z požadavků EU - celkem zbytečných požadavků, když EU stejně Turecko nechtěla a nechce.

J. Nevrkla 9.9.2021 10:06

Obviňovat Klause z vlastizrady kvůli podpisu Lisabonské smlouvy? To je silná káva. Vždyť už byl celou politickou scénou i právníky obviňován z vlastizrady kvůli nepodpisu.:-)

J. Nevrkla 9.9.2021 10:06

Obviňovat Klause z vlastizrady kvůli podpisu Lisabonské smlouvy? To je silná káva. Vždyť už byl celou politickou scénou i právníky obviňován z vlastizrady kvůli nepodpisu.:-)

J. Ptáček 9.9.2021 10:00

Atatürkovo a šáhovo Turecko nevtáhl do katastrofy ani afghánský, ani íránský, ani nacistický nebo komunistický vír. Zato Erdoganovo sultánské Turecko vtáhne do katastrofy vír maličkého Kataru nebo emirátů, natož afghánský.

K. Křivan 9.9.2021 9:50

Když už ani vojáci neumí pořádně zabíjet, to se pak vymstí. Kdyby Erdogan zdechnul ....

K. Křivan 9.9.2021 9:46

" se nestyděli ničit vyspělé civilizace.." A jaké ? Wikingy ? Indiany ? Muslimy ve Španělsku ? Blbé, politicky korektní kecy a lži.

P. Milan 9.9.2021 9:01

Jo, já na ta expresivní slova moc nejsem.

Co to je, "obchodní politika"? Že nějaký moudrý úředník řekne firmám, co mají produkovat, jak a za kolik a kam to prodávat? Ani to předválečné Československo nic takového nemělo, snažily se firmy.

A pokud současné firmy nemají peníze a jméno na to, aby se někam promáčkly, tak holt dělají subdodávky. Vlastní kapitál se tvoří pomalu a obtížně.

P. Milan 9.9.2021 8:57

Erdogan by vznikl i bez neúspěšného vyjednávání s EU. Latentní islamismus, dlouho potlačovaný, tam je, korupce oněch dlouho vládnoucích stran také byla. Dobrá půda pro vznik strany, slibující nápravu.

Kdo "zpackal" vojenský puč, to je otázka. Možná i sám Erdogan.

Spojenec moc není, ale bylo by zbytečné, vyhlásit ho veřejně za nepřítele. To by se vám moc nepovedlo.

S těmi tajnými službami (z principu věci příliš nekontrolovanými) je otázka, zda problém není naopak v pokusech o jejich kontrolu.

J. Vágner 9.9.2021 8:45

Výsměchem sekulárním, kemalovskym stranám, protože třicetileté protahování přístupových jednání Turecká do EU ničím jiným nebylo, jsme Erdogana s jeho partají vytvořili. Zpackaným vojenským pučem, který jej měl zabít, jsme si z něj udělali smrtelného nepřítele. A dál předstíráme, že je náš spojenec? To je dobrý příklad toho jak fungujeme. Tenhle systém demokracie ovládané tajnými službami, které už dávno nejsou demokraticky kontrolovány a úkolovány, dojede naprosto stejně, jako kdejaká totalita. Míra lhaní, rozporů mezi slovy a činy, která už dávno není kontrolována nezávislými médii, neboť je vlastní titíž, co reálně úkolují ty služby, dosáhne takové míry, že nepřežije první společenský otřes. Otázka nezní zda, ale kdy.

F. Navrátil 9.9.2021 8:44

Patrně jsem se pro vás ne dost srozumitelně vyjádřil. Takže nyní bez expresivních slov. Česká republika nemá vlastní obchodní politiku a sama si k velké radosti konkurence omezuje působení na významných trzích. Na rozdíl od Československa, která v Afghanistánu mělo velmi dobré jméno již od první republiky, nemá Česká republika vlastní strategii v obchodních a investičních vztazích s Afghanistánem a bude jako v jiných případech fungovat jako laciný subdodavatel německých a dalších zahraničních firem.

P. Milan 9.9.2021 8:17

Česko není nějaký kňouravý Navrátil. :-P

P. Milan 9.9.2021 8:16

Vyspělé civilizace se obvykle zničí samy a až pak je dorazí nějací barbaři, které dříve ničily ty vyspělé civilizace, dokud si věřily.

P. Čech 9.9.2021 8:13

ČR začala kňourat v koutě v listopadu 2009, kdy vlastizrádce Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvua kdy tuto schválili t.zv. zástupci občanů, lépe řečeno zástupci politických stran, v moci zákonodárné. je to také stejné, jako i v minulosti. Pouze ten "páníček " se změnil.

P. Čech 9.9.2021 8:09

Nejde o nic jiného než o dějinnou expanzi machometánů. Tito, kde se vzali, tu se vzali, ovládli nejprve celý střední východ, posléze celou severní Afriku a dálný východ. Vesměs země, které se jejich expanzi nebránily. Dlužno říci, že křesťané se v dějinách nechovali jinak. Expandovali na sever, jih, východ i západ, přičemž se nestyděli ničit vyspělé civilizace, stejně jako ti mohamedáni. Podobné je to dnes s politickými stranami a jejich ideologiemi, které snesou srovnávání s náboženstvími. Chovají se totiž velmi podobně. Lidé se prostě nehodlají dějinami poučit a dělají stále stejné chyby. Zejména jsou líní používat svůj rozum a rádi se vzdávají své svobody rozhodování, jen aby za ně přemýšlel někdo jiný. A jsme u jádra pudla!

F. Navrátil 9.9.2021 7:06

Turecko staví plot na iránských hranicích ne proti afghánským uprchlíkům, ale kvůli Kurdům, kteří mají své národní území po obou stranách hranice. Taliban se nemusí nikoho doprošovat o pomoc se správou státu a o ekonomickou pomoc. Afghanistán se bude i nadále řídit sám prostřednictvím smluv mezi klany, národy a náboženskými skupinami, jak je tomu stovky let. Taliban jen sestaví nějakou vládu a vyšle do mezinárodních institucí, zejména těch na ochranu lidských práv, své zástupce. A zájemci o investování už stojí před Talibanem ve čtyřstupu. Československo kdysi vybudovalo v této zemi řadu průmyslových podniků. Dnes ČR ovšem kňourá v koutě a čeká na povolení páníčka.

J. Vala 9.9.2021 7:03

tak pro Turecko je hlavni ulohou se zviditelnit jako vyznamny hrac na blizkem s strednim Vychode. Na strednim Vychode je ted pomer sil nejasny, krome zajmu mistnich statu navic zajmy Ruska, Turecka a Ciny. To je spatna zprava hlavne pro Izrael, protoze proti Palestine, proti Syrii nebo i proti Iranu ma Izrael stale dobre vyhlidky, ale v okamziku, kdy se do hry zapoji Rusko nebo Cina, tak to pro Izrael nevypada v dlouhodobe perspektive vubec dobre. A je otazka jake spolecne cile najde Cina a Rusko, pokud zrovna neni spolecnym zajmem tezit nerosty na Sibiri