16.4.2021 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: 2020 vs. 1665

Sobotní článek „Muslimští směnárníci v Praze zahání koronavirus modlitbou“ mi okamžitě připomněl jedno klasické dílo anglické literatury.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 24.2.2020 18:57

Otřepaná písnička o arabských vědcích. Ne všichni vědci, žijící na územích, ovládaných Araby (nebo muslimy)byli Arabové: z velké části se jednalo o Židy.

J. Jurax 24.2.2020 19:14

A Peršany.

P. Grigar 24.2.2020 14:16

..ono je to stejné jako s kůrovcem.

V. Církva 24.2.2020 13:15

Tak, že se v Islámu zastavil svět, to my víme.

Křesťan se samozřejmě za uzdravení taky modlí, ale ví že k tomu patří i to, že se snad infekci vyhne a že nám dal pán Bůh i rozum.

Takže modleme se za nemocné a zastavení koronaviru, a ať nám pán Bůh zachová zdraví rozum a věda a organizace společnosti zabrání nejhoršímu.

B. Hamal 24.2.2020 14:09

Škoda, že ten pán Bůh, co má rozum na rozdávání, nepoužije ten svůj, aby coronvirus a pod. zastavil rovnou sám.

V. Církva 24.2.2020 16:00

To by nebyl pán Bůh, to by byl soudruh Stalin .

Tyhlety věci fungují jinak. Jak přesně, to je nad naše vnímání. Tušíme jen že je nějaká tvořivá inteligence která v sobě zahrnuje mimo mnohé přírodní harmonii. Na tu se člověk může člověk "napojovat" modlitbou, dostávat informace i energii aby se něco měnilo, třeba i lidé uzdravovali.

Není to ale samoobsluha pro rozmazlené fracky. Přírodní harmonie zahrnuje svět celý. Ani Bůh nefunguje a nemůže fungovat jako samoobsluha na přání lidí, Lidstvo má ale možnost výrazně tento svět ovlivňovat. To neděláme dost dobře. Jak to pak můžeme chtít po vyšších silách?

J. Jurax 24.2.2020 18:18

No jistě. Po vyšších silách můžeme chtít kulové; zejména proto, že nejsou.

V. Církva 24.2.2020 20:04

A ty jseš?

B. Hamal 24.2.2020 18:25

Nad naše vnímání je, že člověk který nedokáže vyrobit červa, si po celém světě za celá staletí dokázal vymyslet tisíce bohů. https://unitedcor.org/many-many-many-gods/ Ani jednoho z nich nenapadlo zachránit tuhle dítě padající ze skály.

V. Církva 24.2.2020 20:20

To je hodně hloupé ale hlavně to vůbec to nezohledňuje co jsem napsal. Žádný milion Bohů se nekoná. Monoteisté mají jednoho Boha a náboženství konvergují k jednomu principu, jen si k tomu všichni přidali svoje podružnosti. Je hodně věřících křesťanů, budhistů či hinduistů, kteří podobné zázraky konali a zachraňovali lidi. Nemluvě o tom že sv. Josef Kopertinský se v transu vznášel. Což by

znamenalo, že Ježíš dokáže to dítě zachránit, pokud je věřící.

To ale

není to nejdůležitější.Nejdůležitější je, co jsem psal, jednak jsou Boží síly s kterými někteří lidé umí pracovat, jednak jsou informace, které můžeme z duchovního světa číst. Bohužel je i temný svět duchovní který nás ničí. To že to někdo nechápe, nebo nechce chápat neznamená že to není. Je hodně lidí kteří měli větší, či silnější zkušenosti s duchovními věcmi. Není na tom nic nepochopitelného, prostě je kolem nás ještě něco čím jsme napojeni s přírodou, vesmírem co se řídí principy tak jako fyzika, jen je pro člověka těžké ale ne nemožné je vnímat. Křesťané tomu říkají Duch svatý.

J. Kanioková 24.2.2020 17:22

Státy Bahrajn a Kuvajt hlásí první nakažené koronavirem. Onemocněli lidé, kteří se vrátili z Íránu -

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-bahrajn-prvni-pripad-kuvajt-onemocneni-nove-nakazeni_2002240816_vtk

J. Jurax 24.2.2020 12:16

Jak tak sleduju zprávy, tak to očišťování modlitbou v Íránu proti koronaviru nějak nezabírá. Nebo se tam málo modlí ... :-)

P. Aron 24.2.2020 11:31

Tohle video by měli povinně shlédnout třikrát denně všichni zastánci multikulti. Řečník se ptá přítomných v sále : Kolik z vás je tady normálních, sunnitských, ne radikální muslimů ? Zvednou se všechny ruce.Kolik z vás souhlasí, že muži a ženy mají sedět odděleně ? (všichni).Kolik z vás souhlasí s tresty uvedenými v Koránu a Sunně ? Ať už je to smrt nebo ukamenování za nemanželský sex. A že bychom to měli aplikovat po celém světě ?

Opět všichni.

Neměla by tedy být jakákoliv podpora islámu kvalifikována dle trestního zákoníku paragraf 403, podpora hnutí směřujících k omezení práv a svobod člověka ?

https://www.youtube.com/watch?v=j9sP9Jmnupw

F. De Winter 24.2.2020 12:07

Měla. Ale vysvětlete to našim soudcům a státním zástupcům.

P. Aron 24.2.2020 13:21

A přitom máme zcela konkrétní ukázku : Kázání Alrawiho v Brně, kde vyzývá rodiče aby učili děti nenávisti k nevěřícím.

J. Jurax 24.2.2020 12:25

Měla.

Jenže kromě toho, že islám je hnutím směřujících k omezení práv a svobod člověka v něj věřícího i v něj nevěřícího, se islám taky deklaruje jako náboženství. A když my u nás máme ty náboženské svobody, že, tudíž se mu nesmíme bránit.

P. Staronový 24.2.2020 12:29

Nic ovšem nebrání (nebo nemělo by bránit) ve stíhání a trestání jednotlivých činů, které jsou zde zapovězeny. Jen nesmí být orgány činné v trestním řízení předposrané, jako třeba v GB, ale nejenom.

V. Církva 24.2.2020 13:23

Tak nějak. I tak je to ukázka nesmyslnosti složitého zákonodárství. Náboženství jsou sice výjimečná, pro věřícího člověka. V sekulárním zákonodárství nemusí mít postavení jiné, než jiné ideologie. Takže by měly být alespoň přibližně v souladu se zákony.

Přesto už si jednou přiznejme, že naše společnost je založena na křesťanství, které je tak v nepsaných zákonech společnosti a historické zkušenosti. Kdo toto chce zničit a nahradit něčím jako modernistický multikulturalismus, potratismus, feminismus, zničí vše.

J. Ptáček 24.2.2020 9:20

Myšlenkové propasti mezi muslimy a křesťany (i dalšími) si všiml už Jan Amos Komenský v Labyrintu světa a ráji srdce (1631):

"Lidé ti byli tiše a nábožně k sobě počínající, bíle odění a čistoty velice milovní, takže milost k nim se mi dělati počala. I vyjdeme na plac a aj, tu bílí ti a umytí lidé, jiskříce očima, hryzouce pysky a řvouce strašlivě, běhají, koho potkají šavlují a v krvi lidské se máchají. Disputují o náboženství a dovodí, že Alkorán pravá jest kniha."

Nic nového pod sluncem, jenom se těším, kolik mudrlantů mně zase napíše, že to tak nebylo, že si to rasista Komenský vymyslel. Já, snad též rasista, mám jasno kde stojím.

V. Novák 24.2.2020 14:12

No, Labyrint světa a lusthauz srdce (první verzi) napsal Komenský v r. 1623 a poprvé vydal 1631.

Copak to tenkrát prováděla křesťanská Evropa? Pročpak psal vlastně JAK celý Labyrint na útěku?

Mimochodem - JAK se nejspíš nikdy s žádným muslimem nesetkal, na rozdíl od jiného muslimobijce Vácslava Budovce z Budova, který ovšem sešel křesťabským mečem už r. 1621.

J. Ptáček 24.2.2020 17:45

Tak to bylo, pane Nováku. Prima, že jste se ozval. Ale že byl náš šlechtic, Václav Budovec z Budova, muslimobijec, jsem nevěděl. Takže saúdský imám Ísá Asírí má pravdu:

Meč je pravdomluvnější, než kniha. je to jazyk, kterému rozumějí křesťané i židé.

J. Jurax 24.2.2020 18:24

Pravdu má Ísá Asírí.

Nicméně meč je jazyk, jemuž dobře rozumí i muslimové. Leč tzv. Západ ke své škodě s nimi tímto účinným jazykem nehovoří.

J. Fridrich 24.2.2020 9:19

Dnes se často píše - " žijeme na šílené planetě ", ale není tomu tak. Planeta není šílená a za to, co se nyní na ní děje prostě nemůže. Šílenými se postupně stávají v naší době lidé - a to ve vzrůstajícím množství. Je tomu tak v částech světa, kde se pod vlivem islámu lidé propadají do barbarského středověku ( snad mi středověk promine, on byl místy i osvícený...). Také na tak zvaném Západě se rozšiřují podivné a nerozumné tendence - a to i u vůdců těchto zemí.. Jedná se hlavně o „ zbožštění „ menšin, např. LGBT, Me Too, ale i více práv pro zločince, než pro napadené-postižené..

Dnešní svět - myslím tím křest'anský Západ, bude muset - a to velmi rychle dospět k zcela zásadní skutečnosti a nekorektně-tedy pravdivě konstatovat, že civilizační úrovně a vyspělost jednotlivých etnik, zemí, států, lokalit-tedy lidí žijících v dnešní době na naší planetě je RŮZNÁ a mnohdy velmi odlišná. Stupnice hodnot, rozvoj společnosti, její kultura, hygiena, tolerantnost, vztah k ženám, k dětem, schopnost akceptovat jiné pohledy na vývoj světa-to vše je velmi ODLIŠNÉ v různých částech světa. Konkrétně země tak zvaného Západu, tedy křest'anské, Euro-Atlantické civilizace jsou nepochybně vyspělejší a to nejen ve vědě, technice, technologiích-ale právě v uspořádání své společnosti, hlavně v její humánní podobě, demokracii, práv a svobod svých občanů.V jiných částech světa jsou zcela jiné hodnoty a je zajímavé, že když přijdou k nám, tak místo spokojenosti a vděku za nový domov přináší až nepochopitelnou NENÁVIST. Raději tedy tyto světy nesměšovat-a když už, tak jim pomoci u nich doma, ale pozor na jejich přemnožení. Uskutečnění této záchrany Evropy půjde jen změnou vůdců hlavních Evropských zemí a ve vedení EU v Bruselu..

P. Aron 24.2.2020 11:56

Souhlasím, jen mám dost pochybnosti o reformovatelnosti EU. Je to již příliš velký moloch.

J. Chaloupka 24.2.2020 9:07

Dovolte mi citovat amerického "levicového" autora, který navštívil Jerusalém asi v polovině 19. století:

"Všude je nadbytek cárů, bídy a špíny, těchto znaků, jež svědčí o tom, že je město pod muslimskou nadvládou průkazněji, než kdyby nad tím vlál prapor s půlměsícem."

F. Houžňák 24.2.2020 9:02

Antickou kulturu zachránily především, resp. prakticky výhradně, křesťanské kláštery. A těch pár "muslimů", kteří něco předávali, byli zpravidla Židi. Muslimské vědění obecně lze pěkně ilustrovat tím, že první veřejné hodiny v muslimském světě si muslimové postavili v Istanbulu někdy okolo roku 1865. A kdo vykládá o "arabských číslicích", které údajně používáme, tak v životě skutečné arabské číslice používané Araby v arabském písmu neviděl.

P. Han 24.2.2020 9:10

Skutečné arabské číslice opravdu vypadají jinak. Kdysi, cestovav po oněch částech světa, jsem se je naučil, abych byl schopen smlouvat tam, kde angličtina nestačila. Ale o co jde: Tzv. "arabské číslice", tedy i ty skutečně arabské, zavádějí do výpočtů nulu, což ty římské neuměly. Proto se okamžitě ujaly i v "křesťanské" vědě.

P. Moravčík 24.2.2020 9:30

Arabský prínos pre Európu je prakticky len v tom, že uchránili poznatky z helénskeho a rímskeho obdobia. Sami k tomu prispeli len málo, a aj to prispievanie skončilo po nastolení princípov pravej viery. Pomohli tak vytvoriť most cez vtedajšiu dobu európskeho temna.

A tú nulu prebrali arabskí obchodníci, a potom aj matematici z Indie, nie je to ich objav.

P. Aron 24.2.2020 11:22

Přesně tak. A ta arabské číslice také pocházejí z Indie.

J. Krynický 24.2.2020 12:42

Primárně ovšem ty poznatky neuchránili arabští muslimové, ale arabští křesťané, poddaní a potomci poddaných Byzantské říše.