10.12.2023 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

ŠVÉDSKO: Co se můžeme naučit z pádu vlády

Švédská vláda padla poté, co jí většina poslanců vyhlásila nedůvěru. To by samo o sobě nemělo nikoho překvapovat. Ve Stockholmu mají už dávno menšinovou vládu a za sebou složitý rok a půl vlastního – a ne vždy úspěšného – způsobu boje s covidem. Přesto je švédská politická krize trochu překvapivá a hodně poučná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 27.6.2021 9:43

Co to je být dobrá parta? Jak charakterizujete dobrou partu?

Je snad znakem dobré party blokovat stranu, která přichází a má úspěch?

P. Dvořák 27.6.2021 9:14

Já jsem myslel, že je to nějaká progresivisticko - revoluční novinka.

Š. Hašek 27.6.2021 9:07

Teď zas překvapujete Vy mě.

Domnívám se totiž, že je neustále potřebné si připomínat etalony/jednotky té novoblbosti/revolučnosti/právismu a ošklivých lumpáren. Takže 1 Šabatyše. Možno počítat i s 1 kilošabatyše. 1 milišabatyše je nepraktická.

S jinými jednotkami (Volt, Ohm, Pascal, Tesla) to máte podobně. Klidně bych používal i 1 Uhl. Aby mladí nezapomněli.

Potróblá bába zalezla. Má vyděláno. Pokud se nemýlím, tak maká její synek. Nebo dcera.

P. Dvořák 27.6.2021 5:36

Překvapujete mě. Netušil jsem, že si ještě někdo vzpomene na Šabatyšu nebo že dokonce i dnes někdo sleduje co ta bába potróblá tvrdí.

J. Pleva 27.6.2021 0:25

Výraz "hledání společného dobra" je stejně naivně pitomý jako celá současná švédská politika, vedená rudozelenou míchanicí sociálních demokratů a zelených fanatiků. Socanská vláda má jediný vše zastiňující cíl - udržet si moc, ať už v jakkoliv slabé pozici. Ani v nejmenším jí nejde o "společné dobro" či o demokracii, to je jen jeden z floskulí vystavovaných světu na odiv, a jen hlupák to za ta léta neprokouknul. Již dost dávno jeden moudrý spisovatel (Vilhelm Moberg, vzpomínám si) řekl o slavných "státotvorných" sociálních demokratech, že mají jen dva cíle: 1 Dostat se k moci a 2 Udržet se u moci. Jinak hrozí zhroucení jejich vybudované zkorumpované sítě bratrstva - to je ten "deep state", hluboký stát. Celý vládní postoj k neomezenému přijímání bytostně cizích migrantů na úkor obyvatelstva je jedním z důkazů spíše opovržení občany, než hledání společného dobra. Švédsko vedou dnes lháři, pokrytci a darebáci nejhrubšího zrna.

Š. Hašek 27.6.2021 0:06

Chytré společnosti vždy hledaly "jednotlivá zla". Jde to snadněji, lze je najít, lze je přesněji pojmenovat. Paragrafy jsou pak na jeden řádek. Zákony na stránku.

A to dobro potom pookřeje. Jakoby samo.

Šabatová ovšem tvrdí, že množství a kvalita dobra je dána tunami keců o dobru.

J. Kanioková 26.6.2021 19:57

Ano, souhlas

J. Kanioková 26.6.2021 19:46

" středopravé strany odmítaly uzavřít dohodu se stranou Švédští demokraté. Tvrdily, že nechtějí spolupracovat s organizací s neonacistickými kořeny" --- blbost !

Švédští demokraté jsou dobrá parta !

V. Čermák 26.6.2021 17:56

Samozřejmě to EU Pokrokářství, které se nyní dere i do ČR je totéž...;-D

V. Čermák 26.6.2021 17:51

Tak jak známo, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Dobro jde hodně pomalu a pokud ho někdo chce násilím urychlovat, většinou to přepálí. Podle mě zrovna Švédsko je ten případ...;-D

I. Schlägel 26.6.2021 17:41

Vysvětlovat absolutní většině politickým komentátorům, že krajní pravicí jsou anarchokapitalisté je marné. Klišé je již příliš zažité a umožňuje komentovat ideologicky nezávadně, tudíž pohodlněji a bezpečněji.

J. Jurax 26.6.2021 14:01

Ehm ... vzor pro klidné hledání společného dobrá ... průser je, že si to společné dobro představuje každý jinak. A že jsou politické formace, které jsou ochotny nám to společné dobro - jejich dobro, to jediné správné - implementovat za každou cenu, i kdybychom z toho chcípnout měli.

S. Zemitý 26.6.2021 9:20

Kruciš - co je "společné dobro " ? Webová stránka https://sweden.se/ obsahuje informace o takřka neomezeném počtu tamních krás. Od krajiny, přes díla lidských rukou, až po lidi samotné. Samozřejmě, podle ní všechno absolutně dokonalé. Ještě před několika měsíci na ní ale byla také položka https://sweden.se/migration/ - graf vývoje migrace v čase: přírustku obyvatelstva vs. útěk Švédů z domoviny.

Dnes už není. Proč ? No protože domorodců v současnosti utíká málem tolik, jako v době zoufalé chudoby Švédska mezi 1850 a 1930. Za tuto dobu jich podle /sweden.se/culture/history/history-of-sweden uteklo 1,5 mil, tedy cca 19 tis/ročně, tedy asi 5,5% obyvatelstva. Dnes je Švédů třikrát víc, emigrace 50tis/ročně je tedy asi 4,8 %. Kupodivu rostoucí křivka počtu e-migrantů na "canceled" grafu korelovala s rostoucí křivkou i-migrantů a podstatně neklesá ani dnes, i když se jejich příliv zřejmě zmenšil. To naznačuje počet žadatelů o azyl ve Švédsku /www.statista.com/statistics/523586/sweden-number-of-asylum-applications/. Počet Švédů, kteří berou kramle zde: /www.statista.com/statistics/523321/sweden-emigration/

Co to autor článku blábolí v závěru o společném dobru ? Možná jde o skrytou ironii, protože ví, že soudnému člověku je dobře známo, kdo se na ono švédské "společné dobro" slétá jako vosy na med. I zde, na NP, psal asi před rokem drastický seriál o Švédsku Jaro Pleva a také každý pátý článek na Gateston Institutu popisuje hledání společného dobra ve Švédsku. O jiných prolhaných a štvavých webech nemluvě, že.

F. Navrátil 26.6.2021 8:46

Hledání dobra? Švédsko se ocitlo ve slepé uličce politické degenerace a hledá východisko. Čím později ho najde, tím bude radikálnější a krvavější.

R. Langer 26.6.2021 5:57

A bude hůř...

P. Dvořák 26.6.2021 5:53

Nejen ve Švédsku probíhá hledání společného dobra.

Je to horší než černý mor, covid a ebola dohromady.