25.5.2022 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

SÚDÁN: Vězněný Petr Jašek není fanatik ani terorista

V sobotu jsme si připomněli velmi smutné výročí zatčení českého občana Petra Jaška, který je stále vězněný v Súdánu, kde působil především jako humanitární pracovník. Znáte jeho příběh?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 13.12.2016 0:53

:))))))

J. Kanioková 13.12.2016 0:52

Já to jméno i příběh, čtu o tom poprvé,

chudák. Jen si nejsem jistá, který systém pomoci může zabrat. Ovšem dost těžko chápu, že někdo jde dobrovolně někam, kde to "smrdí" takovým průšvihem..

Odporný Islám !

J. Kanioková 13.12.2016 0:45

A to má něco společného s článkem ???

Jste trapný

Z. Koutecký 13.12.2016 0:42

Petr Jašek

již byl jednou v Jižním Súdánu a měl pravděpodobně nějaký konflikt na hranici se Severním Súdánem, kterou zřejmě omylem nedovoleně překročil. Každopádně před cestou do Severního Súdánu asi dobře věděl, jaké poměry tam vládnou. V Severním Súdánu platí zákon šaría, čímž je dán nepřátelský postoj vlády k lidem jiného vyznání než islámského, zejména křesťanům, kteří jsou tvrdě potlačováni.Nemusí se nám to líbit, ale tak to tam prostě je.Snad mu mohlo projít předání 5 tisíc USD tomu popálenému chlapci,i když nevím, kdo mu tam ty plastiky dokáže udělat, nikoliv však pokus o vyvezení záznamu rozhovoru o demonstraci, na které k tomu poranění došlo. Pan Jašek je nepochybně velmi odvážný muž, ale pravděpodobně také dost naivní. Z dopisů, které poslal domů, je patrné, že je hluboce věřící a spoléhal na to, že mu Bůh určitě pomůže.Ze srdce mu přeji, aby mu bylo pomoženo, ale na Boha bych se moc nespoléhal.

J. Hanke 12.12.2016 21:33

Re: dovolil bych si podotknout

A jak to poznal W.S.Churchill? Ten tam jel s Kitchenerem a ne z Gordonem a pak si celej život liboval, jak se krásně zrekreoval, tedy spíš jak si fajnově u Omdurmánu zastřílel.

P. Aron 12.12.2016 20:46

Měli bychom se starat o vlastní svobodu

http://www.hlavnespravy.sk/videoreportaz-zeny-v-niektorych-castiach-pariza-maju-zakazany-vstup-do-kaviarni-a-barov-ci-volny-pohyb-po-uliciach-rodene-parizanky-to-nevedia-pochopit/871246

Reportáž začína v najznámejšej parížskej no-go zóne, Seine-Saint-Denis. Dve dobrovoľníčky z hnutia Brigade de Meres, ktoré sa snaží bojovať s nerovnoprávnym postavením žien na daných územiach, natočili na skrytú kameru, v akej situácii sa ocitne žena, pokiaľ sa odváži vkročiť do kaviarne alebo baru. Už pri bežnom pohľade na ulice predmestia udrie do očí, že na letných terasách a v kaviarniach neuvidíte jedinú ženu. Keď uvedené ženy vkročili do baru, okamžite sa ich majiteľ opýtal, čo tam robia a či niekoho hľadajú. Ženám bolo dôrazne doporučené, aby počkali vonku, pokiaľ niekoho hľadajú a že ženám nie vstup povolený. Na otázku jednej zo žien, čo by robil v situácii, keby si chcel zájsť na kávu so svojou sesternicou, manželkou alebo priateľkou, dostala odpoveď, že jeho „ sesternica zostáva doma.“

Ženy protestovali, že sa nachádzajú na území Francúzska, ale prítomní muži sa im vysmiali, že sa nachádzajú v „93-ke“, t.j. v Seine-Saint-Denis, čím prakticky potvrdil, že ide o enklávu, kde neplatia bežné pravidlá.

Ženy po odchode z baru dodávajú, že by pochopili, keby sa takéto pravidlá uplatňovali v Saudskej Arábii, ale nepochopiteľné je, že štát toleruje vytvorenie takýchto enkláv vo Francúzsku.

Reportáž musela byť niekoľkokrát prerušená, kedže ženy čelili zastrašovaniu a hádzaniu kameňov na kameru.

P. Aron 12.12.2016 20:43

Re: Však ony ty muslimské státy při sobě občas i drží

No, jo. Když u nás je tolik zrádců a hlavně v mediích :

Vše však podle ní pokračovalo. „Následně byl evidentní vůdce celé této provokatérské skupiny, velvyslanec Ahmet Bigali, pozván do České televize, kde mu byl dán prostor po dobu zhruba 15 – 20 minut, kde většinu vysílacího času mi bohapustě spílal a nakonec požadoval moje trestní stíhání. Tímto svým jednáním velvyslanec Bigali frapantně porušil Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, která zakazuje, aby se diplomat jakkoliv vměšoval do vnitrostátních záležitostí hostitelské země,“ podotkla advokátka.

P. Aron 12.12.2016 20:41

Re: dovolil bych si podotknout

No jo, ale jak vybírat. Jet tam s Gordonem skončil by s useknutou hlavičkou.

J. Sova 12.12.2016 18:46

Re: Křesťané si v pronásledování libují

Sv. Vojtěch si přál zemřít mučednickou smrtí a proto tak dlouho otravoval pobaltské Slovany, dokud ho nezabili. Dosáhl tedy svého, byl svatořečený.

A nebyl sám.

Z. Lapil 12.12.2016 18:14

Re: Křesťané si v pronásledování libují

To si pletete víry, sebevražda je přímou vstupenkou do ráje u muslimů. U křesťanů je sebevražda (dobrovolná smrt) naopak jeden z celkem spolehlivých způsobů, jak se dostat do pekla. Nebo přinejmenším nebýt pohřben v posvěcené půdě; nehodlám předstírat, že znám bibli zpaměti.

Z. Lapil 12.12.2016 18:07

Re: Zacházení s křesťany v Sudánu

Nejspíš máte i pravdu, ale co je to platný, když aktuálně spíš než válka hrozí terorismus - kromě "velkého" i ten drobný, se zapalováním aut a osaháváním děvčat.

J. Mrázek 12.12.2016 17:39

Evropané nemají důvěru

Po zkušenostech s pomocí od američanů se těmto zemím nedivím. Lékaři bez hranic a Člověk v tísni svými aktivitami mimo rámec také dojely třeba v Donbasu. Prostě nesmí se směšovat pomoc s pomocí těm druhým, co chtějí informace o těch prvních. Je smutné, že tento pán na to také doplatil, ale těžko rozlišovat, když většina pomocníků zklamala, má nezaslouženou smůlu(možná se ale pletu, což nelze vyloučit). V nejbližších dvaceti letech čeká Evropu nelehké rozhodování, jestli bude pomáhat všem a sama sebe zlikviduje, nebo jestli okolní svět nechá (odporné slovo) vyhnít ... nikomu tohle nucené rozhodování nezávidím a také mi připadá nehumánní, ale radši mám Evropu ....

I. Mertl 12.12.2016 17:03

Detaily:

Poitiers (Tours) < 20000, Vídeň <60000.

I. Mertl 12.12.2016 16:41

Re: Většina dobyvatelů byla dříve či později zabita.

S Vámi těžko diskutovat, pane. Protože těžko chápete to, co se Vám nehodí do krámu. Při všech válkách evropských zemí s muslimy padlo dohromady na obou stranách málo víc než sto tisíc lidí, při válkách Evropanů mezi sebou několik desítek miliónů. Taková je prostě výpověď historie.

F. Lesniak 12.12.2016 16:21

Re: Vykašlete se na Súdán

Myslíte toho stejného Jemelíka, který byl veden jako konfident STB krycí jméno Stín?

A. Alda 12.12.2016 16:04

Většina dobyvatelů byla dříve či později zabita.

Domorodci zvítězili. Proto ten nepoměr mrtvých jedné a druhé strany. Ovšem čísla, která udáváte, jsou absurdně zveličena.

A. Alda 12.12.2016 16:03

Těžko vymyslet nějakou námitku.

A faktem také je, že problém není ani tak v Chartúmu, jako spíš v tom, že křesťanské velmoci sto roků Chartům a jeho zotročování křesťanů respektují. kdyby křesťanské státy, už řadu let velmi mocné, prostě nedovolily tak odporně se chovat ke křesťanům na svých územích, dnes by s nimi žádný takový problém nebyl.

A. Hrbek 12.12.2016 13:23

Jestliže chceme

aby cizinci dodržovali v České republice české zákony tak musí Češi v cizím státu dodržovat jeho zákony. A ne dělat nad domorodce povznesené haury.

I. Novák 12.12.2016 13:23

Vykašlete se na Súdán

a přečtěte si hned v následujícím příspěvku p. Jemelíka jak funguje justice v demokratickém Česku. Obávám se, že si z tou popisovanou v ničem nezadá.

J. Tachovský 12.12.2016 13:06

Nojo, ale dejou se na svete horsi veci

Pan Jasek mohl do Sudanu nejet a pak by nebyl veznen. Riziko nejspis znal a vyhodnotil. Ale co deti Michalkovi - ti jsou uz mnoho let v norskem zajeti, nemeli ani teoretickou sanci se mu vyhnout. Jsou tyrani. Ale na premier si s temi zlocinci vymenuje maily a telefonni cisla.

J. Hanke 12.12.2016 12:59

dovolil bych si podotknout

kdyby tak pan Jašek jel do Súdánu s lordem Kitchenerem a ne s nějakou obskurní neziskovkou typu "Člověk v plísni",

Ta byl v pohodě a neutrpěl by ani škrábnutí.

To chce umět si vybrat osvědčenou cestovku.

J. Hanke 12.12.2016 12:35

Re: To je cavyků.

ano, jel tam humanitárně se angažovat, případně i seberealizovat.

Zapomněl na jednu základní poučku:

"Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán".

A jiní troubové budou dál adoptovat na dálku, platit přes ziskové neziskovky tu studnu, tu školu, ba i na tu kozu či slepici občas přispějí, Neziskovka má cca 80% režii. Tak plaťte neziskovkoví lidumilové. Alespoň Vás nezavřou. Zatím........

I. Mertl 12.12.2016 11:49

Re: Vy jste ve škole chyběl?

Taky někdy, většinou z těch 16 let nechyběl. Také leccos četl i viděl. Čili opakuji přesněji - poměr počtu obětí křesťansko-křesťanských válek proti křesťansko-muslimským je OPATRNĚ POČÍTÁNO 500:1.

K té Pilloňové: předně jde o africký exodus, čili primárně ne o muslimský, jednak nemusí být všechno tak, jak to ona dáma vidí a píše, například se v Itálii mluví o 3 emigrantech na 1000 obyvatel, přechodně, protože velká většina emigrantů nemá právo na asyl. Čili žádná "většinová islamizace", kecko.

Zdravím

O. Švec 12.12.2016 11:42

z pohledu Súdánských úřadů logicky musí vypadat jako agent.

O. Švec 12.12.2016 11:39

Do politiky se nemíchal,pouze pomáhal.Hmm.Pak nechápu proč s chlapcem natáčel jakési video s příběhem jak se mu to stalo,protože se tím pochopitelně od prosté pomoci dotkl i politiky a pokud se z takovéto země toto video pokusil vyvézt,tak z pohl

V. Vaclavik 12.12.2016 11:36

Kudla se me obraci v kapse

pri spatreni toho vyrazu 'humanitarni'...

Clanek jsem necetl a doufam, ze si ho tam ve vezeni nechaji az zcerna a kdyby se k nemu zachovali i hure, nebude me to zajimat.

J. Chaloupka 12.12.2016 11:02

To má z toho, že chtěl pomoci černochovi.

Měl pomáhat u nás a nestalo by se mu to.

O. Uživatel 12.12.2016 11:01

Uživatel požádal o vymazání
A. Alda 12.12.2016 11:00

Vy jste ve škole chyběl?

Kontakt Evropy s islámem je od samého počátku o islámské invazi, vraždění a krvi. A o zoufalé obraně Evropy a Evropanů. Od Španělska po Řecko, od Poitiers po Vídeň.

Kontakt s islámem vede dnes například k tomuto:

http://pilloni.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=573045

A. Alda 12.12.2016 10:57

Však ony ty muslimské státy při sobě občas i drží

viz např to, co píše paní Samková:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pripravena-akce-Klara-Samkova-vypravi-dosud-nezname-veci-z-kauzy-islam-jako-nacismus-ktera-ji-muze-znicit-466712