3.7.2022 | Svátek má Radomír


Diskuse k článku

SÚDÁN: Vězněný Petr Jašek není fanatik ani terorista

V sobotu jsme si připomněli velmi smutné výročí zatčení českého občana Petra Jaška, který je stále vězněný v Súdánu, kde působil především jako humanitární pracovník. Znáte jeho příběh?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 13.12.2016 0:52

Já to jméno i příběh, čtu o tom poprvé,

chudák. Jen si nejsem jistá, který systém pomoci může zabrat. Ovšem dost těžko chápu, že někdo jde dobrovolně někam, kde to "smrdí" takovým průšvihem..

Odporný Islám !

Z. Koutecký 13.12.2016 0:42

Petr Jašek

již byl jednou v Jižním Súdánu a měl pravděpodobně nějaký konflikt na hranici se Severním Súdánem, kterou zřejmě omylem nedovoleně překročil. Každopádně před cestou do Severního Súdánu asi dobře věděl, jaké poměry tam vládnou. V Severním Súdánu platí zákon šaría, čímž je dán nepřátelský postoj vlády k lidem jiného vyznání než islámského, zejména křesťanům, kteří jsou tvrdě potlačováni.Nemusí se nám to líbit, ale tak to tam prostě je.Snad mu mohlo projít předání 5 tisíc USD tomu popálenému chlapci,i když nevím, kdo mu tam ty plastiky dokáže udělat, nikoliv však pokus o vyvezení záznamu rozhovoru o demonstraci, na které k tomu poranění došlo. Pan Jašek je nepochybně velmi odvážný muž, ale pravděpodobně také dost naivní. Z dopisů, které poslal domů, je patrné, že je hluboce věřící a spoléhal na to, že mu Bůh určitě pomůže.Ze srdce mu přeji, aby mu bylo pomoženo, ale na Boha bych se moc nespoléhal.

J. Kanioková 13.12.2016 0:53

:))))))

P. Aron 12.12.2016 20:46

Měli bychom se starat o vlastní svobodu

http://www.hlavnespravy.sk/videoreportaz-zeny-v-niektorych-castiach-pariza-maju-zakazany-vstup-do-kaviarni-a-barov-ci-volny-pohyb-po-uliciach-rodene-parizanky-to-nevedia-pochopit/871246

Reportáž začína v najznámejšej parížskej no-go zóne, Seine-Saint-Denis. Dve dobrovoľníčky z hnutia Brigade de Meres, ktoré sa snaží bojovať s nerovnoprávnym postavením žien na daných územiach, natočili na skrytú kameru, v akej situácii sa ocitne žena, pokiaľ sa odváži vkročiť do kaviarne alebo baru. Už pri bežnom pohľade na ulice predmestia udrie do očí, že na letných terasách a v kaviarniach neuvidíte jedinú ženu. Keď uvedené ženy vkročili do baru, okamžite sa ich majiteľ opýtal, čo tam robia a či niekoho hľadajú. Ženám bolo dôrazne doporučené, aby počkali vonku, pokiaľ niekoho hľadajú a že ženám nie vstup povolený. Na otázku jednej zo žien, čo by robil v situácii, keby si chcel zájsť na kávu so svojou sesternicou, manželkou alebo priateľkou, dostala odpoveď, že jeho „ sesternica zostáva doma.“

Ženy protestovali, že sa nachádzajú na území Francúzska, ale prítomní muži sa im vysmiali, že sa nachádzajú v „93-ke“, t.j. v Seine-Saint-Denis, čím prakticky potvrdil, že ide o enklávu, kde neplatia bežné pravidlá.

Ženy po odchode z baru dodávajú, že by pochopili, keby sa takéto pravidlá uplatňovali v Saudskej Arábii, ale nepochopiteľné je, že štát toleruje vytvorenie takýchto enkláv vo Francúzsku.

Reportáž musela byť niekoľkokrát prerušená, kedže ženy čelili zastrašovaniu a hádzaniu kameňov na kameru.

J. Mrázek 12.12.2016 17:39

Evropané nemají důvěru

Po zkušenostech s pomocí od američanů se těmto zemím nedivím. Lékaři bez hranic a Člověk v tísni svými aktivitami mimo rámec také dojely třeba v Donbasu. Prostě nesmí se směšovat pomoc s pomocí těm druhým, co chtějí informace o těch prvních. Je smutné, že tento pán na to také doplatil, ale těžko rozlišovat, když většina pomocníků zklamala, má nezaslouženou smůlu(možná se ale pletu, což nelze vyloučit). V nejbližších dvaceti letech čeká Evropu nelehké rozhodování, jestli bude pomáhat všem a sama sebe zlikviduje, nebo jestli okolní svět nechá (odporné slovo) vyhnít ... nikomu tohle nucené rozhodování nezávidím a také mi připadá nehumánní, ale radši mám Evropu ....

A. Hrbek 12.12.2016 13:23

Jestliže chceme

aby cizinci dodržovali v České republice české zákony tak musí Češi v cizím státu dodržovat jeho zákony. A ne dělat nad domorodce povznesené haury.

I. Novák 12.12.2016 13:23

Vykašlete se na Súdán

a přečtěte si hned v následujícím příspěvku p. Jemelíka jak funguje justice v demokratickém Česku. Obávám se, že si z tou popisovanou v ničem nezadá.

F. Lesniak 12.12.2016 16:21

Re: Vykašlete se na Súdán

Myslíte toho stejného Jemelíka, který byl veden jako konfident STB krycí jméno Stín?

J. Kanioková 13.12.2016 0:45

A to má něco společného s článkem ???

Jste trapný

J. Tachovský 12.12.2016 13:06

Nojo, ale dejou se na svete horsi veci

Pan Jasek mohl do Sudanu nejet a pak by nebyl veznen. Riziko nejspis znal a vyhodnotil. Ale co deti Michalkovi - ti jsou uz mnoho let v norskem zajeti, nemeli ani teoretickou sanci se mu vyhnout. Jsou tyrani. Ale na premier si s temi zlocinci vymenuje maily a telefonni cisla.

A. Alda 12.12.2016 16:03

Těžko vymyslet nějakou námitku.

A faktem také je, že problém není ani tak v Chartúmu, jako spíš v tom, že křesťanské velmoci sto roků Chartům a jeho zotročování křesťanů respektují. kdyby křesťanské státy, už řadu let velmi mocné, prostě nedovolily tak odporně se chovat ke křesťanům na svých územích, dnes by s nimi žádný takový problém nebyl.

J. Hanke 12.12.2016 12:59

dovolil bych si podotknout

kdyby tak pan Jašek jel do Súdánu s lordem Kitchenerem a ne s nějakou obskurní neziskovkou typu "Člověk v plísni",

Ta byl v pohodě a neutrpěl by ani škrábnutí.

To chce umět si vybrat osvědčenou cestovku.

P. Aron 12.12.2016 20:41

Re: dovolil bych si podotknout

No jo, ale jak vybírat. Jet tam s Gordonem skončil by s useknutou hlavičkou.

J. Hanke 12.12.2016 21:33

Re: dovolil bych si podotknout

A jak to poznal W.S.Churchill? Ten tam jel s Kitchenerem a ne z Gordonem a pak si celej život liboval, jak se krásně zrekreoval, tedy spíš jak si fajnově u Omdurmánu zastřílel.

O. Švec 12.12.2016 11:42

z pohledu Súdánských úřadů logicky musí vypadat jako agent.

O. Švec 12.12.2016 11:39

Do politiky se nemíchal,pouze pomáhal.Hmm.Pak nechápu proč s chlapcem natáčel jakési video s příběhem jak se mu to stalo,protože se tím pochopitelně od prosté pomoci dotkl i politiky a pokud se z takovéto země toto video pokusil vyvézt,tak z pohl

V. Vaclavik 12.12.2016 11:36

Kudla se me obraci v kapse

pri spatreni toho vyrazu 'humanitarni'...

Clanek jsem necetl a doufam, ze si ho tam ve vezeni nechaji az zcerna a kdyby se k nemu zachovali i hure, nebude me to zajimat.

J. Chaloupka 12.12.2016 11:02

To má z toho, že chtěl pomoci černochovi.

Měl pomáhat u nás a nestalo by se mu to.

B. Rameš 12.12.2016 10:19

To je cavyků.

Rota výsadkářů, vystřílet bachaře, popadnout Jaška a nazdar. Hrát si s nimi na právo a spravedlnost je na h2o.

Jo ale pro jistotu nějaké jiné stroje než Black Hawks.

O. Uživatel 12.12.2016 11:01

Uživatel požádal o vymazání
J. Hanke 12.12.2016 12:35

Re: To je cavyků.

ano, jel tam humanitárně se angažovat, případně i seberealizovat.

Zapomněl na jednu základní poučku:

"Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán".

A jiní troubové budou dál adoptovat na dálku, platit přes ziskové neziskovky tu studnu, tu školu, ba i na tu kozu či slepici občas přispějí, Neziskovka má cca 80% režii. Tak plaťte neziskovkoví lidumilové. Alespoň Vás nezavřou. Zatím........

J. Sova 12.12.2016 10:14

Křesťané si v pronásledování libují

"mučednictví pro křesťanskou víru významné i proto, že je to vrcholný akt svědectví víře v Krista"

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C4%8Dedn%C3%ADk

Pokud křesťan nechce být mučedníkem, může se toho snadno zbavit: Jan 14,13 "A začkoli budete prosit ve jménu mém, učiním to, aby byl Otec oslaven v Synu."

Pokud toto není pravda, pak křesťan jen vydává svědectví o nepravdivosti své víry.

Mám pochybnosti, že je pan Jašek pravý křesťan.

J. Sova 12.12.2016 10:54

Re: Křesťané si v pronásledování libují

Co tedy znamená věta "Jaškovi nyní i díky obrovskému zájmu médií naštěstí nehrozí trest smrti."

On chce být zachráněný před svým vlastním Bohem?

Z. Lapil 12.12.2016 18:14

Re: Křesťané si v pronásledování libují

To si pletete víry, sebevražda je přímou vstupenkou do ráje u muslimů. U křesťanů je sebevražda (dobrovolná smrt) naopak jeden z celkem spolehlivých způsobů, jak se dostat do pekla. Nebo přinejmenším nebýt pohřben v posvěcené půdě; nehodlám předstírat, že znám bibli zpaměti.

J. Sova 12.12.2016 18:46

Re: Křesťané si v pronásledování libují

Sv. Vojtěch si přál zemřít mučednickou smrtí a proto tak dlouho otravoval pobaltské Slovany, dokud ho nezabili. Dosáhl tedy svého, byl svatořečený.

A nebyl sám.

R. Morava 12.12.2016 9:56

Ukazuje se obrovská neschopnost Západu

Neznám detaily ale Evropa i USA platí zemím jako Sudan dost značnou rozvojovou pomoc. Mělo by tak být naprosto snadné aby tyto případy nebyly. Uděláte podobný problem, rozvojová podpora na rok stop.

Nebo-li rozvojová pomoc bude, ale jen za našich podmínek. A ruku na srdce, muslimské státy by měli podporovat hlavně Muslimové. V Perském Zálivu mají peněz na svoje milionářské vrtochy, podporu džihádu a zkupování Evropy víc než zdrávo!

A. Alda 12.12.2016 10:57

Však ony ty muslimské státy při sobě občas i drží

viz např to, co píše paní Samková:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pripravena-akce-Klara-Samkova-vypravi-dosud-nezname-veci-z-kauzy-islam-jako-nacismus-ktera-ji-muze-znicit-466712

P. Aron 12.12.2016 20:43

Re: Však ony ty muslimské státy při sobě občas i drží

No, jo. Když u nás je tolik zrádců a hlavně v mediích :

Vše však podle ní pokračovalo. „Následně byl evidentní vůdce celé této provokatérské skupiny, velvyslanec Ahmet Bigali, pozván do České televize, kde mu byl dán prostor po dobu zhruba 15 – 20 minut, kde většinu vysílacího času mi bohapustě spílal a nakonec požadoval moje trestní stíhání. Tímto svým jednáním velvyslanec Bigali frapantně porušil Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, která zakazuje, aby se diplomat jakkoliv vměšoval do vnitrostátních záležitostí hostitelské země,“ podotkla advokátka.

Z. Rychlý 12.12.2016 9:54

Jó, holt konání dobra

je v civilizovaných zemích zlatý důl, jinde je to po zásluze odměněno ukřižováním. Súdánské poměry si mají vyřešit místní. Je to i zdravější pro společnost, které nemá zadarmo padat nic do klína. Všechno je potřeba si odpracovat. Vodíte je za ručičku, pomáháte - a pak se divíte. Jestli se Súdán rozhodl, že nejlepší je pro ně kmenová společnost z roku 890, tak je nechte žít jejich způsobem. Až se rozhodnou s námi spolupracovat, můžeme spolupracovat, ale nevnucovat naše způsoby. Natož si dobrovolně nechat vnucovat způsoby jejich.

A. Alda 12.12.2016 8:17

Zacházení s křesťany v Sudánu

je ukázkou toho, co nás čeká, až se Bruselským papalášům podaří skrze imigraci prosadit většinovou islamisaci Evropy.