28.11.2023 | Svátek má René


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tibor 12.11.2007 7:12

Re: Jenom maličkost,

Takže o co jde, tím východním směrem, kterým ukazuje, je přece Indie, nebo snad ne?

loula 12.11.2007 7:29

Re: Re: Jenom maličkost,

Jo, to je fakt. Kolumbus jel na západ s cílem dojet do Indie.  Takže může ukazovat na západ ( tam skutečně plul) a může ukazovat i na východ ( tam byl cíl jeho plavby). Protože, jak zpívá Pepa Nos, země je kulatá, a kdo jde pořád na západ, přijde na východ.

Borek@exil 12.11.2007 5:32

Španělé jsou príma člověci, tak přidám příhodu z Madridu.

Přesunoval jsem se pěšourem dolů po Calle de los cucillieros směrem pryč od Plaza Mayor a tedy směrem od míst, hojně vyhledávaných turisty. Šel jsem kolem velké hospody, baru. Dveře do kořán a vevnitř plno. Na zdi velká barevná TV (rok 1980). Lokál plný chlapů, každý v jedné ruce cigaretu a v druhé pivo. Potřeboval jsem něco, tak jsem se stavil, že si to u výčepu koupím. Koukám, v TV fotbal Československo vs. Španělsko...mezinárodní zápas. Tak jsem si taky zapálil ducadosku a koukám na TV. Čechoslováci vsítili góla. Zvedl jsem ruce a řvu: GoooooooooL!!!!! A kolem ticho.....sto párů očí na mně kouká, nikdo nepije, nešlukuje, všichni koukají na mně. Můj řev rychle utichá.......pokukuju po lidech. Všicni na mně civí. Tak jsem pokrčil rameny a povídám : Soy un Checoslovaco...Chlapi se většinou rozřehtali a někteří mi přišli poplácat po zádech...inu dobří sportovci. Inu, asi v životě neviděli živého Čechoslováka...a v té jejich hospodě už teprve ne.Jak říkám, Španělé jsou príma člověci. Žilo se nám s nimi opravdu dobře. Jezdila tam spousta embéček se španělskými čísly - slušný obchodní úspěch pro Mladou Boleslav. U Museo del Prado jsem zahlédl parkovat TRABANTA s bulharskou značkou...přesápal se přes Pyreneje!!!! Kabrňák tráboš!

šefelín 12.11.2007 11:45

Re: Španělé jsou príma člověci, tak přidám příhodu z Madridu.

Já  přicházím  také  se  svou  troškou  do  mlýna  a  v  obavě  abych  nebyl,  jako  je  zde  často  zvykem,   pohlavkován  a  plísněn,  použiji   raději   krásná a  výstižná  slova   mých  milovaných  básníků: "  Stejně  dnes  jak před  sto  lety  zní  španělské  kastaněty.  Stejně  letos  jako vloni   ležím  z  jara  pod   jabloní  a  vzpomínám,   jak  asi  voní pomeranče  Hispánie. Nikdy  jsem  v  Madridu  nebyl,  ba  ani  ne  v  Seville,  rozpomenu  se  stěží  kde  Barcelona  leží,  vím  však,  že to  tam  krásné  je.

strejda 12.11.2007 2:21

Je zo jejich věc

Co nechat taková rozhodnutí místním, byť podle autora bigotním lidem. Většina Katalánců a Španělů se rozhodla neprovozovat corridu. A manifestují za svůj názor. Proč jsou proto bigotní? Bigotní přece znamená přehnaně zbožný. Nevšiml jsem si, že by Španělé byli přehnaně zbožní. Olšer chce úctu k určitým skupinám lidí, ale nedokáže ji mít ke skupinám jiným. Zvláštní, opravdu zvláštní.

tibor 12.11.2007 7:45

Re: Je zo jejich věc

Každá inkvizice, třeba i tzv. ochránců zvířat, co nadávají na zabíjení zvířat a bašté maso, kde se dá, je bigotní... Prostě pánbíčkáři přes útlocitnost...

nosál 12.11.2007 0:25

kecáte

Pane, čtu Vás rád,ale tohle je blbě. El Escorial není v Madridu ,ale kousek,asi 80km dál, mešit nejsou tisíce a podobně. Máte představu o Španělsku jako malý Jarda o pralese. Holt, jeden výlet do Barcelony , to je Španělsko málo, víme?!?

tibor 12.11.2007 1:08

Re: kecáte

pravé ruky chalífy Hišama II.

Milý balíku nosále, jsi jak tavič a jeho babička. Tavič taví železo a babička ta ví prd. Pro tvé ponaučení úryvek z dějin Cordoby...

V 10.st., kdy se Evropa teprve probouzela z temného období nájezdů barbarů, Cordoba dále vzkvétala a byla nejhustěji osídleným městem západní Evropy a byla srovnatelná pouze z byzantskou Konstantinopolí. Tehdy zde žilo asi 1 milión obyvatel. Její Velká mešita se stala nejbohatším a nejnavštěvovanějším islámským monumentem. Bylo zde vybudováno 300 dalších mešit a celkem jich zde bylo přes 1000, luxusní paláce, 600 veřejných lázní a pouliční osvětlení, o 700 let dříve než v Londýně nebo Paříži.

zdeněk 12.11.2007 1:17

Re: Re: kecáte

A to ty všechny mešity přečkali sjednocení Španělska? Nebyly přestavěny na kostely nebo zbourány? Nebyl kdo by do nich chodil.

Borek@exil 12.11.2007 5:20

Re: Re: Re: kecáte

V Seville je obrovský kostel,katedrála, přestavěný z mešity. Po prohlídce toho úžasného díla jsem to nazval "mešidrála".

doxa 12.11.2007 12:37

Z mešity v Seville zůstala jen věž

Mešita předělaná na katedrálu je v Cordóbě

Borek@exil 12.11.2007 19:09

Re: Z mešity v Seville zůstala jen věž

Ta v Seville je mnohem větší. Zbytky mešity jsou jasně znatelné uvnitř.

tibor 12.11.2007 7:26

Re: Re: Re: kecáte

Všichni jste rození španělologové, ale abyste si všimli, je zaměněná popiska a klášter Montserrat je nazván sevillským Královským palácem a naopak, to vám, jaksi ušlo. Ředitelé světa, co všude byli, všechno znají...

strejda 12.11.2007 2:22

Re: Re: kecáte

Ale později, než v Římě.

Borek@exil 12.11.2007 5:16

Re: Re: Re: kecáte...opravy:

Královský palác v Madridu se jmenuje Palacio del Oriente, je hned pod Plaza de Espaňa. El Escorial je, jak už tady jeden podotknul, mimo Madrid. V Granadě je ALHAMBRA, nikoli Alcazar (alcazar také prostě znamená hrad, pevnost). Alhambra je spíš báječný palác než pevnost. Pane Olšer, vaše články rád čtu ale dneska jste mne zklamal...copak ten útlocit a špatně od žaludku? Byl jsem na corridě v Madridu (žili jsme tam se ženou půl roku)....moc se mi to líbilo. Občas taky vyhraje býk....což mívá pro toreadora vážné následky, taky i smrt. Corrida je symbolem boje odvahy a chytrosti proto hrubé síle. Toreadorství je řehole. Není to zrovna snadný způsob obživy. Chce to nejen "cojones" ale taky šikovnost a postřeh, pevné nervy.

Borek@exil 12.11.2007 5:18

Re: Re: Re: Re: kecáte...opravy:

Jo, ve městě Cordoba mají taky zajímavý zvyk. Domy tam mají patia - dvorečky. Ve městě neustále probíhá mezi sousedy jakási soutěž o nejhezčí patio. Některá ta patia skutečně stojí za zhlédnutí.....překrásně zdobená květinami a kachlíky.

doxa 12.11.2007 12:41

Ta patia jsou charakteristická spíš pro Sevillu

Borek@exil 12.11.2007 19:11

Re: Ta patia jsou charakteristická spíš pro Sevillu

Patia jsou všude. Cordoba je ale starodávné město...něco jako malá Strana v Praze. Úzké ulice a starorodávný půdorys.

loula 12.11.2007 6:53

Re: Re: Re: Re: kecáte...opravy:

Tady bych si dovolil citovat - volně - Hamingwaye. "Toreador má těžkou a nebezpečnou práci, a proto se nelze divit, že se občas uchyluje k drobným podvůdkům a trikům, že někdy neudělá figuru tak, jak se má. Ale divák by měl umět rozlišovat. Potleskem odměnit bezchybný výkon zápasníka, mít pochopení tehdy, když se toreador  poctivě snažil a přesto se mu zápas nepovedl, protože s býkem bylo těžké pořízení. Divák by ale neměl tleskat, když mu toreador ukazuje pouze triky a podvůdky. Takového zápasníka se sluší vypískat z arény, naházet mu na hlavu shnilá rajčata a leklé ryby, a když ani takovýto slušný protest nepomáhá, potom zapálit arénu. Protože, budeme-li tolerovat drobné triky a podvůdky, za chvíli se náš život bude skládat ze samých podvodů a lží."

tibor 12.11.2007 7:21

Re: Re: Re: Re: kecáte...opravy:

Také jsem pobýval na Pyrenejském poloostrově a vím, že Alcatar je pevnost uprostřed AQlhambry... Tak proč ty kecy? Vy jste určitě učitelka...?

tibor 12.11.2007 10:01

Re: kecáte

Když se řekne Paříž, nezahrnuješ do ní automaticky i královské sídlo ve Versailles, byť je kus od Paříže...?

krmič 12.11.2007 11:13

Re: Re: kecáte

Řekl bych, že ne. Když se řekne Praha, nezahrneš do ní i Karlštejn?

robit 12.11.2007 11:56

Re: Re: Re: kecáte

Proč by se Praha nemohla chlubit Karštejnem a Madrid El Escorialem...? Na obou přece žili pražšítí , resp. madridští králové...

krmič 12.11.2007 14:12

Re: Re: Re: Re: kecáte

A kde je Praha? Přece ve Vídni, jak pravil Nick Carter ve filmu Adéla ještě nevečeřela.

tibor 12.11.2007 14:27

Re: Re: Re: Re: Re: kecáte

Krmiči, krmiči, je mi vás líto, že se nedokážete přenést přes to přihlouplé slovíčkaření. Copak se Madrid nemůže chlubit palácem, který prokazatelně sloužil madridským panovníkům...? Fakt, vás nic jiného v tomto článku nezaujalo? Necítíte se jako trapný kverulant? Vždyť v článku je přesně napsáno, že se Madrid chlubí královským sídlem El Escorial... Ne že v něm tento palác stojí!

krmič 12.11.2007 15:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: kecáte

Ale já jsem přece nereagoval na Madrid a Escorial. Ale na větu:

"Když se řekne Paříž, nezahrnuješ do ní automaticky i královské sídlo ve Versailles, byť je kus od Paříže...?"

Ale budiž. Příště se přenesu přes hloupé slovíčkaření a do Prahy zahrnu i Kutnou Horu. :-)

 

krmič 12.11.2007 16:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kecáte

Jo, v článku samotném mě zaujalo to zrychlení. Ale to už komentovali jiní.

Já bych ještě připojil, že mi přijde směšné, jak autor, který nemá zřejmě ponětí o fyzice, používá "vědecké" termíny hmotnost a zrychlení. Kdyby mluvil lidově o síle a váze, tak by to bylo lepší.