16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Alfons 11.5.2007 13:39

Syntetickyvytvořený smír

z pochybných ingrediencí může klidně vydržet i 14 dní.

A.S. Pergill 11.5.2007 8:19

Protestanté jsou něco jako u nás sudetští Němci

Na rozdíl od nich ale nešli dobrovolně s vidinou samostatného podnikání v tehdy řídce obydlené zemi, ale byli hnáni postrkem, protože jejich protestantství se krapínek lišilo od toho Londýnem předepisovaného.

Nicméně sehráli v Irsku podobnou roli jako sudeťáci u nás za Mnichova. Autochtonní obyvatelstvo je ovšem během pár let početně převálcuje (v podstatě generace, která už je na světě, akorát ještě nedorostla do volebního věku) a pak to teprve začne být zajímavé, protože zatím vždy, když se musela vzdát privilegií dlouhodobě privilegovaná menšina (protože oni menšinou jsou, jen sestěhováním na jedno místo a jeho odtržením od Irska vytvořili přechodně většinu), tak to skončilo masakry.

Saša 11.5.2007 8:44

Ten protestantismus zde není podstatný.

Že jsou to protestanti, to je jen historická náhoda. Ve skutečnosti tam jde o spor mezi germány a kelty - tedy mezi potomky germánských Anglů, Sasů a Normanů na straně jedné a potomky keltských Piktů, Irů a Belgů na straně druhé. To, že keltové jsou tam katolíky a germáni protestanty je jen náhodná historická hříčka, podstaty konfliktu se netýkající (obdobně na tom byli Poláci v dobách rozdělení své vlasti mezi Prusko, Rusko a Rakousko: také nešlo o spor mezi katolíky, protestanty a pravoslavnými).

Plivník 11.5.2007 11:21

Re: Ten protestantismus zde není podstatný.

Do Irska byli násilně přesídleni protestantští Skotové, ale jinak dobrý.

11.5.2007 11:39

Re: Re: Ten protestantismus zde není podstatný.

násilně moc ne. Prostě tam byla na severu půda levná, tak ji kupovali. A někteří domorodci také konvertovali. Předtím tam byli Norové. Potlačili Iry u Dublinu a okolí, zavedli tam svůj řád. A jak se žilo domorodým Irům za Irů, před anglickým záborem, v klanové společnosti a neustálých klanových krevních mstách ...

Gaelští Skotové z Irska obsadili dnešní Skotsko, po stažení Římanů. Potlačili místní Brity a Pikty. Neměli by jít z okupované země? :-) Hodně soudů, a málo o tom víme. ;-D

Saša 11.5.2007 14:10

Tak možná to bylo s tím osídlením trochu jinak,

přiznávám svou nedostatečnou vědomost o dějinách osídlení těch vzdálených ostrůvků, ale na podstatě svého tvrzení trvám:

a) v Severním Irsku nejde o spor protestantů a katolíků,

b) multinacionální říše jsou vadné a nebezpečné a nejrozumnější variantou je národní stát bez menšin, které za hranicemi nejsou menšinami.

11.5.2007 18:06

Re: Tak možná to bylo s tím osídlením trochu jinak,

s bodem B souhlasím.

s bodem A je to složitější. Ještě před 6ti - 7mi lety bylo Irsko bigotní katolická země, kde nebyl možný rozvod. Jako jedna z věcí. Politiku určoval klérus. Snad to rozdělenína náboženské strany, po modernizaci Irska, ztratí smysl...

Kelt 11.5.2007 16:27

Re: Ten protestantismus zde není podstatný.

To není pravda. Spousta protestatntů v Severním Irsku přišla ze Skotska, jsou to - podle vaší klasifikace - Kelti jak poleno. Dialektu na sever od Belfastu se mimochodem říká "Ulster Scotch".

Saša 11.5.2007 7:51

Multinacionální veleříše

po sobě vždy zanechávají tykovéto krvavé problémy. Vlády multinacionálních veleříší totiž tlačí své obyvatelstvo k promíchávání a mísení a migracím, aby docílily homogenity a lépe se jim vládlo. A protože každá multinacionální říše se časem rozpadne, zanechá po sobě promísené obyvatelstvo a spory a nespravedlnosti a nevyváženosti, které se pak řeší válkou, terorem, genocidou apod.

Příkladem toho není jen Velká Británie a stav zemí v jejím bývalém područí, ale například stav na území bývalé Otomanské říše, na území bývalé Jugoslávie, na území bývalého SSSR... Pro nás nejvarovnější je příklad Rakouska-Uherska. To po sobě zanechalo tak vážné problémy, že byly řešeny světovou válkou a stejně nebyly všechny vyřešeny.

Mnohonárodní státy jsou špatná a nebezpečná věc. I Evropská Unie je pro svou touhu stát se státem špatnou a nebezpečnou věcí. I tato nová rodící se multinacionální velkoříše, nebude-li její mocenská expanse včas zastavena, po sobě zanechá těžko řešitelné problémy a nebezpečí celoevropských válek a vraždění.

Když už se najěká veleříše rozpadá, měl by hned při rozpadu být použit recept Dr. Beneše: národnostní menšiny vystěhovat do sousedících zemí, v nich nebudou menšinou, leč součástí státotvorného národa.

Toto řešení je aktuálně vhodné pro Litvu, Estonsko, Lotyšsko ve vztahu k Rusům na jejich území.

11.5.2007 11:41

Re: Multinacionální veleříše

to je diskutrabilní. Ale pro balkánské muslimy tohle řešení všemi 10ti.

Petr Kohout 11.5.2007 7:32

Britové spoustu problémů vyřešili - a některé holt vyřešit nestihli a

"řešení" předváděné místními nám dokazuje, jek byla koloniální éra skvělým obdobím života kolonií.

Harry 11.5.2007 12:33

Re: Britové spoustu problémů vyřešili - a některé holt vyřešit nestihli a

Pan Jihanson, autor knihy dejiny XX stoleti jest nazoru, ze naopak po dekolonializaci, cili osamostatneni byvale kolonie Velke Britanie zacaly krvave resit vsechny sve kmenove ci nabozenske problemy. Viz Afrika.

Harry 11.5.2007 12:34

Re: Re: Britové spoustu problémů vyřešili - a některé holt vyřešit nestihli a

PS Pardon Johanson.

J.G. Pašek 11.5.2007 5:11

No, jestli takhle přednášíte historii Irska na té slavné Vysoké škole ekonomické . . .

Pám Bůh s námi a zlí pryč . . . .