17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

RUSKO: Sankce jako bumerang

V minulém týdnu to ještě tak nevypadalo. Druhý nejbohatší Rus, Alexej Mordašov, jenž se zrovna plavil na své jachtě za v přepočtu jedenáct miliard korun kolem Seychel, si soukromým tryskáčem Bombardier odletěl „na skok“ do Moskvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 3.3.2022 9:05

Jestli zůstane ruský oligarcha bohatý či nikoliv není zdaleka podstatné. Protože kdo je vlastně oligarcha a co je vlastně bohatství. Ruští boháči jsou přeci také podnikatelé, jejichž cílem je zvyšovat obecně aktiva svých firem. Současná situace je pro ně zničující právě z tohoto hlediska, totiž jejich aktiva se začnou propadat, a to není jen otázka burz, blokování majetku v zahraničí a pádem ruské měny. Budou totiž vyloučeni z možnosti investovat, vytvářet grandiózní projekty a prezentovat se jako chytrý a slušný národ. To je jejich největší tragédie. Ale dobře jim tak.

J. Kraus 3.3.2022 8:44

Oligarchové, kteří vyvádějí z Ruska miliardy dolarů, by se obešli i bez Putina a Rusko by dopadlo jako UK. Říká se, že Putin je nejsilnější mezi silnými a musí lavírovat. Na rozdíl od oligarchů mu ale jde o Rusko. Jeden z poddůvodů současné agrese může být i snaha omezit moc oligarchů. Psalo se dokonce, že Rusko poslalo na Západ soupisy jejich majetku včetně čísel kont. V každém případě se mu dosud aspoň tohle povedlo, ruští oligarchové budou mít na Západě utrum a miliardy zůstanou v Rusku.

J. Nevrkla 3.3.2022 8:38

Jsme exportní zemí, exportuje hlavně auta, která chceme mít dokonce elektrická. Obávám se, nastávající krize pro nás bude mít zničující účinek, kdo by v ní měl o ty krámy zájem? Neroste jen cena energií, ale i kovů, jejichž výroba připadá západu špinavá. Dočkáme se tvrdého probuzení a značne ztráty sebevědomí.

J. Nevrkla 3.3.2022 8:33

R^

J. Karza 3.3.2022 7:58

Hlavně, že nejsou ohroženi západní oligarchové a jejich korporace.

F. Navrátil 3.3.2022 7:37

Sankce mají smysl, pokud jsou brány jako vážné varování a otevírají dveře k jednání a dohodám. Pokud jsou ovšem zamýšleny jako další krok vedoucí ke konfliktu a eskalaci, pak smysl postrádají. Například libyjský vůdce Kaddáfí akceptoval všechny požadavky, zaplatil odstupné za teroristické akce a financoval volební kampaně západních politiků. Výsledkem ovšem bylo bombardování země Francií, Itálií a USA, zavraždění hlavy státu, rozvrat, občanská válka a statisíce nelegálních migrantů. Stejně tak v Jugoslávii si neuvědomil Miloševič, když podepsal každý papír, který mu byl předložen a chodil za americkým velvyslancem jako psík, že už je dávno rozhodnuto o bombardování, odtržení Kosova a výstavbě největší pozemní základny USA v Evropě.