17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

RUSKO: Jak je to vůbec možné?

Válka na Ukrajině trvá již dva měsíce. Po celou tu dobu mnozí Rusové otevřeně podporují „speciální operaci“ a zavírají oči před zabíjením a znásilňováním, ostřelováním měst, nepředstavitelným pustošením a miliony lidí, kteří přišli o domov.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Pícha 30.4.2022 16:03

Jen další zde usazený ruský troll.

J. Jurax 30.4.2022 15:59

Jenže ta zkorumpovaná rozkradená převlečená pumpa na plyn a na ropu ovládaná diktátorem nám i jen skrze ten plyn a ropu právě teď dost zatápí. A je schopna zatopit ještě víc. To je teď náš podstatný problém.

F. Svoboda 30.4.2022 15:58

Všechny ty výše uvedené úvahy lze shrnout do jediné skutečnosti - Rusko a jeho obyvatelé jsou na rozdíl od nás totiž jiná, odlišná civilisace s jinými hodnotami. Takže dalších diskusí již není třeba !!!

M. Grundmann 30.4.2022 15:58

Jenomže souboj s Ruskem skončí jadernou válkou. K použití jaderných zbraní může dojít během několika týdnů.

V. Církva 30.4.2022 15:54

https://www.novinky.cz/podcasty/clanek/jako-sekta-lide-kteri-podlehli-dezinformacim-uz-jsou-ztraceni-obava-se-expert-40395350#source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

V. Církva 30.4.2022 15:52

Ano všiml jsem si, že i v ČR mají lidé vymyto náboženstvím bez Boha. Tady se rozebírá rosofilní náboženství

Jako sekta. Lidé, kteří podlehli dezinformacím, už jsou ztraceni, obává se expert - Novinky.cz

jiní mají třeba progresívní náboženství.

Je pak otázka nakolik má běžný občan ČR normální rozumný názor. Pořád věřím, že většinou ano, ale čím dál, tím méně jsem o tom přesvědčen.

V. Církva 30.4.2022 15:48

Evidentně jedna raketa narušila tvou kůru mozkovou! A ta určitě smrděla Rusky.

Kdyby Rusové nenapadli Ukrajinu, nebyla by žádná raketa v Kramatorsku. Nehodlám řešit jestli ta raketa byla ruská. Asi ano, ale není to podstatné.

J. Jurax 30.4.2022 15:47

No, když ono propaganda je válka lží i pravd a zároveň i víry. A zároveň vytváření té víry.

A je-li aspoň trochu šikovně dělaná, dokazuje se nejen lež, ale i pravda velice těžko.

Důsledkem je, že jeden každý tu věří, tu nevěří tu pravdě, tu lži v individuálním mixu, jenž je ovlivněn mnohým. Případně zásadně nevěří ničemu, což je na rozdíl od postoje věřit všemu logicky nerozporně možné.

Z. Pícha 30.4.2022 15:47

Podrcký. Vás se už opravdu nikdo na nic neptá. [UA]

V. Církva 30.4.2022 15:42

Hm máte podivné náboženství.

Proč asi Ukrajina zbrojila a na Donbase byli Ukrajinští vojáci, když byli na druhé straně v Donbase ruští a Krymu taky že?

L. Žaloudek 30.4.2022 15:36

Jistěže názory těch druhých dnes nikoho nezajímají, ledaže by byly souhlasné. Dnes není diskuse obvykle dialogem, ale soubojem.

J. Jurax 30.4.2022 15:35

No, ti starší, řekněme od šedesáti nahoru, měli příležitost ji poznat za bolševika a jako již dospělí ji tento fenomén i pochopit.

P. Diviš 30.4.2022 15:34

Ovšemže realitě odpovídá.

Že si to nechcete přiznat, to na věci nic nezmění.

P. Diviš 30.4.2022 15:32

Klasická ruská lež, podobně jako ruské lhaní kolem MH 17.

P. Diviš 30.4.2022 15:30

S těmi škodami po tornádu, vydávanými za válečná zvěrstvam (s)prostě lžete. A s tím ostatním vlastně také.

P. Diviš 30.4.2022 15:28

Víte prd, co to je tvrdá cenzura.

P. Diviš 30.4.2022 15:27

Vy jste prostě další Rusák, věřící ruským lžím.

P. Diviš 30.4.2022 15:26

To by byla ta lepší možnost. Já se obávám, že tomu skutečně věří.

P. Diviš 30.4.2022 15:25

Lžu, jsem tedy člověkem V průběhu dějin ale podle experta tento fenomén přerostl do olbřímích rozměrů. Stal se základem života v SSSR. Sovětští vůdci takřka denně chrlili doma i v zahraničí prohlášení, o nichž věděli, že jim nikdo neuvěří. Přesto se drželi ideologicky čisté linky – z čela jedné z největších imperiálních mocností hlásali antiimperialismus. V ústavě zaručovali velké politické svobody, zatímco tvrdě potlačovali jakoukoli kritiku režimu.

Historie ruské lži jde ale mnohem dál. „Já mám vraňjo rád! Je to jediná výsada člověka mezi všemi ostatními organismy. Přes lež k pravdě! Právě proto jsem člověk, že lžu,“ říká už v roce 1866 ústy Dmitrije Prokofjiče Razumichina ve svém románu Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij.

A nejinak je tomu se současnou ruskou propagandou. Kreml se stejným sebevědomím odmítá zodpovědnost za masakr civilního obyvatelstva v Buči, s jakým popíral podíl na sestřelení malajsijského letadla MH17 na Ukrajinou v roce 2014 či na pokusu o otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala o čtyři roky později ve Spojeném království.

Dva příslušníci kontrarozvědky FSB, které britská policie označila za pachatele útoku, tehdy tvrdili v ruské státní televizi, že do Salisbury vyrazili jako obyčejní turisté, aby si prohlédli legendární katedrálu. „Vysvětlení bylo natolik přitažené za vlasy, až se zdálo, že se ani nesnaží o věrohodnost,“ konstatuje Bermel. Lhát podle něj Rusové nepřestanou, ani když jsou konfrontováni s důkazy – jedno vraňjo jen začnou přebíjet dalším.

Prozápadní a liberální ruská média označují koncept vraňjo za charakteristickou taktiku Kremlu. Už se mezi nimi ujal i nový složený termín: gosvraňjo (gosudarstvennoje vraňjo – vládní lži). Tento postoj popírání bez snahy o věrohodnost považují za projev nadřazenosti, síly a lhostejnosti k obecným konvencím. ANNA MARVANOVÁ

P. Diviš 30.4.2022 15:24

Fenomén vraňjo. Rusku specifický způsob lhaní

Popírání útoků, masakrů či pokusů o vraždu navzdory důkazům je kremelské propagandě vlastní. Lhaní, při kterém se dotyčný ani nesnaží předstírat, že mluví pravdu, je podle expertů historicky zakořeněným rysem ruské kultury. A má v ruštině i svůj zvláštní výraz.

MOSKVA/PRAHA „Pravidla jsou jednoduchá: lžou nám. My víme, že lžou. Oni vědí, že to víme, ale lžou dál. A my dál předstíráme, že jim věříme.“ Tak shrnula fenomén zakořeněný hluboko v ruské realitě Jelena Gorochovová v knize Hora drobků (2010), v níž vzpomíná na dětství v Sovětském svazu. Tato myšlenka se v různých obměnách objevuje napříč ruskou historií, jako citát je často připisována i spisovateli a disidentovi Alexandru Solženicynovi.

Popírání dělostřeleckých útoků, masakrů civilistů a vlastně i celé samotné války provází současný ukrajinsko-ruský konflikt nejen od jeho počátku, ale už dlouho před ním. „Neplánujeme válku na Ukrajině,“ hlásil ruský prezident Vladimir Putin ještě pár dní před zahájením invaze, zatímco u hranic shromažďoval vojsko. Čestná lež v národním zájmu či pro vyšší dobro, alternativní pravda či strategická nepravda – tento jev bývá označován různě. „Bezostyšné lhaní, kdy se dotyčný ani nesnaží předstírat, že mluví pravdu, není vlastní jen ruskému národu,“ píše ve své analýze na serveru The Conversation Neil Bermel, profesor ruských a slovanských studií na Sheffieldské univerzitě. Ruština pro něj má ale specifický výraz – vraňjo.

Zatímco běžnou každodenní lež, jejímž cílem je oklamat a nebýt odhalen, označuje ruština výrazem „lož“, vraňjo jde mnohem dál. Má nádech poněkud pejorativní, do češtiny by se dal přeložit jako „kecy“ – evidentní, leč v původním významu relativně neškodná nepravda. Asi jako když se školák vymlouvá, že mu domácí úkol sežral pes, pokračuje Bermel. Lžete, abyste si zachovali tvář.

L. Severa 30.4.2022 15:21

Je to způsob všech diktatur jak získat u obyvatel jednotný jakoby postoj. Některé možná lživou propagandou přesvědčí, jiní jsou ovládání strachem. Za Protektorátu, za komunistů a za Putina třeba jen tresty za vyslovení slova „válka“. K dokonalosti to dovedl KIM. Tam je jasně vidět, že to jeho frenetické oslavování je vyvoláno strachem.

S. Donát 30.4.2022 15:10

No jak si to mohli dovolit, mít na svém území svoji armádu, bez požehnání rusáků, že? :)

M. Grundmann 30.4.2022 14:14

Důležitá upřesnění : v tomto imaginárním světě žijí pouze mafiáni. Zlý pes rovněž neustále vrčí a štěká na každého už na dálku, několikrát už plot přeskočil a několik sousedů mafiánů už i v minulosti vážně pokousal.

M. Grundmann 30.4.2022 13:56

Rusové vidí situaci následujícím způsobem : sousedi žijí v rozumných sousedských vztazích. Jeden ze sousedů si však chce pořídit na svou ochranu nebezpečného psa, který může kdykoliv přeskočit plot a pokousat ostatní sousedy. Ohrožený soused tuto situaci odmítá a dojde k válce mezi sousedy.

Správná otázka tedy zní : může si každý pořídit nebezpečného psa, který ohrožuje celé své okolí ? Tuto otázku by měli novináři klást Rusům, aby se dověděli, proč Rusové podporují nebo nepodporují invazi na Ukrajinu. Další správnou otázkou by mělo být, zda a případně proč považují Rusové USA za takového nebezpečného psa.

Po odpovědích na tyto otázky by pak byla možná rozumná diskuze. Ale pokud tato témata ze zásady úplně odmítáme, není vůbec o čem s Rusy diskutovat.

M. Grundmann 30.4.2022 13:16

Přesně to je hlavní téma, na které by se měli všichni ptát Rusů. Může Ukrajina podle Rusů vojensky spolupracovat s kýmkoliv, tedy i s nepřáteli Ruska ? Co si o tom běžní Rusové myslí ? Tyto otázky však Rusům nikdo neklade. Vypadá to, že ve skutečnosti názory Rusů nikoho nezajímají.

D. Laurencikova 30.4.2022 13:14

To mate jako dnes se svobodou projevu. Samozrejme, ze si kazdy muze rict, co chce. Ale nekdy za to musi nest dusledky. ;-)

R. Polášek 30.4.2022 13:01

Nějak takhle podobně by odpovídali Čechoslováci v roce 1969, po potlačených demonstracích k prvnímu výročí okupace a po prožití takzvané normalizace. tedy ti, co by souhlas s okupací podepsali a udrželi si tak svou práci. ale báli se o ni a báli se třeba provokatérů. Asi s jedním rozdílem, pokud by tázající padli na někoho z těch 300 tisíc lidí, co souhlas s okupací odmítli podepsat a o svou práci přišli, tak ti by se vyjádřili mnohem přímočařeji. A řekli by skutečně to, co si o režimu myslí.

V Rusku takoví lidi nejspíš ospovídat nemohou, protože jsou ve vězení. Anebo dost možná Putin obnovil sibiřské gulagy a ti potom makají v koncentračních táborech na Sibiři. Na Putina by to úplně sedělo.

Ale čím víc tam to je vyhrocené, tím větší bude rána, až to praskne. A až ti věznění a mučení lidi začnou mluvit.

M. Grundmann 30.4.2022 12:56

Vidíte, přesně tento druh otázek by podle mě měli novináři Rusům klást. Ale nikdo to nedělá. Kladou otázky podle mého názoru úplně mimo téma. Proto mi tyto výzkumy ruského veřejného mínění připomínají snahu klamat veřejnost.

P. Kohoutek 30.4.2022 12:55

To je fakt, proč byla ukrajinská armáda ve vlastní zemi?

M. Grundmann 30.4.2022 12:52

Pokud jsem vše dobře pochopil, tento článek se zabývá pouze analýzou názorů Rusů na ruskou propagandu a na ruské důvody k invazi všeobecně. Osobně si myslím, že zkoumat názory Ukrajinců na ruskou propagandu a Rusů na ukrajinskou propagandu není vůbec zajímavé. Zajímavé je pouze, jak každý zdůvodňuje své vlastní chování a nikoliv, jak zdůvodňuje chování druhých.