2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Z Bruselu přichází cenzura

Není to diskrepance, už jsem to několikrát vysvětlil, zopakuji ještě jednou. Západ (tj. parlamentní demokracie se základními občanskými svobodami a právy - tedy včetně „východu“ jako Japonsko, Jižní Korea, Indie, Tchajwan a podobné).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 12.3.2022 8:21

Trefná poznámka!

Připomenu, Gazdík navrhuje:

1. Žáčkům se sdělí, jak kriticky/odborně se mají dívat na Archimédův zákon.

2. Písemka z tohoto kritického náhledu. Společné opravení chyb, názoru, atd.. Vyzvednout brusele a jeho úsilí.

3. V krátkosti se žáčkům řekne něco ve smyslu, že kámen se utopí, prkno vyplave. Aby to pochopily inkluzátorky a inkluzovaní.

P. Hák 13.3.2022 14:00

Ne, Archimédův zákon se vypustí s tím, že je to "biflování". Místo toho mohou diskutovat, zda je Gréta nejlepší nebo úplně nejlepší.

E. Hlinovský 12.3.2022 3:33

Kuras R^ - české mediální poměry velmi převyšující kvalita informací.

Ten návrh zákona proti dezinformacím není určen pro boj s vnějším nepřítelem ale proti vnitřnímu nepříteli, tedy proti vlastním občanům na obranu nedemokratického systému. Vše už důvěrně známe z totáče u nás. On tedy myslím neprojde, aspoň v této podobě. Je to asi produkt odboru Jourové (dva semestry na právech, mimochodem von der Leyen je gynekoložka), která se vyznamenala už tou zprávou o porušování právního státu (samozřejmě jen u těch málo uvědomělých států). Jourová je v EU na tu nejšpinavější práci vůbec. EU už dlouhého trvání před sebou nemá. Deset let?

J. Herink 12.3.2022 8:26

R^R^R^

M. Grundmann 12.3.2022 0:44

Zajímavý článek. Cítím určité uspokojení, že se téměř všichni britští a američtí komentátoři vyslovují pro ukončení války na Ukrajině jednáním co nejdřív. A to i s tím, že by rusky mluvící východní části a Krym připadly Rusku a Ukrajina zůstala neutrální. V České republice jsem s tímto názorem osamocen a jsem rád, že britští a američtí komentátoři říkají v podstatě totéž, co píší nezávisle na nich v češtině sám už dlouhou dobu před začátkem konfliktu.

E. Hlinovský 12.3.2022 3:06

Nejste sám, já to říkám taky, už mě kvůli tomu zavřeli konto za trollig. O přiznání Krymu Rusům ale mluví i někteří politici v Německu (FDP a AfD) a myslim i Makron to kdysi zmínil.

M. Grundmann 12.3.2022 3:52

Podařilo se usmířit Čechy a Němce, Francouze a Němce i další národy v Evropě. Nejsem ochoten uvěřit, že stejná cesta není ve vztahu k Rusku. Evropa však ve vztahu k Rusku postupovala zcela opačně po dobu posledních 25 let. Přiznal to i veřejně evropský reprezentant pro zahraniční politiku Josep Borrell.

To je podle mě cesta, kterou bychom se měli vydat. A ne prohlubovat konflikt. Jsem přesvědčen, že neexistuje žádný skutečný konflikt zájmů mezi Ruskem a Ukrajinou i mezi Ruskem a zbytkem Evropy. Rusko má řadu vážných vnitřních problémů, například v oblasti Kavkazu. Někteří mí přátelé věří v řešení silou. Opravdu bych nechtěl, aby se ukázalo, že mají pravdu.

R. Langer 12.3.2022 6:08

Aha, tak vy jste také mírový štváč! ;-)

M. Grundmann 12.3.2022 14:09

92 % Ukrajinců věří ve vítězství nad Ruskem a většina jich také s Ruskem nechce jednat. Ukrajinci mají pravdu ve svých odhadech na výsledek války. Jediným nejasným bodem je rozhodnutí obětovat své životy za toto vítězství nebo válku ukončit a tak se o vítězství připravit.

Patřím asi k výrazné menšině lidí, kterým na vítězství v nějaké válce vůbec nezáleží, kteří bezdůvodně jenom pro vítězství s nikým bojovat nechtějí a kteří dávají přednost míru a spolupráci. A to i za situace, kdy mají vysokou pravděpodobnost, že válku vyhrají. Proto je asi můj hlas neustále mimo hlavní proud. Bude plno dalších mrtvých, ale lidé budou oslavovat velké vítězství. S tím asi nic nenadělám.

F. Netopil 12.3.2022 8:40

Správně pane Grundmanne. Musíme se učit od historie. Když v roce 1938 německy mluvící části Československa v rámci "mírového" řešení z Mnichova připadly Německu, hned se rozklenula nad Evropou mírová duha, že ?

P. Kmoníček 12.3.2022 9:07

.....a trvala , a trvala....

M. Grundmann 12.3.2022 13:36

Učit se z historie není jednoduché, protože v minulosti musíme najít to podstatné. Za příčinu druhé světové války se dnes obvykle nepovažuje politika appeasementu, ale daleko větší zbrojní výdaje Německa v 30. letech než ve všech ostatních západních státech dohromady. Appeasement byl pouze důsledkem vojenské nerovnováhy v roce 1938 kvůli zanedbání vojenských výdajů ze strany Velké Británie a Francie v předchozích letech.

USA dlouhodobě vynakládají na vojenské výdaje více než snad celý ostatní svět dohromady. Je vysoce pravděpodobné, že si ruští stratégové vyhodnotili USA na základě historických zkušeností jako hrozbu pro Rusko. Zejména v okamžiku, kdy tak silný stát vyjádřil svou vůli rozšířit svou vojenskou přítomnost na Ukrajinu. Akceptovat rozšíření NATO na Ukrajinu mohlo být Ruskem viděno jako nový appeasement.