30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Co se děje v Maďarsku

Premiér Orbán v posledních dvou měsících poskytl obsáhlé rozhovory třem velkým německým médiím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 10.2.2021 10:34

"Dáma" promluvila. Bez jakýchkoli faktů, argumentace, jen bezduché napadání. Asi jedna z mála fanynek Uršuly a Anděly a jejich party škůdců.

Mohla byste sdělit, na základě jakých informací jste k sepsání vašeho blebtu přistoupila?

J. Jurax 10.2.2021 20:31

No, neřekl bych.

Pro Vás ještě jednou:

Kdybyste příspěvek četla, pak byste si povšimla sentence "Rozhovor ve Sternu vyšel ve čtvrtek, autory jsou Dominik Stawski a Jan Boris Wintzenburg (jejich poznámky jsou součástí textu v závorce).".

Paní, již zvete autorkou, článek pouze přeložila a nabídla Vám jej ku poučení. Nekomentovala jej, komentu to ani nepotřebuje. A Orbán z toho vychází jako moudrý pán.

J. Jurax 10.2.2021 20:21

Inu, kdybyste příspěvek četl, pak byste si povšiml sentence "Rozhovor ve Sternu vyšel ve čtvrtek, autory jsou Dominik Stawski a Jan Boris Wintzenburg (jejich poznámky jsou součástí textu v závorce).".

Paní Sulkovská článek pouze přeložila a nabídla Vám jej ku poučení.

P. Dvořák 10.2.2021 8:41

Co se děje v Maďarsku?

Rozhodně nic, co by odporovalo principům normální lidské společnosti.

V. Vaněk 10.2.2021 8:32

No kdyby bylo možné pana Orbána klonovat .

D. Zítko 10.2.2021 7:55

To se asi v MF dnes nedočteme :-)

P. Lenc 10.2.2021 7:25

Pane Orbáne dík!R^

M. Mařák 10.2.2021 6:23

Dobrý text a oceňuji profesionalitu reportérky i maďarského premiéra. Orbán i v rámci chřipkové diktatury národního státu předvedl, že jedná v souladu s maďarskou ústavou, osobně s ním nemám zásadní problém. Je Evropan a uvědomuje si nutnost Evropské unie. Má jen jiný pohled na její podobu ( Orbán je zastáncem EU se "suverénními" národními státy, já jsem zastáncem federace), což je zcela legitimní názor ve vzájemném demokratickém dialogu o jejím směřování. Vlastně se lišíme jen tím, jak velkou část státní suverenity míníme ponechat jednotlivým členům Unie a jak velkou část míníme přenést na centrum.

No problem.

J. Sedlář 10.2.2021 8:49

Opravdu nikdy nezklamete. ;-DChřipková diktatura národního státu;-D

PS: Opomenul jste "matičku národů dobrotivou"

J. Fráňa 10.2.2021 9:03

Krásně jste to napsal, Orbán je pro suverénní stát, já pro federaci. Není problém a vlastně se moc nelišíme. Četl jste naší Ústavu? Je tam v čl. 1 napsáno:

(1) Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Povšimněte si slova "SVRCHOVANÝ". Zde definice tohoto slova: Svrchovanost (též suverenita) je právo vykonávat neomezeně moc na území státu, které náleží každému nezávislému státu.

Myslím, že se lišíte a to velice. Vy Ústavu své země nerespektujete a Orbán ano. Ohrozit svrchovanost své země je vlastizrada, §310 Rozvracením republiky se míní úmyslné rozvrácení ústavního zřízení, územní celistvosti nebo obranyschopnosti České republiky anebo zničení její samostatnosti.

Hezký den

M. Mařák 10.2.2021 9:17

To jsou jen takové řeči o ničem, Předávání částí státní suverenity unijnímu celku je proces, který trvá někdy od osmdesátých let a pro nás započal vstupem do Unie, přičemž každou novou společnou smlouvou se zvětšuje.

To by podle Vás byl největší vlastizrádce Klaus se Špidlou a zároveň všichni občané, kteří většinově hlasovali pro vstup do Unie.

Trochu serióznosti by to chtělo, člověče...

J. Fráňa 10.2.2021 9:36

Lžete jako celá vaše banda federalistů. Občané nehlasovali o této EU. V době vstupu nic takového neexistovalo. Vše se změnilo Lisabonskou smlouvou, jejíž největším oponentem byl V.Klaus. O této smlouvě lidé hlasovat nemohli, protože by jí odmítli, jako v Irsku. Prostě to EU nedovolila. Udělejte referendum o vystoupení z EU a bude jasno. Bojíte se co?

D. Černá 10.2.2021 9:48

Jsem pro referendum o vystoupení z EU. Vystoupíme a do roka všichni co slavili pochcípají hlady. Aspoň se to vyčistí.

J. Fráňa 10.2.2021 9:59

Jasně jako když zkrachovalo RVHP, to jsme taky umřeli hlady. Koukneme za rok jak umřou hlady Britové.;-D

R. Langer 10.2.2021 10:27

Chybí vám tam smajlík. Takovou blbost přece musíte myslet jedině jako ironii. To je přece skoro stejné, jako když napíšete: "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!", no ne? ;-)

M. Mařák 10.2.2021 9:54

Ale prosím Vás, Vy tomu vůbec nerozumíte a používáte jen propagandistické fráze o ničem.

Lisabonská smlouva je jen lehce poupravená Ústava EU (zmizela symbolika jako hymna, ústava a podobně), jinak je jejím doslovným přepisem. No a na ústavě EU spolupracoval v Konventu i Zahradil za ODS a Klaus měl tedy informace přímo od zdroje již při její tvorbě, věděl naprosto přesně, do čeho jde. Ústava navíc vyšla veřejně tiskem ještě před naším referendem o vstupu do EU a kdo chtěl, mohl si ji sehnat a nastudovat.

To jsou všechno jen takové řeči o ničem, co pořád vedete.

Ostatně princip nadřazenosti unijního práva nad právem jednotlivých členů se začal řešit již v padesátých letech v dobách EHS a již od té doby o tom existuje relevantní judikatura, která se dodnes ještě rozšířila, viz třeba rozsudek Soudního dvora 5.února 1963 (26/62, Van Gend en Loos).

J. Fráňa 10.2.2021 10:04

Hlavně že vy jste rozumbrada. Klaus Lisabonskou smlouvu blokoval co to šlo, protože je to jen lehká úprava.;-D Vaše řeči jsou o ničem, protože unie jde do kytek. Kdyby ty chytré hlavy dokázali poslouchat své občany dala by se ještě EU zachránit.

M. Mařák 10.2.2021 10:09

Já argumentuji a poskytuji Vám relevantní informace, abych Vás vzdělal a poučil, Vy jen mýty o ničem a Vaše subjektivní dojmy, představy.

Co se týče Klause, tak i v tomto bodě jako politik selhal, zradil vlastní ideály, no a udělal jako vždy to, co se od něj očekávalo.

J. Fráňa 10.2.2021 10:18

Jaké argumenty, nepokrytě lžete o LS, protože o ní nic nevíte. Vůbec neznáte její dopad na rozhodování. Jak si vy chytrý vysvětlujete, že bylo možné pozvat do Německa migranty? Není to náhodou jeden z bodů v LS smlouvě kdy se hlasuje v otázce migrace kvalifikovanou většinou? NO SLÁVA a napiště, že to je mýtus, srandisto. Klaus selhal, nechal se do podpisu dotlačit.

M. Mařák 10.2.2021 11:01

Migranty do Německa "pozvala" premiérka, která se snažila humánně řešit složitou situaci. Ti migranti již byli stejně v EU a navíc chtěli jít do Německa. Nebylo to jednoduché rozhodnutí a Němci to zvládli civilizovaně, klobouk dolů.

Co se týče způsobu rozhodování v obou radách, popsal jsem je myslím docela srozumitelně.

Klaus mohl abdikovat, stát se národním hrdinou a vstoupit do našich dějin jako Žižka, Havel, nebo Masaryk a tak. Zachoval se ale jako Klaus, já s tím nemám problém.

J. Fráňa 10.2.2021 12:25

Němci to zvládli civilizovaně;-D Hořící ubytovny, zvýšená kriminalita, strach Němců, obrovské finanční náklady, demonstrace a desítky mrtvých lidí. Opravdu smekám. Pane Mařáku vy jste ukázkový příklad vymytého mozku. Prosím podívejte se na statistiky, máte přeci rád fakta. Na ČT je nenajdete, to je jen dobrá rada. Nebo víte co, jeďte tam. Mám tam většinu příbuzenstva, není nad osobní zkušenost. Ovšem vy to asi uděláte po svém, JE TO JEN KOSMETICKÝ PROBLÉM, že?

M. Mařák 10.2.2021 12:46

Ano, dle mého názoru to zvládli velmi civilizovaně. Jednalo se milion lidí z jiné kultury, to je docela záhul a mohlo to dopadnout mnohem divočeji.

J. Fráňa 10.2.2021 13:18

To je hezké, ale kdyby je nepozvali? Kdyby to utnuli hned na začátku a řekli jasné" do Evropy se nedostanete". Kolik lidí by se neutopilo v moři, kolik lidí by se nestalo obětí teroristů, kolik lidí by se neudusilo v náklaďácích atd. A řekněte, kolik lidí ještě zemře, třeba kvůli rasové nebo náboženské nesnášenlivosti?

M. Mařák 10.2.2021 15:49

Kdyby je nepřijali, byli by dodnes v Maďarsku a v Rakousku, Merkel Orbánovi vytrhla trn z paty.

Nevím, kolik lidí ještě zemře kvůli náboženství, to je takový lidský sport od začátku historie lidstva.

J. Fráňa 10.2.2021 12:32

Jo ještě "Ti migranti již byli stejně v EU " takže ty srdceryvné záběry tonoucích dětí jste vy eurohujeři zfalšovali? Tak díky za info. Dělám si srandu, vím, že si pro ně jezdíte ke břehům Libye. Prej si matky musí hlídat děti při koupání v moři, aby jim dítě neunesli humanitární organizace. Je to pravda?;-D

M. Mařák 10.2.2021 12:44

Směšujete několik časově nesouvisejících událostí. Ty proudy emigrantů ve státech střední a východní Evropy, které se přesouvaly směrem na Německo, byly v té době již v EU a to v Rakousku, v Maďarsku a podobně.

J. Fráňa 10.2.2021 13:03

Zase špatně, prostě nečtete. Již v červenci a srpnu 2015 proudili migranti do Evropy( připlouvali po moři). Merkel je pozvala v září 2015 do Německa. A připlouvají dodnes.;-D

M. Mařák 10.2.2021 17:58

Ale houby, sledoval jsem to velmi pozorně. Bylo to tehdy navíc předmětem hlavní každodenní debaty na NP pod Astonovými úvodníky a vlastně jsme to tady tehdy svým způsobem vyřešili.

Je nutné vynaložit finanční a lidské prostředky na pořádnou ochranu vnějších hranic EU, což naráží na vás národovce, neboť by se jednalo o další předání státních suverenit centru a další z posunů k federaci. Tudíž se to vleče a není to dokonalé. Dokud nebude EU federací a státem se všemi státními atributy, bude všechno pomalé a polovičaté, s tím se nedá nic dělat.

Jistě, že připlouvají dodnes, i když v mnohem menším počtu. Ono to není jednoduché ani lidsky a ani právně,

nemůžete je postřílet na hranicích a bombardovat na moři, existují různé mezinárodní smlouvy, které jsme podepsali i my. Jednoduché řešení prostě neexistuje. Nevím, jak byste si to představoval.

R. Langer 10.2.2021 10:29

Vy ničím neargumentujete, vy tu vyprávíte jakési pohádky o EU, které ovšem s realitou nijak nesouvisí... ;-D

M. Mařák 10.2.2021 11:16

Naopak. Vůbec by mně nevadilo, kdyby státy střední a východní Evropy nebyly v EU, jednalo se podle mne o předčasný krok.