27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

RAKOUSKO: Skandální výrok ministryně

Rakousko se postavilo proti návrhu Evropské komise, aby se jaderná energie a zemní plyn staly takzvanými čistými zdroji. EU tak čeká tvrdý souboj mezi ideology záchrany klimaty a realitou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 6.1.2022 9:31

Nemáte pravdu. Vyjadřuje skandálním způsobem pouze to, co si značná část rakouské společnosti myslí.

Š. Hašek 6.1.2022 9:03

Ta ministryně je hloupá drzka, samozřejmě. Protože bere elektřinu ideologicky. Nevadilo by mi, pokud by svůj noční pleťový krém brala tuplem ideologicky. Rakousky a eko.

Problémem je ta "burza". Bohatnou distributoři (i "stát"). Výrobce (ale pouze atom, uhlí) a zákazníci jsou celkem pěkně odíráni. Plus politické čachry se "zeleností elektřiny". A "stát" se už hrne, že bude sociálně poštářovat!!!

Kolik poslanců by zvedlo ruku pro přímou distribuci elektřiny v ČR (samozřejmě s cenovým rozdílem špička/klid)? Zákon by se mohl projednávat v rámci "krizového režimu". Odírání zákazníků a ČR je snad krizový režim!

brusele škodí, rozkazuje, "Lajnová distribuje elektřinu a všechno". Děs.

Dále viz Iii, 7:44 a další.

F. Kusák 6.1.2022 9:48

Chybou ovšem je, že to někteří pochopili až nyní a někdo to nepochopí vůbec. Podívejte, nikdo u nás neřeší podstatu problému kolapsu trhu s energií, ale zato budou rozdávat žebračenky lidem, kteří to neustoují. Protektorátní media budou lidem radit, jak ušetřit kilovathodinu za měsíc vypínáním nabíječek mobilů atd. a další hovadiny, ale kdo najde odvahu říct lidem, že pokud se nevzepřeme, pak nás čekají takové problémy, které si dnes většina naivků ani nedovede představit. A nevzepřeme. Takže, komu není rady tomu není pomoci.

O. Musil 6.1.2022 9:49

Hmm, a co by ČEZ dělal s přebytky elektřiny? Ohříval vodu v Lipně?

J. Černý 6.1.2022 8:58

Hnědý nacismus střídá zelený nacismus a opět jsou u toho Germáni.

V. Wagenknecht 6.1.2022 8:44

No, ovšem pojem "Nacht-und-Nebel-Aktion" se v němčině běžně používá, a protože ho používají i levičáci, tak proti tomu levičácká jazyková policie nijak neprotestuje.

T. Diblík 6.1.2022 8:10

Co jiného, než "Tma a mlha" je postup, na základě kterého se dozvídáme " vždyť to vaše vláda odsouhlasila již před pěti, nebo devíti lety. Paní ministryně ví, o čem mluví.

J. Novák 6.1.2022 8:07

Pokud Fialova pětikoaliční vláda bruselské chudoby nezačne jednat ve prospěch občanů této země, tak to tu dopadne také špatně.

P. Diviš 6.1.2022 8:48

Ovšem poté, co napraví hříchy předchozí vlády Agrofertní bruselní chudoby, podporované komouši.

J. Černý 6.1.2022 8:57

Ktera vláda podepsala Lisabonskou smlouvu ?

A. Renjascu 6.1.2022 9:29

Byl to pan Topolánek, který se pře volbami dušoval, že nic takového jako je euroustava nikdy nepodepíše, aby pak poté co se stal prémirem tuto smlouvu nejen podepsal, ale ještě se přidal na stranu těch co vyhrožovali Klausovi, že jí musí podepsat i on. Žel byla to ODS, která vyjednala ČR postavení kolonie v rámci EU.

F. Kusák 6.1.2022 10:16

Ne, nezačne, i když to budou maskovat do frází a keců o složitosti problémů. Ale dnes není nikdo v naší společnosti, který by zemi vyvedl z bludného kruhu. Prostě, ta cesta by byla tak složitá a plná obětí, že si to nikdo netroufne. Jediná možná cesta je individualismus a spolupráce s nejbližším okolím. Na stát zapomeňte, ten v podstatě neexistuje. Pokud si někdo myslí opak, tak ať si srovná definici státu se skutečností.

F. Navrátil 6.1.2022 8:06

Energetická politika EU se ocitla ve slepé uličce. Další důvod k tomu, aby každý stát rozhodoval samostatně o své energetické koncepci a v rámci Evropy probíhala pouze koordinace místo byrokratických nesmyslných befélů.

Š. Hašek 6.1.2022 8:52

R^

J. Novák 6.1.2022 8:05

Nacista Hitler byl Rakušan.

V. Wagenknecht 6.1.2022 8:46

"For all practical purposes" to ovšem byl Němec, i když ho Hindenburg posměšně nazýval českým kaprálem.

R. Tichý 6.1.2022 8:01

Nemecko a Rakousko jsou energeticti parazite. Bez energie neni civilizace, to neni zbytnost jako cyklostezky.

V. 3 6.1.2022 7:44

Dvě poznámky pod čarou.

1. My (vláda ČR) na burze v Lipsku el. energii prodávat chceme, protože je to pro nás (zatím) výhodné, akcie ČEZu stouply za 2021 o 60%, stát je majoritním akcionářem ČEZu, a převážná část dividend jde nám (vládě ČR). Ono "zatím", bude platit do chvíle, než dojde občanstvu trpělivost.

2. Takový Temelín a Dukovany byly postaveny bez EU dotací. Teoreticky by to šlo i nyní, leč, s dotacemi se to staví daleko lépe.

O. Musil 6.1.2022 8:03

Přesně tak, mimochodem nákupy elektřiny Německa z ČR stouply v prvním čtvrtletí 2021 o 220% oproti předchozímu roku. Kupodivu v zimě ani v Německu slunce moc nesvítí a když je mráz, ani vítr tolik nefouká.

Co se týče dostavby elektráren u nás, diskutuje se o tom řadu let, ale nikomu se do toho nechtělo kvůli enormním nákladům a délce stavby. Jakoby se čekalo na nějaký nový zázračný zdroj energie. Podle všeho na něj čekají i v Německu, protože i jim je jasné, že při výtěžnosti z instalovaného výkonu kolem 10% u solárů a 24% u větrníků jim budou v zimě mrznout ... klobásy.

J. Novák 6.1.2022 8:13

Za stávajících podmínek energii na burze bohužel prodávat musíme. V principu si Brusel přivlastnil u nás vyrobenou elektřinu a my ji od něj musíme vykupovat za jimi stanovených podmínek. Tím netvrdím, že to není pro ČEZ výhodné. Náklady na její výrobu se totiž téměř nezměnily.

O. Musil 6.1.2022 8:28

No, ono je to trochu jinak, viz https://ekonomickydenik.cz/cesko-a-draha-elektrina-problem-nevyresi-omezeni-exportu-ani-oddeleni-od-nemeckeho-trhu/

P. Pepax 6.1.2022 8:56

V podání toho pisatele to je opravdu jinak, příští jeho článek asi bude o tom, že v noci je ve skutečnosti světlo a přes den tma.

O. Musil 6.1.2022 9:08

Ono podstatné je propojení přenosových soustav, což ČEZu umožnilo prodávat jednoduše přebytky do zahraničí (k tomu došlo už víc než před 20 lety). Bohužel je pak i cena více závislá na celoevropské situaci. Burza (která je mimochodem i v Praze) je nutná pro liberalizovaný trh. Není to žádný nový výmysl Brusele. Potíž je v tom, že cena roste jednak s ohledem na poptávku a nejistotu a druhak jako odezva na drahý zemní plyn. Protože cena elektřiny je nastavena jakoby podle nejdražšího výrobce, což je dnes plynová elektrárna.

V. Wagenknecht 6.1.2022 8:47

Nejde o dotace, ale o to, jestli vám na tu stavbu někdo půjčí (tedy smí půjčit).

R. Langer 6.1.2022 14:03

Klidně si můžete půjčit mimo EU. Na silně výdělečnou JE vám s radostí půjčí kdekoliv jinde. ;-)

P. Diviš 6.1.2022 8:50

K poznámkám upřesnění: Staví se většinou z půjčené peníze. A přemoudrá EU se snaží, aby na projekty zeleným bolševíkům nemilé ty peníze buďto nebyly, nebo byly s vysokým úrokem.

R. Langer 6.1.2022 14:04

Jak říkám, je možné si půjčit i jinde...

J. Nevrkla 6.1.2022 7:43

Už začíná být jasné, že nejde o klima, ale o to udělat z lidí chudáky v otroctví korporátního socialismu - fašismu.

J. Strakoš 6.1.2022 5:59

Doba je šílená a máme zde novodobé svazáky, kteří prosazují OZE a nejsou schopni odpovědět, kde se bude brát energie v noci a zimě. Co takhle otočit rétoriku a dokud ještě máme v republice více elektřiny než vyvezeme, přijmout socialistický závazek o zavření uhelných elektráren ještě dříve a přestat elektřinu vyvážet do okolí, převážně do Rakouska?

A nechat soudružku obhajovat své názory po prvním nočním/zimním/bezvětrném blackoutu, kdy by si snad lidé začali uvědomovat, že tudy cesta nevede.

P. Dvořák 6.1.2022 6:14

Když mohl být lock-down, proč by nemohl být pro představu obyvatel dejme tomu šestihodinový nácvik black-outu?

Odpověď je jednoduchá: Minimálně proto, že jeho následky bychom neodstranili ani za šest dnů, někde ani za šest týdnů a někde ani za šest měsíců.