30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

POTRATY: Kontroverzní téma

Rozděluje veřejnost stejně jako aktivity proti – řeč je o umělých potratech. Čím méně je společnost ateistická, tím více v ní nacházíme odpůrců záměrného přerušení těhotenství. A naopak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 27.9.2023 19:24

Jeden takový aktivista, podle oblečení mnich, stával i před nemocnicí u Apolináře. Velmi hlasitě se modlil a mával protipotratovou cedulí. Mojí známou, která šla na indikovaný potrat vymodleného dítěte to úplně položilo. Stejně tak paní se kterou byla na pokoji, a které lékaři zjistili u plodu Downův syndrom a rozštěp páteře. Myslím, že i to tiché modlení, pokud je jasně čitelné, může být pro některé ženy velmi bolestné.

K. Křivan 27.9.2023 22:35

V takových vyjímečných případech jsou potraty naprosto odůvodněné. To jsou ale spiš vyjímky. Nejčastější důvod je, že dítě překáží karieře.

K. Křivan 27.9.2023 18:49

Jádro pudla je v tom, že pro ženu je jednodušší (rychlejší a pohodlnější) dítě potratit (zavraždit), než ho donosit, porodit a nechat adoptovat.

P. Diviš 27.9.2023 20:51

Jádro pudla je v tom, že blbě generalizujete.

K. Křivan 27.9.2023 22:46

Blbost. O potratech ze zdravotních důvodů se nebavíme.

K. Křivan 27.9.2023 18:42

Umělý potrat je vražda. Tečka. Život vzniká spojením spermie a vajíčka. Pak následuje 9 měsíců prenatální fáze života dítěte. Živého dítěte a ne nějakého "shluku buněk" jak žvaní někteří blbci. Jak živého dítěte, vidíme u předčasně narozených.

Ne že bych byl proti potratům, .... u černošek, cikánek, feťaček, .... ve dvacetkrát přelidněném světě,... :-(

K. Křivan 27.9.2023 22:44

O tom, že potraty ze zdravotních důvodů, jako ohrožení zdraví nebo života ženy, nebo poškození plodu, jsou naprosto odůvodněné a morálně v pořádku, o tom nikdo nepochybuje. Ani ta církev ne.

M. Kocián 28.9.2023 10:08

Znamená to, že jste i proti umělému oplodnění? Při něm vznikají desítky zygot, z nichž většina se ani neimplantuje do dělohy a dopředu se počítá s tím, že přežít může jen jedna.

J. Anděl 28.9.2023 11:20

Nevím, jak pan Křivan, ale v diskuzích na toto téma jsem se s tím už setkal, že ano, to je jeden z důvodů, proč někteří lidé vnímají jako špatné třeba umělé oplodnění.

Já bych rád plně pochopil, jak to doopravdy doopravdy je s tou duší u vznikajícího života.

Ano, někdo říká - jsou to jen buňky, někdo říká, je to už posvátný život, ale to jsou jenom ... názory, či víra. Ale duši ještě nikdo doopravdy ale doopravdy neviděl, nezvážil, nezměřil. Takže nemůžeme připojit drátek a otočit spínačem a na displeji vidět - je tam či není tam.

Umíme registrovat projevy, ale nikoliv samotnou existenci. A ani neumíme říct, co je tím pravým projevem. Vůle být? Tu má už pár buněk a projevuje se jejich dalším dělením a růstem. Nebo až projevy sebezáchovy? Ty jsou až později. Nervová soustava? Srdce? Je snad duší už samotný potenciál bytí?

Samé otázky. Já prostě nevím. V některých bodech vnitřně rozumím, proč je nějaké jednání špatné, jak a v čem škodí, ale je celá řada hraničních jevů, kde to jasně nebo vůbec nevidím.

Ale je spousta lidí, kteří v tom mají naprosto jasno.

J. Anděl 27.9.2023 16:12

Jak tak nad tím přemýšlím, připomnělo mi to trochu toho nebohého Ševčíka, který už dvakrát měl nedopatřením náhodou sraz s rodinou poblíž demonstrace proti vládě...

Z. Lapil 27.9.2023 11:49

Ukazuje to jedine: že slušnost nenajdete do zákona, kdybyste se na hlavu postavili.

Totiž: asi je opravdu nesmysl kriminalizovat lidi modlici se na veřejnosti, i když - myslíte i ty, kteří, jsouce otočení k Mekkce1, bijí čelem o zem?

Ale hlavně: spadá pod zákon "proti agitaci" i to, když k ženě, která - není-li vysloveně asociálka - za sebou má HODNĚ těžké rozhodování, někdo přistoupit a řekne něco jako: "Věřím, že ses rozhodla, jak nejlépe jsi dokázala, ale prosím, mohu se pohodlí za tvoji hříšnou duši?"

Myslím, že mě by to docela rozhodilo, i kdybych dotyčnou doprovázel i jen jako nosič kufrů.

R. Langer 27.9.2023 14:20

Mnohem zajímavější by bylo, kdyby k ní přistoupil a řekl: "Věřím, že ses rozhodla, jak nejlépe jsi dokázala, ale prosím, když na sebe vezmu veškeré náklady a rizika výchovy toho dítěte, nerozmyslíš si to?".

Už to někdy někdo udělal? A kolikrát? ;-)

L. Kuča 27.9.2023 15:35

Co jsem slyšel některé příběhy z USA, tak to až tak vzácné není. Jak to je tady na kontinentě, to netuším.

Z. Lapil 27.9.2023 22:06

Uvědomujete si, že mluvíte o adopci na způsob babyboxu?

Pozor, ani náznakem nenaznacuju, je-li to dobře nebo špatně.

J. Anděl 27.9.2023 10:49

Přátelé - modlitba, to je niterná komunikace s Bohem.

Lze ji provádět tak, že navenek není nic poznat.

Lze ji ale taky provádět nějakým rozpoznatelným rituálem. Třeba klečením, mlácením hlavou o koberec nebo o zeď, lomením rukama k obloze, nebo hlasitým recitováním konkrétního textu.

Něco z toho člověk dělá proto, aby komunikoval s Bohem.

Něco z toho člověk dělá proto, aby to viděli ostatní lidé a aby tím na ostatní lidi nějak zapůsobil, vyvolal nějakou reakci.

Amen amen, již mají svou odměnu.

L. Kuča 27.9.2023 15:43

To mě také při čtení napadlo. Pokud se někdo zjevně modlí, tak s úmyslem působit psychologicky na okolí. Pak je otázka s kým je to tedy vlastně komunikace. Pokud by nechtěl, aby to někdo poznal, tak to není problém skrýt za pouhý zamyšlený výraz.

Pokud by i toto bylo kriminalizováno, pak bych se už bál, aby mě nesebrali před obchodem, že jsem v duchu kradl.

J. Anděl 27.9.2023 16:42

Ano.

M. Kocián 28.9.2023 10:11

No a tady je rozdíl mezi vírou a náboženstvím. Ke komunikaci s Bohem člověk přece nepotřebuje kostely.

J. Anděl 28.9.2023 11:02

Ano. Jednoznačně.

Na druhou stranu, abych se trošku zastal náboženství, náboženství se člověku hodí, když nemá železnou vůli a sebedisciplínu.

To je podobné jako třeba u sportu, kde se taky hodí (motivuje) vybavení, prostředí a pravidelný kontakt se stejně orientovanými lidmi.

Nebo z jiného úhlu pohledu podobně jako u ohně - dobrý sluha, ale špatný pán ;-)

P. Adámek 27.9.2023 10:30

Abych vytáhl "zákon přeměny kvantity v kvalitu", jak jsme se o něm učili v marxismu-leninismu: co když se před kliniku postaví ne jedna nebo dvě, ale třebas 300 individuálně se modlících osob? Je stále ještě absurdní proti nim zasáhnout?

J. Anděl 27.9.2023 10:44

A co když si tam tři sta lidí přijde sníst zmrzlinu?

:-)

R. Langer 27.9.2023 14:06

Ne, ale když tama kvůli tomu třeba neprojede sanitka, tak asi nestojí na tom správném místě. ;-)

J. Anděl 27.9.2023 16:18

Tak to jednoznačně. Ale to se dá operativně řešit. Pokud se ti lidé nepřilepí k asfaltu...

Z. Lapil 27.9.2023 12:14

Poslyste, asi jo.

Připomněl jste mi totiž akci Běh pro zdraví, kdysi zákulisně organizovaný snad Společností za veselejší soucasnost.

Ten běh se lstivě konal v ulici Politických vězňů a tuším dokonce v nějaký výroční den, snad fokonce upálení Jana Palacha,ale to jsem si právě vymyslel.

Nechcete-li pracovat s kolektivní vinou, nemůžete ani pidipokutou trestat někoho za to, že desítky či tisíce lidí dostalo stejný nápad.

Jak jsem napsal v samostatném prispevku: slušnost do předpisů nenacpete. Tady je to o to komplikovanější, že každá žena chystající se k umělému potratu k tomu má dobré důvody a dobré důvody má i každý, kdo potrat odsuzuje. Raději- s potraty nesouhlasí. Znáte to, nesuďte, abyste nebyli souzeni.

O. Machluf 27.9.2023 9:52

Žena, která se rozhodla pro potrat, většinou dobře zvážila všechna pro a proti, než se přiklonila k tomuto krajnimu, častou velmi traumatizujicimu řešení. Nikdo z nás nemá právo ji za to soudit. Pokud se chce aktivistka za nenarozené dítě modlit, nechť jde do kostela.

J. Anděl 27.9.2023 10:43

A jak poznáte, že se modlí?

O. Machluf 27.9.2023 12:07

A za jakým jiným cílem bude pózovat před zmíněnou klinikou? Nebo tam snad přišla dělat pro parádu sochu?

O. Machluf 27.9.2023 12:07

A za jakým jiným cílem bude pózovat před zmíněnou klinikou? Nebo tam snad přišla dělat pro parádu sochu?

J. Anděl 27.9.2023 13:15

A jak vypadalo to pózování?

To vás nezkouším, jen podotýkám, že to z článku není poznat.

Kdyby tam prostě jen stála jako naprosto nezajímavý civil, tak by na sebe asi pozornost nijak neupoutala. Předpokládám, že se občas stane, že před klinikou někdo stojí. Třeba někdo, kdo čeká na někoho, kdo šel dovnitř.

To, co upoutalo pozornost, nemohly být její myšlenky, ty vidět nejsou. Muselo to být něco, co lze zachytit smysly.

R. Langer 27.9.2023 14:08

"Jednou z nich byla Isabel Vaughan-Spruceová, spoluředitelka organizace „UK March fot Life“. Když k ní přistoupili policisté v zóně bezpečného přístupu, řekla jim, že se možná v duchu modlí."

Sama vám to řekne? 8-o