2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

POLEMIKA: Falešná čísla?

Alexandr Tomský je můj oblíbený komentátor. V zásadě se s ním shodnu takřka ve všem. Ovšem s jeho kritikou opatření proti virové pandemii se neshodnu takřka vůbec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Dvořák 17.4.2020 14:31

Třeba to myslel tak, že když upřednostníme léčení jedné skupiny pacientů (nakažení koronavirem) před jinými (kardiaci, onkologické diagnózy, interní diagnózy, ...), brzy v těch nepreferovaných skupinách vzroste úmrtnost tak, že se možná budeme divit. Skutečné proporce uvidíme až po nějakém čase z úmrtnostních tabulek.

Dnes to můžeme pouze ilustrovat, třeba na příkladu Dušana Vančury, který podle zveřejněných informací zemřel na celkovou sepsi organismu v důsledku neléčeného zánětu zubu. Inu, když řádí koronavirus, s "banalitami" se k doktoru nechodí.

M. Krčmář 17.4.2020 13:55

Vliv Velikonoc by se měl projevit v následujícím týdnu. Tak uvidíme.

M. Krčmář 17.4.2020 13:50

Možná by nebylo od věci podívat se na pohyb Číňanů do a ze zahraničí, dejme tomu,v prosinci a lednu.

Z. Lapil 17.4.2020 13:24

Podle mě není "koronavirový výsledek" věcí výkladu jiného u pana Tomského a jiného u pana Bartoně. Problém je v tom, že spousta věcí není známa. Fajn, víme počty nemocných a jejich vývoj tu i onde, ale PROČ jsou tak rozdílné, to pořádně neví nikdo. Hranice na železné oponě evidentně existuje, ale proč? Hygiena? Očkování proti TBC? Existujícím poznatkům neodporuje ani hypotéza, že komunismus dlouhodobě zlepšuje kolektivní imunitu.

Existuje rovnice, podle které se dá velmi snadno spočítat, kolik je v naší Galaxii planet s rozumným životem. Vezmete počet hvězd, vynásobíte pravděpodobností, že hvězda má planety, krát pravděpodobnost obyvatelných planet, krát pravděpodobnost vzniku života na obyvatelné planetě... Musím pokračovat?

Podobně je nepochybná pravda, že "epidemie se šíří exponenciálně", ALE kolik lidí se nakazí? Kolik se jich uzdraví dřív, než se dostanou na JIP a kolik poté? Jak dlouho trvá průměrná potřeba ventilátoru? Koneckonců - jak moc opravdu pomáhají roušky? Obávám se, že o většině oněch otázek můžete svolat vědeckou konferenci. Jen se připravte na to, počet názorů bude růst ne lineárně, ale nejmíň kvadraticky s počtem přítomných.

Říkám si, že pro příslušné znalce a rozhodovače byly skoroletní Velikonoce a příslušné neřízené uvolnění darem z nebes: mě aspoň nenapadá, jak lépe otestovat vliv částečného uvolnění.

J. Hajský 17.4.2020 12:20

Zajímavý je pohled na mapu Evropy, která je každý den na netu a ukazuje množství nakažených a zemřelých v jednotlivých státech.

Hranice mezi velkým množstvím nakažených a zemřelých na západě a podstatně menším množstvím na východě probíhá přesně v místech kde kdysi vedla železná opona. A to včetně bývalého západního Německa a NDR.

R. Benýšek 17.4.2020 10:54

Musím se omluvit panu Bartoňovi.

Minule jsem si ho narychlo zařadil mezi pitomce (kde jsem ho dříve nemíval) při zběžnějším čtení jeho tehdy také reakce na článek páně Tomského.

Dnešní članek jsem četl pozorněji, a oceňuji, že ve svých vývodech je pan Bartoň velmi poctivý. Jen prostě vykládá čísla jinak nežli pan Tomský. Pan Bartoň přejímá oficiální výklad italských, španělských a dalších evropských čísel. Jsou ale i jiné výklady. A já to vidím podobně jako pan Tomský.

Je to docela matoucí, když dva chytří lidé docházejí oba při poctivém myšlení k tak odlišným závěrům. Jakoby šlo o kvadratickou rovnici, která má dvě různá správná řešení.

Jen my, co jsme v tomto v tak malé menšině, máme tu smůlu, že se musíme tolik přizpůsobovat Vám, co tvoříte tak velkou většinu. Vy, co máte to štěstí, že patříte k většine, si možná ani neumíte představit, jak moc je to chvílemi nepříjemné, namáhavé a ubíjejicí, nezapřít sem sebe, a zároveň nějak koexistovat se svými spolubližními. Kdyby šlo jen o politiku, tak tam se lze taky zhádat do krve, a pak to jít zapít společně do hospody. Protože nakone jde o h**no. Ale tady jde o ovlivnění každodenního způsobu života, včetně těch nejběžnějších úkonů. A to v takové míře nebylo ani za komunistů, a spíše se to podobá středověku s všudypřítomnou mocí církve. A zapít to není kde, když hospody jsou zavřené :- ).

J. Kratochvíl 17.4.2020 10:20

Nevím jak jste to myslel, nejdříve musíte být zdravý a živý a potom můžete vydělávat. Jiný postup není. V době nemoci také nechodíte do práce a musíte ležet i když vás to může stát existenci nebo karieru.

P. Victorin 17.4.2020 9:37

Jan Werich také pravil: "Když i rozumný začne diskutovat s blbem, za chvíli diskutují blbové dva... /přibližná citace/". Možná proto nepřináší přílišného smyslu diskuze kohokoliv s řečeným panem Tomským?

J. John 17.4.2020 9:02

Předpokládám, že pan Tomský si již zakoupil černé pyžamo a spí se zkříženýma rukama na zádech, aby mu je případně nemuseli lámat.

Určitě přenechá plicní ventilaci mladším pacientům, jestli to za něj neudělají skvělí zdravotníci v GB, kteří stěžiístačí odklízet mrtvoly.

Ale on spíš tu "lehkou chřipku" lehce překoná...

V. Šedivý 17.4.2020 8:54

On snad nikdo nechce upřednostňovat ekonomiku před zdravím. Ale vrhnout se na "zachraňování životů" a nepočítat náklady je sice možná líbivé gesto, bohužel může být ve svých důsledcích nakonec mimořádně ničivé. Včetně dopadu na zdraví a životy.

T. Kohout 17.4.2020 6:23

Dost velkou lekci dostal britský Boris. Nejdřív "rýmička", poté velká děkovačka za záchranu života. Říká se tomu "křest ohněm". Nebo "učit masy na jejich vlastních zkušenostech".

R. Vacek 17.4.2020 5:47

Kdo si chce porovnat, kolik lidí zemřelo v letošním a loňském březnu v Itálii ve vybraných oblastech, může zkusit odkaz níže. Stačí najet myší nad danou oblast. Sever Itálie ukazuje, co dokáže vir, když se váhá s přijetím řádných opatření.

http://content.dsadserver.com/Ciro/italy_map_28Mar2020.html