15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

PETICE: Války nezačínají nedorozuměním a nekončí porozuměním

Stalo se, že vznikla petice Za mír a spravedlnost, pod kterou je podepsána nemalá část českého intelektuálního disentu, ale také mainstreamový levicový liberál Matěj Stropnický, který se ji vydal obhajovat do Rozstřelu na iDnesu, a dokonce i vyslovený progresivista Daniel Veselý, jenž patří do úplně jiného sektoru české politické scény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kohout 19.1.2023 3:48

Hm, již dávno hlásám, že tahle válka bude na tisíc let. A lidi si zvyknou a bude se říkat "ještě se tam na Východě střílí? ano, střílí..."

Jak zpívali Rolling Stones: Blue Turns to Grey. Jak překládali na Svobodné Evropě: I smutek zevšední. Kolikrát jsem si jí dával zahrát, v oněch časech.

M. Grundmann 19.1.2023 2:45

Válka na Ukrajině skončí buď porážkou Ruska, nebo koncem Wolfowitwovy doktríny a porážkou USA https://en.wikipedia.org/wiki/Wolfowitz_Doctrine. Tato politika definovaná v USA v roce 1992 je nepřijatelná pro všechny země mimo spojence USA a znamená trvalou minimálně studenou válkou mezi zeměmi světa mimo spojence USA a USA. Příčina války na Ukrajině se objevuje dokonce už v tomto dokumentu, který považuje nutnost zabránit sbližování Ruska a Ukrajiny za základní cíl americké zahraniční politiky. A právě snaha USA vzdálit Ukrajinu politicky od Ruska a učinit z ní nepřítele Ruska je důvodem ruského útoku na Ukrajinu. Rusko a USA jsou v otevřené studené válce od roku 1997, kdy Rusko přestalo věřit v možnost odvolání Wolfowitwovy doktrínyv v USA.

T. Novy 19.1.2023 2:35

V hospodářský zázrak, jaký dosáhlo západní Německo po ww2, nedoufám. Rusák je z jiného těsta než Němec.

P. Pilík 19.1.2023 1:50

Skvělé, jen mě napadlo, až Rusko prohraje, co bude pak s ním?:-(

K. Machala 19.1.2023 1:45

Ad 3 Ano, Rusko ale asi prasne dřív. Ad1 USA jen využily dočasně to, co šlo. A nejdůležitější je ad 2, co chce Čína, resp co je pro ni nejlevnější. Počkat si na rozpad Ruska a připoutat si vazalsky Sibiřskou republiku. Než začínat válku s USA. GreenDeal, nebude-li zvrácen, může Číně přinést další vazalská území. Při troše štěstí nás od GreenDealu osvobodí příští administrativa USA. Z trojky velmocí je nejlepší možnost zůstat pod deštníkem USA, za předpokladu, že se tam obrátí zpět k tomu, co bylo před woke třeštěním.

V. Chadim 19.1.2023 1:38

Výborné, díky.R^

T. Novy 19.1.2023 1:37

Dobrý článek pane Kechlibare. Mám rád vaše politické a vojenské analýzy. Má to hlavu a patu.

K. Machala 19.1.2023 1:36

Výborná analýza, díky, smekám.

K. Nový 19.1.2023 0:59

Tak, tak.

Třeba ocel se před válkou dovážela z Ukrajiny a Ruska a teď chybí. Jakmile budou spotřebovány zásoby zbraní západu, může mít západ problém další zbraně vyrobit.

Prostě odvoz průmyslu mimo EU tlačený EK nesmyslnou klimatickou agendou má svá rizika.

https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/valka-na-ukrajine-prudce-zdrazuje-ocel-ceny-posila-vzhuru-i-covidova-krize-v-cine-1388935

J. Hudec 19.1.2023 0:44

Pan Kechlibar má jistě v mnohém pravdu, ale něco zamlčel, nebo to neví (to bych se ovšem divil).

1. USA už má Evropu/EU na lopatě, neb se jim podařilo odstřihnout EU od zdrojů energie za přijatelnou cenu.

2. Eistuje země, které říkáme Čína. Jsou USA schopny vést útočné operace (ekonomické či vojenské) současně na dvou frontách?

3. EU páchá ekonomickou sebevraždu, kterou nazývá hrdě Green Deal, kterou umocňuje naprostá imigrační benevolence.

Soudím tedy, že na Ukrajině sice hovoří zbraně, ale podstatná pro výsledek bude spíš hroutící se EU ekonomika. Nebo naopak - hroutící se ruská ekonomika? To nevím, ale zatím to vypadá, že EU tahá za kratší konec. Pro ČR nic nadějného.

K. Nový 19.1.2023 0:23

Prohraje ten, komu dříve dojdou lidi a zbraně.

L. Žaloudek 19.1.2023 0:18

Jenže, pane Kechlibare, Rusko má atomovky. Sáhne po nich, až mu dojdou náboje?