Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

PETICE: Války nezačínají nedorozuměním a nekončí porozuměním

Stalo se, že vznikla petice Za mír a spravedlnost, pod kterou je podepsána nemalá část českého intelektuálního disentu, ale také mainstreamový levicový liberál Matěj Stropnický, který se ji vydal obhajovat do Rozstřelu na iDnesu, a dokonce i vyslovený progresivista Daniel Veselý, jenž patří do úplně jiného sektoru české politické scény.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PV

Problém je, že není snadné Rusko porazit, viz. Napoleon a Hitler.

0 0
možnosti
AT

A28l47e34s 68T55e23p41l93y

20. 1. 2023 20:05

Bylo by na místě si přiznat, že na Ukrajině se odehrává "Krymská" válka mezi USA (Ukrajinou, NATO) a Ruskem.

Krym má pro Rusko úplně jiný strategický význam, než pro USA. Podobně, jako má strategický význam Panamský průplav pro USA (a pro Rusko marginální...).

Pro Rusko nebyl problém Krym jako ukrajinské území, dokud byla Ukrajina spřátelená země. Krym jako ukrajinské území, když by byla Ukrajina členem NATO (=nepřátelská), problém pro Rusko je.

Tj. Rusku jde o (pro ně) strategicky nesmírně významný Krym, USA jde o prestiž (+oslabení Ruska, zisky z prodeje plynu a zbraní). A Rusko je jaderná velmoc.

NATO má podle mě 2 možnosti:

- eskalovat konflikt až do jaderné fáze (případně prohry Ukrajiny - s velkou vítěznou Ruskou armádou na hranicích NATO)

- dojednat mír, který akceptuje ruský Krym (+ pozemní cestu na Krym + Krymský kanál)

0 0
možnosti
PS

Přijde mi fantastické, jak někdo může obhajovat, že Rus měl právo vtrhnout na Ukrajinu, protože tam jsou údajně nacisti. No tak jo. Tak to asi měl stejné právo vtrhnout sem v roce 68, protože tu údajně byla kontrarevoluce.

No když už, tak největší nacisti jsou Rusáci, konečně Hitler byl kamarád jejich. To, že je okolnosti přinutili se dát na druhou stranu, nic nemění na tom, že Ribbentrop se mezi soudruhy z KSSS cítil stejně dobře jako mezi soukmenovci z NSDAP. To sám konečně tvrdil, když Hitlera přesvědčoval, že napadnout SSSR je chyba. V principu je to stejná zvrácená ideologie, jen jiné symboly. Pravda: Rus neměl uniformy od Hugo Boss, bagančata od Puma a nejezdil v Mercedesu. :-) Také na srazech Komsomolu nečepovali Fantu, jako na srazech Hitlerjugend. Colu neměli, protože na tu už nebyla esence, tak vynalezli Fantu. :-)))

0 0
možnosti
PU

Ukrajinci jsou Rusové se specifickým dialektem. Nebo, možná, vlastním jazykem. Pokud to uznávají, mají je Rusové rádi. Pokud ne, je nutné je "denacifikovat".

Něco podobného známe z vlastních dějin. Na začátku roku 1848 měli Němci Čechy rádi. Koneckonců, Češi byli Němci s vlastním jazykem, o tom tenkrát nikdo nepochyboval. Proto byl také významný lokální německý historik Palacký přizván, aby se podílel na přípravě voleb do celoněmeckého parlamentu.

Ukázalo se ale, že velká část Čechů podlehla panslavistické propagandě velmocenského Ruska. Vzhledem k tomu stoupencům sjednoceného Německa nezbývalo, než požadovat, řešeno dnešními slovy, "denacifikaci" Čechů.

Naštěstí pro nás byl frankfurtský parlament rozehnán a pozdější skutečný sjednotitel Německa na rakouské Němce rezignoval. Ještě později připravoval "denacifikaci" Čechů Hitler. Ale byl poražen americkým, britským a sovětským imperialismem.

Co z toho vyplývá? Že my, Češi, bychom neměli stát ani na straně Ruska, ani na straně USA (i když tady by se jiné důvody našly), ale na straně Ukrajiny.

Zdá se, že někteří diskutující vůbec nepovažují Ukrajince za národ. Někteří další možná ano, ale v jejich příliš globálním myšlení je to bezvýznamné. Jediné, co je zajímá, jsou zájmy USA, Ruska a Číny.

Pokud takhle uvažuje Američan, Rus nebo Číňan, dá se to pochopit. Pokud takhle uvažuje Čech, je to blbý. Protože, byť nepřímo, degraduje svůj vlastní národ.

0 0
možnosti
JK

J24a69n 53K17u12l27h53e90i10m

20. 1. 2023 11:56

Držet palce můžeme fotbalistům našim nebo třeba Ukrajincům nebo Rusům. Dáme gól, mám radost. Nedáme, tak dáme příště. Jenomže válka není fotbal, ve válce jsou zabíjeni lidé. Pokud dodáváme jedné ze stran zbraně, tak můžeme očekávat odvetu.

Zatím každá válka někdy skončí. Historie ukázala, že je lepší se dohodnout před válkou než po tom, až znesváření sousedé pohřbí své mrtvé. Je to lepší pro ty mrtvé, ale zejména jejich rodiny. I tato válka skončí. Pokud by současný válečný konflikt probíhal mezi Ukrajinou a Ruskem, tak by skončil dávno nebo, pokud by byly dodržovány dohody, tak by ani nezačal. Zatím pohřbívají své syny jenom rodiče Ukrajinců a Rusů. Má nějaký ukrajinský nebo ruský rolník zájem zabít jeden druhého? V jejich zájmu to není. Chtějí jenom slušně žít.

Nejsem Rus ani Ukrajinec. Nedržím nikomu palce, aby vyhrál. Držím palce těm, kteří se chtějí dohodnout. Hrozím se všech lidí, kteří chtějí za každou cenu vyhrávat. Fotbal hrají surově a lámou soupeřům nohy. Jenomže ve válce umírají lidé. Držím palce vojákům, aby nemuseli bojovat a odešli domů.

Já mám syna a vnuky a nechci, aby šli někde bojovat a vystavovat se nebezpečí. Nechápu, proč nejdou bojovat ti, kteří chtějí válku vyhrát. Proč nejdou tam, kde válka je a chtějí ji dotáhnout do ČR?

https://www.youtube.com/watch?v=Cc0gY2bbp_A

0 0
možnosti
MK

Dnešní Rusko je nacistické, nejen genocidním způsobem, jakým se snaží zlomit mladý ukrajinský státní národ, ale též i způsobem, jakým zachází s vlastními lidmi.. Toto se do Evropy prostě šířit nesmí a nebude.. Dnes jsou Ukrajinci, bohužel i "díky" předchozí západní politice ústupků agresorovi, minimálně od r. 2014, velmi důležitými spojenci svobodných občanů Evropy. Tomu musí odpovídat i pomoc Ukrajině.. Ta musí být masívní, rostoucí a setrvalá.. Až do zhroucení moci ruské bolševicko-nacistické vládnoucí lůzy..

0 0
možnosti

Ale houby. Nacistická je zneužitá Ukrajina. Rusko se snaží řešit je svojí Bezpečnost. Agresor jsou USA, současná říše zla, co do počtu válek i mrtvých. Co musí, je pouze přání Jasánka..;-D

0 0
možnosti

J63a47n 78Č52e91r60n16ý

19. 1. 2023 21:51

Poněkud dlouhé s rozuteklymi myšlenkami. Snaha použít Ukrajinu proti Rusku zde panuje už od devadesátých let. Dnešní válka začala na Majdanu 2014, který byl placen EU NATO. Rusko muselo reagovat na Krym jako Kennedy reagoval má Kubu.

A pak následovalo banderovské vraždeni na Donbasu, jazykové zákony a šikana ruské menšiny na Ukrajině.Rusko reagovalo jako NATO v Kosovu.

Jinak atomovou velmoc není možné porazit.

0 0
možnosti
PU

Na Ukrajinu se v roce 2014 přisouvaly americké rakety? A Kennedy v roce 1962 poslal americkou armádu na Kubu?

0 0
možnosti
Foto

EP chce zřídit tribunál, kde by měli být souzeni Rusové zodpovědní za válečné zločiny na Ukrajině. Jenže to nebude tak jednoduché porazit Rusko, přinutit ho k bezpodmínečné kapitulaci a postavit před soud ruské pohlaváry, protože Medveděv říká, že jestliže Rusko prohraje, může dojít k jaderné válce. Rusko má jaderné zbraně, které nacistické Německo nemělo. Jsou věci, které se lehce řeknou, ale těžko udělají.

0 0
možnosti
MV

Nebuďte naivní. Žločinci se mohou soudit i jejich nepřítomnosti.

0 0
možnosti
PU

P37a43v72e24l 42U35r92b18a54n

19. 1. 2023 18:43

Pokud dobře chápu diskusi, faktory v rusko-ukrajinské válce lze rozdělit do tří kategorií:

1. Ty, které nahrávají Ukrajině a zatím se stihly projevit;

2. Ty, které nahrávají Rusku a zatím se nestihly projevit;

3. Ty, kterými operují Putin a Medvěděv, které se zatím jeví jako naprosto mimo.

0 0
možnosti
JN

J11o22s86e32f 24N18o18v90a94k

19. 1. 2023 19:01

Optimismus je hezka vec ale ruska armada stale drzi kus ukrajiny.

0 0
možnosti
VC

Jo americký žoldák co mluví o Ukrajině jako o bandě z.... No to je opravdu článek tak vhodný maximálně na vzrušení putinosexuálů.

0 0
možnosti
JN

J69o32s15e72f 70N81o61v93a46k

19. 1. 2023 17:22

Tohle je opotrebovavaci valka.

Vyhraje ten, komu zustane vic vojaku a techniky.

Muze to byt Ukrajina. Muze to byt Rusko.

Co se stane jestli Ukrajina bude prohravat a dojdou ji vojaci?

Necha USA Ukrajinu kapitulovat? Dle clanku nikoliv.

Pujde USA bojovat na Ukrajinu?

Pozada USA evropske cleny Nato aby sli bojovat na Ukrajinu?

Vezmete v uvahu, ze USA nyni premlouva Nemecko ke svoleni s exportem Leopardu na Ukrajinu ale americke Abrahamsy USA na Ukrajinu neexportuje.

0 0
možnosti
JN

J64o72s82e60f 31N39o56v35a41k

19. 1. 2023 17:31

"dojdou ji vojaci" = bude jich mene nez je nutne na porazeni ruske armady, a to i kdyz se vezme v uvahu pouziti zapadni techniky ukrajinskou armadou.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz