15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

PETICE: Války nezačínají nedorozuměním a nekončí porozuměním

Stalo se, že vznikla petice Za mír a spravedlnost, pod kterou je podepsána nemalá část českého intelektuálního disentu, ale také mainstreamový levicový liberál Matěj Stropnický, který se ji vydal obhajovat do Rozstřelu na iDnesu, a dokonce i vyslovený progresivista Daniel Veselý, jenž patří do úplně jiného sektoru české politické scény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 19.1.2023 9:44

Myslíte, že k tomu může v Americe dojít? Zatím to tak nevypadá.

A. Schneefelderová 19.1.2023 10:12

Tam si musí momentálně vyříkat mezi sebou, co je pro ně přínosnější. Divné jsou ty akce s tajnými dokumenty v garáži.

L. Kuča 19.1.2023 10:25

Jenže teď už to není jen o Putinovi. Ten už teď tomu dělá tak akorát politruka a pronáší projevy odněkud z jiného světa. I kdyby ho někdo zlikvidoval, obávám se, že příliš mnoho by se nezměnilo. Tou válkou už je nasáklá celá společnost. Proto nemá smysl se o něco takového pokoušet. Dokonce by se mohl k veslu dostat i nějaký totálně vyšinutý fanatik, a to by teprve byla legrace.

L. Beneš 19.1.2023 8:46

Před několika dny čtenář zde uvedl zajímavý komentář. Dovoluji si ho opět sem vložit:

Sdělení č. 3/2022 Sb. m. s. Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 1. února 2022 bylo v Praze podepsáno Ujednání mezi Ministerstvem obrany České republiky a Ministerstvem obrany Ukrajiny o spolupráci v oblasti poskytování léčebné péče raněnému vojenskému personálu Ukrajiny. Víme o tom někdo něco z medií? Jak mohla vláda ČR vědět 1/2 2022, že dojde k nějaké masivní vojenské operaci na Ukrajině a v tichosti podepsala tento dokument s Ukrajinou? A nechystala tedy opravdu Ukrajina v kooperaci s NATO invazi na Donbas a Krym jak tvrdí Rusko stejně jak nyní potvrdila německá a francouzská strana, že Minské mírové dohody jim sloužily jen k tomu vyzbrojit Ukrajinu k válce s Ruskem? Tento podepsaný dokument z 1/2 2022 by tomu odpovídal - vojenská reakce Ruska na tyto kroky byla spuštěna 24/2 2022. Tudíž měsíce dopředu vláda ČR dobře věděla, co se tam bude dít a co se chystá - pokud v tichosti podepsala tento dokument. Toto je docela velká mediální bomba, nemyslíte? A zřejmě i kvůli tomu zde nyní chybí některé léky - hlavně na bolest a dává vysvětlení to, že byl spuštěn portál pro pomoc ukrajinským uprchlíkům již den před 24/2 2022 a nyní si vláda ČR půjčuje v EU další miliardové dotace pro ukrajinské občany zde v ČR a na podporu války na Ukrajině.

P. Pospisil 19.1.2023 9:40

Ach jé, zase jeden, co si myslí, že podobné dokumenty vznikají přes noc...

tak nejdřív: 1.2.2022 věděl o hrozící ruské invazi na Ukrajinu už kdekdo. V českém mediálním prostoru se tohle téma objevovalo přinejmenším od podzimu 2021.

Nicméně, cituji z webu (jak ironické) nezakladnam.cz

Program nabídky poskytnutí léčby příslušníkům ozbrojených sil partnerských států byl v rámci resortu obrany ČR vytvořen už v roce 2016 a měl umožnit léčení a rehabilitaci až třiceti zraněných vojáků ročně ve vojenských nemocnicích a přidružených rehabilitačních zařízeních. V souvislosti s bezpečnostní situací byl zprvu zaměřen na raněné právě z Ukrajiny a iráckého Kurdistánu s tím, že v budoucnu je možné jej rozšířit i na další oblasti. Ukrajina projevila o program zájem v roce 2019, o rok později byly dohodnuty podmínky, které stanovuje mezinárodní ujednání podepsaní 1.2.2022.

Jinak řečeno, smlouva se připravovala 4 roky, byla podepsaná tehdy, až byly dojednány její podrobnosti. Jiné smlouvy mezi naším a ukrajinským MO byly podepsány třeba v letech 2002, 2009, 2011 nebo 2013. Všechny vycházely z Ujednání mezi Ministerstvem obrany České republiky a Ministerstvem obrany Ukrajiny o vzájemné spolupráci, podepsaného v Praze dne 2. dubna 1996. A já se ptám: Jak mohla vláda ČR vědět 2.4. 1996, že dojde k nějaké masivní vojenské operaci na Ukrajině a v tichosti podepsala tento dokument s Ukrajinou?

J. Prečuch 19.1.2023 10:32

Rovněž dává smysl vybuchujici muniční sklad ve Vrbeticich i Bulharsku. Jak mohli ti dva 🇷🇺mužíci vědět ze zrovna granáty ráže VS bude později potřeba a tak je druhé strane konfliktu sice nevyfouknou ale aspoň zničí . Náhoda?

J. Vintr 19.1.2023 11:03

Válka proti Rusku na Ukrajině začala od roku 2014. Ale pravděpodobně se připravovala ještě déle

P. Pospisil 19.1.2023 11:41

Hybridní válka Ruska proti Ukrajině začala nejpozději v r. 2006, ale s největší pravděpodobností probíhala ještě podstatně dřív.

L. Beneš 19.1.2023 8:33

Jak si mohou petenti dovolit požadovat ukončení bojů a nastolení míru na Ukrajině, když přece ten konflikt nám přináší příležitost zničit konečně tu říši zla a zakroutit krkem kremelským zločincům, kteří by si chtěli udržet nadvládu nad tak velkým územím s tolika přírodními poklady. Proto musíme bojovat, Ukrajinci svojí přítomností na bojišti, my a naši spojenci vyprazdňováním našich arzenálů a snižováním životní úrovně našeho obyvatelstva. Kolik to bude stát životů? Jak by řekla Madeleine: Bude jich hodně, ale bude to stát za to! Vždyť naši GI’s tam neumírají.

B. Rudolf 19.1.2023 8:26

Pokud z mírových výzev k válce na Ukrajině vypustíte všechny triviální nebo nepodstatné informace, zůstane vám pouze jediné: A to požadavek na ukončení dodávek zbraní Ukrajině.

To by asi ukončení války skutečně urychlilo. Ale za jakou cenu? Popravy a deportace "neloajálních Ukrajinců" na Sibiř a další podobné akce. A kromě toho vysoce nebezpečný precedens: Že útočná dobyvačná válka se vyplácí. A že ten, kdo má jaderné zbraně si může dovolit cokoliv.

Z. Lapil 19.1.2023 8:27

Tak.

J. Vintr 19.1.2023 8:31

Kecy. Vůbec nic takového by se na Ukrajině nestalo. K tomu by naopak došlo, kdyby se pod vládu Kyjeva opět dostaly východní regiony.

L. Beneš 19.1.2023 8:35

Vždyť na Donbas dopadaly dělostřelecké granáty již dávno před 24. 2.22. Létaly ve směru otáčení Zeměkoule.

V. Novak 19.1.2023 9:04

Až na tu Sibiř - tu kyjevská neobanderovská věrchuška nemá.

K. A. 19.1.2023 8:32

Taky si myslím, že právě tento požadavek devalvuje petici ze všeho nejvíc.

K. A. 19.1.2023 8:23

Dobrá argumentace, škoda té rozvleklosti ve vyjmenování historických příkladů. Souhlasím s autorem, že petice za mír a spravedlnost je naivní. Ale palec nahoru bych dal i za to, že autor její autory neuráží, ale věcně argumentuje R^R^

V. Novak 19.1.2023 8:04

Vy/iborg se, pane Kechlibare, to město jmenuje nejen nyní, ale nejméně od r. 1293, kdy Švéd Torkel Knutsson založil na místě staré karelsko-novgorodské tržní osady hrad. Stalo se tak během Třetí švédské křížové výpravy proti pohanským Čudům, předkům Finů a Knutsson obrátil Čudy v prach, popel, víru katolickou a švédské poddané. Možná se Vyborg jmenovala i ona osada, ale ruského Vyborga, syna Gostomyslova ponechme tam, kam patří - tedy po boku Praotce Čecha, Kroka i s dcerami a Bivojem.

Švédům Karelii i s Viborgem vyškrábl Petr I. a Finům ji věnoval Alexandr I. po (doufejme) poslední švédsko-ruské válce, kdy Finům vytvořil první stát v historii - Velkoknížectví finské. Nic mu to neudělalo, protože velkoknížetem finským byl on sám, takže daroval území sám sobě. Velkoknížectví finské zaniklo s posledním carem (a velkoknížetem) a Lenin pod německým tlakem souhlasil s oddělením Finska včetně Karélie. Už tenkrát ruský generál Mannerheim upozorňoval, že Rusko se se ztrátou Karélie nesmíří a smířit nemůže kvůli Sankt Petěrburgu. SSSR i Leningrad byly tehdy v daleké budoucnosti. Když se pak v r. 1944 stal už finský maršál Mannerheim prezidentem Finska, s předáním Karélie souhlasil a navíc změnil strany a vyhlásil válku Německu.

Historie nezačíná tehdy a tam, kde se to (momentálně) hodí...

M. Kechlibar 19.1.2023 10:57

Článek byl už tak trochu moc dlouhý, než abych ještě pitval historii Vyborgu na šest dalších odstavců...

V meziválečném období to prostě bylo finské město s převažujícím finským obyvatelstvem, i když jinak etnicky celkem pestré, to ano.

V. Novak 19.1.2023 14:22

Tak jak jste to napsal to ovšem vypadá, že Viipuri/Vyborg je odedávné finské město, které Finsku uloupili Sověti.

Setkal jsem se několikrát s tvrzením, že by Rusové měli "vrátit" Vyborg Finům - a bylo se dost diveno, když jsem napsal, že když vracet, tak Švédům. S celým Finskem...

F. Navrátil 19.1.2023 8:00

Jestliže jsou armády zmobilizovány a stát přechází na válečnou ekonomiku, začne se vyvíjet situace bez ohledu na přání politiků. Proto je tak obtížné rozjetou válku zastavit. Na mír s Finskem byl Stalin ochoten přistoupit jen proto, že hrozil mnohem větší konflikt s Německem a nezmizela japonská hrozba z Mandžuska. USA ustoupí z války na Ukrajině v tom případě, že jim bude hrozit ozbrojené střetnutí s Čínou.

J. Roškota 19.1.2023 7:36

Moc pěkné, děkuji.

Jen bych ještě doplnil jednu možnost ukončení konfliktu, ve kterou doufám. Několikrát jsem v Rusku byl a nikdy jsem neměl pocit, že by obyčejní Rusové nějak strašně Západ nenáviděli. A zvláště daleko od Moskvy to vypadalo, že je jim vlastně jedno co se na západě děje. S pokračující válkou se bude zhoršovat jejich životní úroveň a domnívám se, že i Rusům záleží na tom jak žijí. Dokud drží Putin otěže v ruce, nic se nezmění, ale jakmile spadne z trůnu, nastane chaos, který bude i pro Rusy příležitostí z konfliktu vycouvat. Sleduji dva ruské blogery a řekl bych, že se jejich nadšení pro válku pozvolna mění na : jak z toho ven?

J. Kindl 19.1.2023 8:21

Karel Havlíček Borovský o Rusku.I spřátelili se hned a sbratřili s námi, považujíce se však za starší bratry, za poručníky naše. Ruští panslavisté totiž dle svého pošetilého smýšlení o nás se domnívají, že bychom rádi pod jejich vládou stáli! A pevně jsou přesvědčeni, že jednou všechny slovanské země v moci své míti budou!!“

J. Vintr 19.1.2023 8:25

Problém není v tom, že by Rusi (včetně Putina) nenáviděli Západ, ale v tom, že Západ Ruskem pohrdá a teď se k tomu pohrdání přidala i uměle vyvolaná a živená nenávist. Cíl západu je zcela nereálný. Porazit a podrobit si Rusko. Pokud se Západ tohoto cíle sám nevzdá, skončí to jadernou apokalypsou, která zničí nás svět. Bohužel na západě vládnou psychopati.

J. Ganaur 19.1.2023 9:20

Zajděte k psychiatrovi, máte v hlavě guláge.Nedokážete rozpoznat skutečné psychopaty.:-P

P. Hák 19.1.2023 9:17

" nikdy jsem neměl pocit, že by obyčejní Rusové nějak strašně Západ nenáviděli"

Souhlasím. Ale část Západu, provládní česká média, se je ze všech sil snaží přesvědčit, že Západ nenávidí je.

Co si asi může myslet ruský čtenář, který umí česky a nahlédne do diskuzí? Co byste si myslel Vy na jeho místě?

R. Gramblička 19.1.2023 7:31

A sakra, po čertech dobrá analýza. Ač nerad, nezbývá mi, než s Mariánem souhlasit a smířit se s faktem, že válečná mizérie jen tak v dohledné době nezmizí

J. Vintr 19.1.2023 8:40

Je docela pravděpodobné, že někdo už dávno rozhodl o účasti NATO v tomto konfliktu (a tím i o jeho rozšíření do Evropy). My, Slováci a Poláci budeme obětováni první. Možná právě proto se ti, kteří kteří fakticky ovládají to, co se u nás děje, snaží dosadit do čela země lampasáka, řízeného z centrály NATO....

P. Kazo 19.1.2023 7:13

"Takto skončila většina velkých válek v moderní době a můžeme tomu sice říkat „mír“, ale je to mír založený na faktické porážce"

Ako si autor predstavuje faktickú porážku nukleárnej veľmoci?

Celá analýza je nanič pokiaľ autor ignoruje, že toto je prvý vojenský konflikt v histórii kde je jedna zo strán schopná (a podľa všetkého aj ochotná) použiť jadrové zbrane, aby takej porážke vo svojich očiach zabránila. !

Páni, sorry ako, ale sme v neprebádaných vodách. A mnohí z nás (na rozdiel od autora) by sa do nich radšej dalej nepúšťali.

J. Franke 19.1.2023 7:33

A Vaše řešení?

Z. Lapil 19.1.2023 7:53

Vźdyť to píše: bojí se na to i jen pomyslet: "by sa do analýzy radšej nepúšťali".