21.4.2024 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

PETICE: Války nezačínají nedorozuměním a nekončí porozuměním

Stalo se, že vznikla petice Za mír a spravedlnost, pod kterou je podepsána nemalá část českého intelektuálního disentu, ale také mainstreamový levicový liberál Matěj Stropnický, který se ji vydal obhajovat do Rozstřelu na iDnesu, a dokonce i vyslovený progresivista Daniel Veselý, jenž patří do úplně jiného sektoru české politické scény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vavruch 20.1.2023 22:35

Problém je, že není snadné Rusko porazit, viz. Napoleon a Hitler.

A. Teply 20.1.2023 20:05

Bylo by na místě si přiznat, že na Ukrajině se odehrává "Krymská" válka mezi USA (Ukrajinou, NATO) a Ruskem.

Krym má pro Rusko úplně jiný strategický význam, než pro USA. Podobně, jako má strategický význam Panamský průplav pro USA (a pro Rusko marginální...).

Pro Rusko nebyl problém Krym jako ukrajinské území, dokud byla Ukrajina spřátelená země. Krym jako ukrajinské území, když by byla Ukrajina členem NATO (=nepřátelská), problém pro Rusko je.

Tj. Rusku jde o (pro ně) strategicky nesmírně významný Krym, USA jde o prestiž (+oslabení Ruska, zisky z prodeje plynu a zbraní). A Rusko je jaderná velmoc.

NATO má podle mě 2 možnosti:

- eskalovat konflikt až do jaderné fáze (případně prohry Ukrajiny - s velkou vítěznou Ruskou armádou na hranicích NATO)

- dojednat mír, který akceptuje ruský Krym (+ pozemní cestu na Krym + Krymský kanál)

P. Skřivan 20.1.2023 15:20

Přijde mi fantastické, jak někdo může obhajovat, že Rus měl právo vtrhnout na Ukrajinu, protože tam jsou údajně nacisti. No tak jo. Tak to asi měl stejné právo vtrhnout sem v roce 68, protože tu údajně byla kontrarevoluce.

No když už, tak největší nacisti jsou Rusáci, konečně Hitler byl kamarád jejich. To, že je okolnosti přinutili se dát na druhou stranu, nic nemění na tom, že Ribbentrop se mezi soudruhy z KSSS cítil stejně dobře jako mezi soukmenovci z NSDAP. To sám konečně tvrdil, když Hitlera přesvědčoval, že napadnout SSSR je chyba. V principu je to stejná zvrácená ideologie, jen jiné symboly. Pravda: Rus neměl uniformy od Hugo Boss, bagančata od Puma a nejezdil v Mercedesu. :-) Také na srazech Komsomolu nečepovali Fantu, jako na srazech Hitlerjugend. Colu neměli, protože na tu už nebyla esence, tak vynalezli Fantu. :-)))

P. Urban 20.1.2023 9:45

Ukrajinci jsou Rusové se specifickým dialektem. Nebo, možná, vlastním jazykem. Pokud to uznávají, mají je Rusové rádi. Pokud ne, je nutné je "denacifikovat".

Něco podobného známe z vlastních dějin. Na začátku roku 1848 měli Němci Čechy rádi. Koneckonců, Češi byli Němci s vlastním jazykem, o tom tenkrát nikdo nepochyboval. Proto byl také významný lokální německý historik Palacký přizván, aby se podílel na přípravě voleb do celoněmeckého parlamentu.

Ukázalo se ale, že velká část Čechů podlehla panslavistické propagandě velmocenského Ruska. Vzhledem k tomu stoupencům sjednoceného Německa nezbývalo, než požadovat, řešeno dnešními slovy, "denacifikaci" Čechů.

Naštěstí pro nás byl frankfurtský parlament rozehnán a pozdější skutečný sjednotitel Německa na rakouské Němce rezignoval. Ještě později připravoval "denacifikaci" Čechů Hitler. Ale byl poražen americkým, britským a sovětským imperialismem.

Co z toho vyplývá? Že my, Češi, bychom neměli stát ani na straně Ruska, ani na straně USA (i když tady by se jiné důvody našly), ale na straně Ukrajiny.

Zdá se, že někteří diskutující vůbec nepovažují Ukrajince za národ. Někteří další možná ano, ale v jejich příliš globálním myšlení je to bezvýznamné. Jediné, co je zajímá, jsou zájmy USA, Ruska a Číny.

Pokud takhle uvažuje Američan, Rus nebo Číňan, dá se to pochopit. Pokud takhle uvažuje Čech, je to blbý. Protože, byť nepřímo, degraduje svůj vlastní národ.

J. Kulheim 20.1.2023 11:56

Držet palce můžeme fotbalistům našim nebo třeba Ukrajincům nebo Rusům. Dáme gól, mám radost. Nedáme, tak dáme příště. Jenomže válka není fotbal, ve válce jsou zabíjeni lidé. Pokud dodáváme jedné ze stran zbraně, tak můžeme očekávat odvetu.

Zatím každá válka někdy skončí. Historie ukázala, že je lepší se dohodnout před válkou než po tom, až znesváření sousedé pohřbí své mrtvé. Je to lepší pro ty mrtvé, ale zejména jejich rodiny. I tato válka skončí. Pokud by současný válečný konflikt probíhal mezi Ukrajinou a Ruskem, tak by skončil dávno nebo, pokud by byly dodržovány dohody, tak by ani nezačal. Zatím pohřbívají své syny jenom rodiče Ukrajinců a Rusů. Má nějaký ukrajinský nebo ruský rolník zájem zabít jeden druhého? V jejich zájmu to není. Chtějí jenom slušně žít.

Nejsem Rus ani Ukrajinec. Nedržím nikomu palce, aby vyhrál. Držím palce těm, kteří se chtějí dohodnout. Hrozím se všech lidí, kteří chtějí za každou cenu vyhrávat. Fotbal hrají surově a lámou soupeřům nohy. Jenomže ve válce umírají lidé. Držím palce vojákům, aby nemuseli bojovat a odešli domů.

Já mám syna a vnuky a nechci, aby šli někde bojovat a vystavovat se nebezpečí. Nechápu, proč nejdou bojovat ti, kteří chtějí válku vyhrát. Proč nejdou tam, kde válka je a chtějí ji dotáhnout do ČR?

https://www.youtube.com/watch?v=Cc0gY2bbp_A

P. Skřivan 20.1.2023 15:32

Pak jste asi nedával pozor. Ukrajinci válku nechtěli také, Rusové také. Problém je, že ruské vedení ano. A proč ? No protože jedině, když všechny Rusi přesvědčí, že je někdo ohrožuje, tak stále budou tolerovat, že Rusko není země jako jiné. A o tom to je. Rusko musí prohrát válku, a to s tím koho napadlo, aby Rusové měli důvod se zbavit vedení původem z roku 1917. Můžete být akorát rád, že napadli Ukrajinu a ne nás. Je to úplně klasický důvod pro válku: riziko prohraných voleb. Zde s následkem šibenic poté, co by se provalilo, co všechno hoši z KGB prováděli, proti čemu je nějaká StB jen klub skautů.

Jestli máte nějaký zázračný recept, jako to zastavit, tak těm v Pentagonu poraďte. Nepochybuji o tom, že na tom pracují všechny možné školy civilizovaného světa stejně jako generální štáby všech zemí NATO. Proto taky Rus musí prohrát.

Nechtít válku je fajn, problém je, že když někdo po vás začne střílet, tak uděláte co ? Střílet na Ukrajině začal Rus.

J. Kulheim 20.1.2023 17:01

Ruské vojsko vniklo na území Ukrajiny, a to se neomluvitelné. Řešit problémy mezi sousedy silou je špatné. Nějaká jednání proběhla, ale nevedla k úspěchu. Jak sdělila paní Merkelová a pan Porošenko, dohody Minsk 1 a Minsk 2 nebyly ze strany Ukrajiny myšleny vážně. Jednalo se pouze o snahu o oddálení větších problémů a dozbrojení Ukrajiny.

Válka na Ukrajině není konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem. Američané a Češi vozí na Ukrajinu zbraně. Pan Fiala řekl, že jsme ve válce. NATO se přibližuje k hranicím Ruska. Po napadení Srbska, je USA nedůvěryhodným partnerem.

Považuji za špatnost vymáhat na sousedovi svoje zájmy silou. Odsuzuji také lhaní. Rusko je pořád jadernou velmocí, a to je dobré respektovat. Myslím, že Ukrajina s Ruskem by se dohodly. Jenomže to by se do sporu nesměly plést další státy, zejména USA. Válka na Ukrajině není konfliktem mezi Ukrajinou a Ruskem. Jsou tady třetí strany, které mají svoje zájmy. Američané a Češi vozí na Ukrajinu zbraně. Pan Fiala řekl, že jsme ve válce. Mám obavy, že můžeme být skutečně ve válce. Proč bych měl být já ve válce? Nemám nic proti Rusům ani Ukrajincům.

Čestné by bylo, kdyby šli válčit ti, kteří říkají, že Rusko musí prohrát. Já si myslím, že sousedi se musí dohodnout a dohody dodržovat.

P. Urban 20.1.2023 15:34

Válka opravdu není fotbal. Ve fotbale trvá liga rok, pak se začíná od začátku. V politice tomu tak není. Máme-li riskovat konflikt s Ruskem, pak raději teď než v situaci, kdy ruská armáda bude ve Lvově a v Mukačevu.

Ti, kteří se snaží vyhnout válce za každou cenu občas dostanou válku ještě horší než ta, které se původně vyhnuli. Známe to z vlastních dějin. Samozřejmě můžeme říci, že kdyby v roce 1939 válčily jen Německo a Polsko, tak to skončilo za pět týdnů. Protentokrát.

Nevím, jestli pamatujete válku v Bosně v první polovině devadesátých let. Pokud držíte palce těm, kteří se chtějí dohodnout, tak tam byly uzavřeny desítky dohod o příměří. Lidé sice umírali dál, protože ty dohody se nedodržovaly a za pár dní o nich nikdo nevěděl. Ale dohody to byly.

Pokud nechcete, aby umírali lidé, tak tomu, s kým uzavíráte dohodu, musíte věřit. Nebo musíte být schopen ho odstrašit. Rusko ukázalo, že se mu věřit nedá. Takže ať tahle válka dopadne jakkoli, dodávky zbraní na Ukrajinu budou pokračovat. To je jediná naděje, že se lidé nebudou ve válce umírat ani později. O tohle jde. Ne o to, vyhrát za každou cenu.

Nevím, co je v zájmu ukrajinského nebo ruského rolníka. Vím jen, že takováto válka se nedá vést bez podpory nebo aspoň tichého souhlasu jisté masové základny. Ze strany ruské i ukrajinské. A že být neutrální znamená stát na straně fakticky silnějšího.

J. Kulheim 20.1.2023 17:26

".. uzavíráte dohodu, musíte věřit..."

Věřit si musí obě strany. Jenomže těžko můžu věřit tomu, kdo předem ví, že dohodu dodržovat nebude. Jasně to řekla paní Merkelová i pan Prošenko.

Samotné Rusko na území, které obýváme ještě neválčilo. Vojska Ruska by musela přejít Moravsko-Slovenské pomezí, a to se zatím nestalo. Je faktem, že co se nestalo se stát může.

Měli jsme tady Uhry, Tatary, Avary, Turky , Kumrány, Prusy, Poláky, Husity, Švédy, Dány, Kuruci.

"..dodávky zbraní na Ukrajinu budou pokračovat.."

Já si nemyslím , že je řešením dodávat tam zbraně a čekat, až se vojáci postřílejí. Pokud jste přesvědčený, že to je řešení, tak prosím. Ale ty zbraně musí někdo ovládat. Byl bych proto, aby takoví lidé, kteří si myslí, že to vyřeší válka, tam šli bojovat nebo tam poslali svoje syny a vnuky.

S tím souhlasit asi nebudete. Vy jste válečník z kanape.

M. Kolář 19.1.2023 22:04

Dnešní Rusko je nacistické, nejen genocidním způsobem, jakým se snaží zlomit mladý ukrajinský státní národ, ale též i způsobem, jakým zachází s vlastními lidmi.. Toto se do Evropy prostě šířit nesmí a nebude.. Dnes jsou Ukrajinci, bohužel i "díky" předchozí západní politice ústupků agresorovi, minimálně od r. 2014, velmi důležitými spojenci svobodných občanů Evropy. Tomu musí odpovídat i pomoc Ukrajině.. Ta musí být masívní, rostoucí a setrvalá.. Až do zhroucení moci ruské bolševicko-nacistické vládnoucí lůzy..

V. Čermák 19.1.2023 22:21

Ale houby. Nacistická je zneužitá Ukrajina. Rusko se snaží řešit je svojí Bezpečnost. Agresor jsou USA, současná říše zla, co do počtu válek i mrtvých. Co musí, je pouze přání Jasánka..;-D

J. Vintr 19.1.2023 23:57

Je zvláštní, jak moc lidí, kteří o tom ví naprosto kulové, má potřebu papouškovat kydy oficiální propagandy...

P. Diviš 19.1.2023 23:07

Ne nacistické, rašistické. Ale rozdíl není moc velký.

J. Černý 20.1.2023 4:40

Hrdinou Ukrajiny je Štěpán Bandera , válečný zločinec.

J. Černý 19.1.2023 21:51

Poněkud dlouhé s rozuteklymi myšlenkami. Snaha použít Ukrajinu proti Rusku zde panuje už od devadesátých let. Dnešní válka začala na Majdanu 2014, který byl placen EU NATO. Rusko muselo reagovat na Krym jako Kennedy reagoval má Kubu.

A pak následovalo banderovské vraždeni na Donbasu, jazykové zákony a šikana ruské menšiny na Ukrajině.Rusko reagovalo jako NATO v Kosovu.

Jinak atomovou velmoc není možné porazit.

P. Urban 20.1.2023 9:33

Na Ukrajinu se v roce 2014 přisouvaly americké rakety? A Kennedy v roce 1962 poslal americkou armádu na Kubu?

H. Lukešová 19.1.2023 19:02

EP chce zřídit tribunál, kde by měli být souzeni Rusové zodpovědní za válečné zločiny na Ukrajině. Jenže to nebude tak jednoduché porazit Rusko, přinutit ho k bezpodmínečné kapitulaci a postavit před soud ruské pohlaváry, protože Medveděv říká, že jestliže Rusko prohraje, může dojít k jaderné válce. Rusko má jaderné zbraně, které nacistické Německo nemělo. Jsou věci, které se lehce řeknou, ale těžko udělají.

M. Valenta 19.1.2023 19:07

Nebuďte naivní. Žločinci se mohou soudit i jejich nepřítomnosti.

V. Čermák 19.1.2023 19:10

Ano, USA, současná říše Zla na to čeká, jako koza na drbání...;-D

H. Lukešová 19.1.2023 19:13

Můžou, ale pochybuji, že Rusové vydají své důstojníky k soudnímu potrestání. Ale chápu, i symbolické odsouzení má smysl.

V. Čermák 19.1.2023 19:27

Odsouzení Nějakého Tribunálu? ;-D

H. Lukešová 19.1.2023 19:31

Ano, kdyby se zřídil tribunál pro ruské válečné zločince, jak to plánuje Evropský parlament, tak by pravděpodobně byli ruští představitelé souzeni v nepřítomnosti, protože Rusko své lidi přece nevydá... A tak by mohli být odsouzeni tak akorát v nepřítomnosti jako Bormann v Norimberku.

V. Čermák 19.1.2023 19:44

Odsuzováni jsou už teď, na co nějaký Nový Tribunál? Jen opět hloupé Gesto. Podobný tribunál může ustanovit prakticky Každý a odsoudit si koho sám Chce. Třeba Izrael. Já bych navrhoval konečně soudit USA, za všechny nedávné Zločiny...Rv

H. Lukešová 19.1.2023 19:53

Takhle USA mají zajisté toho také hodně na svědomí, také si ušpinily ruce krví, Obamova a stávající Bidenova administrativa dělá hodně věcí špatně, ale říší Zla bych je nenazývala.

V. Církva 19.1.2023 20:17

Jo ten tribunál se podobá té petici za mír, přání otcem myšlenky. Rusové kteří válku způsobili samozřejmě patří do lochu, ale Ukrajincům to dnes nepomůže, jen kdyby Rusové věděli s jistotou, že takto skončí ve vězení. Jenomže dnes to na to nevypadá, a ano Rusko má jaderné zbraně, museli by jejich pohlaváry jednou vydat jako Srbsko (sami Srbové když chtěli do EU) nebo Německo (po totální porážce).

Oni v EU jsou skvělí teoretici, ale Ukrajině pomůžou ne když bude embarg co nejvíc, ale když ty podstatné, třeba na polovodiče budou vyžadovány.

H. Lukešová 19.1.2023 20:34

EU? Ta se ničí sama Green dealem, LGBTQ výstřelky, islámskou migrací, palestinianismem. EU je zbývajícím zemím pro smích, nejvíce Číně. Ekonomický obr, zatím, ale politický trpaslík.

Rusko nemělo napadnout Ukrajinu, byť je zkorumpovanou a chudou zemí, někteří Ukrajinci oslavují Banderu a další ukrajinské nacionalisty, ale to Rusům nedalo právo začít válku proti Ukrajině a rozhodně nejsem na straně Ruska, to absolutně ne, odsuzuji tuto válku, avšak já sama necítím k Rusku nenávist jako někteří zdejší diskutéři, v této válce si držím odstup.

V. Církva 19.1.2023 20:45

Nenávist by křesťan cítit neměl, ale myslím, že jste k Rusku příliš tolerantní. Já nemám rád mafii ani v amerických městech ani vory v zákoně co se roztahují u nás ani v Rusku. Proto jsou mi Putin i Prigožin bytostně odporní, stejně jako nechápu "církev" co v 21 století podporuje vraýdění.

Jako, chápu že EU mainstreamová politika je jedním z důvodů proč v Izraeli není klid, a Západ blbne skoro se vším, ale neválčí v Evropě, Afghánistán opustili a Sýrii nakonec nenapadli, EU prakticky nezbrojí, zatímco Rusko napadá sousedy.

Znám pár Rusů, jako lidé celkem fajn, ale když se jich zeptáte na válku v Čečensku i tu na Ukrajině, zjistíte že v tomto je naprosto nelze pochopit. Velkoruská nátura tam prostě je, půjdou i přes mrtvoly. V Rusku jsem byl, zlatá EU!

H. Lukešová 19.1.2023 20:54

Já jsem nikdy v Rusku nebyla a žádné Rusy jsem nikdy nepoznala a neznám je jako národ, proto se snažím zdržet kategorických soudů a EU mi právě vadí nejvíce kvůli propalestinské politice a podpoře palestinských teroristů.

Izrael je pro mě srdeční a osobní záležitostí a záleží mi na něm a není mi jedno, co se tam děje. Ale to je každému jasné.

V. Petr 19.1.2023 21:16

To se mýlíte, Rusové sice válčí, ale v podstatě to je zdravý stát na rozdíl od naprosto zrůdné a zdegenerované EU.

Nepřeji si vůbec porážku Ukrajiny, ale uvítal bych, kdyby Brusel dostal přes držku!

H. Lukešová 19.1.2023 21:18

Já též.