1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H.K. 28.12.2009 14:22

Re: tady platí jeden starý, ale pořád dobrý fór

Splete se jednou každý.  Dávejte si pozor a bude to lepší.

jk-jiny 28.12.2009 10:03

Poslední velikán jsi přesi ty, profesoroviči!

:-D

H.K. 28.12.2009 14:25

Vy, jk-jiny IP: 188.120.212.xxx, jste taky velikán

. Vaše myšlenky jsou na pokraji geniality.

PRASI DENT 28.12.2009 9:47

JAK VIDNO

Klause éra nemá konce ač jí zvoní mnohé zvonce......Krize je jen nachlazení ke Kačce partnera není.......Jeho mysl porodila ovšem neskonalá díla a jsou také tiskem k mání -  Klaus je naše požehnání.....

Ludva 28.12.2009 8:51

Špatný rozpočet

Jak vyznělo při podpisu. Málo se šetří. A co tato úvaha ? "Lidi mají málo peněz, neutrácí, klesá spotřeba, firmy propouštějí a neinvestují do rozšiřování výroby, je krize. Nebo - Lidi dostanou více peněz, třeba z rozpočtového deficitu. Více utrácí, roste spotřeba, firmám se daří, investují, rozšiřují výrobu, přibírají zaměstnance." A že roste státní dluh ? Bude růst řadu let, až ke státnímu bankrotu. Pak se většina dluhu nezaplatí a pojede se znovu - viz Argentina. Dělají to tak skoro všichni, proč my máme být ti vzorní ?

Jiří Heincl 28.12.2009 9:59

Re: Špatný rozpočet

Váš příspěvek se sice vůbec netýká článku V. Klause, ale přesto se k němu vyjádřím. Současná praxe většiny ekonomicky rozvinutých států spočívá ve schodkovém financování státního rozpočtu. Přičemž se vypůjčené peníze obvykle spotřebují na různé sociální dávky, které by vždy mohly a měly být podstatně nižší, než ve skutečnosti jsou. Dojde-li ke státnímu bankrotu, tak sice nepřijde exekutor a nezabaví majetek státu, ale státu hodně dlouho nikdo nepůjčí. To znamená, že nejvíce budou postiženi ti, kteří pobírají sociální dávky, a to nejen ti, kteří je ve skutečnosti nepotřebují, ale i ti, pro které jsou životně nutné.

Ludva 28.12.2009 11:00

Re: Špatný rozpočet

Máte pravdu, netýká - tak jako většina zdejších příspěvků. Jsem vzdělán v jiném oboru. Sám jsem pro šetření a vyrovnaný rozpočet bez dluhů. Ale uvědomuji si, že řada států se tak nechová a nebudou na tom zřejmě nijak hůře než ti, co se chovají odpovědně. A kdyby byli postiženi ti, co z toho měli výhody (sociální dávky), je to v pořádku. Ale třeba v Argentině byli nejvíce postiženi majitelé státních dluhopisů - v podílových a penzijních fondech. Tedy ti zodpovědní, co šetřili. A toho se bojím.

Jiří Heincl 28.12.2009 11:21

Re: Špatný rozpočet

Děkuji za slušnou a fundovanou diskusi z Vaší strany. Ta se bohužel na NP moc často nekoná. Diskuse k tomuto článku budiž důkazem. S argentinskými dluhopisy máte pravdu. Ovšem jejich majitelé nepřišli o všechno, nakonec dostali 30% jejich nominální hodnoty. Fakt je však ten, že ti kdo kupovali vysoce úročené dluhopisy, měli vědět, že se jedná o riskantní investici.

Neznám sice argentinský sociální systém, ale pokládám za téměř jisté, že zdravotně či jinak znevýhodnění lidé na krach tamních státních financí doplatili.

brána 28.12.2009 11:51

Re: Špatný rozpočet

Neznám sice argentinský sociální systém, ale pokládám za téměř jisté, že zdravotně či jinak znevýhodnění lidé na krach tamních státních financí doplatili. A velmi okatě. Tenkráte se stačilo pro důkaz následků snah žáků Johna Maynarda  projít po ulici. Vysoká pravděpodobnost periodické abruptní redukce majetku občana, by měla být vyučována na základní škole. Jiná opatření ve státě řízeném fundamentalisty Keynese jsou absurdní.

Jiří Heincl 28.12.2009 12:10

Re: Špatný rozpočet

Ani v dnešní době se ekonomové nemohou shodnout, jestli keynesyánské státní intervence v době velké hospodářské krize tuto krizi zkrátily, nebo prodloužily.

Bruno 28.12.2009 22:05

Re: Špatný rozpočet

Recyklovany fundamelista čehož je vysledkem neomylna pravda, se ráčil nám zdělit své poznatky  které dozajista mě budou provazet celým životem. Jen malinkou pod otazku která mi vrta hlavou proč,ale to asi ani fundovany autor neví proč Argentina zbankrotovala a náš genialní prognostiocky ú stav, jim tam neposlal nějaké rádce,vždyť my se tu soustředime od 90let na marketing a ekonomii je pravda že se dostat do začpěle zaostalé Arrgentiny je přinejmenším výkon Hileryho ale my tu máme ne že nemáme ekonomy kteří umí i po latinsky když,:-D se jedna o latinskou Emeriku.:-D

Pytel 28.12.2009 10:33

Re: Špatný rozpočet

Protože vzorný stát se přece musí postarat o luxusní bezpracnou existenci řady geniálních lidí, kteří na ni mají od Boha právo.

RomanL 28.12.2009 11:29

Re: Špatný rozpočet

Jestli mají nárok od Boha, ať si je Bůh platí... ;-P

Sklíčený 28.12.2009 6:36

be ne, pane prezidente

jeden velikán ještě žije. Podívejte se do zrcadla!;-D

čm 28.12.2009 9:52

Re: be ne, pane prezidente

Myslíte,že Prófa svá díla taky bude přepracovávat až do 94 let ? Starám se teď o maminku, je jí o deset míň, ale..no někdy jsem rekněme ... unavenej?!;-D;-D

J. Bakulová 28.12.2009 5:51

On je ten problém horší,

nejen že my, matematiky nepříliš znalí, už jen těžko sledujeme , ale na ekonomii se začali živit lidé operující se zásadou právní vědy: co právník, to právní názor, tedy co ekonom, to vlastní ekonomický názor. A pak si vyberte, co je správně, například euro nebo koruna ?

Yowda 28.12.2009 9:04

co je správně, například euro nebo koruna ?

řekl bych, že zlato. Nic víc, nic míň...

Pytel 28.12.2009 10:35

Re: co je správně, například euro nebo koruna ?

Ale kdepak zlato.

Sůl! Přece sůl!!!

vv 28.12.2009 12:19

Re: co je správně, například euro nebo koruna ?

Maruška měla přece pravdu!!!

Yowda 28.12.2009 13:59

Re: co je správně, například euro nebo koruna ?

já bych této teorii až tak úplně nevěřil. Režii toho filmu měl jakýsi Zeman! ;-D

Jiří Heincl 28.12.2009 10:15

Re: On je ten problém horší,

Euro je určitě pohodlnějším nástrojem pro obchodování v eurozóně. V současné době však je určitě lepší koruna. Při poklesu výkonnosti české ekonomiky koruna ztratí na mezinárodních finančních trzích část své hodnoty, čímž se zlevní vývoz a pomůže se tím domácím exportérům. Nevýhodu eura vidím v tom, že je to společná měna pro nesourodou ekonomiku a není v moci EU zajistit dodržování maastrichtských kritérií jednotlivými jejími členskými státy. Posledním příkladem je Řecko, jehož schodek státního rozpočtu převýšil 100% HDP, ačkoli podle maastrichtských kritérií by to mělo být maximálně 60%.

František 28.12.2009 2:49

Nejvíce mne zaujala matematika

Vyjádřit se přesně, to skutečně znamená využít či použít matematiky. Velký problém potom nastává, zda tomu ostatní dobře porozumějí. A pokud je té matematiky hodně, tak to je již pro mnohé konec.

Bruno 28.12.2009 6:00

Re: Nejvíce mne zaujala matematika

A ta víra že ekonomie je věda doporučil bych Humpolec,tam je muzeum nanicovatych věci.JIstě tam budou mít i něco od Samuelsona co vymyslel a vzal si to sebou.Jinač k autorovi když v 60 letech dělal profesora v USA proč ty vědecké poznatky nekonzultoval s tím Samuelsonem:-D:-DJinak včerá tvrdil autor že USA ma schodek přes11% tak nevím jak se  na to  divat když u nás je schodek 5,6 tak je to vnímano jako prohra pravice,jak v tom ŠVejkovi kolik je 3589 krát 6357 ja na tom trvam pánove:-D

vv 28.12.2009 12:24

Re: Nejvíce mne zaujala matematika

Ta matematika v ekonomice je asi něco podobného, jako byste chtěl do matematické podoby převést recepr Wericha a Buriana, když v pohádce připravovali lívance. Dali toho tam přiměřeně, ale ono to nakonecm přeteklo i voknem.

Finist 28.12.2009 1:28

Jinak jde hlavně o tuhle pasáž

"Jeho základním teoretickým dílem se stala už jeho disertace z první poloviny čtyřicátých let s názvem Foundations of Economic Analysis. V ní uvedl – nikoli jako první, ale zato definitivně – do ekonomie matematiku. Jeho cílem bylo zobecnění a sjednocení ekonomie a převedení jejích základních – do té doby většinou jen slovně formulovaných – teorémů do rigorózního matematického jazyka. Od té doby už nebylo možné teoretizovat jinak. Samuelson byl inspirován fyzikou a i jeho znalosti matematiky byly na takové úrovni, že běžně publikoval v čistě matematických časopisech. Tím do značné míry „imunizoval“ teoretickou ekonomii od laiků a výrazně zvýšil laťku pro „vstup do oboru“. Laik už teoretickou ekonomii od nástupu Samuelsona číst nemůže. Stejně jako já nemohu číst teoretickou fyziku. Uvědomuji si to a chovám se vůči tomu pokorně. Mnoho lidí však podobnou pokoru vůči ekonomii nemá."

To je pravda ale na rozdíl od prezidenta já v tom vidím obrovskou porážku ekonomie - protože jí tohle obalení do hávu matematiky dodalo iluzi exaktního poznání věcí, které už ze své podstaty tímhle způsobem poznatelné a předvídatelné být nemohou. Ti, kteří matematice a ekonomii skutečně porozumí tohle dokáží prohlédnout. A pak mimo laiků byli z "vědeckého" diskurzu vyloučeni i ti, kteří si právě tuhle nevhodnost matematiky dobře uvědomili a právě proto dělali a chtěli dělat ekonomii jinak.

 A je zkrátka dost podivné, že se oslavuje jako největší přínos Samuelsona to, že byl schopen zašmodrchat věci, které do té doby byly pochopitelné a přístupné každému poučenému inteligentnímu laikovi, do podoby pochopitelné jen úzké "sektě vyvolených" . 

kirast 28.12.2009 7:19

Re: Jinak jde hlavně o tuhle pasáž

Pane Finiste, nemáte odkaz na delší pojednání o Paulu Samuelsonovi? Docela rád bych si k vašim článkům o ekonomii připojil i tento.

Finist 28.12.2009 16:24

Re: Jinak jde hlavně o tuhle pasáž

:-)Bude vám doufám stačit v angličtině

http://mises.org/daily/1542

http://mises.org/journals/qjae/pdf/qjae8_2_5.pdf

Je to tedy o té jeho učebnici. Pokud chcete něco o jeho osobě, projděte si některé články tady:http://austrianeconomists.typepad.com/weblog/2009/01/samuelson-remembers-hayek-in-jebo.html

včetně diskusí - lze se tam dozvědět lecos zajímavého.

kirast 28.12.2009 21:59

Re: Jinak jde hlavně o tuhle pasáž

Angličtinář sice nejsem, ale internet je mocná zbraň. Díky. ;-)

občan 28.12.2009 10:01

Re: Něco jako teoretická cimrmanologie

Jestli jsem to jako laik správně pochopil, tak teoretická ekonomie matematicky modeluje veškeré pohyby blešího cirgusu a vědecky zdůvodňuje výsledný vektor pohybu všech blech.

Oteplovač 28.12.2009 10:23

Re: Jinak jde hlavně o tuhle pasáž

Vidím to úplně stejně jako Vy, v tom druhém odstavci. Jakýsi kantor z Floridské university má na svých stránkách zajímavý diagram, pokoušející se rozlišit exaktní a neexaktní vědy ( v angličtině to mají "soft" a "hard"). Je to až  dole na konci  stránky. Ten pán učí chemii, takže je jí tam hodně. Docela by mě zajímalo, kam by se dala na té řadě ekonomie zařadit.http://www1.fccj.edu/sjlukacs/chm_lectures/perspectives.htm