7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

Před 30 lety převzal moc v Kremlu muž, který nejprve vyděsil Husákův režim, ale pak mu dal volnou cestu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mlich 6.3.2015 11:58

Bude jednou i Amerika mít svého Gorbačova?

Z našeho pohledu je jeho největší zásluha, že vyvedl odsud ruské vojáky. Teď se k nám chystají američtí vojáci, jestlipak se jednou i v Americe objeví nový Gorbačov, co je pak stáhne domů...

R. Racek 6.3.2015 14:44

Re: Bude jednou i Amerika mít svého Gorbačova?

Nesmysl, Rusko prohrálo studenou válku a tak muselo ustoupit, Gorbačov byl jen komunistický žvanil a tím také zůstal. Žvaní za dolary o tom jak Rusko má právo na své zony vlivu, ale že ty zony vytvářeli hlavně kalašnikovem (např. Afrika) a podporou arabských teroristů, to už neřekne.

D. Polanský 5.3.2015 14:43

V SSSR mu lidé říkali Míša mluvka.

Míša mluvil a mluvil a ono se mu firma rozpadala pod rukama. Tady čtu, že to byl génius.

K. Janyška 5.3.2015 16:20

Re: V SSSR mu lidé říkali Míša mluvka.

Naštěstí. Mohl být slavný tak, jak málokdo v dějinách, kdyby nezůstal komunistou až do smrti... Dzp.

J. Jurax 6.3.2015 2:18

Re: V SSSR mu lidé říkali Míša mluvka.

Z našeho pohledu to génius byl. Umožnil pád nejen našich bolševiků tím, že jim odepřel podporu.

R. Racek 6.3.2015 14:39

Re: V SSSR mu lidé říkali Míša mluvka.

Žádný dobrák to nebyl, když v roce 1989 Číňané v Pekingu na náměstí zabili asi 3000 demostrantů, tak prohlásil: No co, hájí si tam svoje zájmy stejně jako my !!

V. Podracký 5.3.2015 13:09

Gorbačov není žádná záhada

Je to člověk, kterému se vláda vymkla z ruky, a nebyl schopen násilí, kterým by jej opět utužil. Prostě jen popustil uzdu a už se mu to nekontrolovaně rozjelo, v podstatě totéž co kdysi Dubčekovi.

Komunistický režim potřeboval řízený proces na cestě ke kapitalismu, jak je to dnes v Číně. Navíc SSSR potřeboval dekolonizaci, tedy postupné osamostatňování jednotlivých republik. Dokud byla ještě silná ústřední moc, bylo nutno vyřešit i hranice republik podle národností ne jen podle zvůle někdejších vládců. Nekontrolovaný rozpad znamenal potom, že nastaly národnostní spory o menšinová území na Kavkaze a dnes to vidíme i na Ukrajině. Angličané to dokázali velmi dobře, postupně kolonie uvolnili a nechali si území, kde žili Britové - Falklandy, Gibraltar a pod. Bohužel takový proces v SSSR nebyl a dnes je z toho válka.

P. Mach 5.3.2015 18:16

Re: Gorbačov není žádná záhada

Za prvé, v číně ten proces začal v roce 1978. Hlavní Gorbačovův problém byl v tom, že koncem 80. let už bylo pozdě na nějaké reformy. Východní blok v té době už de fakto zkrachoval, jen si to ta komunistická hovada neuvědomovala. Za druhé, fascinuje mě jak si místní vylízanci staví čínu jako svatý obrázek a příklad dokonalého přechodu ke kapitalismu. Ten čínský kapitalismus je daleko tvrdší než cokoli co nastalo ve střední a východní Evropě. Čínští komunističtí papaláši si nakradli mnohonásobně víc než všichni čeští tuneláři dohromady. Připomíná mi to ovara, který jedním dechem blábolí o skvělé číně její ekonomické politice ale když ČNB uplatní stejnou politiku jako už léta uplatňuje čínská centrální banka (tj. operace na snížení kurzu měny), tak si otevírá svou smradlavou držku a kydá špínu na Singra.

K. Janyška 5.3.2015 9:09

Ano, jenže omylem, jak se ukázalo. Mimochodem vývoj určuje

civiliace z účinků z obchodu, ne jednotliví idé. Gorbačov jen bezděky v rámci jakéhosi vylepšení sovětského institucionalizovaného socialismu uvolnil okovy totalitního státu. Nic víc, nic méně. A stále více civilizovaní lidé už zařídili, a zase bezděky, to další... Dzp.

D. Polanský 5.3.2015 14:46

Bezděčnost

Správně, procesy běží bezděčně a jenom my si namlouváme, že něco řídíme. Kulové. A těch bezděčných hrdinů, bože těch je. A jak se tlučou do prsou plných metálů.

K. Janyška 5.3.2015 16:21

Re: Bezděčnost

Je to samozřejmě tak... Dzp.

J. Tolman 5.3.2015 8:51

Gorbačov myslel své reformní úsilí vážně

protože stejně vážně byla prázdná ruská státní kasa. Gorbačov byl vybrán, protože mu předcházel roztomilý seriál, zvaný "státní pohřby. Loutkovodičům bylo jasné, že další díl seriálu by byl fraškou. Tož volba padla na Gorbačova. Ten se pokusil o reformy despotického režimu. Zrovna tak by se mohl pokusit usmažit sněhuláka.

R. Brzák 5.3.2015 2:12

Zajímavý člověk

Za pobytu na Krimu jsem se k němu dostal na několik metrů - jak dobře to zní, ale on jenom profrčel s vládní kolonou po cestě mezi Simferopolem a Jaltou (někde v oblasti měl turbazu) a my v tu chvíli sjeli s minibusem jako všechna ostatní auta z cesty na krajnici...Bylo mi skoro sedmnáct ale o politice jsem věděl houby. Pak jsem u naší ubytovatelky viděl v ruské televizi něco nepředstavitelného! Novináři kladli velice nepříjemné otázky politikům, tepali nešvary, hovořili o obrovském rozkrádání a černém trhu (oficiálně přiznávali 30 %, ale podle toho, co bylo v obchodech a co sehnala paní Ala, matčina kamarádka, po svých známých, to bylo naopak spíše těch procent 70). A všude glasnosť - u nás jsem o tom v té době vůbec neslyšel... Rusové jej ale dost kritizovali, nebo Ukrajinci nebo Tataři - o tom, kdo je kdo, se přede mnou nijak nemluvilo - hlavně kvůli prohibici - rozhodl, že bude i cukr na příděl, aby se nemohlo pálit ve velkém. Takže v Gurzufu na Krimském pobřeží se pálilo z fíků...

Ať ještě dlouho žije, ať už to byl komunista, nebo zakuklený křesťan...

V. Plocek 5.3.2015 2:11

OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

Stále se opakuje stejná chyba.  Hledá se výjimečnost tam, kde není a je pouze slabost. Jako přímý účastní našich událostí v roce 1968 a konečně i okolo roku 1989 a dříve nemohu souhlasit s hodnocením Gorbačova jako kladně výjimečné osobnosti. Začnu v 1968 u Dubčeka, kterého celý svět oslavoval jako výjimečnou osobnost. Při sledování jeho chování v roce 1968 musím bez urážky Dubčeka jako jeho hlavní vlastnost označit totální nerozhodnost a neschopnost řešit tehdejší problémy nějakým konkrétním způsobem. Což lze doložit rozdílným chováním v Česku na různých mítincích a při setkání z sovětskými činiteli. A hlavně následnou prezentací po těchto jednání.  A podobný dojem sice na jiné intelektuální úrovni mám u Gorbačova. Kromě značné pasivity nevím o jeho zásadních rozhodnutí a jednání, které by konkrétně měnilo politické jednání v Rusku. A tato pasivita připravila prostor pro nástup dalších vůdců včetně Putina.

R. Brzák 5.3.2015 2:14

Re: OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

Ale byla to možná právě jeho pasivita, díky které se dohodl s Reaganem a nechal všemu volný průběh. Ano, mohl asi udělat více s Ruskem samotným - ale není to moc velká země, aby ji spasil jeden člověk?

V. Plocek 5.3.2015 2:44

Re: OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

A vidíte, vámi odsouhlasenou pasivitu je nepovažuji za kladnou mimořádnost, kterou bychom měli oslavovat. A to nemám vůči p. Gorbačovovi nějaké negativní pocity, spíše naopak. Jako jednoho z mála ruských politických činitelů.

R. Brzák 5.3.2015 11:06

Re: OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

Ta pasivita vůči nám - to je satelitům SSSR - byla pravděpodobně vykoupena pevným postojem mezi svými straníky. A přinejmenším musel a být podmíněna vnitřním uvědoměním Gorbačeva, že takhle už to dál nejde - se satelity, se Sovětským svazem, s Mirem i mírem...

V. Plocek 5.3.2015 13:01

Re: OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

Ano souhlasím.  Ale uvědomění je jedna věc a cílevědomé viditelné konání druhá a zde nevidím u p. Gorbačova něco k oslavování.  I když politika má různé cesty ......

P. Čulík 5.3.2015 10:32

Re: OSOBNOST: Gorbačov, Gorbačov, kdo je to?

Ale díkybohu ta pasivita stačila! A jeho slib, že vojensky nezasáhne. A on tam také nebyl v pozici císaře, aby o všem mohl rozhodnout, tam byla také liga papalášů a generálů, a ti k žádnému politickému uvolnění chuť neměli.

Dubček byl neschopný slaboch, ovšem Gorbačov měl výhodu, že nad ním nestál Brežněv.

J. Kovaříček 5.3.2015 1:27

Dobrý článek

Gorbačev mi zůstává záhadou. Podivný komunista, který se aktivně zasloužil o rozpad komunistické říše zla. Nevím zdali to dělal z hluboké víry v komunistické ideály (tak naivní snad nebyl!) nebo prozřel. Jeho matka byla hluboce nábožensky založená, možná v něm utkvěly nějaké duchovní hodnosty z dětství. V každém případě svět mu vděčí za mnohé, stejně jako presidentu Reganovi.

T. Kočí 5.3.2015 10:03

Re: Dobrý článek

ano

L. Písařík 5.3.2015 17:10

Re: Dobrý článek

Gorbačov. Myslím, že byl realista. Není známo, jestli se bál Reaganových "hvězdných válek", nebo obrovských výdajů, které by CCCP čekaly, kdyby chtěl adekvátně odpovědět. Viděl tu bídu lidí, jejich život v malých dědinkách z hlíny a prken, viděl, že léta "budování socialismu sic přinesla obrovskou armádu, která okupovala půlku Evropy, kosmické úspěchy, ale nepřinesla skoro nic obyčejným lidem. Myslím, že si uvědomil, že takový život si lidé nezaslouží. Pokusil se nastolit nový směr, rozpustil gulagy a dovolil lidem mluvit. Pokusil se zasáhnout proti všeobecnému alkoholismu, který tehdy v CCCP panoval - silně omezil alkohol na 2 butýlky denně a tím ztratil lidovou podporu. Sebelepší změny se nedají dělat naráz, lidé si musí zvykat postupně.